Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως, πριν λίγες μέρες που έκανα το δικό μου LPG, τα γεγονότα στην Ουκρανία έπαιξαν πολύ μεγάλο ρόλο. Πέρασαν και σκέψεις για CNG, αλλά δεδομένου ότι έρχεται όλο από Ρωσία, πλέον είναι πολύ επισφαλές καύσιμο. 

Το LPG έχει και την "ασφάλεια" του πετρελαίου, μιας και παράγεται από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Haldol είπε

αλλά δεδομένου ότι έρχεται όλο από Ρωσία, πλέον είναι πολύ επισφαλές καύσιμο. 

λίγο κάτω απο 40% παίρνουμε απο Ρωσία , το υπόλοιπο απο άλλες χώρες και πλέον Αμερική LNG

4 λεπτά πριν, Haldol είπε

Το LPG έχει και την "ασφάλεια" του πετρελαίου, μιας και παράγεται από αυτό.

ένα μικρότερο ποσοστό το παίρναμε απο Ρωσία πάλι , αλλά εκεί είναι πιο εύκολο να έρθει μιας και απλά περνά σε άλλη χώρα και "βαπτίζεται" ωστε να έρχεται εδώ "μη Ρώσικο" και πιο ακριβό φυσικά

6 λεπτά πριν, Haldol είπε

Πάντως, πριν λίγες μέρες που έκανα το δικό μου LPG,

είναι η πιο οικονομική λύση . Βασικά αν εξαιρέσεις το οτι η κατάσταση αερίου cng είναι ρευστή αυτή την περίοδο , ο σημαντικότερος παράγοντας μη διάδοσης είναι οι δεξαμενές του cng που πιάνουν χώρο στη μετατροπή

Έτσι κι αλλιώς το δίκτυο LPG προχώρησε απο μετατροπές , λίγα μετρημένα τα μοντέλα που επέτρεψαν να έρθουν Ελλάδα ως εργοστασιακά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Καλημέρα

Όσο αναφορά τον έλεγχο για αγορά μεταχειρισμένου CNG, τι να προσέξω; Να το πάω σε καμιά αντιπροσωπεία; Leon 1.4

αντιπροσωπεία ή εξειδικευμενο... οχι οπου να ναι... καλο θα ηταν επισης να ξερουν κ απο ΦΑ.

Σαφως το δοκιμαζεις με ΦΑ στη δεξαμενη (αν στο φερει με βενζίνη μονο ισως κατι τρεχει, να βαλετε αεριο και να το δοκιμασετε)

Αν δεις λιγα χλμ παλι να προβληματιστεις, ενας λογικος ΜΟ για οχημα ΦΑ (που η λογικη του ειναι οικονομια στα χλμ) θα ήταν περιπου 15Κ το χρόνο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Για ανατολική αττική που να παω;

υπαρχει σοβαρο εξειδικευμενο αλλα ειναι για skoda στην αρχη της Λ Λαυριου (ειναι ιδια οπως πιθανως ξερεις seat skoda)

Το θεμα ειναι οτι εχουν απειρη δουλεια οποτε αφενος παρε εστω μια μερα πριν τηλεφωνο και αφετερου δε ξερω καν αν θα σε δεχτουν.

Εναλλακτικα υπαρχουν διαφορα προς γερακα μελισσια αλλα ισως σου πεφτουν μακρυα. Επισης υπαρχει αντιπροσωπεία σεατ στο γερακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι και εγώ για cng μιας και άνοιξε πρατηριο κοντά στο σπίτι μου επιτέλους(10χλμ απόσταση ).

Το lpg γενικά δεν μου άρεσε ποτέ.

Υπάρχει διαθεσιμότητα αυτοκίνητων cng στην αγορά;Για καινούριο πάντα.

Δυστυχώς έχω σκεφτεί να δώσω το δικό μου,με την βενζίνη πάνω από 2€ δεν γίνεται να προχωρήσουμε έτσι.Εχουμε ανεβάζει κατά 50% τα έξοδα μετακίνησης 

Επεξ/σία από XronisR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, XronisR είπε

Σκέφτομαι και εγώ για cng μιας και άνοιξε πρατηριο κοντά στο σπίτι μου επιτέλους(10χλμ απόσταση ).

ποιο λες ?

2 λεπτά πριν, XronisR είπε

Το lpg γενικά δεν μου άρεσε ποτέ.

κακώς μιας και

2 λεπτά πριν, XronisR είπε

Δυστυχώς έχω σκεφτεί να δώσω το δικό μου,με την βενζίνη πάνω από 2€ δεν γίνεται να προχωρήσουμε έτσι.Εχουμε ανεβάζει κατά 50% τα έξοδα μετακίνησης 

θα σου πρότεινα να το κάνεις υγραέριο μιας και πλέον πρέπει να είναι πολύ άσχετος κάποιος να σου κάνει ζημιά

επίσης ο φετινός χειμώνας θα είναι δύσκολος με cng (εκτός αν αλλάξει κάτι)

3 λεπτά πριν, XronisR είπε

Υπάρχει διαθεσιμότητα αυτοκίνητων cng στην αγορά;Για καινούριο πάντα.

τα vag μόνο , για Fiat Panda απο του χρόνου (ήδη περιμένει ένας 7 μήνες και πάει για Δεκέμβριο μιας και άλλαξε η Fiat τη γραμμή παραγωγής με τη συγχώνευση PSA group)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΚΟ Καλυψώ στα Olympus plaza,Σχηματάρι στο 70χλμ Εθνικής οδού.

Οπότε προτείνεις υγραέριο αντί για φυσικό αέριο;Λες να ανέβει η τιμή του cng;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, XronisR είπε

ΕΚΟ Καλυψώ στα Olympus plaza,Σχηματάρι στο 70χλμ Εθνικής οδού.

α, οκ, νόμιζα ξεκίνησε Βέροια ή Κομοτηνή , το συγκεκριμένο έβγαζε κάτι θεματάκια διαβάζω στο fb group (χαμηλή πίεση) που και που , τώρα βλέπω μάλλον έστρωσε

5 λεπτά πριν, XronisR είπε

Οπότε προτείνεις υγραέριο αντί για φυσικό αέριο;

στην παρούσα φάση ναι , πάντως εννοείται σήμερα είναι πιο οικονομικό το cng

5 λεπτά πριν, XronisR είπε

Λες να ανέβει η τιμή του cng;

είναι ένα ρεαλιστικό σενάριο , αλλά οι εξελίξεις τρέχουν συνέχεια , πάντως θα το τρενάριζα απο το νέο έτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, XronisR είπε

Σκέφτομαι και εγώ για cng μιας και άνοιξε πρατηριο κοντά στο σπίτι μου επιτέλους(10χλμ απόσταση ).

Από εμένα ναι, αλλά καλύτερα δες ένα καλό μεταχειρισμένο, δεν λες τι σκέφτεσαι ακριβώς, πόσα χλμ κάνεις; 

2 λεπτά πριν, korakios είπε

α, οκ, νόμιζα ξεκίνησε Βέροια 

Ήρθαν τα συριγγια αύριο μεθαύριο ξεκινάει 😎, μακάρι να ανοίξει και Κομοτηνή εντός Αυγούστου που είπαν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, XronisR είπε

Κάνω 10000-12000χλμ το χρόνο.

Εσύ έχεις το Ibiza ακόμη;

Το έδωσα.... και πήρα Ibiza πάλι 😂

Το έδωσα στον αδερφό και πήρα αυτό που προοριζόταν γιά τον αδερφό 😂

Ibiza πάλι 2018 μοντέλο με 5αρι σασμάν και 43λτρ βενζίνη αλλά εκ Γερμανίας και fr έκδοση... με πολλλλλλλαα έξτρα σε σχέση με το 1ο που είχα style edition απλό. Screenshot_20220727_221947.jpg.491674423964de9b045f938bb5772a71.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...