Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, korakios είπε

Πάμε στα 1,75-1,80€/κιλό για της Fiikon πρατήρια , πλέον πάμε με ίδιες τιμές υγραερίου και σε λίγο diesel

Στα εκτός fisikon έχουν >2€ και 2,40, εκεί θα μείνει η οικολογική συνείδηση  😁

@XronisR

Αν δεν κάνω λάθος τώρα ένα αμάξι με υγραέριο για κινείται πιο οικονομικά πλέον με τις καινούργιες τιμές
Τι πιστεύετε ότι θα γίνει; 
Γιατί προσωπικά ήθελα να αγοράσω φυσικό αέριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Αν δεν κάνω λάθος τώρα ένα αμάξι με υγραέριο για κινείται πιο οικονομικά πλέον με τις καινούργιες τιμές

όχι , στα ίδια είναι , αλλά δεν έχεις τους περιορισμούς cng (μοντέλα, χώρο αποσκευών, πρατήρια)

2 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Τι πιστεύετε ότι θα γίνει; 

να ρίξουμε χαρτιά ή προτιμάς παραδοσιακό καφέ ? 😁

το μόνο σίγουρο είναι οτι ο χειμώνας θα είναι βαρύς

3 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Γιατί προσωπικά ήθελα να αγοράσω φυσικό αέριο

κοίτα , μπορεί και να είναι ευκαιρία μιας και όταν φτάσει πιο ακριβό απο βενζίνη θα πατώσουν οι τιμές στα μτχ

έτσι όταν ξεκινήσει η πτώση φυσικού αερίου  (λόγω νέων τροφοδοσιών όχι επιδοτήσεων) θα είναι καλή επένδυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

όχι , στα ίδια είναι , αλλά δεν έχεις τους περιορισμούς cng (μοντέλα, χώρο αποσκευών, πρατήρια)

να ρίξουμε χαρτιά ή προτιμάς παραδοσιακό καφέ ? 😁

το μόνο σίγουρο είναι οτι ο χειμώνας θα είναι βαρύς

κοίτα , μπορεί και να είναι ευκαιρία μιας και όταν φτάσει πιο ακριβό απο βενζίνη θα πατώσουν οι τιμές στα μτχ

έτσι όταν ξεκινήσει η πτώση φυσικού αερίου  (λόγω νέων τροφοδοσιών όχι επιδοτήσεων) θα είναι καλή επένδυση

Έχω log όχημα με κατανάλωση ~6.5 με 0.8€ το λίτρο τώρα

Ένα ιμπιζα πχ να καίει 3.5κλ με 1.75

 

Πάμε μαντείο Δελφούς. Τη γνώμη/ άποψη ρωτάω. Μαντεψια. Τι πιστεύει ο κάθε ένας.

 

Πιο ακριβό από βενζίνη δύσκολα ... Πολύ δύσκολα. Από υγραέριο οκ και πετρέλαιο οκ.

 

Όταν πεσουν δηλαδή οι τιμές μτχ επειδή το φυσικό θα έχει 2.5€ να πάμε να αγοράσουμε μτχ φυσικό, για να το χρησιμοποιήσουμε όταν και αν θα πέσει στα 0.7€ πάλι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, XronisR είπε

Οπότε αντί να κάνουμε αγορά cng οχήματος,βάζουμε lpg σε αυτό που έχουμε και λέμε και ευχαριστώ.

αυτό ήταν η καλύτερη λύση (πιο οικονομική) εξαρχής

5 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Πιο ακριβό από βενζίνη δύσκολα ... Πολύ δύσκολα. Από υγραέριο οκ και πετρέλαιο οκ.

τώρα οι διεθνείς τιμές (που κακώς ακολουθούνε) είναι στα 3€/κιλό , η ίδια η fisikon ανακοίνωσε οτι χωρίς επιδοτήσεις είναι στα 2,65€/κιλό

winter is coming δυστυχώς

6 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Όταν πεσουν δηλαδή οι τιμές μτχ επειδή το φυσικό θα έχει 2.5€ να πάμε να αγοράσουμε μτχ φυσικό, για να το χρησιμοποιήσουμε όταν και αν θα πέσει στα 0.7€ πάλι; 

όχι ρε συ  εννοείται πως όχι 😁

λεω όταν ξεκινήσουν να πέφτουν οι τιμές στο καύσιμο λόγω μακροχρόνιας συμφωνίας και εξασφάλισης ποσοτήτων ,

αν και όταν γίνει αυτό , τότε . Ίσως υπάρξουν άτομα που θα έχουν ξενερώσει και απλά ενώ ήδη θα το έχουν για πούλημα δε θα το κρατήσουν

Πάντως για να μην το κουράζουμε , άποψή μου είναι (όπως έλεγα πριν την αύξηση) , αναβολή για cng , απο άνοιξη βλέπουμε εκτός αν αλλάξει κάτι ριζικά στο θέμα προμήθειας αερίου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/8/2022 στις 7:16 ΜΜ, μπαρμπαγιωργος είπε

Σαν να έχουν πλακώσει αγγελίες με μτχ στο καρ

Η ιδέα μου;

9 παραπάνω βλέπω από 478 , 487

κράτησα νούμερο μια μέρα πριν κάνει ανακοίνωση η fisikon 😁

 

edit: το γράφω εδώ για στατιστικά 6/8 255 αγγελίες απο ιδιώτες

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

9 παραπάνω βλέπω από 478 , 487

κράτησα νούμερο μια μέρα πριν κάνει ανακοίνωση η fisikon 😁

Τυχαία κράτησες νούμερο; 😂 Ή κάτι ήξερες;

Από τα πρώτα (με βάση τη καταχώρηση) 15 τα 10 είναι παλιά, πιθανά υγραέριο, με λάθος καταχώρηση

Ένιγουει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Τυχαία κράτησες νούμερο; 😂 Ή κάτι ήξερες;

βιάστηκε ένα πρατήριο και ανέβασε τις τιμές το προηγούμενο βράδυ 😁

πακέτο για όσους πήρανε τώρα καινούριο αμάξι με τις γενικές αυξήσεις και καπάκι την αύξηση καυσίμου

επίσης μου έκανε εντύπωση δεν κάνουν μετατροπή σε LPG στα μονού καυσίμου , θέλω λίγο να το ξεκαθαρίσω αν εννοούν απο ΣΕΚΟΕ να γίνει απο cng σε lpg και μήπως γίνεται cng-lpg διπλού

( το ψάχνω απο τώρα γιατί αν φτάσει ή ξεπεράσει και τη βεζίνη πολύς κόσμος κάηκε )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2022 στις 11:32 ΠΜ, korakios είπε

αναρωτιέμαι η promethan (Τρίκαλα,Σϊνδο) ποσο να το πήγε (μπορεί και 2,90 😂)

 

Στις 2/8/2022 στις 3:22 ΜΜ, korakios είπε

2,795€ , τους αδίκησα 😁

τελικά κλείνει , λυπάμαι τους ιδιώτες στα Τρίκαλα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

 

τελικά κλείνει , λυπάμαι τους ιδιώτες στα Τρίκαλα

Το έλεγαν εδώ και καιρό. Έχω έναν συνεργάτη που σκεφτόταν να κάνει το ASTRA GTC σε φυσικό αέριο και του έλεγα καλύτερα γκάζι. Τώρα δεν έχει καν επιλογή :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2022 στις 7:24 ΜΜ, XronisR είπε

Οπότε αντί να κάνουμε αγορά cng οχήματος,βάζουμε lpg σε αυτό που έχουμε και λέμε και ευχαριστώ.

 

 

 

 

 

Η αγοραζεις καινουργιο LPG το φυσικο αεριο ειναι το μονο καυσιμο που θα ανεβει η τιμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μας.

Φλερτάροντας με offtopic ερώτηση, να θέσω την απορία μου με βάση την γνώση και πληροφορίες που κατέχω.

Το cng ως μη παράγωγο του πετρελαίου ήταν από τους βασικότερους λόγους αγοράς του Arona TGI από πλευράς μου. Κατά την δική μου κρίση η όποια αύξηση στην τιμή του κιλού κινδύνευε από κανένα κυβερνητικό μόνο χαράτσι σε περίοδο κρίσης/εποπτείας (διαλέξτε όποιο να ναι), όντας ανεξάρτητο από τις "πορείες" βενζίνης/πετρελαίου. Δεν υπολόγιζα το 2019 σενάρια πολέμου...

Το LPG τώρα, ως παράγωγο πετρελαίου ακολουθούσε (από απόσταση) τις ανοδικές πορείες βενζίνης/πετρελαίου, και λογικό. Βασικός ελκυστικός παράγοντας μετατροπής σε lpg ή αγορά εργοστασιακού lpg οχήματος ήταν ο Ε.Ε. κανονισμός που "κρατούσε το χαλινάρι", κρατώντας σταθερά την διαφορά τιμολόγησης μεταξύ lpg και βενζίνης στο 50%. Αυτό όμως είχε ημερομηνία λήξης το 2018. Έκτοτε υποτίθεται απελευθερώθηκε.

Οπότε, η απορία ερώτημα μου έρχεται τώρα (μπορεί πιθανότατα να έχω κάλλιστα χάσει επεισόδια από το 2019, όταν και ασχολήθηκα με cng και απάλλαξα τον εαυτό μου από σκέψεις για lpg): το lpg πώς γίνεται και παραμένει στο 1 ευρώ το λίτρο χωρίς περαιτέρω αυξήσεις σε αντίθεση με τα υπόλοιπα συμβατικά καύσιμα;;;

(κύριοι admins, ή πετάξτε με offtopic ή μεταφέρετε το σε νέο θέμα/ενότητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...