Προς το περιεχόμενο

Κάθε πότε πλένετε τα δόντια σας;


kolumvitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσεχα τα δόντια μου υπερβολικά μαζί με τη διατροφή μου. Μηδέν ζάχαρη, πάντα οδοντόνημα μετά το φαγητό, ειμουν κορυφη. Πήγαινα οδοντίατρο για ένα τσεκ-απ μόνο.

Κάποια στιγμή αποφάσισα να χρησιμοποιήσω και μια ηλεκτρική οδοντόβουρτσα. Τρομερή αίσθηση μετά το βούρτσισμα, τα έκανε "αόρατα".

Μετά από 3 χρόνια περίπου, πρόσεξα την πρώτη υποχώρηση ούλου σε ένα από τα δοντια!!!!

Πήγα σε ένα στρατιωτικό οδοντίατρο, ο άνθρωπος είναι δημόσιος υπάλληλος και κονομημενος, δεν είχε ανάγκη να μου πουλήσει τίποτα. 

Εκεί έμαθα αυτά που σας είπα και πολλά άλλα.

Η ηλεκτρική οδοντόβουρτσα μπορεί να ξεκολλήσει το ούλο από το σημείο που έρχεται σε επαφή με το δόντι, το χαλαρώνει από τις πολλές στροφές και την πίεση που ασκείς. Από κει μπαίνουν μέσα αναερόβια μικρόβια που το τρώνε! Όταν το πάρεις χαμπάρι, είναι αργά.

Το ούλο είναι κόκαλο.

Ούτε μασέλα δε θα μπορείς να βάλεις αν δεν το σώσεις.

Επέστρεψα σε απαλή οδοντόβουρτσα και πλέον με επίπονο τρόπο (γιατί γίνονται ευαίσθητα εκεί που ξεγυμνώνεται το δόντι) τα βουρτσιζω προσπαθοντας να το σταθεροποίησω έκτοτε.

Έχω μικρές υποχωρήσεις από τότε και αλλού που εξελίσσονται πολύ αργα, αλλά η ζημιά είχε γίνει ήδη.

Όταν τον ρώτησα, γιατί ρε φίλε τις πουλάνε και δε λένε στον κόσμο τίποτα, μου είπε ότι και αυτός όταν βλέπει τέτοιες διαφημίσεις στην τηλεόραση, τρελενεται, αλλά είναι βιομηχανία, βγάζουν λεφτά.

ΜΑΘΑΙΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ. Δεν τα λέω για να κάνω τον έξυπνο, υπάρχει ολόκληρη βιομηχανία που ζει από την υγειονομική των δοντιών.

Μακριά από στοματικά διαλύματα, μόνο μετά από εντολή οδοντιάτρου και με συγκεκριμένο τρόπο και σε συγκεκριμένη δοσολογία.

Το στόμα δεν το αποστειρωνουμε ποτέ, είναι φτιαγμένο να λειτουργεί έτσι. Πρέπει να υπάρχει λόγος.

Είδα το νήμα και είπα να ρίξω μια προειδοποιητική ως παθόν...😁

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον thanos:

- μακριά από τις ηλεκτρικές οδοντόβουρτσες

- μην χρησιμοποιείτε σκληρές οδοντόβουρτσες

- να χρησιμοποιείτε στοματικά διαλύματα πολύ σπάνια

Οπότε να χρησιμοποιείτε μόνο απαλές (ή μεσαίες) κανονικές οδοντόβουρτσες, οδοντικό νήμα και βουρτσάκια μεσοδοντίων διαστημάτων.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι συγκεκριμένα βακτήρια που προκαλούν περιοδοντίτιδα, εκεί το βούρτσισμα πλέον δεν κάνει τίποτα, ούτε τα διαλύματα της "πλάκας" (βλέπε listerin). Αργά και σταθερά θα υποχωρεί το ούλο και το οστό της γνάθου και μοιραία κάποια στιγμή (αν δεν προλάβει ο οδοντίατρος) το δοντάκι θα πέσει. Θέλει ριζικό καθαρισμό και όχι τον απλό. Στο εξωτερικό κάνουν καλλιέργεια σάλιου και αντιβιόγραμμα και έπειτα δίνουν αντιβίωση. Εμείς τουλάχιστον να χρησιμοποιούμε φαρμακευτικές οδοντόκρεμες & όχι φθηνά στοματικά διαλύματα σε συνδυασμό με κάποιο προβιοτικό, ώστε να μην αναπτύσσονται παθογόνα βακτήρια στη στοματική κοιλότητα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο στοματικό διάλυμα είναι το αλατόνερο.

Επίσης μια συμβουλή που μου είχε δώσει πριν πολλά χρόνια οδοντίατρος:

Επί μία εβδομάδα πριν τον καθαρισμό της πέτρας πλύσεις κάθε βράδυ με χλιαρό χαμομήλι που έχετε διαλύσει σόδα μαγειρικής.

Μαλακώνει την πέτρα και γίνεται πιο εύκολο και ανώδυνο το καθάρισμα.

Και είχε όντως μεγάλη διαφορά, γιατί μιλάμε για εποχές που το καθάρισμα γινόταν με οδοντιατρικά ξέστρα και όχι υπέρηχους κ.λπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Και γιατί να τα πλύνω το πρωί?

Κατι βλεπεις λαθος.

4 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

που εμένα δεν βρωμάει ακόμα και να μην τα πλένω

Δε σου βρωμαει εσενα εννοεις,η εχεις ρωτησει τους κοντινους σου ανθρωπους και σου εχουν πει οτι μυριζει τριανταφυλλο στις 8 το πρωι;

Γιατι ειναι πολυ δυσκολο για τους πιο πολλους να σου πουν οτι βρωμαει η ανασα σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Πρόσεχα τα δόντια μου υπερβολικά μαζί με τη διατροφή μου. Μηδέν ζάχαρη, πάντα οδοντόνημα μετά το φαγητό, ειμουν κορυφη. Πήγαινα οδοντίατρο για ένα τσεκ-απ μόνο.

Κάποια στιγμή αποφάσισα να χρησιμοποιήσω και μια ηλεκτρική οδοντόβουρτσα. Τρομερή αίσθηση μετά το βούρτσισμα, τα έκανε "αόρατα".

Μετά από 3 χρόνια περίπου, πρόσεξα την πρώτη υποχώρηση ούλου σε ένα από τα δοντια!!!!

Πήγα σε ένα στρατιωτικό οδοντίατρο, ο άνθρωπος είναι δημόσιος υπάλληλος και κονομημενος, δεν είχε ανάγκη να μου πουλήσει τίποτα. 

Εκεί έμαθα αυτά που σας είπα και πολλά άλλα.

Η ηλεκτρική οδοντόβουρτσα μπορεί να ξεκολλήσει το ούλο από το σημείο που έρχεται σε επαφή με το δόντι, το χαλαρώνει από τις πολλές στροφές και την πίεση που ασκείς. Από κει μπαίνουν μέσα αναερόβια μικρόβια που το τρώνε! Όταν το πάρεις χαμπάρι, είναι αργά.

Το ούλο είναι κόκαλο.

Ούτε μασέλα δε θα μπορείς να βάλεις αν δεν το σώσεις.

Επέστρεψα σε απαλή οδοντόβουρτσα και πλέον με επίπονο τρόπο (γιατί γίνονται ευαίσθητα εκεί που ξεγυμνώνεται το δόντι) τα βουρτσιζω προσπαθοντας να το σταθεροποίησω έκτοτε.

Έχω μικρές υποχωρήσεις από τότε και αλλού που εξελίσσονται πολύ αργα, αλλά η ζημιά είχε γίνει ήδη.

Όταν τον ρώτησα, γιατί ρε φίλε τις πουλάνε και δε λένε στον κόσμο τίποτα, μου είπε ότι και αυτός όταν βλέπει τέτοιες διαφημίσεις στην τηλεόραση, τρελενεται, αλλά είναι βιομηχανία, βγάζουν λεφτά.

ΜΑΘΑΙΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ. Δεν τα λέω για να κάνω τον έξυπνο, υπάρχει ολόκληρη βιομηχανία που ζει από την υγειονομική των δοντιών.

Μακριά από στοματικά διαλύματα, μόνο μετά από εντολή οδοντιάτρου και με συγκεκριμένο τρόπο και σε συγκεκριμένη δοσολογία.

Το στόμα δεν το αποστειρωνουμε ποτέ, είναι φτιαγμένο να λειτουργεί έτσι. Πρέπει να υπάρχει λόγος.

Είδα το νήμα και είπα να ρίξω μια προειδοποιητική ως παθόν...😁

 

Άρα την έπαθες επειδή ασκούσες υπερβολική πίεση. Δικό σου σφάλμα. Η ηλεκτρική οδοντόβουρτσα θέλει πολύ λιγότερη από τη χειροκίνητη και το πρόγραμμα πάντα στο "αργό" όταν μασαζάρεις ούλα.

Ποια ηλεκτρική οδοντ. είχες;

Επεξ/σία από qwertyuiop2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος επειδή τέλειωσε την αντίστοιχη στρατιωτική ιατρική ή οδοντιατρική το λέει με καμάρι και για κάποιο λόγο πολλοί ασθενείς θεωρούν ότι είναι "καλύτερος" από τους αντίστοιχους γιατρούς από μη στρατιωτικές σχολές. Ακριβώς τα ίδια μαθήματα κάνουν.
Όσον αφορά την υφίζηση των ούλων, αυτή οφείλεται σε λανθασμένο τρόπο βουρτσίσματος, όχι στον τύπο της οδοντόβουρτσας -μόνο οι σκληρές χειροκίνητες δημιουργούν προβλήματα-. Όλες οι άλλες με σωστή χρήση είναι εξαιρετικές. Επίσης το ούλο δεν είναι κόκαλο είναι ούλο. Το φατνιακό οστό σχετίζεται αλλά είναι άλλη δομή. Αν έχει υποχωρήσει αυτό δεν είναι κακό βούρτσισμα είναι περιοδοντίτιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα πάντως η οδοντίατρος μου είπε ότι καθώς περνάνε τα χρόνια ο βασικός κίνδυνος δεν είναι πια η τερηδόνα αλλά η περιοδοντίτιδα, και έχω γίνει φανατικός του οδοντικού νήματος. Εννοείται ότι τα βουρτσίζω τουλάχιστον 2 φορές τη μέρα

(παιδιά αυτός είναι πάλι; ο lactite - stalactite; )

Επεξ/σία από McNerd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωι-βραδυ λογο οτι δουλευω πρωι-μεσημερι οποτε δεν ειναι εφικτο οσο και να το θελω για μεσημερι...  η στοματικη υγιεινη ειναι must... Καποιοι οντως δεν το λενε αλλα μπορεις να καταλαβεις απο εκφρασεις κλπ.... Οι περισσοτεροι πελατες μου μυριζουν καφε.. οχι ιδιαιτερα ασχημα.. αν εχουν καπνισει κιολας τοτε εκει ειναι το tragic.. Μια πελατισσα μου ζητησε συγνωμη επειδη ειχε καπνισει λιγη ωρα πριν παω να της παραδωσω το δεμα  LOL!!  Κατα την διαρκεια της μερας μπορειτε να μασησετε τσιχλα χωρις ζαχαρη για να νιωθετε καπως καλυτερα... Ποτε μην τριψετε δοντια με μπλουζα η χαρτοπετσετα.. ειδικα οσοι εχουν κανει σφραγισματα το μονο που θα καταφερετε ειναι κακο και οχι καλο.. οχι χαρτακια η χαρτονια στυλ το βαζω αναμεσα απ τα δοντια να καθαρισω την τυροπιτα που εφαγα πριν λιγο... Πιο ελεος πεθαινεις..  Προσοχη με τα ουλα και με το οδοντικο νημα...!!! Καποιες φορες πιστευουμε οτι πρεπει να το κανουμε δυνατα με αποτελεσμα να εισχωρει στα ουλα και να δημιουργηθει μεγαλυτερο προβλημα απ'οτι ειχαμε-εχουμε.... Αν δειτε βιντεακια στο YT σχετικα με λευκοτερα δοντια-καθαρισμα σπιτι εχει παρα πολλα τα οποια ειναι αποτελεσματικα... Ρωτηστε και τον-την οδοντιατρο σας δεν ειναι κακο να εχετε αποριες δεν χρεωνουν τις απαντησεις....  Το χειροτερο ειναι πχ ενας αντρας η μια γυναικα να χει δυσαρεστη αναπνοη *Τζενιφερ Ανιστον*  ω ναι.. αυτη η ταλαντουχα καταξιωμενη και λαμπρη ηθοποιος εχει σοβαρο προβλημα και οι περισσοτεροι που ειχαν σχεση μαζι της το επιβεβαιωσαν πως με το ζορι την φιλουσαν. Αυτα τα λιγα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kolumvitis είπε

Όσον αφορά την υφίζηση των ούλων, αυτή οφείλεται σε λανθασμένο τρόπο βουρτσίσματος, όχι στον τύπο της οδοντόβουρτσας -μόνο οι σκληρές χειροκίνητες δημιουργούν προβλήματα-. Όλες οι άλλες με σωστή χρήση είναι εξαιρετικές.

Ναι, μόνο που οι ηλεκτρικές γυρίζουν γύρω γύρω και τα ούλα δεν πρέπει να τα βουρτσίζεις μπρος τα επάνω. Μόνο με τις χειροκίνητες μπορείς να τα βουρτσίσεις με ασφάλεια (όχι τις σκληρές όμως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, randomcat είπε

Ναι, μόνο που οι ηλεκτρικές γυρίζουν γύρω γύρω και τα ούλα δεν πρέπει να τα βουρτσίζεις μπρος τα επάνω. Μόνο με τις χειροκίνητες μπορείς να τα βουρτσίσεις με ασφάλεια (όχι τις σκληρές όμως).

Δε γυρίζουν γύρω-γύρω, είναι ψευδαίσθηση. Δεξιά-αριστερά κινούνται με μεγάλη ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες πλέον (αν όχι όλες) κάνουν περίπου μισή περιστροφή (κυκλικά σαν ρόδα) και μετά σταματάνε, πηγαίνουν από την άλλη για μισή περιστροφή κοκ. Κάνουν ουσιαστικά μια κυκλική ταλάντωση, η οποία ισοδυναμεί θα έλεγα με κανονική περιστροφή. Άλλωστε το βουρτσάκι έχει κυκλικό σχήμα για αυτό το λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...