Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για Honda Jazz


patsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, timo63 είπε

εχει ειχε κανεις προβλημα με το να μπαζει νερα?...https://www.youtube.com/results?search_query=honda+jazz+water+drain+from+sills

Λοιπόν είχα μεγάλο πρόβλημα από όταν άρχισαν οι βροχές.... 

Εμπαζε κουβαδες εκεί που είναι η ρεζέρβα, το οποίο πήγαινε και στο πίσω κάθισμα....

Τελικά το πήγα συνεργείο και μου βρήκε τα σημεία που έμπαινε νερό ιδιως όταν έριχνε κουβαδες...

Ένα στο πλαστικό πάνω αριστερά εκεί που κουμπώνουν τα καλώδια το μαύρο πλαστικό, και δυο σημεία στα πίσω φώτα. 

Η ρεζερβα στέγνωσε αλλά μου έχει μείνει η πισω μοκέτα μάλλον θα την στεγνώσω με σεσουάρ. 

Δυστυχώς φίλε μου δεν βλέπω άλλη λύση παρα να το πας σε συνεργείο και να σου φυσήξει νερο με πίεση να δει από που μοιάζει για να στα στεγανοποιησει.

Μου πήρε σαράντα ευρώ, 

 

Να προσθέσω ότι το άφησα χωρίς λύση ένα μήνα περίπου και πρέπει να μάζεψε νερο από τρεις καλές βροχές. 

Αποτέλεσμα μουχλιασε  η πισω ζωνη και πρέπει να το παω για ένα καλό πλύσιμο εσωτερικά.  Συνεπώς μην το αφήνεις.. 

 

 

Καλά ξεμπερδέματα ;)

Επεξ/σία από tornado
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tornado είπε

Λοιπόν είχα μεγάλο πρόβλημα από όταν άρχισαν οι βροχές.... 

Εμπαζε κουβαδες εκεί που είναι η ρεζέρβα, το οποίο πήγαινε και στο πίσω κάθισμα....

Τελικά το πήγα συνεργείο και μου βρήκε τα σημεία που έμπαινε νερό ιδιως όταν έριχνε κουβαδες...

Ένα στο πλαστικό πάνω αριστερά εκεί που κουμπώνουν τα καλώδια το μαύρο πλαστικό, και δυο σημεία στα πίσω φώτα. 

Η ρεζερβα στέγνωσε αλλά μου έχει μείνει η πισω μοκέτα μάλλον θα την στεγνώσω με σεσουάρ. 

Δυστυχώς φίλε μου δεν βλέπω άλλη λύση παρα να το πας σε συνεργείο και να σου φυσήξει νερο με πίεση να δει από που μοιάζει για να στα στεγανοποιησει.

Μου πήρε σαράντα ευρώ, 

Να προσθέσω ότι το άφησα χωρίς λύση ένα μήνα περίπου και πρέπει να μάζεψε νερο από τρεις καλές βροχές. 

Αποτέλεσμα μουχλιασε  η πισω ζωνη και πρέπει να το παω για ένα καλό πλύσιμο εσωτερικά.  Συνεπώς μην το αφήνεις.. 

Καλά ξεμπερδέματα ;)

Εμένα έμπαζε και από τις πόρτες,.. το πήγα σε φαναρτζή 130 ευρώ για να μου αλλάξει τα εσωτερικά πλαστικά των πορτών... Και κάτι στεγανοποίησης πίσω όπως λες ... Στις πόρτες είμαι ok τώρα... Το πρόβλημα πίσω στη ρεζέρβα παραμένει όμως σε πιο μικρό βαθμό ύστερα από κάτι στεγανοποίησεις που μου έκανε... Το σημείο που λες πάνω αριστερά το έχει καλύψει όλο με βενζινόκολλα και τις ράγες οροφής... Στα φώτα έβαλα εγώ κόλα σιλικόνης... Πού θα πάει μπάζει λίγο αλλά θα το βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Έχω το jazz 2010 1200 άλλαξα λάδια σε συνεργείο και ο υπολογιστής του αυτοκινήτου μου έβγαλε τα μισά χιλιόμετρα  και τον αριθμό 5  ο μηχανικός λέει είναι ο αισθητήρας έχει κάποιος γνώμη για αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα στην ομάδα...Ψάχνω το πρώτο μου αυτοκίνητο,έχω μια μεγάλη συμπάθεια προς τη Honda και γενικά κοιτάω δεξιά και αριστερά να δω τι παίζει με κάθε μάρκα.Εχω βρει ένα Jazz του 2007 απλά πρέπει να πάω σε άλλη πόλη να το δω.Εχει 120.000χλμ,ατρακαριστο,γνήσια χιλιόμετρα με επίσημα έγγραφα όπως λέει,ένας χρόνος γραπτή εγγύηση και παραδίδεται μετά από Service σύμφωνα με τις απαιτήσεις της επίσημης Honda (έτσι γράφει).Στις φωτογραφίες φαίνεται πολύ κομπλέ μέσα έξω,τιμή 4.400€.Αξίζει να μπω σε κόπο για ταξίδι να το δω με βάση την περιγραφή;Το θέλω για την πολη (επαρχία) όχι για καθημερινή χρήση μιας και έχω και ένα παπάκι για τις καλές μέρες και εννοείται για κανένα ταξίδι παραέξω μια στο τόσο.Ποια η γνώμη σας για το μοντέλο αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην αυτο με τα χιλιομετρα με επισημα εγγραφα, κρατα μικρο καλαθι και αυτο ισχυει για ολα τα αυτοκινητα.

Μαιμουδιες κανουν ολοι σε ολα και τα φτιαχνουν να φαινονται ολα καλα.

Αν θες μια εμπεραστατωμενη γνωμη, πρεπει να βρεις ενα μηχανικο εκει γυρω να το πας να σου πει γνωμη, αυτο για να μην εχεις εκπληξεις.

Τωρα απο εδω που ζητας γνωμη, καλυτερα να ανεβασεις φωτο αν εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, George6633 είπε

Καλησπέρα στην ομάδα...Ψάχνω το πρώτο μου αυτοκίνητο,έχω μια μεγάλη συμπάθεια προς τη Honda και γενικά κοιτάω δεξιά και αριστερά να δω τι παίζει με κάθε μάρκα.Εχω βρει ένα Jazz του 2007 απλά πρέπει να πάω σε άλλη πόλη να το δω.Εχει 120.000χλμ,ατρακαριστο,γνήσια χιλιόμετρα με επίσημα έγγραφα όπως λέει,ένας χρόνος γραπτή εγγύηση και παραδίδεται μετά από Service σύμφωνα με τις απαιτήσεις της επίσημης Honda (έτσι γράφει).Στις φωτογραφίες φαίνεται πολύ κομπλέ μέσα έξω,τιμή 4.400€.Αξίζει να μπω σε κόπο για ταξίδι να το δω με βάση την περιγραφή;Το θέλω για την πολη (επαρχία) όχι για καθημερινή χρήση μιας και έχω και ένα παπάκι για τις καλές μέρες και εννοείται για κανένα ταξίδι παραέξω μια στο τόσο.Ποια η γνώμη σας για το μοντέλο αυτό; 

Είχα Honda Accord. Γενικά στα Honda σε μερικά ανταλλακτικά αγοράζεις μόνο γνήσια . 

Ιδιαιτερότητα είναι εάν προχωρήσεις να ξέρεις λάδια κιβωτίου βάζεις μόνο της Honda .

Για τα χιλιόμετρα μήν το πολύ πιστεύεις . Το αμάξι να το πάς σε δικό σου συνεργείο για έλεγχο .

Γενικά εάν είναι σωστά συντηρημένο προβλήματα δέν βγάζουν πέρα από αναλώσιμα. 

Να τού πάρει και συμπίεση του μοτέρ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά... Επιτρέπεται να ανεβάσω την αγγελία από το car να ρίξετε και σεις μια ματιά ή απαγορεύεται από τους κανόνες κάτι τέτοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση και από μένα. Jazz 2006 κάνει θόρυβο σε 1-2-3η ταχύτητα. Σε συνεργείο που πάω, είπαν για πρόβλημα σε Δίσκο Πλατό. Δώσαν διάρκεια χρήσης για κανα εξάμηνο

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Κόστος και πρόταση από συνεργείο, για Αττική και κατά προτίμηση βόρεια;

Επίσης τι λάδια θα προτείνατε;

 

Επεξ/σία από HamerZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HamerZ είπε

Ερώτηση και από μένα. Jazz 2006 κάνει θόρυβο σε 1-2-3η ταχύτητα. Σε συνεργείο που πάω, είπαν για πρόβλημα σε Δίσκο Πλατό. Δώσαν διάρκεια χρήσης για κανα εξάμηνο

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Κόστος και πρόταση από συνεργείο, για Αττική και κατά προτίμηση βόρεια;

Επίσης τι λάδια θα προτείνατε;

Για συνεργείο ξέρω σίγουρα στα Νότια προάστια , πολύ καλός στα Honda (Νέο κόσμο) εάν σε ενδιαφέρει θα σκεφτώ και βόρεια . Ειχα Honda Accord.

Τώρα για λάδια κιβωτίου αυστηρά στα Honda βαζεις mtf3 γνήσια . (Atf αντίστοιχα εάν είναι αυτόματο)

Κάνε μια αλλαγή και ρίξε και λίγο πρόσθετο μέσα για κιβώτιο ταχυτήτων.

Πόσα χιλιόμετρα έχεις με το συμπλέκτη επάνω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μετρητής γράφει 140+. Για λάδια μηχανής αναζητώ γνώμες από είδη κατόχους. Σε μαγαζιά online βγάζουν μεγάλη λίστα. 

Το προηγούμενο μου ήταν ένα Vw Golf 4 του 1998. Εβαζα τελευταία λάδι μηχανής της Motul 10/40.  

Επίσης, έχει κανείς εμπειρία σε αλλαγή του κλασικού κλειδιού σε Αναδιπλούμενο και να προτείνει κάποιον κλειδαρά;

Επεξ/σία από HamerZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, HamerZ είπε

 

Επίσης, έχει κανείς εμπειρία σε αλλαγή του κλασικού κλειδιού σε Αναδιπλούμενο και να προτείνει κάποιον κλειδαρά;

εγω το εκανα με 40 ευρω στην καλλιθεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, HamerZ είπε

Ο μετρητής γράφει 140+. Για λάδια μηχανής αναζητώ γνώμες από είδη κατόχους. Σε μαγαζιά online βγάζουν μεγάλη λίστα. 

Το προηγούμενο μου ήταν ένα Vw Golf 4 του 1998. Εβαζα τελευταία λάδι μηχανής της Motul 10/40.  

Επίσης, έχει κανείς εμπειρία σε αλλαγή του κλασικού κλειδιού σε Αναδιπλούμενο και να προτείνει κάποιον κλειδαρά;

Για λάδια κοίταξε τι προδιαγραφές δίνει η Honda .

Από μάρκες αρκετοί σε Honda δουλέυουν Eneos ( να επικοινωνήσεις να σε στείλουν σε επίσημη αντιπρόσωπο ) 

https://www.enpo.eu/

και μετά κοίταξε και τα Motul 4100 ή 8100

Πάντα σε κάθε αλλαγή και φίλτρο.

Και επιπλέον επίσης σημαντικό κάθε 30.000 έλεγχο διάκενων βαλβίδων.

Βασικά αφού ψάχνεις συνεργείο , όποιος το αναλάβει πές τους να κάνει έλεγχο. Πάντα με κρύο κινητήρα στα Honda , να δείς το όριο κατασκευαστή , έχουν βιβλία τα συνεργεία 

Για σασμάν και όταν αλλάξεις σετ συμπλέκτη λάδια κιβωτίου θα βάλεις μόνο τής Honda .

Για κλειδί μάλλον σε κλειδαρά πρέπει να πάς να συ κόψει άλλο υπολόγισε 40-50€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/7/2020 στις 9:52 ΜΜ, meletis_m είπε

Για συνεργείο ξέρω σίγουρα στα Νότια προάστια , πολύ καλός στα Honda (Νέο κόσμο) εάν σε ενδιαφέρει θα σκεφτώ και βόρεια . Ειχα Honda Accord.

Τώρα για λάδια κιβωτίου αυστηρά στα Honda βαζεις mtf3 γνήσια . (Atf αντίστοιχα εάν είναι αυτόματο)

Κάνε μια αλλαγή και ρίξε και λίγο πρόσθετο μέσα για κιβώτιο ταχυτήτων.

Πόσα χιλιόμετρα έχεις με το συμπλέκτη επάνω;

Καλησπέρα. Αν θες στείλε στοιχεία από το συνεργείο στο Νέο Κόσμο (ή αν ξέρεις άλλο κοντά στο Παλαιό Φάληρο όπου μένω)...έχω πάρει ένα HONDA JAZZ του 2005 και από Σεπτέμβρη πρέπει να το πάω για service   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/7/2020 στις 7:31 ΜΜ, HamerZ είπε

Ερώτηση και από μένα. Jazz 2006 κάνει θόρυβο σε 1-2-3η ταχύτητα. Σε συνεργείο που πάω, είπαν για πρόβλημα σε Δίσκο Πλατό. Δώσαν διάρκεια χρήσης για κανα εξάμηνο

Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Κόστος και πρόταση από συνεργείο, για Αττική και κατά προτίμηση βόρεια;

Επίσης τι λάδια θα προτείνατε;

Άριστο συνεργείο για HONDA είναι του Σπανού (Γιώργος ο πατέρας, Κώστας ο γιος) Λεωφ. Κωνσταντίνου Τσαλδάρη 16, Αθήνα 114 76  ,   Τηλ. 2106427444.

HONDA JAZZ (2008) είναι και το προσωπικό του αυτοκίνητο - οπότε ξέρει κάτι παραπάνω......!    😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...