Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το τράνταγμα στο ρελαντί που είπα, εννοώ ότι π.χ. περιμένεις στο φανάρι και τον νιώθεις τον κραδασμό στο ρελαντί. Περνάει δηλαδή στην καμπίνα στο ταμπλο. Μόνο στο ρελαντί στις άλλες στροφές είναι αθόρυβο.

Για το full link θα ρωτήσω το Γερμανό πόσο μου τον δίνει τον κωδικό και βλέπουμε. Σίγουρα θα ξινισουν στην αντιπροσωπεία άμα πάω μόνο για ενεργοποίηση, και σίγουρα θα με πάρουν λεφτά βέβαια αλλά οκ.

Επεξ/σία από Parolos4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 08/04/2024 at 12:21, draculias said:

Επειδή το δικό μου είναι του 2019, δεν ξέρω για πιο πριν αν το παρείχε. Θεωρώ πάντως με μία αναβάθμιση του λογισμικού του infotainment να το εμφανίσει σαν επιλογή , ανεξάρτητα αν αγοράσεις κωδικό για full link ή όχι.

Για του λόγου το αληθές, δες εικόνα από το δικό μου πατώντας το button "PHONE":

image.jpeg.4136050de2bd3313af6c527f1bc51796.jpeg

και apple car play και android auto ως επιλογές (εγώ έχω μόνο το carplay)

.

 

Εσένα έχει μονάδα με SD κτλ στο ντουλαπάκι συνοδηγού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, μπαρμπαγιωργος said:

Εσένα έχει μονάδα με SD κτλ στο ντουλαπάκι συνοδηγού;

Όχι, η sd θύρα είναι ενσωματωμένη στο ηχοσύστημα μου

 

ΥΓ. αν είναι να "τραβήξει" το θέμα αυτό, καλύτερα άνοιξε νέο νήμα ή πόσταρε σε κάποιο υπάρχον παρεμφερές γιατί βγαίνουμε off topic εδώ

Επεξ/σία από draculias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Έχω ακούσει για ένα σενσορα στο κύκλωμα ψύξης οτι πάσχουν οι 1.4 tgi 

Ξέρει κάποιος το όνομα του σενσορα ή κωδικό ανταλλακτικού κτλ ;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είχε περίπου μισό ντεπόζιτο αέριο, και λέω μιας και περνάω από δίπλα από το πρατήριο ας γεμίσω σήμερα.

Βάζω μπρος να φύγω και ξεκίνησε με βενζίνη, σε λίγο χρόνο γύρισε σε αέριο. Λέω θα έτυχε.

Τώρα πήγα να το βάλω μπροστά (ώρες μετά), πάλι ξεκίνησε με βενζίνη και στην πορεία άλλαξε σε αέριο.

Είναι λογικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Parolos4 είπε

Είχε περίπου μισό ντεπόζιτο αέριο, και λέω μιας και περνάω από δίπλα από το πρατήριο ας γεμίσω σήμερα.

Βάζω μπρος να φύγω και ξεκίνησε με βενζίνη, σε λίγο χρόνο γύρισε σε αέριο. Λέω θα έτυχε.

Τώρα πήγα να το βάλω μπροστά (ώρες μετά), πάλι ξεκίνησε με βενζίνη και στην πορεία άλλαξε σε αέριο.

Είναι λογικό?

τα vag μετά απο γέμισμα το κάνουν συχνά, βασικά νόμιζα πάντα , ίσως να μην έκανε αρκετά χλμ

__________________________

άνοιξε και πρατήριο shell , Πόντου περιοχή Καλοχώρι

________________

τελευταία το Panda δεν μου τα λέει καλά , 160χλμ (πόλη) , ~10 κιλά προηγούμενο  γέμισμα και είμαι στο τελείωμα . Κάπου διάβασα για reset του συστήματος αερίου , το έχει κάνει κανένας ? Μάλλον πρέπει να πάρω κανα obd να διαβάσω τυχών βλάβες , έχει εγγύηση αλλά δε νομίζω να μου πουν τίποτα ουσιαστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

 

__________________________

άνοιξε και πρατήριο shell , Πόντου περιοχή Καλοχώρι

________________

 

Είναι αυτό που ήταν ανοιχτό,αλλά ήταν κλειστό 😂 συνέχεια,ωράριο ότι να ναι... σε δύσκολη περιοχή 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Parolos4 είπε

Είχε περίπου μισό ντεπόζιτο αέριο, και λέω μιας και περνάω από δίπλα από το πρατήριο ας γεμίσω σήμερα.

Βάζω μπρος να φύγω και ξεκίνησε με βενζίνη, σε λίγο χρόνο γύρισε σε αέριο. Λέω θα έτυχε.

Τώρα πήγα να το βάλω μπροστά (ώρες μετά), πάλι ξεκίνησε με βενζίνη και στην πορεία άλλαξε σε αέριο.

Είναι λογικό?

 

3 ώρες πριν, korakios είπε

τα vag μετά απο γέμισμα το κάνουν συχνά, βασικά νόμιζα πάντα , ίσως να μην έκανε αρκετά χλμ

__________________________

 

Ακριβώς, στο Kamiq πάντα όταν δεν είμαι τελείως άδειος ξεκινάει με βενζίνη, αντίθετα όταν έχει μπει στη βενζίνη τότε μετά από γέμισμα ξεκινάει επιτόπου με αέριο. Από ότι θυμάμαι, γίνεται για να υπολογίσει τα χιλιόμετρα που απομένουν με φυσικό αέριο ύστερα από το γέμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα είτε από άδειος είτε από μισό κτλ, αν βάλω αέριο είτε 5€ είτε γέμισμα ξεκινάει με βενζίνη και μετά από λίγα χλμ γυρνάει σε αέριο 

τα χλμ τα λέει κατευθείαν, την ποιότητα αερίου νομίζω υπολογίζει, όπου αφού γυρίσει σε αέριο κάνει επιπλέον μερικά λεπτά να δείξει ποιότητα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...