Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μόλις γύρισα από το σιδερά. Έχει και πολυκαρμπονικα κλπ. Αυτός προτείνει λαμαρίνα (κεραμιδί) όπως έχει ακριβώς δίπλα στην φωτογραφία που έβαλα. Τελικά μου φαίνεται και εμένα καλυτερη ιδέα. Δείχνει πιο σταθερό και πιο εύκολο στην διαχείριση. Πρότεινε επίσης και αυτό που έχει προτείνει άλλος φίλος εδώ. Στην μια πλευρά να έχει μεντεσεδες για να μπορεί να ανοίγει πιο εύκολα, όποτε χρειαστεί. Αν και το κόστος για τις 2 λαμαρίνες που χρειάζομαι είναι 50€ δεν νομίζω (δηλαδή είμαι σίγουρος) ότι θα μπορέσω να το βάλω μόνος μου.. Αν γνωρίζει κανείς κανέναν στην Αθήνα που μπορει να κάνει αυτή τη δουλεια χωρίς να μου πάρει το σκαλπ, ας μου πει..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα, θέλω να βάλω περιμετρικά του μπαλκονιού δίχτυ ώστε ο γάτος να βγαίνει χωρίς να φοβάμαι μην πηδήξει στο δίπλα μπαλκόνι κτλ.

Το μπαλκόνι είναι το πίσω και δεν έχει κάγκελο.

Σκέφτομαι να πάρω κρίκους και να τους τοποθετήσω ανά 3 μέτρα στο μπαλκόνι, τον τοίχο και το πάνω μπαλκόνι κτλ. 

Μέσα στους κρίκους να περάσω συρματόσχοινο ώστε να φτιάξω ένα πλαίσιο.

Τέλος πάνω στο πλαίσιο να τεντώσω το δίχτυ.

Πως σας φαίνεται το σκεπτικό?

Δίχτυ κάποια ποιότητας που θα μπορούσα να βρώ?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Στο διαμέρισμα όπου μένω, υπάρχουν κάγκελα που ειδικά στο ένα, είναι σε προχωρημένο στάδιο σαπισμένα.

Τώρα που ο καιρός φτιάχνει, δεν είναι καλή εποχή για επισκευή τους  ;

Γνωρίζει κάποιος μάστορα που ν αναλαμβάνει;

Περιοχή κέντρο Αθήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2022 στις 8:45 ΜΜ, pagv είπε

Θέλω να ανακαινίσω ένα δυάρι σε πολυκατοικία στο Λουτρακι. Μπορεί κάποιος να μου συστήσει ένα γραφείο που να το αναλάβει εξ ολοκλήρου και να κάνει καλή δουλειά ; Ευχαριστώ πολύ 

καλημερα κοιτα τα μυνηματα σου ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα στο φορουμ. Φτιαχνω κουκετα 2.50 Χ1.30 (2.50  αποσταση εχουν οι τοιχοι μεταξυ τους)  που ειναι σαν σκαλα απο τοιχο σε τοιχο με κοιλοδοκους 40Χ40 (ειναι αρκετη?) .  Μετα θα μπει γυψοσανιδα απο επαγγελματια. Ποσα καθετα σιδερα μινιμουμ μπορω να βαλω για να στηριχτει η γυψοσανιδα ? Πρεπει να βαλω και εκει που μπαινουν στον τοιχο τα σιδερα ή αρκουν πχ 3 ενδιαμεσα? Μπορω να βαλω 30 Χ 30 ή καποιο αλλο σιδερο , καμια ιδεα? Βαρος max 200 κιλα σε στρωμα- απο κατω osb

Συμφερει ετσι σε 2 φασεις  ή κατευθειαν σε γυψοσανιδα για ολη την κατασκευη ?

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Τον υπολογισμό των ενσήμων που απαιτούνται για κατασκευές που απαιτούν αδεια μικρής κλίμακας ποιος τον κάνει; Ο μηχανικός; Δηλαδή με το που θα μου πει έτοιμη η αδεια θα μου έχει βγάλει αριθμό ενσήμων και κόστος; Και θα πρέπει μετά να πάω στον εφκα η γίνεται ηλεκτρονικά; Στο περίπου ποσό κοστίζει η κάθε μέρα εργασιών (θέλω να πω υποθέτω είναι στάνταρ ποσό σωστά;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, marmagia είπε

Καλησπέρα! Τον υπολογισμό των ενσήμων που απαιτούνται για κατασκευές που απαιτούν αδεια μικρής κλίμακας ποιος τον κάνει; Ο μηχανικός; Δηλαδή με το που θα μου πει έτοιμη η αδεια θα μου έχει βγάλει αριθμό ενσήμων και κόστος; Και θα πρέπει μετά να πάω στον εφκα η γίνεται ηλεκτρονικά; Στο περίπου ποσό κοστίζει η κάθε μέρα εργασιών (θέλω να πω υποθέτω είναι στάνταρ ποσό σωστά;)

Ο μηχανικός σου βγάζει πίνακα ενσήμων ανά φάση κατασκευής. Τον πας στον εφκα και ανοίγεις κωδικό του έργου όπου θα δηλώνεις μετά ηλεκτρονικά τα ένσημα με τα στοιχεία των εργατών. Δεν είναι στάνταρ ποσό έχει να κάνει με το ημερομίσθιο προϋπηρεσία κλπ Ή σου κάνει ο τεχνίτης υπεύθυνη δήλωση, με το ελάχιστο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, mechpanos said:

Ο μηχανικός σου βγάζει πίνακα ενσήμων ανά φάση κατασκευής. Τον πας στον εφκα και ανοίγεις κωδικό του έργου όπου θα δηλώνεις μετά ηλεκτρονικά τα ένσημα με τα στοιχεία των εργατών. Δεν είναι στάνταρ ποσό έχει να κάνει με το ημερομίσθιο προϋπηρεσία κλπ Ή σου κάνει ο τεχνίτης υπεύθυνη δήλωση, με το ελάχιστο.

Αν μου πει πχ 5 ένσημα (είναι λογικά 5ημερες η διάρκεια κατασκευής) μπορώ να πάω να τα πληρώσω όλα μαζί και όχι ανα φάση έργου; Οι εργάτες είναι λογικά υπάλληλοι της εταιρίας που έχει αναλάβει το έργο λογικά θα μου πουν τα στοιχεία τους ώστε να καταλάβω τα ένσημα φαντάζομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, marmagia είπε

Αν μου πει πχ 5 ένσημα (είναι λογικά 5ημερες η διάρκεια κατασκευής) μπορώ να πάω να τα πληρώσω όλα μαζί και όχι ανα φάση έργου; Οι εργάτες είναι λογικά υπάλληλοι της εταιρίας που έχει αναλάβει το έργο λογικά θα μου πουν τα στοιχεία τους ώστε να καταλάβω τα ένσημα φαντάζομαι 

Ναι θα τα βάλεις όλα στον ίδιο μήνα και τα πληρώνεις όλα μαζί, αν είναι 5 μεροκάματα όλα κι όλα δεν παίζει θέμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει καποιος περι της νομοθεσιας περιοδικης καταχωρησης ανελκυστηρα στα μητρωα του δημου και ανανεωσης της καταχωρησης π.χ. καθε 6 χρονια για οικιστικα κτιρια?

Εχει στειλει ο συντηρητης (Παλυβος) email και ζηταει ~250 ευρω για την ανανεωση καταχωρησης. Ειναι κατι υποχρεωτικο το οποιο κανουν ολες οι πολυκατοικιες ή ειναι "υποχρεωτικο" στα χαρτια, προαιρετικο στην πραξη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Θέλουμε να κάνουμε ολική ανακαίνιση σε ένα μπάνιο 2x2 κι ένα WC 1x1.5. Θα αλλάξουμε τους σωλήνες που είναι μες στα μπάνια από χάλκινους, οι οποίοι είναι έξω από τον τοίχο, σε πολυστρωματικούς εντός του τοίχου. Θα μετακινηθεί το καλοριφέρ και τα σιφώνια. Από μπανιέρα που έχουμε τώρα θα πάμε σε χτιστή ντουζιέρα. Επιπλέον, θα βάλουμε γυψοσανίδα στο ταβάνι στο μπάνιο για να περάσουμε φώτα.

Εμείς θα αγοράσουμε τα πλακάκια (60χ60) και τα είδη υγιεινής. Όλα τα άλλα θα τα φέρουν οι μάστορες.

 

Έχετε ιδέα πόσα θα πρέπει να μας πάρει ο:

  1. Υδραυλικός
  2. Πλακάς
  3. Ηλεκτρολόγος

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις τις γνώσεις και την πείρα να συντονίσεις τους διαφορετικούς τεχνίτες, δώσε την δουλειά σε μηχανικό ή εργολάβο. 

Μπορεί να σου φανεί λίγο ακριβότερα αλλά θα απαλλαγείς από το "κυνήγι" στους τεχνίτες και θα πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Θέλουμε να κάνουμε ολική ανακαίνιση σε ένα μπάνιο 2x2 κι ένα WC 1x1.5. Θα αλλάξουμε τους σωλήνες που είναι μες στα μπάνια από χάλκινους, οι οποίοι είναι έξω από τον τοίχο, σε πολυστρωματικούς εντός του τοίχου. Θα μετακινηθεί το καλοριφέρ και τα σιφώνια. Από μπανιέρα που έχουμε τώρα θα πάμε σε χτιστή ντουζιέρα. Επιπλέον, θα βάλουμε γυψοσανίδα στο ταβάνι στο μπάνιο για να περάσουμε φώτα.

Εμείς θα αγοράσουμε τα πλακάκια (60χ60) και τα είδη υγιεινής. Όλα τα άλλα θα τα φέρουν οι μάστορες.

 

Έχετε ιδέα πόσα θα πρέπει να μας πάρει ο:

  1. Υδραυλικός
  2. Πλακάς
  3. Ηλεκτρολόγος

Ευχαριστώ!

Να ξέρεις πας για πολλά

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stelakis1914 είπε

Αν δεν έχεις τις γνώσεις και την πείρα να συντονίσεις τους διαφορετικούς τεχνίτες, δώσε την δουλειά σε μηχανικό ή εργολάβο. 

Μπορεί να σου φανεί λίγο ακριβότερα αλλά θα απαλλαγείς από το "κυνήγι" στους τεχνίτες και θα πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα. 

Μια προσφορά που πήραμε από μια τεχνική εταιρεία για τα "πάντα-όλα" ήταν 4500-5000. Αλλά αυτή η τιμή δεν συμπεριλαμβάνει την αγορά των πλακακίων και των ειδών υγιεινής.

 

Οι υπόλοιποι που έχουμε ζητήσει προσφορές είναι ανεξάρτητοι, μεν, αλλά έχουν ξαναδουλέψει μαζί, δε. Δεν έχουμε άλλη προσφορά προς το παρόν.

48 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Να ξέρεις πας για πολλά

Το ξέρουμε ότι πάμε για ~6000€ με τη λεκάνη στον κ@λο μας 😆 (τελειωμένο δηλαδή).

 

Αυτό που δεν ξέραμε ήταν η τιμή που μας προτάθηκε από πάνω!

 

Επεξ/σία από Mpiftekis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Μια προσφορά που πήραμε από μια τεχνική εταιρεία για τα "πάντα-όλα" ήταν 4500-5000. Αλλά αυτή η τιμή δεν συμπεριλαμβάνει την αγορά των πλακακίων και των ειδών υγιεινής.

 

Οι υπόλοιποι που έχουμε ζητήσει προσφορές είναι ανεξάρτητοι, μεν, αλλά έχουν ξαναδουλέψει μαζί, δε. Δεν έχουμε άλλη προσφορά προς το παρόν.

Το ξέρουμε ότι πάμε για ~6000€ με τη λεκάνη στον κ@λο μας 😆 (τελειωμένο δηλαδή).

 

Αυτό που δεν ξέραμε ήταν η τιμή που μας προτάθηκε από πάνω!

 

Σου είπαν παααααρα πολλα

τοποθετηση πλακιδίων στην Αττική πάει 7-10€ το τετραγωνικό μέτρο κ λίγο παραπάνω ανά μέτρο στους τοίχους. - χωρίς φυσικά τα υλικά μόνο εργασία 
 

μια ολική ανακαίνιση μπανιου από υδραυλικής πλευράς συμπεριλαμβανομένων των υλικών είναι περίπου στα 800€ και ενός wc στα 400… εάν αλλάξεις και σωλήνες από το ρολοι ως το σπίτι υπολογιζε μίνιμουμ αλλά 2-2.5 κατοστάρικα 

ηλεκτρολογικα αυτό που θες είναι μαξ 2 κατοστάρικα με τα υλικά 

γυψοσανιδα ταβάνι με σχέδια κλπ 20-22/τμ με τα υλικά  

 

απο εκεί κ πέρα τα είδη υγιεινής είναι εντελώς της επιλογής σου καθως μπορείς να πάρεις λεκάνη από 50 έως 1000€…

 

για μενα όλα όσα θες μαζί και με πλακάκια κλπ δεν πρέπει να ξεπεράσουν τα 4000 Για μια μεσαία προς καλή κατασκευη (συμπ όλων των υλικών κ λεκάνες κλπ)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...