Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

στο κοκκινο χερούλι τις εντοπιζω. Ξεβιδωσα την 10αρα βιδα αλλα το χερούλι δεν μπορεσα να το βγαλω. Δεν το πολυ πιεσε γιατι αν χανει απο κει σιγουρα μπορει να γινει πιο μεγαλη ζημια.

λογικά θα στάζει από το στυπιοθλίπτη εκεί μέσα  στο κόκκινο Ρίξε λίγο w40 άστο να ποτίσει καλά και με προσοχή λίγο πάνω κάτω θα βγει Αν έχει βίδα σφίξτην Αλλιώς αν είναι 10 σταγόνες την ώρα κρέμασε ενα μικρο κουβαδακι και τέλος Τώρα πόσο άσχημα θα δείχνει δεν ξέρω κι αν θα σε ενοχλεί Αν βαλεις και μια φωτο με τις σωλήνες σύνδεσης θα δούμε πόσο εύκολη ειναι η αλλαγή αν δεν έχει ρακορ Τύλιξε με χαρτοπετσέτα τα πιθανά σημεία διαρροής ξεχωριστά ( να μην ακουμπούν τα χαρτιά μεταξύ τους) και όποιο βραχεί θα είναι η διαρροή

Επεξ/σία από hp8
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Εχω αυτη την τριοδη βανα που την γυριζω αν θελω ζεστό νερο απο τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα ή τον ηλιακο.

Τις τελευταίες μερες ειδα οτι χανει σταγονες μεν, δηλαδη στο μισαωρο μια σταγονα και εβαλα ενα χαρτι κατω και δεν γινεται μουσκεμα. Σε οποια θεση και αν την εχω, βλεπω σταγονες.

https://ibb.co/HX3xyVp στο κοκκινο χερούλι τις εντοπιζω. Ξεβιδωσα την 10αρα βιδα αλλα το χερούλι δεν μπορεσα να το βγαλω. Δεν το πολυ πιεσε γιατι αν χανει απο κει σιγουρα μπορει να γινει πιο μεγαλη ζημια.

Το θεμα ειναι οτι τον θερμοσίφωνα μπορω να τον κλεισω να μην τρεχει νερο, αλλα στον ηλιακο δεν εχω προσβαση πανω στην σκεπη και βανα δεν υπάρχει κατω. Αν αρχισει να τρεχει πιο πολυ, πως μπορω να κλεισω την παροχη του ηλιακού; Ή θα πρέπει να τον αδειασω.

Πανω δεν ξερω τι γινεται αν υπάρχουν βανες. 

Θα ετοιμασεις ολα τα ανταλλακτικά που χρειαζεσαι και θα αντικαταστήσει την βανα χωρις να κλεσεις τον ηλιακο, απλα θα κλεισεις τη παροχή νερου.

Θα βιώσεις την βάνα ανοιχτή πρωτα στην μεριά του ηλιακου, μετα θα την κλεισεις και θα βιδωσεις και ολα τα υπόλοιπα.

Αν εχεις πρόσβαση σε ηλεκτρικη εγκατάσταση καλο θα ηταν να την αντικαταστήσεις με μια ηλεκτρική τριοδη να μην είσαι αναγκασμένος στο άνοιξε κλείσε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Μόλις τελείωσα αυτόν το καναπέ.

Τον έφτιαξα με ξερά ξύλα από το δάσος

Θέλει στόκο στης τρύπες, βερνίκι μερικά χέρια και μαξιλάρια πλάτης.

Είπα να το ποσταρω μπας και εμπνευσω κανέναν.

Μέχρι στιγμής έχω δώσει 2€ για της βίδες και λίγη βενζίνη για το αλυσοπρίονο.

received_256034233261053.jpeg

received_526369035575885.jpeg

received_3123797734502550.jpeg

received_1388697668227392.jpeg

received_1147027449459876.jpeg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, hp8 είπε

λογικά θα στάζει από το στυπιοθλίπτη εκεί μέσα  στο κόκκινο Ρίξε λίγο w40 άστο να ποτίσει καλά και με προσοχή λίγο πάνω κάτω θα βγει Αν έχει βίδα σφίξτην Αλλιώς αν είναι 10 σταγόνες την ώρα κρέμασε ενα μικρο κουβαδακι και τέλος Τώρα πόσο άσχημα θα δείχνει δεν ξέρω κι αν θα σε ενοχλεί Αν βαλεις και μια φωτο με τις σωλήνες σύνδεσης θα δούμε πόσο εύκολη ειναι η αλλαγή αν δεν έχει ρακορ Τύλιξε με χαρτοπετσέτα τα πιθανά σημεία διαρροής ξεχωριστά ( να μην ακουμπούν τα χαρτιά μεταξύ τους) και όποιο βραχεί θα είναι η διαρροή

Θα ριξω λιγο σπρευ και θα δω, την ξεβιδωσα αλλα δεν τ ζορισα γιατι ξερω οτι ειναι απο κει.  Αν δεν βγαινει δεν θα το ζορισω, απλα θα περιμένω να γινει πιο σοβαρο να γινει η επιχείρηση μια και εξω.  Εφοσον γινει η φασαρια μπορει να βαλω εγω βάνες και να το κατεβασω λιγο πιο κατω.

Απορω οι υδραυλικοί γιατι τα κάνουν ολα μονοκόμματα στα φανερα σημεια. 

Αυτο με την χαρτοπετσέτα το εκανα μεσα σε ενα 24ωρο σχεδον δεν μουσκευτηκε  πληρως να πω εχω θεμα σοβαρο. 

Απλα μερικες φορες το ματι μου πέφτει στα πιο ακατάλληλα σημεια. Μια σταγόνα αν την παρακολουθείς να γεμισει ενα μπουκάλι θα πεις θα φαω ολη μου την ζωη εδω, αλλα αν δεν το βρεις μπορει να σου κανει μεγαλη ζημια.

Επεξ/σία από Liverpool89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην στέγη μου θέλω να τοποθετήσω φωτοβολταϊκά αλλά φοβάμαι πως η κατασκευή δεν θα αντέξει το βάρος.
Ξέρετε πως μπορώ να το ενισχύσω τα σημεία που θα τοποθετηθούν τα Ηλιακά panel;

Το σπίτι δεν έχει καθόλου κολώνες και όλη το σπίτι στηρίζετε με τσιμεντόλιθους (ακόμα και οι εσωτερικοί τοίχοι είναι με τσιμεντόλιθους)

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Στην στέγη μου θέλω να τοποθετήσω φωτοβολταϊκά αλλά φοβάμαι πως η κατασκευή δεν θα αντέξει το βάρος.
Ξέρετε πως μπορώ να το ενισχύσω τα σημεία που θα τοποθετηθούν τα Ηλιακά panel;

Το σπίτι δεν έχει καθόλου κολώνες και όλη το σπίτι στηρίζετε με τσιμεντόλιθους (ακόμα και οι εσωτερικοί τοίχοι είναι με τσιμεντόλιθους)

είναι η ώρα που χρειάζεσαι μηχανικο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, hp8 είπε

είναι η ώρα που χρειάζεσαι μηχανικο

Συνήθωςε οι μηχανικοί πόσο πέρνουν για μελέτη μόνο; Θέλω να δω έυρος τιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Χιλιάρικο σιγουρα. 

Τι σκέπη έχει;

Πλάκα τσιμέντου, οι παλιές καραβάνες μου είπαν ότι είναι από γαμπρυλομωσαϊκό. Τώρα πως κατάφερε ο αείμνειστος παπούς μου να στηρίξει πλάκα πάνω σε τσιμεντόλιθο Still IDK.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, PC_MAGAS είπε

Πλάκα τσιμέντου, οι παλιές καραβάνες μου είπαν ότι είναι από γαμπρυλομωσαϊκό. Τώρα πως κατάφερε ο αείμνειστος παπούς μου να στηρίξει πλάκα πάνω σε τσιμεντόλιθο Still IDK.

O ασφαλής τρόπος είναι να ανεβάσεις κάθετους κιλοδοκούς από έδαφος πάνω στην ταράτσα (εφαπτόμενους με τον τοίχο) και στηρίξεις εκεί το περισσότερο βάρος των φωτοβολταικών. Εκτός του βάρους πρέπει να είναι στιβαρή η κατασκευή και για τον δυνατο αέρα.

Φυσικά η σωστή λύση είναι να μιλήσεις με πολιτικό μηχανικό που ξέρει από στατικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέρουσα τοιχοποιία. ΟΚ στην επαρχία υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες τέτοιες κατασκευές. 

Τα  φορτία των φωτοβολταϊκών στατικά είναι αστεία, αλλά όταν έχεις μια κατασκευή στο όριο, ακόμα και το λιγο μπορεί να επηρεάσει. Οπότε όντως θες μηχανικό, τον οποίο νομίζω τον ήθελες ούτως ή άλλως, γιατί ζητείται βεβαίωση στατικής επάρκειας για να σου δώσει σύνδεση στο φωτοβολταϊκό ο ΔΕΔΔΗΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Φέρουσα τοιχοποιία. ΟΚ στην επαρχία υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες τέτοιες κατασκευές. 

Τα  φορτία των φωτοβολταϊκών στατικά είναι αστεία, αλλά όταν έχεις μια κατασκευή στο όριο, ακόμα και το λιγο μπορεί να επηρεάσει. Οπότε όντως θες μηχανικό, τον οποίο νομίζω τον ήθελες ούτως ή άλλως, γιατί ζητείται βεβαίωση στατικής επάρκειας για να σου δώσει σύνδεση στο φωτοβολταϊκό ο ΔΕΔΔΗΕ.

Εμένα τα είναι σε βάσεις από μαδερια και καδρονια αντί γαλβανιζε βάσεις η αλουμινίου και μια χαρά έδωσε ο ΔΕΔΗΕ άδεια πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Καλησπέρα.

Μόλις τελείωσα αυτόν το καναπέ.

Τον έφτιαξα με ξερά ξύλα από το δάσος

Θέλει στόκο στης τρύπες, βερνίκι μερικά χέρια και μαξιλάρια πλάτης.

Είπα να το ποσταρω μπας και εμπνευσω κανέναν.

Μέχρι στιγμής έχω δώσει 2€ για της βίδες και λίγη βενζίνη για το αλυσοπρίονο.

received_256034233261053.jpeg

received_526369035575885.jpeg

received_3123797734502550.jpeg

received_1388697668227392.jpeg

received_1147027449459876.jpeg

Πολύ ωραία δουλειά, μπράβο σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mechpanos είπε

Μια χαρά είναι. Θα έλεγα να κοιτάξεις να το βάλεις σχετικά ψηλά στην κεραμοσκεπή, μην σκάνε στο παράθυρο όλα τα νερά που κατεβάζει η στέγη.

Για κεραμίδια, εδώ είσαι...τα καλύτερα...
https://panagiotopoulos.gr/tiles/

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

O ασφαλής τρόπος είναι να ανεβάσεις κάθετους κιλοδοκούς από έδαφος πάνω στην ταράτσα (εφαπτόμενους με τον τοίχο) και στηρίξεις εκεί το περισσότερο βάρος των φωτοβολταικών. Εκτός του βάρους πρέπει να είναι στιβαρή η κατασκευή και για τον δυνατο αέρα.

Φυσικά η σωστή λύση είναι να μιλήσεις με πολιτικό μηχανικό που ξέρει από στατικά.

 

Μπορώ να στηρίξω τον κοιλοδοκό εξωτερικά; Δλδ να κάνω ένα εξωτερικό πλαίσιο από κοιλοδοκό και να εφάπτετε εκεί;

Αν ναι πόσο πάχος χρειάζετε να έχω το τοίχωμα του 1.8mm θα αντέξει το βάρος;

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...