Προς το περιεχόμενο

Σουβλατζίδικα, φούσκα έτοιμη να σκασει;


παπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, XPHSTOS_ είπε

Όσο για τις τιμές.. τις βρίσκω οκ, αφού μετακομίζοντας από την Θεσ/νίκη όπου οι τιμές έχουν αγγίξει και τα 4€ για ένα πιτόγυρο

 

:huh::huh:

ελπίζω να παράγουν ικανοποιητικό ρεύμα αέρα οι 4 γυμνόστηθες παρθένες που σου κουνάνε φύλλα φοίνικα ενώ σου σερβίρουν το σουβλάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν κάνουμε ένα θέμα να κρατήσουμε όλα τα "διαμαντάκια" ανα περιοχές? :P

για όποιον θέλει στο Ηράκλειο καλό είναι το παλιό Τέλειον (δεν δείχνει παλιό γιατί έχει ανακαινιστεί).
Κοντά στο Χαλάνδρι/Ψυχικό είναι και ο Καυτερός που είναι σταθερή αξία. Απλά η σάλτσα του δεν είναι τόσο για τις ζεστές μέρες. :P

Επεξ/σία από FireKiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IceMC είπε

Και που να δείτε τα παλιά σουβλατζίδικα, άμα λέτε βρωμιά τα τωρινά. Δε τα έχω ζήσει, αλλά από παλιότερους έχω ακούσει ότι τα τύλιγαν με ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ παρακαλώ, και αυτός που το είχε ήταν συνήθως μπάρμπας και έπιανε τα υλικά με τα χέρια του.

Tωρα με τι τα πιανει, με τα ποδια του?:lol:  Τις τοματες, τα κρεμμυδια κλπ. ποιος τα κοβει, καποια αποστειρωμενα ρομποτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Tωρα με τι τα πιανει, με τα ποδια του?:lol:  Τις τοματες, τα κρεμμυδια κλπ. ποιος τα κοβει, καποια αποστειρωμενα ρομποτ?

Εννοεί με γυμνά χέρια οχι με τσιμπίδα. Στο κόψιμο βέβαια θα τα πιάνουν με γυμνά χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, IceMC είπε

Και που να δείτε τα παλιά σουβλατζίδικα, άμα λέτε βρωμιά τα τωρινά. Δε τα έχω ζήσει, αλλά από παλιότερους έχω ακούσει ότι τα τύλιγαν με ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ παρακαλώ, και αυτός που το είχε ήταν συνήθως μπάρμπας και έπιανε τα υλικά με τα χέρια του. Οι πίτες τίγκα στο λάδι, όχι όπως τώρα που τις κάνουν αλάδωτες χωρίς να το ζητήσεις. Φυσικά δεν υπήρχε ούτε ντελίβερι ούτε έβαζαν πατάτες. Τώρα τα σουβλατζίδικα έχουν γίνει πολύ κυριλάτα και δε βλέπω καθόλου βρωμιά, όπως λέτε.

Για το Θανάση που αναφέρει το παιδί πάνω, μακριά... λόγω τουριστών οι τιμές είναι φαρμακείου.

Ισχύουν όλα τα παραπάνω που γράφεις εκτός της εφημερίδας. Και επειδή από ότι κατάλαβα είσαι μικρός, μπορεί να ήταν έτσι αλλά τότε (αρχές '80 πχ) το τυλιχτό είχε κανονική και τέλεια γεύση και όχι αυτό το ξέπλυμα συνοδεία πατάτας που σερβίρουν τις τελευταίες δεκαετίες και που έχεις μάθει για "σουβλάκι".

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2018 στις 11:51 ΜΜ, adi32 είπε

Να σκασει το σουβλακι ?

Σουβλακι ,καφες, κομμωτηριο, μανικιουρ οι μονες δουλειες στην Ελλαδα.

αχ καλά που μου το θύμησες, πρέπει να παω στη κομμώτρια να μου φτιάξει τη χωρίστρα στο κέρατο. 😂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και πιάσατε και τους καφέδες, η αλυσίδα Franklin κάνει καλύτερο καφέ και από το Mikel. Είναι ο μόνος καφές που μετά από 2 ώρες δεν έχει νερώσει!

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, IceMC είπε

Και που να δείτε τα παλιά σουβλατζίδικα, άμα λέτε βρωμιά τα τωρινά. Δε τα έχω ζήσει, αλλά από παλιότερους έχω ακούσει ότι τα τύλιγαν με ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ παρακαλώ, και αυτός που το είχε ήταν συνήθως μπάρμπας και έπιανε τα υλικά με τα χέρια του. Οι πίτες τίγκα στο λάδι, όχι όπως τώρα που τις κάνουν αλάδωτες χωρίς να το ζητήσεις. Φυσικά δεν υπήρχε ούτε ντελίβερι ούτε έβαζαν πατάτες. Τώρα τα σουβλατζίδικα έχουν γίνει πολύ κυριλάτα και δε βλέπω καθόλου βρωμιά, όπως λέτε. 

Το σουβλάκι είναι λαικό έδεσμα , δεν το ήξεραν να φοράνε γάντια και να έχουν κάνει μανικιούρ οι σουβλατζήδες . Το θέμα είναι από που παίρνεις το κρέας ( τι ποιότητα είναι κλπ ) , δεύτερο είναι το εαν το πιάνουν με τα χέρια ( που κακώς το πιάνουν βέβαια ) , ναι τώρα κόβουν το λάδι γιατί κοστίζει και όλοι είναι Fitness , παλιά που ήταν παχιές οι αγελάδες ( Πασοκάρα με τα ρουσφέτια σου , τους Δημοσίους Υπαλλήλους και τους ελεύθερους επαγγελματίες να βγάζουν χρήμα από παντού ) ήταν αλλιώς η κατάσταση . 

Πατάτες έβαζαν και παλιά ( όπως βάζουν και τώρα ) η βρωμιά όπως σου είπα είναι στη ποιότητα του κρέατος , άλλο το κυριλέ άλλο το ξέρω τι τρώω ( υποσημείωση : πριν ορμήξετε , το Πασοκάρα ήταν ένα παράδειγμα , τα ίδια έκαναν και οι υπόλοιποι σε χαμηλότερη συχνότητα λόγω περιορισμένου χρόνου )

Ακόμα ο Θανάσης είναι πολύ δυνατός , απλά λόγω σημείου είναι λίγο ακριβός B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H "Βαριά Βιομηχανία" της Ελλάδας.

Τα περισσότερα άθλιας ποιοτητας. Κρέας που βρωμάει ψαρίλα (χοιρινό), κορεσμένα παλιο λάδια που δεν κάνουν ούτε για τη μηχανή, ντομάτα το απόλυτο τίποτα, πατάτα προκατ αδιάφορη (έτσι κι αλλιώς δεν βγάζει ΟΥΤΕ πατάτες η Ελλαδάρα...!!) , και κάτι καλογυαλισμένοι πάγκοι, και καλά "αστραφτερη καθαριότητα" , με το ίδιο πανάκι σκουπισμα βεβαια, που ειναι και για την... τουαλέτα που λεει ο λόγος. Ασε δε θα πάρω. ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ σουβλάκι δεν μπορεις πια να φας στην Ελλάδα. Ουτε καν. Να πας Γερμανία να μπεις στο Ντονεράδικο, και να σου πέσουν τα σάλια απο ποιοτητα και γεύση. (και Ευγένεια....). ( 9 στις 10 θα το έχουν Λιβανέζοι, Αιγύπτιοι, Τούρκοι. Ιορδανοί, κλπ. Να φας shawarma και ζεστες αραβικέςπίτες/ψωμι στο φουρνο, να ξεχάσεις το όνομα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ss13 είπε

Επίσης επισκέψου στο Μοναστηράκι την εγγύηση στο σουβλάκι πολλά χρόνια τώρα , τον Θανάση

https://othanasis.com/

πολλά χρόνια είχε - έχει το καλύτερο κεμπάπ στο κέντρο της Αθήνας B)

δεν τρελαινομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι κάποια κλείνουν σίγουρα γίνεται ,αλλά από την άλλη έχουν κέρδος όπως και να το κανεις ,,,, από ότι ξέρω το καλαμάκι το χοιρινό το περνούν 30-34 λεπτά ( καλή ποιότητα ) και το δίνουν 1,5 ευρώ ,,,,, εεε του πούστη δεν έχουν εύκολο κέρδος ;!;!;!;!;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, IceMC είπε

Και που να δείτε τα παλιά σουβλατζίδικα, άμα λέτε βρωμιά τα τωρινά. Δε τα έχω ζήσει, αλλά από παλιότερους έχω ακούσει ότι τα τύλιγαν με ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ παρακαλώ, και αυτός που το είχε ήταν συνήθως μπάρμπας και έπιανε τα υλικά με τα χέρια του. Οι πίτες τίγκα στο λάδι, όχι όπως τώρα που τις κάνουν αλάδωτες χωρίς να το ζητήσεις. Φυσικά δεν υπήρχε ούτε ντελίβερι ούτε έβαζαν πατάτες. Τώρα τα σουβλατζίδικα έχουν γίνει πολύ κυριλάτα και δε βλέπω καθόλου βρωμιά, όπως λέτε.

Για το Θανάση που αναφέρει το παιδί πάνω, μακριά... λόγω τουριστών οι τιμές είναι φαρμακείου.

Εφημερίδα όχι αλλά είχαμε ένα λεχρίτη στην Ηλιούπολη λιγδιάρης με λαδωμένο μαλλί κλπ...κλπ που οχι μόνο τα έπιανε όλα με τα χέρια αλλά έφτυνε κι ολας τα δάχτυλα πριν τα πιάσει 😂 Εννοείτε οτι δεν είχαμε φάει ποτέ σουβλάκι από εκεί και όταν θέλαμε να γελάσουμε καθόμασταν απ έξω βλέπαμε και γελάγαμε .Λαϊκή απογευματινή που λέγανε😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Plig88 είπε

Το ότι κάποια κλείνουν σίγουρα γίνεται ,αλλά από την άλλη έχουν κέρδος όπως και να το κανεις ,,,, από ότι ξέρω το καλαμάκι το χοιρινό το περνούν 30-34 λεπτά ( καλή ποιότητα ) και το δίνουν 1,5 ευρώ ,,,,, εεε του πούστη δεν έχουν εύκολο κέρδος ;!;!;!;!;

 

Στην τιμή του τεμαχίου δεν βάζεις μονο το κόστος του τεμαχιου. Μέσα σε αυτή την τιμή του 1,5 ευρώ που λες υπαρχουν ενοικια-μισθοδοσιες-ΕΦΚΑ-ΔΕΗ και άλλα πόσα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, wahnsinn είπε

δεν τρελαινομαι

Όπως είπε ο palasd το κεμπάπ του ήταν για πολλές 10τιες το καλύτερο στην Αθήνα , τώρα έχει γεμίσει ο τόπος με αλυσίδες , π.χ το γνήσιο

http://www.kebaptognision.gr/

αν και είναι καλό δεν αγγίζει το κεμπάπ του Θανάση με τίποτα , τώρα η τιμή είναι άλλο , αλλά οι σουβλακοφάγοι εδώ θα ξέρουν περισσότερα ( εγώ δεν είμαι του έξω πολύ γι αυτό έχω ελλιπής ενημέρωση , μαγειρεύουμαι σπίτι ) B)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...