Προς το περιεχόμενο

Το εντοιχιζόμενο καζανάκι "τρέχει"


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, bill999r said:

Εντάξει αν ο επαγγελματίας είναι μερακλής όσο κ να προσπαθήσει κάποιος ερασιτέχνης, ειδικά αν δεν έχει προηγούμενη εμπειρία, το αποτέλεσμα δεν το φτάνει με τίποτα.'

Κ εγώ οπαδός του diy είμαι αλλά ορισμένες δουλειές είναι καλύτερα να τις αφήνουμε στους επαγγελματίες.

να μιλήσω για μένα που έχω φτάσει σε ένα επίπεδο με μια εμπειρία που έχω αποκτήσει αφιερώνοντας σοβαρό απόθεμα χρόνου, ναι είμαι σε θέση να είμαι περισσότερο μερακλής αλλά αντιλαμβάνομαι πως δεν είναι σαν «εμένα» όλοι οι ερασιτέχνες οπότε κατανοώ τα όρια που κάποιος ερασιτέχνης φοβάται και βάζει στον εαυτό του

διαφωνώ γενικότερα και επαναλαμβάνω την έννοια με την οποία διαφωνώ, από τη στιγμή που δεν υφίσταται η έννοια του επαγγελματισμού (ευθύνη-δεοντολογία-guidelines κλπ), δεν έχει νόημα να μιλάμε για επαγγελματίες αλλά για «μάστορες» που αποτελούν τον κανόνα και όχι την εξαίρεση στην αγορά

από εκεί και μετά για το αποτέλεσμα της δουλειάς, τα πάντα είναι θέμα ενασχόλησης για τον μερακλή, ο οποίος μερακλής μπορεί να είναι εξίσου «επαγγελματίας» όσο και ερασιτέχνης: πόσο κέφι έχεις και πόσο διαθέσιμο θέλεις να αφιερώσεις  σε χρόνο-θέληση-μέσα-χρήμα για να ασχοληθείς,

υπάρχει μια θεμελιωδης διαφορά ανάμεσα στον επαγγελματία και στο diy, η διαφορά αυτή είναι το κίνητρο, καθώς συμβαίνει το diy να έχει κι ένα ακόμα ασύγκριτο πλεονέκτημα: το ότι διαλέγεις μόνος σου υλικά και μέθοδο που προετοιμάζεις και επιλέγεις στην περίπτωση και στις επιθυμίες σου, με μοναδικό κίνητρο τη δική σου ικανοποίηση και με σεβασμό στα δικά σου θέλω

την ικανοποίηση και το χρήμα, αλλά και την ελευθερία και την τεχνογνωσία για πολλές ανάγκες και project, την συγκεντρώνεις χρόνο με το χρόνο όλο και περισσότερο

δεν είναι γραφικότητα και τυχαίο το ρητό  "If you want something done right, then do it yourself"

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστός κ ο KoreanW αλλά οφείλω να πω πως, εκεί όπου ερχόμαστε πίσω εμείς οι DIYάδες είναι στο θέμα της εμπειρίας, και είναι λογικό. Ο μερακλης επαγγελματίας έχει πιό πολλές ώρες πάνω στο αντικείμενο, είναι λογικό να έχει μεγαλύτερη εμπειρία, περισσότερες παραστάσεις ακόμα και από τον μερακλή DIYά.
Όμως αδέρφια είμαστε την ίδια ομάδα... δεν διαφωνούμε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, zoranb said:

Σωστός κ ο KoreanW αλλά οφείλω να πω πως, εκεί όπου ερχόμαστε πίσω εμείς οι DIYάδες είναι στο θέμα της εμπειρίας, και είναι λογικό. Ο μερακλης επαγγελματίας έχει πιό πολλές ώρες πάνω στο αντικείμενο, είναι λογικό να έχει μεγαλύτερη εμπειρία, περισσότερες παραστάσεις ακόμα και από τον μερακλή DIYά.
Όμως αδέρφια είμαστε την ίδια ομάδα... δεν διαφωνούμε :D

θες να σου πω ένα που υστερεί ο «επαγγελματίας»; 

ο  «επαγγελματίας» μετράει εργατοώρες, δεν τον συμφέρει και δεν υποχρεώνεται να ψάξει ή να προετοιμαστεί ή να αποφύγει την κακοτεχνία (πολλές φορές η κακοτεχνία κλείνει μέσα στον ...τάφο lol), καλείται να αποδώσει έργο σε συγκεκριμένο χρόνο με οποιονδήποτε τρόπο και με το μεγαλύτερο για εκείνον κόστος-όφελος

ο μερακλής ερασιτέχνης θα κάνει τόσο καλύτερη δουλειά όσο περισσότερα αποθέματα αφιερώνει και ο χρόνος που θα αφιερώσει μπορεί να μην είναι η εμπειρία του αλλά ο χρόνος προετοιμασίας και ο χρόνος δουλειάς

και επιπλέον μην νομίζουμε πως η τεχνογνωσία είναι σκέτη εμπειρία, είναι πολλά περισσότερα πράγματα μαζί με την εμπειρία (την οποία κάλλιστα κι ένας ερασιτέχνης μπορεί να συγκεντρώσει αρκεί να είναι μεθοδικός, τρόποι υπάρχουν)

είμαι άλλωστε σίγουρος πως ο κάθε «επαγγελματίας» με άλλο σκεπτικό εργάζεται στο σπίτι του και με άλλο στην εργασία του, όπως επίσης και λίγο πολύ ερασιτέχνης γίνεται ο κάθε  «επαγγελματίας» κάθε φορά που η εξειδίκευση της εργασίας που καλείται να αποδώσει ξεπερνάει την προσωπική του τέχνη

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KoreanW είπε

θες να σου πω ένα που υστερεί ο «επαγγελματίας»; 

ο  «επαγγελματίας» μετράει εργατοώρες, δεν τον συμφέρει να ψάξει ή να προετοιμαστεί, καλείται να αποδώσει έργο σε συγκεκριμένο χρόνο και με το μεγαλύτερο για εκείνον κόστος-όφελος

ο μερακλής ερασιτέχνης θα κάνει τόσο καλύτερη δουλειά όσο περισσότερα αποθέματα αφιερώνει και ο χρόνος που θα αφιερώσει μπορεί να μην είναι η εμπειρία του αλλά ο χρόνος προετοιμασίας και ο χρόνος δουλειάς

και επιπλέον μην νομίζουμε πως η τεχνογνωσία είναι σκέτη εμπειρία, είναι πολλά περισσότερα πράγματα μαζί με την εμπειρία (την οποία κάλλιστα κι ένας ερασιτέχνης μπορεί να συγκεντρώσει αρκεί να είναι μεθοδικός, τρόποι υπάρχουν)

Φίλε συμφωνούμε αλλά δεν μπορώ να πετάω στα τάρταρα τις εργατόρες που δίνουν παραστάσεις, όχι μόνο στον μερακλή επαγγελματία αλλά κ στον DIYά, είναι κοινή μας κληρονομιά αυτή. Μην ξεχνάμε πως για να φτάσουμε κ εμείς σαν DIYάδες στο να κάνουμε σωστές δουλειές ε έχουμε κάνει κι εμείς τα σφάλματά μας, απλά έχουμε το πλεονέκτημα πως είναι στο δικό μας κεφάλι κ όχι στου Κασσίδη όπως πολύ ωραία είπες 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, zoranb said:

Φίλε συμφωνούμε αλλά δεν μπορώ να πετάω στα τάρταρα τις εργατόρες που δίνουν παραστάσεις, όχι μόνο στον μερακλή επαγγελματία αλλά κ στον DIYά, είναι κοινή μας κληρονομιά αυτή. Μην ξεχνάμε πως για να φτάσουμε κ εμείς σαν DIYάδες στο να κάνουμε σωστές δουλειές ε έχουμε κάνει κι εμείς τα σφάλματά μας, απλά έχουμε το πλεονέκτημα πως είναι στο δικό μας κεφάλι κ όχι στου Κασσίδη όπως πολύ ωραία είπες 😉

ναι αρκεί να ξεκαθαρίσουμε ότι είναι αυτό και όχι κάτι άλλο

ο μερακλής μπορεί να είναι τόσο ο επαγγελματίας όσο και ο ερασιτέχνης, απλά υπάρχει μια καμπύλη εκμάθησης που αφορά εξίσου τον ερασιτέχνη όσο και τον επαγγελματία

στο βαθμό που ο ερασιτέχνης έχει αφομοιώσει το τεχνικό αντικείμενο, το ενδιαφέρον και ο χρόνος προετοιμασίας μπορούν να αποδώσουν ένα αποτέλεσμα το ίδιο ή και καλύτερο σε σχέση με τον επαγγελματία

(χαχα μου έχει τύχει να κινηγάω από πίσω και να επισκευάζω τις κακοτεχνίες επαγγελματιών, ή να με ρωτούν και να με συμβουλεύονται επαγγελματίες, οπότε μάλλον κάτι έχω πετύχει πια...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε @KoreanW νομίζω ότι είσαι υπερβολικά ισοπεδωτικος.

Δεν γνωρίζω το επίπεδο που έχεις φτάσει αλλά δεν νομίζω ότι είναι σωστή η σύγκριση με έναν σωστό επαγγελματια οποίος καθημερινά βλέπει 10 διαφορετικές περιπτώσεις κ έχει αναπτύξει 10 διαφορετικούς τρόπους προσέγγισης.

Άλλωστε μιλάμε για τέχνες κ δεν τις λέμε τέχνες τυχαία. 

Για παράδειγμα , δεν νομίζω μπορώ να προσφέρω καλύτερο αποτέλεσμα από έναν γυψοσανιδα, αν κ έχω τοποθετήσει γυψοσανίδα στο ταβάνι. 

Ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα κ το κάτι παραπάνω δεν μπορώ να το προσφέρω αν δεν κάτσω να δουλέψω - μαθητευσω δίπλα σε κάποιον μάστορα.

Επίσης ορισμένες εργασίες που αν γίνουν λάθος μπορούν να αποβούν μοιραίες καλό είναι να τις κάνουν πιστοποιημένοι επαγγελματίες.

Ηλεκτρολογικά, αέρια καύσιμα κτλ , εκτός κ αν είσαι μηχανολόγος κ έχεις προηγούμενη θεωρητική γνώση.

Βέβαια επειδή πολλά βλέπουμε κ ακούμε από μάστορες καλό είναι να έχουμε κ εμείς ένα θεωρητικό background ώστε να ξέρουμε τι ζητάμε κ τι μας προσφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, bill999r said:

Φίλε @KoreanW νομίζω ότι είσαι υπερβολικά ισοπεδωτικος.

Δεν γνωρίζω το επίπεδο που έχεις φτάσει αλλά δεν νομίζω ότι είναι σωστή η σύγκριση με έναν σωστό επαγγελματια οποίος καθημερινά βλέπει 10 διαφορετικές περιπτώσεις κ έχει αναπτύξει 10 διαφορετικούς τρόπους προσέγγισης.

Άλλωστε μιλάμε για τέχνες κ δεν τις λέμε τέχνες τυχαία. 

Για παράδειγμα , δεν νομίζω μπορώ να προσφέρω καλύτερο αποτέλεσμα από έναν γυψοσανιδα, αν κ έχω τοποθετήσει γυψοσανίδα στο ταβάνι. 

Ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα κ το κάτι παραπάνω δεν μπορώ να το προσφέρω αν δεν κάτσω να δουλέψω - μαθητευσω δίπλα σε κάποιον μάστορα.

Επίσης ορισμένες εργασίες που αν γίνουν λάθος μπορούν να αποβούν μοιραίες καλό είναι να τις κάνουν πιστοποιημένοι επαγγελματίες.

Ηλεκτρολογικά, αέρια καύσιμα κτλ , εκτός κ αν είσαι μηχανολόγος κ έχεις προηγούμενη θεωρητική γνώση.

Βέβαια επειδή πολλά βλέπουμε κ ακούμε από μάστορες καλό είναι να έχουμε κ εμείς ένα θεωρητικό background ώστε να ξέρουμε τι ζητάμε κ τι μας προσφέρουν.

δεν είμαι ισοπεδωτικός, έχω άποψη και προσδοκίες που διαψεύδονται από την πράξη της αγοράς των αντίστοιχων επαγγελματιών και στο κάτω κάτω είναι κοινό μυστικό πως ο κάθε μάστορας μπορεί να κρίνει αναλόγως βλέποντας τη δουλειά συναδέλφου

προφανώς δεν είναι ο ισχυρισμός μου ότι ο οποιοσδήποτε ερασιτέχνης μπορεί να βγει στην αγορά και να προσφέρει υπηρεσίες με την ίδια άνεση που θα το κάνει ο μάστορας, όμως ο ερασιτέχνης μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί στη δική του περίπτωση με εξειδίκευση, δουλειά και ζήλο που δύσκολα θα προσφέρει επαγγελματίας (για να μη σου πω ότι έχω τύχει σε περίπτωση όπου με την τόση ενασχόληση έχει προσφερθεί η ιδιότητα ..μέλους σε επαγγελματικό σύλλογο)

δεν ξέρω ποιό ελαφρυντικό προσδίδει η επίκληση στην τεχνική φύση του επαγγέλματος, πάντως τέχνες δεν είναι μόνο τα μαστορέματα αλλά και πληθώρα ενασχολήσεων από το επιστημονικό πεδίο, και παρ' όλα αυτά έχει αποδειχθεί ότι χωράει και εξειδίκευση και πιστοποίηση και επαγγελματισμός και ευθύνη και δεοντολογία και κατευθυντήριες γραμμές και αυτοέλεγχος του εκάστοτε κλάδου 

τέλος πάντων το σκεπτικό δεν είναι η αντιπαράθεση και η σύγκρουση ανάμεσα σε «επαγγελματίες» και μη, αλλά η τοποθέτηση της διάστασης του diy ως μιας ευχάριστης και χρήσιμης εναλλακτικής που απευθύνεται σε κάθε λογής ανθρώπους με μεράκι και ικανότητες που έχουν διάθεση να αφιερώσουν αποθέματα από τη ζωή τους και να ωφεληθούν πολλαπλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα καζανακια, τα χωνευτα ντε τι οριο ζωης εχουν? Γιατι αν χαλασει ενα εξωτερικο δεν χρειαζεται να γκρεμισουμε τοιχο για αντικατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, corsakias είπε

αυτα τα καζανακια, τα χωνευτα ντε τι οριο ζωης εχουν? Γιατι αν χαλασει ενα εξωτερικο δεν χρειαζεται να γκρεμισουμε τοιχο για αντικατασταση.

Ο μηχανισμός χαλάει και όχι το κουτί όποτε από την στιγμή που μπορείς να βγάλεις τον μηχανισμό και να τον αλλάξεις μπορεί να το κρατήσεις και 50 χρονιά, και στα κλασικά καζανάκια δεν χαλάει το κουτί ο μηχανισμός τα παίζει άπλα επειδή είναι η εύκολη λύση πολλές φόρες το αλλάζουν ολόκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DZ-Photographer είπε

Ο μηχανισμός χαλάει και όχι το κουτί όποτε από την στιγμή που μπορείς να βγάλεις τον μηχανισμό και να τον αλλάξεις μπορεί να το κρατήσεις και 50 χρονιά, και στα κλασικά καζανάκια δεν χαλάει το κουτί ο μηχανισμός τα παίζει άπλα επειδή είναι η εύκολη λύση πολλές φόρες το αλλάζουν ολόκληρο.

Ή ισως να μην βρισκεται ευκολα ανταλλακτικος μηχανισμος. Αραγε η geberit ή οποια αλλη εταιρια με εντοιχιζομενο θα εχει υποστηριξη, πχ 50 χρονια οπως λες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, corsakias είπε

Ή ισως να μην βρισκεται ευκολα ανταλλακτικος μηχανισμος. Αραγε η geberit ή οποια αλλη εταιρια με εντοιχιζομενο θα εχει υποστηριξη, πχ 50 χρονια οπως λες? 

Ναι σίγουρα στα φτηνά το ανταλλακτικό είναι ένα θέμα άμα βρεις γιατί δεν ταιριάζουν όλοι οι μηχανισμοί, πάντως στα ακριβά μπορείς να βρεις άλλα να ξέρεις ότι είναι πανάκριβα τα ανταλλακτικά.

3 λεπτά πριν, KoreanW είπε

καλού κακού κρατάς μερικά κουτιά πλακάκια παραπάνω κι από τα επιπλέον 

lol 

Τα πλακάκια δεν θα τα χρειαστείς για το καζανάκι άμα χαλάσει και βγουν ακριβά τα ανταλλακτικά το αφήνεις πως είναι και βάζεις εξωτερικό καζανάκι και τέλος. Σε άλλα περιπτώσεις όμως θα τα χρειαστείς τα πλακάκια αν περάσεις νέες σωληνώσεις πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
6 λεπτά πριν, boutser είπε

Υπάρχει κάποια εταιρεία που θαμου προτείνατε για εντοιχισμένη καζανάκι; ο υδραυλικός μου είπε να παρω grohe 

Δεν είναι άσχημα αλλά κοίτα και τα geberit. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου φάνηκαν πολύ μελετημένα τα Geberit! Όταν είδα στο site της, 3D tutorial, με το πως γίνεται η εγκατάσταση ή αντικαθιστούμε κάποια parts, ε εκεί ήταν που έπαθα κοκομπλόκο!

Για μένα, η Geberit, είναι η Apple των εντοιχιζόμενων καζανακιών.

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...