Προς το περιεχόμενο

Το εντοιχιζόμενο καζανάκι "τρέχει"


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/9/2018 στις 2:06 ΜΜ, zoranb είπε

Παιδιά, το άνοιξα, το καθάρισα και το έκλεισα! Είχε πολλά άλατα όντως και οφείλω να πω πως είναι masterpiece στο σχεδιασμό και στην ευκολία! Genius οι σχεδιαστές, φούλ μελετημένο. Θα έλεγα πως η Geberit είναι η Apple των εντοιχιζόμενων καζανακίων Respect!
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και πρώτον απ όλους τον bill99r που πρώτος έσπευσε!

το λαστιχο στον πυθμενα δεν ειχε κανει μικρα εξογκωματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποστάρω εδώ, μιας και της ίδιας μάρκας είναι το καζανάκι και παρόμοια βλάβη έχω (τρέχει ελαφρώς + γεμίζει υπερβολικά αργά). 

Το μοντέλο είναι αυτό που απεικονίζεται και στην παρακάτω φωτογραφία. Κάποια άποψη σχετικά με την απασφάλιση του μηχανισμού; Έχω φάει τον κόσμο όλο, είναι μάλλον αρκετά παλιό το μοντέλο και δεν βρίσκω στοιχεία. 

 

IMG_20220326_095302.jpg

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

τρέχει ελαφρώς + γεμίζει υπερβολικά αργά). 

μήπως εχει κάνα φιλτρακι στην είσοδο του φλοτερ και εχει βουλώσει Το παρακατω βοηθαει ?

https://www.e-aggelopoulos.gr/product/search?search=φλοτέρ+με+είσοδο+νερού+κάτω+

https://www.polychromo.gr/floter-pithmenos-geberit?ref=bestprice.gr&__bpgid=MW9BVVMzT1lwazIsU1ArMnRuM0swTw==

https://www.youtube.com/watch?v=4r5d1GI7OsI

 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hp8 είπε

μήπως εχει κάνα φιλτρακι στην είσοδο του φλοτερ και εχει βουλώσει Το παρακατω βοηθαει ?

Είσαι μέγας, σε ευχαριστώ πολύ! Οι δύο πρώτοι σύνδεσμοι δείχνουν (μάλλον) αυτό που έχω. Ο σύνδεσμος του youtube δείχνει κάτι διαφορετικό (ή εγώ κάτι δεν αντιλαμβάνομαι σωστά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Ο σύνδεσμος του youtube δείχνει κάτι διαφορετικό

για τον μηχανισμό - μοντάρισμα το έβαλα μήπως ήθελες να δεις κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, hp8 είπε

για τον μηχανισμό - μοντάρισμα το έβαλα μήπως ήθελες να δεις κάτι 

Το είχα δει και εγώ, δυστυχώς όμως δεν βοηθάει και πολύ. 

3 ώρες πριν, zoranb είπε

Δεν είναι εντοιχιζόμενο καζανάκι αυτό όμως!

Όχι δεν είναι, ούτε και μπορεί να μεταμορφωθεί σε τέτοιο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Ποστάρω εδώ, μιας και της ίδιας μάρκας είναι το καζανάκι και παρόμοια βλάβη έχω (τρέχει ελαφρώς + γεμίζει υπερβολικά αργά). 

Το μοντέλο είναι αυτό που απεικονίζεται και στην παρακάτω φωτογραφία. Κάποια άποψη σχετικά με την απασφάλιση του μηχανισμού; Έχω φάει τον κόσμο όλο, είναι μάλλον αρκετά παλιό το μοντέλο και δεν βρίσκω στοιχεία. 

 

IMG_20220326_095302.jpg

Πρώτα απ' όλα θα κλείσεις το διακοπτακι. Ύστερα θα χωρίσεις τα δύο πράσινα πλαστικά. Θα κρατήσεις κόντρα το φλοτερ από ψηλά,  και θα λύσεις αριστερόστροφα το πράσινο στρογγυλό. Κατά 90% έτσι λύνει. 

Το λαστιχάκι Πρέπει να είναι αυτό.       https://www.skroutz.gr/s/27137812/Geberit-Λάστιχο-Φλοτέρ-Unifill-242313.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, troi.g είπε

Πρώτα απ' όλα θα κλείσεις το διακοπτακι. Ύστερα θα χωρίσεις τα δύο πράσινα πλαστικά

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς δεν τα έχει αυτά τα πλαϊνά εκατέρωθεν πλαστικά! Αυτό είδα και εγώ στα βίντεο αλλά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στο δικό μου μοντέλο (impuls 340). Η είσοδος του νερού είναι στο κάτω μέρος (όχι πλάγια). 

Το λαστιχάκι πράγματι, είναι αυτό (μέχρι εκεί ευτυχώς, μπόρεσα να φτάσω). Δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα όμως. Έβγαλα εντελώς το μπροστινό στέλεχος (το πράσινο δηλ. της φωτογραφίας) προκειμένου να δω με τι ροή γεμίζει. Διαπίστωσα ότι είναι χαμηλή, οπότε πιθανότατα πάμε για αλλαγή όλου του μηχανισμού φλοτερ. Το πρόβλημα είναι ότι έχει δύο μοντέλα : ένα με Φ εισόδου 1/2' και ένα με Φ εισόδου 3/8". Για να μετρήσει κανείς τη διάμετρο, θέλει λύσιμο όλο το εξάρτημα.. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς δεν τα έχει αυτά τα πλαϊνά εκατέρωθεν πλαστικά! Αυτό είδα και εγώ στα βίντεο αλλά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στο δικό μου μοντέλο (impuls 340). Η είσοδος του νερού είναι στο κάτω μέρος (όχι πλάγια). 

Το λαστιχάκι πράγματι, είναι αυτό (μέχρι εκεί ευτυχώς, μπόρεσα να φτάσω). Δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα όμως. Έβγαλα εντελώς το μπροστινό στέλεχος (το πράσινο δηλ. της φωτογραφίας) προκειμένου να δω με τι ροή γεμίζει. Διαπίστωσα ότι είναι χαμηλή, οπότε πιθανότατα πάμε για αλλαγή όλου του μηχανισμού φλοτερ. Το πρόβλημα είναι ότι έχει δύο μοντέλα : ένα με Φ εισόδου 1/2' και ένα με Φ εισόδου 3/8". Για να μετρήσει κανείς τη διάμετρο, θέλει λύσιμο όλο το εξάρτημα.. 

Η φωτογραφία από το δικό σου δεν είναι?

Βγάλε μια φωτο από κάτω,  εκεί που ενώνει το σπιράλ. 

Επεξ/σία από troi.g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, troi.g είπε

Η φωτογραφία από το δικό σου δεν είναι?

Ακριβώς. Ίσως να μπερδεύτηκα με την περιγραφή σου και κάποια βίντεο που είδα (σε άλλα μοντέλα) με εκατέρωθεν πράσινα πλαστικά απασφάλισης του μηχανισμού. 

Το αριστερό πράσινο κατάφερα να το βγάλω (με μισή στροφή ξεβιδώνει), είναι αυτό που είχε μέσα, το λαστιχάκι του συνδέσμου που παράθεσες πιο πάνω. Το δεξί όχι. Σε κάθε περίπτωση, ο υπόλοιπος μηχανισμός παραμένει ακλόνητος. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Ακριβώς. 

Αυτό σου έγραψα, απασφαλιζεις το οριζόντιο πράσινο πλαστικό, εκεί που ενώνει με το κατακόρυφο,  και ύστερα ξεβιδωνεις όλο το πράσινο που είναι μπροστά. Βέβαια εσυ γραφεις οτι εφτασες στο λαστιχακι οποτε ολα Καλά. Καπου εχει βουλωσει το φλοτερ , και πιθανόν οπως σου ανεφερε και παραπανω ο hp8 να υπάρχει εσωτερικη σιτα στον κορμό του φλοτερ. Εάν το λύσεις πιθανόν να μη χρειάζεται Αλλαγή. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, troi.g είπε

Καπου εχει βουλωσει το φλοτερ , και πιθανόν οπως σου ανεφερε και παραπανω ο hp8 να υπάρχει εσωτερικη σιτα στον κορμό του φλοτερ. Εάν το λύσεις πιθανόν να μη χρειάζεται Αλλαγή. 

Θα το επιχειρήσω πάλι αύριο. Πολύ χρήσιμες οι επισημάνσεις σας, ευχαριστώ και πάλι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2018 στις 9:10 ΜΜ, corsakias είπε

Ή ισως να μην βρισκεται ευκολα ανταλλακτικος μηχανισμος. Αραγε η geberit ή οποια αλλη εταιρια με εντοιχιζομενο θα εχει υποστηριξη, πχ 50 χρονια οπως λες? 

Τα επώνυμα εντοιχισμένα καζανάκια συνήθως έχουν ανταλλακτικά ακόμα και μετά δεκαετίες π.χ. βρήκα ανταλλακτικά για καζανάκι συγγενή μου που μπήκε πριν 40 χρόνια (η εταιρεία έχει εξαγοραστεί αλλά η νέα εταιρεία βγάζει τα ανταλλακτικά γιατί έχουν ζήτηση). Το πρόβλημα είναι ότι βαράνε στην τιμή, για να τα αλλάξεις όλα θες όσο ένα σετ καζανακι-λεκανη πορσελάνινο καινούριο, γύρω στα 60€. Και κάθε μερικά χρόνια θες πάλι ανταλλακτικά, και αν δε μπορείς να τα βάλεις και θες υδραυλικό το κόστος ανεβαίνει, για αυτό πολλοί πάνε σε ανακαίνιση, ή βάζουν εξωτερικό και καταργούν το εντοιχισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...