Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Στο σενάριο χρήσης πόλης, πάντα, ακόμα και τώρα να πάρει κάποιος CNG, δεν θα τα βγάλει «τα λεφτά του» για μια χρήση 10-15 χρόνια; (πάντα και αν έχει πρόσβαση σε πρατήριο)

με σημερινές τιμές , ναι

49 λεπτά πριν, panosena είπε

Βρήκα στο Google maps κι άλλο ένα, EKO & Cng Κηφισιά Gas station. Έχει και δημοφιλείς ώρες.

99% αφορά βενζίνη , πήγαινε απο εκεί βόλτα αποκλειστικά τις ώρες που θα βολεύουν εσένα , δεν το ξαναναφέρω , πιστεύω το εμπέδωσες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Έχω την απορία, όμως, πάνω σε αυτό που λέμε.

Στο σενάριο χρήσης πόλης, πάντα, ακόμα και τώρα να πάρει κάποιος CNG, δεν θα τα βγάλει «τα λεφτά του» για μια χρήση 10-15 χρόνια; (πάντα και αν έχει πρόσβαση σε πρατήριο)

1) από την στιγμή που εξυπηρετεί cng πρατήριο για το καθημερινό σου πρόγραμμα

και

2) σταθερή τιμή

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως συμφέρει.

Το φυσικό αέριο, ως μη-παράγωγο πετρελαίου είχε πάντα ανεξάρτητη τιμή, ενας απο τους βασικούς λόγους αγοράς του Arona TGI για μένα. "Κινδύνευε" μόνο από κανένα κυβερνητικό χαράτσι σε περιόδους κρίσης ή από κανένα πόλεμο (δεν έκανα έρευνα για αυτό το 2019 😄).

Και με 20-23.000 χλμ ετησίως, η απόσβεση σε χρόνο dt...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω παραγγείλει από αρχές Απριλίου το dacia sandero stepway LPG και το ανέμενα Αύγουστο, βαριά βαριά Σεπτέμβριο, όπως μου είχαν πει. Την Παρασκευή πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και μου είπε ότι πάμε για Νοέμβριο και βλέπουμε. Σκέφτομαι να ακυρώσω την παραγγελία και να κοιτάξω για το skoda kamiq cng που έχει διαθεσιμότητα εντός 3μήνου από ότι μου είπαν. Προβληματίζομαι όμως για τα πρατήρια. Μένω στα Νότια Προάστια στην Αθήνα και βλέπω στο  fuelgr δύο πρατήρια κοντά μου Ηλιούπολη και Ρέντη, αυτά υφίστανται όντως; Γιατί βλέπω ότι συνέχεια αναφέρεστε στα πρατήρια της fisikon. Επίσης με τα 10λτ βενζίνης που διαβάζω ότι έχει ντεπόζιτο, πόσα χλμ βγάζετε πάνω κάτω; Δηλαδή πχ θα θέλω να πάω Πελοπόννησο ή Θεσσαλονίκη (που βλέπω ότι δεν έχει) και θα έχω θέμα;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Προβληματίζομαι όμως για τα πρατήρια.

καλά κάνεις

16 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

βλέπω στο  fuelgr δύο πρατήρια κοντά μου Ηλιούπολη και Ρέντη

Ηλιούπολης είναι το κλασσικό δημόσιο , με μια μόνιμη κορίνα στη μία μάνικα γιατί βαριούνται και πολλές φορές πετάνε και στην άλλη μάνικα όταν πάνε για κολατσιο ή έχουν αμάξια για πλύσιμο

Ρέντης αξιόπιστο , πανικός κάποιες ώρες απο ταξί κλασσικά

(πληροφορίες απο fb group)

16 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Γιατί βλέπω ότι συνέχεια αναφέρεστε στα πρατήρια της fisikon

ναι άλλα είναι πιο ακριβά πχ Petrogaz Shell 1.45 και 1.60 πχ

16 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Επίσης με τα 10λτ βενζίνης που διαβάζω ότι έχει ντεπόζιτο, πόσα χλμ βγάζετε πάνω κάτω;

όλοι βγάζουνε 150χλμ

16 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Δηλαδή πχ θα θέλω να πάω Πελοπόννησο ή Θεσσαλονίκη (που βλέπω ότι δεν έχει) και θα έχω θέμα;

για Θεσ/κη (Λαμία Λάρισα) και στη Θεσ/κη , έχει

Πελλοπόνησο δεν έχει θα είσαι είτε

χαλαρός μιας και ανα 150χλμ πρατήρια βενζίνης υπάρχουν

ή έτοιμος για έμφραγμα μήπως κλείσει κάποιο ή όχι

ή αγκαλιά με ένα μπετονάκι 10λιτρο βεζίνης

διαλέγεις και παίρνεις .

Προσωπικά καινούριο αμάξι δε θα έπαιρνα λόγω τιμών , μόνο μτχ  cng ή ψιλοκαινούριο υβριδικό της Toyota και την πρώτη μέρα ώρα συνεργείο και υγραέριο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

καλά κάνεις

Ηλιούπολης είναι το κλασσικό δημόσιο , με μια μόνιμη κορίνα στη μία μάνικα γιατί βαριούνται και πολλές φορές πετάνε και στην άλλη μάνικα όταν πάνε για κολατσιο ή έχουν αμάξια για πλύσιμο

Ρέντης αξιόπιστο , πανικός κάποιες ώρες απο ταξί κλασσικά

(πληροφορίες απο fb group)

ναι άλλα είναι πιο ακριβά πχ Petrogaz Shell 1.45 και 1.60 πχ

όλοι βγάζουνε 150χλμ

για Θεσ/κη (Λαμία Λάρισα) και στη Θεσ/κη , έχει

Πελλοπόνησο δεν έχει θα είσαι είτε

χαλαρός μιας και ανα 150χλμ πρατήρια βενζίνης υπάρχουν

ή έτοιμος για έμφραγμα μήπως κλείσει κάποιο ή όχι

ή αγκαλιά με ένα μπετονάκι 10λιτρο βεζίνης

διαλέγεις και παίρνεις .

Προσωπικά καινούριο αμάξι δε θα έπαιρνα λόγω τιμών , μόνο μτχ  cng ή ψιλοκαινούριο υβριδικό της Toyota και την πρώτη μέρα ώρα συνεργείο και υγραέριο

Α μάλιστα, άρα έχει και Θεσσαλονίκη, οπότε το πρόβλημα είναι η Πελοπόννησος ουσιαστικά και η Δυτική Ελλάδα. Κοίταξα για toyota υβριδικό αλλά παράδοση, αν παραγγείλεις τώρα έχει Δεκέμβριο του 2023, οπότε μόνο και μόνο με αυτό καίγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Κοίταξα για toyota υβριδικό αλλά παράδοση, αν παραγγείλεις τώρα έχει Δεκέμβριο του 2023, οπότε μόνο και μόνο με αυτό καίγεται.

καίει βενζίνη , άρα δεν ενδείκνυται, μπορεί λίγη αλλά και πάλι 4-5 λίτρα να καταφέρεις είναι πολλά ευρώ

μόνο μτχ και υγραέριο

6 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

οπότε το πρόβλημα είναι η Πελοπόννησος ουσιαστικά και η Δυτική Ελλάδα

ναι , μόνο Ψαθόπυργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kaktos77 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Καλημέρα , από Αθήνα δεν γνωρίζω , 2 φορές ήμουν και πήγα σε πρατήριο με gps 

Ασε το fuelgr και δες καλύτερα το fueldaddy

Εδώ μπορείς να δεις τα πρατήρια , Αθήνα-Θεσ/νίκη πας άνετα , με στάση Λαμία-Λάρισα

Ψαθόπυργο Πάτρας έχει επίσης  

Αναμένονται Κομοτηνή -Ξάνθη - Βέροια - Ηγουμενίτσα 

Αν δεν έχεις θέμα με το τύπο του οχήματος και θέλεις να είσαι "άνετος"  θα σ έλεγα να πας σε 2018 μοντέλο τύπου Leon-Octavia με το μεγάλο ντεπόζιτο βενζίνης , πιο άμεση αγορά και πιο οικονομική , όταν γεροί να είμαστε , δείξει να ηρεμεί η αγορά και να έρχεται σε λογικά επίπεδα σε τιμές και αναμονές , τότε μπορείς να περάσεις σε καινούργιο , έχοντας ήδη "κερδίσει " χρόνο και χρήμα.

Θα έχεις και μια καλή ιδέα περί cng , οπότε μπορεί να παραμείνεις ή να αλλάξεις καύσιμο ...

Επεξ/σία από terry308
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς πιστεύουμε ότι επηρεάζει στην πορεία των χρόνων τη χρήση του CNG στα επιβατικά, η παρακάτω απόφαση της ΕΕ που αφήνει ένα παράθυρο για τα συνθετικά/ανανεώσιμα καύσιμα;

https://energypress.gr/news/neo-parathyro-eykairias-gia-ta-synthetika-kaysima-edose-symvoylio-ypoyrgon-tis-ee-thetikes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Πώς πιστεύουμε ότι επηρεάζει στην πορεία των χρόνων τη χρήση του CNG στα επιβατικά, η παρακάτω απόφαση της ΕΕ που αφήνει ένα παράθυρο για τα συνθετικά/ανανεώσιμα καύσιμα;

https://energypress.gr/news/neo-parathyro-eykairias-gia-ta-synthetika-kaysima-edose-symvoylio-ypoyrgon-tis-ee-thetikes

image.jpeg.987722cfdbfd5d3f37ea1d221fb88686.jpeg

μεγάλο δρόμο θα διαβούν τα καύσιμα

και επειδή όντως είναι συζήτηση καφενείου , πιστεύω σίγουρα το φυσικό αέριο θα εκτοξευτεί αυτόν το χρόνο άρα θα πάρει μπάλα και το cng με τιμές 2.40€

απο το 2025 βλέπουμε

το τι λένε για συνθετικά , υγρά , αέρια , ηλεκτροκίνηση καμία σχέση δεν έχει με την πραγματικότητα και είναι λόγω συμφερόντων . Το τι θα αποφασιστεί , τι θα εφαρμοστεί , ποιες χώρες θα κάνουν κάτι διαφορετικό και πότε , στο επόμενο φλιτζάνι

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έτσι όπως το τοποθετούν (μένει να δούμε στην πορεία), ανεξάρτητα από την όποια λύση των συνθετικών/ανανεώσιμων καυσίμων, έχω την αίσθηση ότι θα κινηθούν σταδιακά στην κατάργηση ήδη καυσίμων στα επιβατικά.

Για παράδειγμα, σε όρους «καθαρότητας» εκπομπών, θα χαιρετήσει πρώτα το ντίζελ, μετά η βενζίνη και το LPG και ίσως αργότερα το CNG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ακόμα και στα 2€/κιλό, με μέση κατανάλωση 5 κιλά / 100€, στα 10 κιλά (20€) έχεις πάνω από 200χλμ εντός πόλης και πάνω από 300χλμ εκτός. 

 

Δεν υπάρχει καυσιμο που να ανταγωνίζεται αυτή την κατανάλωση.

Επίσης το φυσικό αέριο δεν μπορεί να μείνει για πάντα σε αυτές τις τιμές. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα πέσει, μπορεί όχι άμεσα, ίσως σε ένα χρόνο, αλλά θα πέσει. 

 

Δεν γίνεται να καταργηθει ένα καύσιμο όταν έχουν επενδυθεί δισεκατομμύρια σε αγωγούς και εγκαταστάσεις.

Βέβαια στην Ουκρανία σκοτώνεται κόσμος κάθε μέρα κι εμείς εδώ τον πόνο μας, αλλά πιστεύω πως αυτή η κατάσταση δεν συμφέρει κανέναν και δεν νομίζω να τραβήξει πολύ ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liopyr είπε

Πάντως ακόμα και στα 2€/κιλό, με μέση κατανάλωση 5 κιλά / 100€, στα 10 κιλά (20€) έχεις πάνω από 200χλμ εντός πόλης και πάνω από 300χλμ εκτός. 

με 2€ κιλό πας σε υγραέριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...