Προς το περιεχόμενο

Η Amazon ξεπερνάει το $1 τρις σε χρηματιστηριακή αξία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως αναμενόταν, η Amazon έγινε η δεύτερη αμερικάνικη εταιρεία που ξεπερνάει –έστω και προσωρινά- το $1 τρισεκατομμύριο σε χρηματιστηριακή αξία, ένα μήνα περίπου αφότου η Apple «έφτασε» στο συγκεκριμένο ορόσημο.

Ο κολοσσός του ηλεκτρονικού εμπορίου και της τεχνολογίας κατάφερε να ξεπεράσει σε χρηματιστηριακή αξία το ένα τρισεκατομμύριο δολάρια,  κατά το άνοιγμα της χθεσινής συνεδρίασης, όταν και η αξία της μετοχής της παρουσίασε άνοδο 2%, φτάνοντας τα 2050,50 δολάρια (όταν απαιτούνταν 2050,27 δολάρια για να φτάσει το $1 τρις σε χρηματιστηριακή αξία).

Λίγο αργότερα, η αξία μετοχής υποχώρησε με αποτέλεσμα να βρεθεί λίγο κάτω από το όριο του $1 τρις, αν και είναι θέμα ωρών ή και λίγων ημερών να το ξεπεράσει και να «εδραιωθεί» πάνω από αυτό.

Η σημερινή αποτίμηση της Amazon είναι το αποτέλεσμα των εσόδων ύψους $178 δισεκατομμυρίων την περασμένη χρονιά. Χάρη στα περσινά έσοδα επίσης, ο ιδρυτής της Amazon, Jeff Bezos είναι πια ο πλουσιότερος άνθρωπος όλων των εποχών. Η αξία της μετοχής της Amazon, να αναφέρουμε ότι τον τελευταίο χρόνο έχει υπερδιπλασιαστεί.

Και αφού δεν σταματήσαμε να μιλάμε για… πλούτο στη συγκεκριμένη είδηση, να την ολοκληρώσουμε με την κρατική εταιρεία πετρελαίου της Σαουδικής Αραβίας, Saudi Aramco, η οποία σύμφωνα με εκτιμήσεις αναμένεται να ξεπεράσει σε χρηματιστηριακή αξία τα $2 τρισεκατομμύρια δολάρια. Να αναφέρουμε επίσης ότι PetroChina είχε ξεπεράσει για λίγο το $1 τρις σε χρηματιστηριακή αξία το 2007.

The Verge


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Διάβαζα κάπου ο μπέζος βγάζει κάπου 4,4  μήρια δολάρια ανα ώρα αλλά τους υπάλληλους τους πληρώνει με το ελάχιστο, έχει ανοίξει και σουπερμαρκετ χώρις προσωπικό τρομάρα του.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, niksor είπε

Διάβαζα κάπου ο μπέζος βγάζει κάπου 4,4  μήρια δολάρια ανα ώρα αλλά τους υπάλληλους τους πληρώνει με το ελάχιστο, έχει ανοίξει και σουπερμαρκετ χώρις προσωπικό τρομάρα του.

Προφανώς και είναι γύφτος σπάνια θα βρεις πλούσιο που δεν είναι γύφτος και τσιγκούνης. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως  οι φωστηρες του φορουμ αυτοι οι πραγματικα ταλαντουχοι ανθρωποι  και εξαιρετικα επιτυχημενοι στον τομεα τους ειμαι  σιγουρος για αυτο , χαρακτηριζουν    τον ιδρυτη μιας απο τις μεγαλυτερες εταιρειες του κοσμου γυφτο ,τσιγγουνη και σε λιγο και αχρηστο .

Να'στε καλα παιδια να γελαμε μαζι  σας ,μισο να το δειξω αυτο σε κατι φιλους ειναι κριμα να παει χαμενο τετοιο μνημειο παραλογισμου.

  • Like 19
  • Thanks 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Προφανώς και είναι γύφτος σπάνια θα βρεις πλούσιο που δεν είναι γύφτος και τσιγκούνης. 

Αλλιώς πως θα έκανε τέτοια περιουσία. Είναι γεγονός αυτο που λες, όσο πιο πολλά έχεις άλλα τόσα θες να αποκτήσεις, απληστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, niksor είπε

Αλλιώς πως θα έκανε τέτοια περιουσία. Είναι γεγονός αυτο που λες, όσο πιο πολλά έχεις άλλα τόσα θες να αποκτήσεις, απληστία.

Με το σταυρό στο χέρι χρήματα δεν κάνεις. Αυτοί πατάνε επί πτωμάτων για αυτό έχουν τέτοια κέρδη. Προφανώς θα τα βάλουν εκεί που ξέρουν τα χρήματα με τόσα δις είμαι σίγουρος ότι ούτε να κοιμηθούν μπορούν.

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με το σταυρό στο χέρι χρήματα δεν κάνεις. Αυτοί πατάνε επί πτωμάτων για αυτό έχουν τέτοια κέρδη. Προφανώς θα τα βάλουν εκεί που ξέρουν τα χρήματα με τόσα δις είμαι σίγουρος ότι ούτε να κοιμηθούν μπορούν.

 

Ναι, δυσκολεύονται..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με το σταυρό στο χέρι χρήματα δεν κάνεις. Αυτοί πατάνε επί πτωμάτων για αυτό έχουν τέτοια κέρδη. Προφανώς θα τα βάλουν εκεί που ξέρουν τα χρήματα με τόσα δις είμαι σίγουρος ότι ούτε να κοιμηθούν μπορούν.

Κανουμε ενα πειραμα? Δωσε μου τα δις εμενα και δεν εχω κανενα θεμα και να τα βαλω εκει που ξερω, αλλα και να κοιμηθω!😂😂

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ZELOMOTH είπε

Κανουμε ενα πειραμα? Δωσε μου τα δις εμενα και δεν εχω κανενα θεμα και να τα βαλω εκει που ξερω, αλλα και να κοιμηθω!😂😂

1 εκατομμύριο δεν φτάνει πιστεύεις θες 1 δις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Istros είπε

Apple,Amazon,Google,Facebook όλοι ξεκίνησαν από ένα γκαράζ.Ποσο μεγάλη σημασία έχει μια καλή ιδεα!!!

Ποια ιδέα... γκαράζ δεν έχω! 😛

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...