Προς το περιεχόμενο

TV season 2018-2019


AtiX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Big Little Lies κατά την γνώμη μου είναι απ'τις πιο υπερεκτιμημένες σειρές όλων των εποχών. Η σειρά είναι λες και κάποια συγγραφέας είχε ένα σοβαρό θέμα σε μια σχέση της το οποίο επειδή συνέβη στην ίδια είναι τρομερά ρεαλιστικό και αποτυπωμένο στο μυαλό της με φοβερή λεπτομέρεια, ένα διαμάντι σκέτο. (Αυτή τη θεωρία μου κάθε φορά ξεχνάω λίγο αφού μου περάσει απ'το μυαλό να την επαληθεύσω διαβάζοντας συνεντεύξεις κλπ) Γύρω-γύρω απ'αυτό (την οικογένεια της Νικολ Κιντμαν) έβαλε μια εκνευριστικά μέτρια ιστορία και βουαλα Big Little Lies. Οπότε κάπως έτσι η σειρά είναι λες και την μια στιγμή βλέπω The Wire στα καλύτερα του και την επόμενη απεγνωσμένες κυράτσες.

Αφού το διαμάντι ήταν στην πρώτη σεζόν δεν μπορώ να φανταστώ τι θα δείξει στη δεύτερη. Προσωπικά θα μείνω μακριά.

Είδα τα 3 πρώτα επεισόδια του Project blue book διασκεδαστικούλι είναι.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fabricated είπε

Απίστευτο 😍

Και η σειρά όντως πολύ ωραία αλλά 3 χρόνια για να βγει η 2η σεζόν και ακόμα περιμένουμε 

Γιατί 3 ούτε 2 δεν πέρασαν ακόμα 

14 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Το Big Little Lies κατά την γνώμη μου είναι απ'τις πιο υπερεκτιμημένες σειρές όλων των εποχών. Η σειρά είναι λες και κάποια συγγραφέας είχε ένα σοβαρό θέμα σε μια σχέση της το οποίο επειδή συνέβη στην ίδια είναι τρομερά ρεαλιστικό και αποτυπωμένο στο μυαλό της με φοβερή λεπτομέρεια, ένα διαμάντι σκέτο. (Αυτή τη θεωρία μου κάθε φορά ξεχνάω λίγο αφού μου περάσει απ'το μυαλό να την επαληθεύσω διαβάζοντας συνεντεύξεις κλπ) Γύρω-γύρω απ'αυτό (την οικογένεια της Νικολ Κιντμαν) έβαλε μια εκνευριστικά μέτρια ιστορία και βουαλα Big Little Lies. Οπότε κάπως έτσι η σειρά είναι λες και την μια στιγμή βλέπω The Wire στα καλύτερα του και την επόμενη απεγνωσμένες κυράτσες.

Αφού το διαμάντι ήταν στην πρώτη σεζόν δεν μπορώ να φανταστώ τι θα δείξει στη δεύτερη. Προσωπικά θα μείνω μακριά.

Είδα τα 3 πρώτα επεισόδια του Project blue book διασκεδαστικούλι είναι.

Το όλο theme ήταν αρκετά καλό όχι μόνο η κεντρική ιστορία. Πράγματα που συμβαίνουν καθημερινά δεν θα μπορούσαν να το δέσουν καλύτερα ότι έδειξαν στα πρώτα 6 επεισόδια στο 7. Καταλαβαίνω όμως ότι σε κάποιους δεν θα άρεσε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το όλο theme ήταν αρκετά καλό όχι μόνο η κεντρική ιστορία. Πράγματα που συμβαίνουν καθημερινά δεν θα μπορούσαν να το δέσουν καλύτερα ότι έδειξαν στα πρώτα 6 επεισόδια στο 7. Καταλαβαίνω όμως ότι σε κάποιους δεν θα άρεσε. 

Δεν είναι πως δεν μου άρεσε ακριβώς. Είναι πως ένα πολύ συγκεκριμένο κομμάτι του είναι τέλειο ενώ όλο το υπόλοιπο είναι μέτριο. Δεν θυμάμαι να έχω πετύχει ξανά κάτι τέτοιο σε σειρά, η διαφορά είναι τρομαχτική. Σε άλλες σειρές μπορεί π.χ. να κάνει η σειρά (ολόκληρη όμως) κοιλιά σε κάποιο σημείο ή στην περίπτωση π.χ. των anime να είναι filler κλπ κλπ αλλά κάτι τέτοιο όχι. Αν είχα την δυνατότητα (σε ένα φανταστικό παράλληλο σύμπαν) θα πήγαινα να το κόψω να το κάνω ~2ωρο αριστούργημα.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Fabricated είπε

Που λέει ο λόγος. 2 κλείνουμε οσονούπω,και δεν υπάρχει κανένα νέο για την 2η

Μεσα στο 2019 ελπιζω να βγει και να ειναι ανταξια της πρωτης.

15 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Δεν είναι πως δεν μου άρεσε ακριβώς. Είναι πως ένα πολύ συγκεκριμένο κομμάτι του είναι τέλειο ενώ όλο το υπόλοιπο είναι μέτριο. Δεν θυμάμαι να έχω πετύχει ξανά κάτι τέτοιο σε σειρά, η διαφορά είναι τρομαχτική. Σε άλλες σειρές μπορεί π.χ. να κάνει η σειρά (ολόκληρη όμως) κοιλιά σε κάποιο σημείο ή στην περίπτωση π.χ. των anime να είναι filler κλπ κλπ αλλά κάτι τέτοιο όχι. Αν είχα την δυνατότητα (σε ένα φανταστικό παράλληλο σύμπαν) θα πήγαινα να το κόψω να το κάνω ~2ωρο αριστούργημα.

Κοιτα εχεις δικιο σε αυτο που λες μεχρι ενος σημειου. Σε μια σειρα 7 επεισοδιων με αναπτυξη χαρακτηρων κτλ πρεπει να δουμε ολες τις πτυχες που καταπιανετε. Η κεντρικη ιδεα ειναι λογικο να ειναι πολυ πιο δυνατη απο πχ το κερατωμα μιας γυναικας που δεν παιζει και ρολο στο κεντρικο σεναριο. Δεν με ενοχλησε προσωπικα. Περα απο την κεντρικη ιδεα προσπαθησε να καταπιαστει με αρκετα θεματα και πραγματα που συμβαινουν καθημερινα και για μενα τα καταφερε μιας και ολα τα επεισοδια τα ειδα με μεγαλη προσήλωση. Το the wire που εγραψες επισης κανει το ιδιο σε καθε σεζον. Πιανετε με ενα κεντρικο θεμα αλλα παιζει και με αλλα 100 ταυτοχρονα πιο αδυναμα προφανως.Αγαπημενη σειρα και αυτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wayne

Εχω δει 4 επεισοδια και ειναι πραγματικα ευχαριστη εκπληξη. Σκοτεινο με αρκετα καλο χιουμορ και καλη χημεια των πρωταγωνιστων. Αξιζει μια ευκαιρια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Capt.staros είπε

Wayne

Εχω δει 4 επεισοδια και ειναι πραγματικα ευχαριστη εκπληξη. Σκοτεινο με αρκετα καλο χιουμορ και καλη χημεια των πρωταγωνιστων. Αξιζει μια ευκαιρια.

Απ οσο εχω δει μοιαζει λιγο με το End of the Fucking World. Το εχεις δει να μου πεις αν μοιαζουν/ειναι στο ιδιο στιλ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, najinblue3 είπε

Απ οσο εχω δει μοιαζει λιγο με το End of the Fucking World. Το εχεις δει να μου πεις αν μοιαζουν/ειναι στο ιδιο στιλ ?

Ναι μοιαζει αρκετα ειναι η αληθεια αλλα και αυτο βλεπεται ευχαριστα.....ο πρωταγωνιστης βγαζει γελιο(λιγο dark βεβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Capt.staros είπε

Ναι μοιαζει αρκετα ειναι η αληθεια αλλα και αυτο βλεπεται ευχαριστα.....ο πρωταγωνιστης βγαζει γελιο(λιγο dark βεβαια).

Νice θα τσεκαριστει, thx για το info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το My brilliant friend ειναι quite brilliant στα 2 πρωτα επεισοδια που εχω δει. Ειναι αφηγηση για 2 κοριτσια που μεγαλωναν την δεκαετια του '50 στη Ναπολι, κατω απο αντιξοες συνθηκες στην μεγαλη φτωχεια του Νοτου της Ιταλιας. Ειναι γλαφυρα γυρισμενο και η συνδεση μεταξυ των δυο κεντρικων χαρακτηρων και του κοινου ειναι αμεση. Το παιχνιδι τους, το πως αναπτυσσεται η δυναμικη μεταξυ τους, το τι αντιμετωπιζουν στην ιδια την οικογενεια τους και το ευρυτερο κοινωνικο περιβαλλον τους, προσθετουν ποιοτητα  στη σειρα και στη θεαση της.

(Συν)παραγωγη του HBO.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι η καλύτερη φετινή σειρά είναι το The Passage.

Τρομερές ερμηνείες, φοβερή ατμόσφαιρα, πάρα πολύ πρωτότυπο σενάριο και συνεχής αγωνία.

Εδώ δεν υπάρχει η έννοια του filler επεισοδίου!

10/10 από εμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το The Passage είναι ιδιαίτερο για εμένα.. διάβασα τα βιβλία.. άλλοι ξετρελαθηκαν,άλλοι όχι και τόσο ,και άλλοι καθόλου. 

Ανήκω στους οχι και τοσο..η ιδέα είναι πολύ καλή.. Διαβάζοντας το όμως σκεφτόμουν.. χμμ ωραία σειρά θα γινόταν αυτό.. και τσα!

Στα της σειράς τώρα...αν ακολουθήσει την εξέλιξη του βιβλίου θα γουστάρουμε κάργα..ηδη βέβαια έχουν κάνει μικρές ατασταλειες(ο Babcock fem fatale) αλλά οκ δεν με έχουν χαλάσει.

Οι κύριοι πρωταγωνιστές δίνουν καλές ερμηνείες..τοπ σε καμία περίπτωση αλλά αρκετά καλές..η ροή είναι καλή όπως και τα εφε/σκηνικά. 

Θα την καταταξω στις υποσχόμενες ...μακάρι να εξελιχθεί σωστά(προσπαθω να μην κανω σποιλ σε οσους δεν εχουν διαβασει τα βιβλια)και όταν πρέπει να μας εντυπωσιάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...