Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Στο μπανιο εχουμε το κολλεκτερ με τα νερα του σπιτιου. Ολος ο υπολοιπος τοιχος εχει μαυρο πλακακι. Με τι μπορω να το κλεισω για να μην φαινεται αηδια αλλα να εχω και ευκολη πρόσβαση οταν χρειαστω; Πριν ηταν πιο μικρο το ανοιγμα και το πλαστικο δεν αρκει ασε που φαινεται και αηδια.. 

Εγω εκανα με κοντρα πλακε καπακι και κουμπωνει. Το βαφεις οτι θες. Αλλιως εαν σε παιρνει κανεις με λαμαρινα και κολλας πλακακια. Υπαρχουν περιπτωσεις που μπορει να μη σε παιρνει να ερθει προσωπο.

image.png.a3b5549e4a8ce68e1b8dce86c7a61a14.png

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εγω εκανα με κοντρα πλακε καπακι και κουμπωνει. Το βαφεις οτι θες. Αλλιως εαν σε παιρνει κανεις με λαμαρινα και κολλας πλακακια. Υπαρχουν περιπτωσεις που μπορει να μη σε παιρνει να ερθει προσωπο.

image.png.a3b5549e4a8ce68e1b8dce86c7a61a14.png

Ωραίο σου βγήκε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Ωραίο σου βγήκε!!!

Καλο ειναι με το καιρο δε το βλεπεις καν. Μπορει να θελει λιγο στοκαρισμα αλλα δεν εχω ασχοληθει κανα χρονο μετα.

Το θεμα ειναι να βρεις χρωμα να ταιριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να βάψω 2 τοιχους 2 χέρια (εχει κοκκινο πίσω σε λευκό)

ενας τοιχος ειναι 4χ280

ο αλλος 2.50χ280

εχει κανεις σχετική εμπειρία;

επίσης τι κατηγωρια χρωμματος ψάχνω; ειναι για εσωτερικο σπιτιου. (βλέπω κατι ματ, κατι υδροχρωμματα και δεν εχω ιδέα)

επισης καμια εταιρεία προτίμησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, lasithi12 είπε

θέλω να βάψω 2 τοιχους 2 χέρια (εχει κοκκινο πίσω σε λευκό)

ενας τοιχος ειναι 4χ280

ο αλλος 2.50χ280

εχει κανεις σχετική εμπειρία;

επίσης τι κατηγωρια χρωμματος ψάχνω; ειναι για εσωτερικο σπιτιου. (βλέπω κατι ματ, κατι υδροχρωμματα και δεν εχω ιδέα)

επισης καμια εταιρεία προτίμησης;

Αρχικά άσπρο πάνω σε κόκκινο με 2 χέρια το ξεχνάς,

Ξεκινά με αστάρι πριν το άσπρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6.5 * 2.8 = 18.2 m2

x 2 χέρια 36.4m2

Χρειάζεσαι τουλάχιστον 1lt ανά 10m2, οπότε πας σε 5kg

Aν περάσεις πρώτα αστάρι θα κάνεις οικονομία στη μπογιά και θα στρώσει πολύ καλύτερα (πρόσεχε όμως μη σου πέσει το αστάρι στα πλακάκια).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται και από την κατάσταση του τοίχου είναι σπατουλαριστος η όχι?

Εχει να βαφτεί πολλά χρονια ?

Χονδρικά θα χρειαστείς κοντά στα 5 λίτρα και θα παρεις πλαστικο ματ για εσωτερικο χώρο,απο εκει και περα η κάθε εταιρία εχει διάφορες ποιότητες αν μπορείς να παρεις την καλύτερη,κοιτας isomat,vechro και Χρωτεχ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχωράει σιγά - σιγά το στέγαστρο στην ταράτσα. Βάλαμε το dexion το οποίο έχει κάτσει πολύ καλά. Σκέφτομαι να βάλω πολυκαρμπονικό 8-10 mm, για να κάνει και σκιά το καλοκαίρι και να κρατάει το χιόνι τον χειμώνα (είναι και σχετικά οικονομικό). Τα περίπου 6τμ που χρειάζομαι τα βρίσκω με 70-80€. 

Ιδανικά επειδή οι μονάδες πρέπει να είναι επισκέψιμες θέλω να είναι σχετικά εύκολο το βάλε - βγάλε. (όποτε και αν χρειαστεί)

Σαν υλικό δεν το έχω ξαναχρησιμοποιησει. Δεν γνωρίζω πως θα βιδωθουν οι ειδικές βίδες που έχει στο dexion. Θα πιάσουν λέτε? Υπάρχει άλλος τρόπος στήριξης εκτός από τις ειδικές βίδες?

Υπάρχει κανένα άλλο υλικό πιο εύκολο και οικονομικό για την χρήση που θέλω? 

Picture22.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

Προχωράει σιγά - σιγά το στέγαστρο στην ταράτσα. Βάλαμε το dexion το οποίο έχει κάτσει πολύ καλά. Σκέφτομαι να βάλω πολυκαρμπονικό 8-10 mm, για να κάνει και σκιά το καλοκαίρι και να κρατάει το χιόνι τον χειμώνα (είναι και σχετικά οικονομικό). Τα περίπου 6τμ που χρειάζομαι τα βρίσκω με 70-80€. 

Ιδανικά επειδή οι μονάδες πρέπει να είναι επισκέψιμες θέλω να είναι σχετικά εύκολο το βάλε - βγάλε. (όποτε και αν χρειαστεί)

Σαν υλικό δεν το έχω ξαναχρησιμοποιησει. Δεν γνωρίζω πως θα βιδωθουν οι ειδικές βίδες που έχει στο dexion. Θα πιάσουν λέτε? Υπάρχει άλλος τρόπος στήριξης εκτός από τις ειδικές βίδες?

Υπάρχει κανένα άλλο υλικό πιο εύκολο και οικονομικό για την χρήση που θέλω? 

Picture22.png

Δεν φαίνεται καλά στη φωτογραφία.. έχετε δώσει κάποια κλίση στην κατασκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Doubt είπε

Δεν φαίνεται καλά στη φωτογραφία.. έχετε δώσει κάποια κλίση στην κατασκευή;

έχει αλλά είναι μικρή. Μας παίρνει να την ρίξουμε ακόμα λίγο πάντως. σκεφτόμουν όμως ότι θα μπορούσα να την μεγαλώσω και με την τοποθέτηση της "σκεπης" (αν τοποθετηθεί λίγο πιο ψηλά στο μπροστινό μέρος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, userAnon είπε

έχει αλλά είναι μικρή. Μας παίρνει να την ρίξουμε ακόμα λίγο πάντως. σκεφτόμουν όμως ότι θα μπορούσα να την μεγαλώσω και με την τοποθέτηση της "σκεπης" (αν τοποθετηθεί λίγο πιο ψηλά στο μπροστινό μέρος)

Αν πεσει χιονι δε θα αντεξει. Επισης το πολυκαρβονικο θελει καλη στηριξη εχω δει να φευγουν κομματια πολλες φορες. Επισης πρεπει να το πιασεις καπως στο μπετο κατω αλλιως θα το παρει ο αερας.

59 λεπτά πριν, userAnon είπε

έχει αλλά είναι μικρή. Μας παίρνει να την ρίξουμε ακόμα λίγο πάντως. σκεφτόμουν όμως ότι θα μπορούσα να την μεγαλώσω και με την τοποθέτηση της "σκεπης" (αν τοποθετηθεί λίγο πιο ψηλά στο μπροστινό μέρος)

Το εχεις πιασει κατω η απλα παταει;

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Το εχεις πιασει κατω η απλα παταει;

προς το παρόν απλά πατάει, αλλά θα το πιάσω. Εκει που θα το πιάσω (στην μπροστινή πλευρά) με γωνίες μπορώ και να το σηκώσω όσο χρειαστεί.. Θα πάω σε λίγο σε έναν λαμαρινά εδώ κοντά να δω τι παίζει από τα υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

προς το παρόν απλά πατάει, αλλά θα το πιάσω. Εκει που θα το πιάσω (στην μπροστινή πλευρά) με γωνίες μπορώ και να το σηκώσω όσο χρειαστεί.. Θα πάω σε λίγο σε έναν λαμαρινά εδώ κοντά να δω τι παίζει από τα υλικά.

Παντως θα μπορουσες να τα κανεις με κοιλοδοκους μικρους πχ 40/40 και βιδες. Για να το πιασεις δε ξερω πως μπορει να γινει καμια πατεντα ισως με γωνιες που λες αν και θα εβαζα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, paylidis είπε

Κ σιλικονη στις βιδες μη πας να κανεις ενα καλο και σε βρει μπελας...

Και τιποτα να μη βαλει πρακτικα δε συμβαινει κατι. Αλλα πιο σωστο ισως ειναι να βαλει καποια χημικη αγγυρωση πχ fischer και εξτρα μονωση γυρω πχ sikaflex  και πανω ισως επισκευαστικο σκυροδεμα πανω 2-3cm να φευγουν τα νερα απο τις βιδες η καποια ταινια. Στη πραξη ομως μπαινουν ετσι και δε συμβαινει τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...