Προς το περιεχόμενο

Συνεργεία αυτοκινήτων


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alexandros7474 είπε

Φίλε στα παπάρια μου ποσά μένουν ...

Αν θέλει να αναπτύξει επιχειρηματικότητα και δεν είναι  ικανός να το κανεί και  μπορεί να βγάλει κέρδος μονο μέσα από φοροδιαφυγή , ας μην γίνει επιχειρηματίας .

καλά τα λες όμως εαν ήξερες πόσο πραγματικά φτάνει η φορολογία εαν αθροίσουμε τα πάντα(φπα, εφκα κτλπ) τότε να δω εάν θα μίλαγες η εαν θα ήσουν πρόθυμος να πληρώσεις όσα πρέπει με απόδειξη. 

 

 

 

ps και στο κυρίως θέμα δεν υπάρχει τιμοκαταλογος γτ σε τέτοιες δουλείες δεν γίνετε να υπάρξει. δεν θέλουν όλα τα μοντέλα αυτοκινήτου την ιδια δουλειά και ώρα για την κάθε εργασία.

Επεξ/σία από billiboo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, overpower είπε

Εμμμ, όχι? 

Είναι ελεύθερος επαγγελματίας όπως έγραψε ο φίλος ; Τα εχεις μπερδέψει 

20 λεπτά πριν, billiboo είπε

καλά τα λες όμως εαν ήξερες πόσο πραγματικά φτάνει η φορολογία εαν αθροίσουμε τα πάντα(φπα, εφκα κτλπ) τότε να δω εάν θα μίλαγες η εαν θα ήσουν πρόθυμος να πληρώσεις όσα πρέπει με απόδειξη. 

Φίλε μονο αν πάρω απόδειξη πληρώνω , από πάντα . Τωρα αν εσένα η λογική σου είναι ότι ο πελάτης πρέπει να πληρώνει χωρίς απόδειξη λόγο ΦΠΑ και εφκα , μαλλον ο πελάτης ξύπνησε ....

Επεξ/σία από Alexandros7474
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexandros7474 είπε

Φίλε αν επιχειρείς κα δεν εχεις κέρδος το κλείνεις και ανοίγεις κάτι που να έχει κέρδος . 

Αυτός είναι ο καπιταλισμός . Ούτε εμένα μου αρέσει αλλά αυτή είναι η αλήθεια .

για 15 χρόνια σε πολυεθνική δεν έχεις μάθει και πολύ καλά πως λειτουργεί ο καπιταλισμός.... δεν νομίζω ο καπιταλισμός να θέλει νταβατζή το κράτος στην κάθε επιχείριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, billiboo είπε

για 15 χρόνια σε πολυεθνική δεν έχεις μάθει και πολύ καλά πως λειτουργεί ο καπιταλισμός.... δεν νομίζω ο καπιταλισμός να θέλει νταβατζή το κράτος στην κάθε επιχείριση.

Φίλε μου εγω δεν ειπα αυτό 

Εγω ειπα ότι αν εχεις επιχείριση χωρίς κέρδος την κλείνεις 

τωρα αν παρεξηγηθηκες από την προηγούμενη απάντηση μου ότι πάντα πληρώνω μονο με απόδειξη και είπες να σχολιάσεις κάτι άλλο άστοχα για να μου την πεις , χάνεις τον χρόνο σου δεν χειραγωγούμε 

Επεξ/σία από Alexandros7474
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyros007 είπε

Οι αντιπροσωπείεες λογο στανταρ εργασιων ανταλακτικων και εργατοωρών εχουν φιχ τιμές γαι αυτο τις ανακοινώνουν με φπα.Για την παροχη δεν υπαρχει υπωχρεωση τιμής μαζι με το φπα.

Για δες εδώ:

"1. Επιχειρήσεις που παρέχουν κάθε μορφής υπηρεσίες προς τους πελάτες τους, υποχρεούνται να αναρτούν σταθερά τιμοκατάλογο σε εμφανές σημείο της επιχείρησης ή του γραφείου τους και άμεσα ορατό από τους πελάτες, στον οποίο θα αναγράφονται οι τελικές τιμές συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. των υπηρεσιών που παρέχουν."

Και ειδικότερα για τα συνεργεία:

"3. Επιχειρήσεις συνεργείων επισκευής και συντήρησης αυτοκινήτων, οχημάτων, σκαφών αναψυχής και κάθε φύσεως τροχοφόρων, υποχρεούνται να διατηρούν ανηρτημένο τιμοκατάλογο, όπου θα αναγράφονται οι εκάστοτε χρεώσεις συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. για τις βασικές παρεχόμενες υπηρεσίες συντήρησης επί ενδεικτικών μοντέλων (π.χ. 1o service) ανάλογα με τον τύπο και μοντέλο. Στα εκδιδόμενα δε παραστατικά θα πρέπει να αναγράφονται αναλυτικά το είδος της εργασίας και η τιμή χρέωσης που θα πρέπει να συμπίπτει με αυτή του τιμοκαταλόγου, υπό την επιφύλαξη της δυνατότητας του επισκευαστή να παρέχει έκπτωση στον πελάτη. Για τις λοιπές υπηρεσίες, κατόπιν αιτήματος του πελάτη, ο επισκευαστής θα πρέπει να συντάσσει έγγραφη προσφορά."

https://drcc.eu/anartisi-timokatalogon/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Φίλε μου εγω δεν ειπα αυτό 

Εγω ειπα ότι αν εχεις επιχείριση χωρίς κέρδος την κλείνεις 

τωρα αν παρεξηγηθηκες από την προηγούμενη απάντηση μου ότι πάντα πληρώνω μονο με απόδειξη και είπες να σχολιάσεις κάτι άλλο άστοχα για να μου την πεις , χάνεις τον χρόνο σου δεν χειραγωγούμε 

προφανώς και δεν παρεξηγήθηκα γτ καλά κάνεις και παίρνεις απόδειξη. το θέμα είναι οτι μάλλον δεν καταλαβαινεις οτι στην Ελλάδα η μη κερδοφορία των επιχειρήσεων είναι τεχνίτη γτ υπάρχει ένας συνεταίρος που μόνο παίρνει... το κράτος

Επεξ/σία από billiboo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, billiboo είπε

προφανώς και δεν παρεξηγήθηκα γτ καλά κάνεις και παίρνεις απόδειξη. το θέμα είναι οτι μάλλον δεν καταλαβαινεις οτι στην Ελλάδα η μη κερδοφορία των επιχειρήσεων είναι τεχνίτη γτ υπάρχει ένας συνεταίρος που μόνο παίρνει... το κράτος

αυτο το παραμυθι πρεπει να τελειωνει, λιγοτερους φορους ειχαμε και το 2000, και το 1990 και οι ελ. επαγγ. εκλεβαν το ΙΔΙΟ οπως τωρα. Δεν ειναι θεμα φορων, ειναι θεμα νοοτροπιας. Πολυ σπανιο στις μερες μας τεχνικος που δεν ειναι λαμογιο.

Επεξ/σία από NemeSis1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, billiboo είπε

καλά τα λες όμως εαν ήξερες πόσο πραγματικά φτάνει η φορολογία εαν αθροίσουμε τα πάντα(φπα, εφκα κτλπ) τότε να δω εάν θα μίλαγες η εαν θα ήσουν πρόθυμος να πληρώσεις όσα πρέπει με απόδειξη. 

ps και στο κυρίως θέμα δεν υπάρχει τιμοκαταλογος γτ σε τέτοιες δουλείες δεν γίνετε να υπάρξει. δεν θέλουν όλα τα μοντέλα αυτοκινήτου την ιδια δουλειά και ώρα για την κάθε εργασία.

το φορο που πληρωνεις και δε καταβαλει στο κρατος θα το πληρωσεις απο τη τσεπη σου εμμεσα στο μελλον

με τη φοροδιαφυγη μονο ο επαγγελματιας βγαινει κερδισμενος, ολοι οι αλλοι χανουν

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NemeSis1990 είπε

αυτο το παραμυθι πρεπει να τελειωνει, λιγοτερους φορους ειχαμε και το 2000, και το 1990 και οι ελ. επαγγ. εκλεβαν το ΙΔΙΟ οπως τωρα. Δεν ειναι θεμα φορων, ειναι θεμα νοοτροπιας. Πολυ σπανιο στις μερες μας τεχνικος που δεν ειναι λαμογιο.

Μιλάς για την εποχή που όλοι έπαιρναν δάνεια και χρέωναν τις πιστωτικές? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billiboo είπε

προφανώς και δεν παρεξηγήθηκα γτ καλά κάνεις και παίρνεις απόδειξη. το θέμα είναι οτι μάλλον δεν καταλαβαινεις οτι στην Ελλάδα η μη κερδοφορία των επιχειρήσεων είναι τεχνίτη γτ υπάρχει ένας συνεταίρος που μόνο παίρνει... το κράτος

 το οτι το δημοσιο εχει κακη φημη (δικαιολογημενα) δεν σημαινει οτι το κρατος δε σου προσφερει τιποτα

και τελος παντων γιατι να κλεψεις το φπα? αυτος βγαινει απο τα λεφτα του πελατη. αμα θες μη πληρωνεις την εφορια ή το ταμειο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, overpower είπε

Α καλα. Ιδιωτικος ή δημοσιος?

Ιδιωτικός εδώ (αν και απάντησες σε άλλον)

Μισθωτός εδώ και 3,5 δεκαετίες χωρίς να έχω κρύψει (θες από άποψη, θες λόγω δυνατότητας, take your pick) τίποτα μέχρι σήμερα.

Παρ' όλα αυτά συμφωνώ απόλυτα με αυτόν που quotάρισες. Τί θα πει "δεν βγαίνω και φοροδιαφεύγω;" (ουσιαστικά παρανομώ) Και το θεωρούμε και δικαιολογία!!!

Ξέρεις βέβαια ότι όλοι όσοι παρανομούν (από παρκάρισμα μέχρι....φόνο) το κάνουν από κάποια μικρή ή μεγάλη ανάγκη και όχι συνήθως από χόμπυ (ή τουλάχιστον είναι λιγότεροι οι "χομπίστες"). Αυτό μπορεί να αποτελεί εξήγηση αλλά σίγουρα όχι δικαιολογία

 

 

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Για δες εδώ:

"1. Επιχειρήσεις που παρέχουν κάθε μορφής υπηρεσίες προς τους πελάτες τους, υποχρεούνται να αναρτούν σταθερά τιμοκατάλογο σε εμφανές σημείο της επιχείρησης ή του γραφείου τους και άμεσα ορατό από τους πελάτες, στον οποίο θα αναγράφονται οι τελικές τιμές συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. των υπηρεσιών που παρέχουν."

Και ειδικότερα για τα συνεργεία:

"3. Επιχειρήσεις συνεργείων επισκευής και συντήρησης αυτοκινήτων, οχημάτων, σκαφών αναψυχής και κάθε φύσεως τροχοφόρων, υποχρεούνται να διατηρούν ανηρτημένο τιμοκατάλογο, όπου θα αναγράφονται οι εκάστοτε χρεώσεις συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. για τις βασικές παρεχόμενες υπηρεσίες συντήρησης επί ενδεικτικών μοντέλων (π.χ. 1o service) ανάλογα με τον τύπο και μοντέλο. Στα εκδιδόμενα δε παραστατικά θα πρέπει να αναγράφονται αναλυτικά το είδος της εργασίας και η τιμή χρέωσης που θα πρέπει να συμπίπτει με αυτή του τιμοκαταλόγου, υπό την επιφύλαξη της δυνατότητας του επισκευαστή να παρέχει έκπτωση στον πελάτη. Για τις λοιπές υπηρεσίες, κατόπιν αιτήματος του πελάτη, ο επισκευαστής θα πρέπει να συντάσσει έγγραφη προσφορά."

https://drcc.eu/anartisi-timokatalogon/

Και μπορεί η διαφοροποίηση στην τελική τιμή να έρθει απο μεταχειρισμένο ανταλλακτικό που ¨έτυχε¨ να έχει στο συνεργείο ο μάστορας απο άλλο αμάξι που έτυχε να το αντικαταστήσει.

Και φυσικά να μην ξεχνάμε το book service.Παίζει να είμαι ο μόνος που έχω ενημερωμένο book service για όλα μου τα οχήματα;Ακόμα και για παπί του 1999?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας σε επίσημη αντιπροσωπεία και σου χρεώνει 60€ την ώρα εργατικά. Πας στο συνεργείο της γειτονιάς και σου χρεώνει 20€ την ώρα χωρίς απόδειξη. 

Αν όλοι του ζηταγαν απόδειξη, η ώρα θα πήγαινε 50€ και μετά όλοι θα έκλειναν. Μετά λόγω μονοπωλίου η ώρα θα πήγαινε 80€ και τελικά το κόστος χρήσης του αυτοκινήτου θα ήταν τόσο υψηλο που απλά θα τα πέταγε ο κόσμος. Όλα είναι μια αλυσίδα. 

Όμως είναι κλέφτης ο επαγγελματίας της γειτονιάς και κοιτάει μόνο την τσέπη του και βγάζει εκατομμύρια, για αυτό και κλείνουν, γιατί έβγαλαν εκατομμύρια και τώρα θα τα χαρούν. 

Όποιος σχολιάζει, πρώτα θα βάλει αριθμητικα κάτω τους φόρους και τα έξοδα και την π@π@ρολογι@ του ηθικού πλεονεκτηματος και τη θεωρία, να την αφήσει στην άκρη. Στη θεωρία όλοι καλοί είναι. Στα μαθηματικά /οικονομικά όμως? 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, TsoliasGR είπε

Και μπορεί η διαφοροποίηση στην τελική τιμή να έρθει απο μεταχειρισμένο ανταλλακτικό που ¨έτυχε¨ να έχει στο συνεργείο ο μάστορας απο άλλο αμάξι που έτυχε να το αντικαταστήσει.

Και φυσικά να μην ξεχνάμε το book service.Παίζει να είμαι ο μόνος που έχω ενημερωμένο book service για όλα μου τα οχήματα;Ακόμα και για παπί του 1999?

Ενώ στα καινούργια ανταλλακτικά νομίζεις δεν μπορεί να έρθει διαφοροποίηση στην τελική τιμή? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, billiboo είπε

προφανώς και δεν παρεξηγήθηκα γτ καλά κάνεις και παίρνεις απόδειξη. το θέμα είναι οτι μάλλον δεν καταλαβαινεις οτι στην Ελλάδα η μη κερδοφορία των επιχειρήσεων είναι τεχνίτη γτ υπάρχει ένας συνεταίρος που μόνο παίρνει... το κράτος

Το καταλαβαίνω απόλυτα και είναι ακριβώς έτσι . Η ένσταση μου είναι επιμένεις να εξηγείς κάτι για το οποίο δεν μίλησα ποτέ .

 

6 ώρες πριν, overpower είπε

Μιλάς για την εποχή που όλοι έπαιρναν δάνεια και χρέωναν τις πιστωτικές? 

Τι σχέση έχει αυτό που γράφεις ; Σε νοιάζει που έβρισκε ο άλλος τα λεφτά του ; Μαζί το χρωστάτε το Δανειο ; 

39 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Πας σε επίσημη αντιπροσωπεία και σου χρεώνει 60€ την ώρα εργατικά. Πας στο συνεργείο της γειτονιάς και σου χρεώνει 20€ την ώρα χωρίς απόδειξη. 

Αν όλοι του ζηταγαν απόδειξη, η ώρα θα πήγαινε 50€ και μετά όλοι θα έκλειναν. Μετά λόγω μονοπωλίου η ώρα θα πήγαινε 80€ και τελικά το κόστος χρήσης του αυτοκινήτου θα ήταν τόσο υψηλο που απλά θα τα πέταγε ο κόσμος. Όλα είναι μια αλυσίδα. 

Όμως είναι κλέφτης ο επαγγελματίας της γειτονιάς και κοιτάει μόνο την τσέπη του και βγάζει εκατομμύρια, για αυτό και κλείνουν, γιατί έβγαλαν εκατομμύρια και τώρα θα τα χαρούν. 

Όποιος σχολιάζει, πρώτα θα βάλει αριθμητικα κάτω τους φόρους και τα έξοδα και την π@π@ρολογι@ του ηθικού πλεονεκτηματος και τη θεωρία, να την αφήσει στην άκρη. Στη θεωρία όλοι καλοί είναι. Στα μαθηματικά /οικονομικά όμως? 

Φίλε μου η άποψη ότι αν δεν βγαίνει πρέπει να κλέβει με ξεπερνά . 

Το ότι η ώρα θα πηγαινε 80€ δεν έχει καμία επιχειρηματολογία και είναι καφενειακή επιπέδου. Τι σχέση έχει το μονοπωλιο με την εργατοώρα ; 

Θα μας κανείς εσυ που ξέρεις έναν προϋπολογισμό με τα μαθηματικά σου να μας εξηγήσεις πως οι φόροι και τα άξονα στο συνεργείο είναι διαφορετικά από την αντιπροσωπεία ; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...