Προς το περιεχόμενο

Το εντοιχιζόμενο καζανάκι "τρέχει"


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Chape δεν τα τσουβαλιάζουμε όλα, αναφέρθηκα όμως στους επαγγελματίες αυτούς "της καρπαζιάς" όπως τους λέω, καθώς εκείνοι με ώθησαν στο να αναζητώ να τα κάνω μόνος μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σωστό είναι να μην τα τσουβαλιάζουμε, αλλά τσουβάλιασμα είναι και το ότι το diy ισοδυναμεί με «πόσες φορές πήγε να κάνει πελάτης μόνος του επισκευή και τα γ@@σε όλα πριν μας πάρει τηλέφωνο για να πάμε»

και συμφωνώ ότι υπάρχουν ελάχιστοι άξιοι και σωστοί επαγγελματίες, μόνο που η γενικότερη εικόνα είναι διαφορετική και επιπλέον η έννοια του επαγγελματισμού στη χώρα μας δε συνοδεύεται από αυστηρά πλαίσια άσκησης του επαγγέλματος και ευθύνη-δεοντολογία

επειδή από τότε που έχω ξανακάνει την ίδια κουβέντα περί του diy με «επαγγελματία» και άκουσα την ίδια εκφοβιστική λογική, έχω γλιτώσει πολλά πολλά χρόνια πια άπειρα χρήματα και έχω μαστορέψει μόνος μου με καλύτερα υλικά και καλύτερη δουλειά, έχει αποδειχθεί στην πράξη ότι άξιζε η προσωπική μου ενασχόληση και έχω αποκτήσει προσωπική εμπειρία και ιδέα για το αν αξίζει να εμπιστεύομαι καλύτερα τον οποιονδήποτε επαγγελματία 

για να τσουβαλιάσω και εγώ με τη σειρά μου (lol), από τότε που έχω αποφασίσει να μαστορεύω μόνος μου και να έχω προσωπική άποψη, όσες φορές κι αν έχει τύχει (για λόγους έλλειψης χρόνου) να φέρω επαγγελματία να μαστορέψει έχω γίνει μάρτυρας κακοτεχνιών και μόνο όπως επίσης και της παπατζολογίας που πουλάνε,

δυστυχώς αυτά έχουν τύχει σε μένα τον ίδιο στα μάτια μου μπροστά, και σκέφτομαι και τον κόσμο που δεν έχει ιδέα

επί της ουσίας, το diy δε μπορεί να έχει παντού θέση αναλόγως αν κανείς έχει εργαλεία-γνώσεις-λογική-ικανότητες- κέφι-χρόνο να ασχοληθεί,

αλλά εκεί όπου έχει θέση το diy , εκεί ασυζητητί δεν έχει θέση κανένας επαγγελματίας για μένα

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα απαντουσα μαγκες αλλα διαβαζω το τεχνικο μανουαλ συντηρησης του λεβητα φυσικου αεριου που ειναι 48 σελιδες.. για να κανω μονος μου το σερβις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, το άνοιξα, το καθάρισα και το έκλεισα! Είχε πολλά άλατα όντως και οφείλω να πω πως είναι masterpiece στο σχεδιασμό και στην ευκολία! Genius οι σχεδιαστές, φούλ μελετημένο. Θα έλεγα πως η Geberit είναι η Apple των εντοιχιζόμενων καζανακίων Respect!
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και πρώτον απ όλους τον bill99r που πρώτος έσπευσε!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, zoranb said:

Παιδιά, το άνοιξα, το καθάρισα και το έκλεισα! Είχε πολλά άλατα όντως και οφείλω να πω πως είναι masterpiece στο σχεδιασμό και στην ευκολία! Genius οι σχεδιαστές, φούλ μελετημένο. Θα έλεγα πως η Geberit είναι η Apple των εντοιχιζόμενων καζανακίων Respect!
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και πρώτον απ όλους τον bill99r που πρώτος έσπευσε!

πολύ καλά έκανες, δεν είναι μόνο τα λεφτά (που είναι και αυτά σαφέστατα), είναι και η ησυχία που θα έχεις ότι πρόκειται για κάτι που το φτιάχνεις όποτε θες και μόνος σου

συν τη γνώση, την αυτοπεποίθηση και την εμπειρία

βασικά εδώ εντοιχίζεται μόνο το καζανάκι, η πρόσβαση γίνεται από το πάνελ και οι μηχανισμοί είναι αποσπώμενοι

αλλά αν προκύψει άλλο θέμα πλην των μηχανισμών ή αν ακόμα σπάσει κάτι,τότε θα έχεις επιπλέον κόστη

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stamer είπε

Εννοείς οτι υπερκοστολογεί? :P

Είναι πιό ακριβή αλλά αυτό το ότι πληρώνεις παίρνεις ισχύει και για να είμαι ειλικρινής χαλάλι της! 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stamer είπε

Εννοείς οτι υπερκοστολογεί? :P

Χαχαχαχχαχ

Κ αυτο αν και είναι κορυφαία και από τις πιο ποιοτικές στο χώρο.

4 ώρες πριν, KoreanW είπε

επαγγελματία να μαστορέψει έχω γίνει μάρτυρας κακοτεχνιών κα

Εντάξει αν ο επαγγελματίας είναι μερακλής όσο κ να προσπαθήσει κάποιος ερασιτέχνης, ειδικά αν δεν έχει προηγούμενη εμπειρία, το αποτέλεσμα δεν το φτάνει με τίποτα.

Κ εγώ οπαδός του diy είμαι αλλά ορισμένες δουλειές είναι καλύτερα να τις αφήνουμε στους επαγγελματίες.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, bill999r είπε

Εντάξει αν ο επαγγελματίας είναι μερακλής όσο κ να προσπαθήσει κάποιος ερασιτέχνης, ειδικά αν δεν έχει προηγούμενη εμπειρία, το αποτέλεσμα δεν το φτάνει με τίποτα.

Κ εγώ οπαδός του diy είμαι αλλά ορισμένες δουλειές είναι καλύτερα να τις αφήνουμε στους επαγγελματίες.

Έχω πληρώσει περισσότερα από όσα μου ζήτησε επαγγελματίας μόνο κ μόνο επειδή ήταν μερακλής! Αλλά δυστυχώς δεν βρίσκεις τέτοιους επαγγελματίες εύκολα! Και ναι συμφωνώ πως υπάρχουν ορισμένες δουλειές που πρέπει να τις αφήνουμε στους επαγγελματίες!

Επεξ/σία από zoranb
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...