Προς το περιεχόμενο

To Spotify βάζει στο στόχαστρο του όσα τυχαία μέλη μοιράζονται μια οικογενειακή συνδρομή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, fytotech είπε

 

Τιμολόγηση. Υπερασπίζονται κάποιοι μια υπηρεσία που κάνει πιο φτηνά στην Αμερική από όσο στην Ελλάδα. 7$ vs 7€. Αν θέλει να κάνει σωστή δουλειά το Spotify, να βάλει γεωγραφικό περιορισμό και να μειώσει την τιμή ανάλογα με τη μέση τιμή του εισοδήματος σε κάθε χώρα.

Στα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ 100%. 

Απλά η τιμή στην Αμερική είναι 9.99$ και όχι 7$. Άρα είναι λίγο πιο ακριβό (περίπου 8,5€ βγαίνει σε αντιστοιχία).

Προσωπικά το Spotify και οι υπόλοιπες streaming υπηρεσίες για ένα που ακούει μουσική αρκετά δεν είναι καθόλου ακριβές.

Επίσης βοηθάνε να ανακαλύψεις καινούρια μουσική. Προσωπικά ειμαι 34 χρονών και τα τελευταία 5 χρόνια έχω ανακαλύψει πολλά καινούρια συγκροτήματα λες και είμαι πάλι 15-20 χρόνων.

Με τον περιορισμένο ελεύθερο χρόνο που έχουμε πλέον λόγω δουλειάς είναι πολύ σημαντικό για μένα αυτό.

Επεξ/σία από mihalis1908
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, DrFreeman είπε

Νομικά δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως η Spotify δύναται να ζητάει διαπιστευτήρια με προσωπικά δεδομένα τοποθεσίας μέσω GPS, αλλά ούτε και να αρνείται την παροχή υπηρεσίας σε περίπτωση μη γνωστοποίησης σε αυτήν των ζητουμένων συντεταγμένων τοποθεσίας...

giphy-downsized-large.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, georgepppo είπε

youtube , μερικά κλικ στον browser σε κινητό η pc και κατέβασες το τραγούδι με downloader........

 

Άσε καλύτερα, ε;ν θες mp3  Τόρεντακια

34 λεπτά πριν, geopapa είπε

Δεν εχει κόψει και τα mod?

Οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Συμφωνώ στα περισσότερα. Ιδιαίτερα όμως: respect για τις παρατηρήσεις σου στο θέμα της τιμολόγησης.

Όταν επιμένεις να αναφέρεσαι σε κλασικούς ελληναράδες είναι σα να πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν κλασικοί γερμαναράδες (κι αντίστοιχοι κάθε εθνικότητος φυσικά) ή ότι ο κλασικός ελληναρας είναι χειρότερος από δαύτους. Η έκφραση από μόνη της είναι επιπέδου «μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος»...

Δεν εχω τίποτα με τους Ελληνες ή τους Γερμανους ή με οποιον άλλο. Αναφέρομαι μονο με βαση αυτα που βλεπω. Δεν ειπα ποτέ οτι οι Γερμανοι ειναι τελοιοι πχ. Αλλα δεν ειμαι σε Γερμανικό forum να μιλαω με γερμανους. Είμαι σε ελληνικό forum και διαβάζω σχόλια ελλήνων που προσπαθούν με περηφανεια να δικαιολογήσουν την πειρατεία και την κλοπή. Οπότε ναι θα τους λεω ελληναρες. Αν ήξερα γερμανικά και ήμουν στο αντιστοιχο γερμανικο insomnia τα ιδια θα έγραφα μην αγχωνεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, MixMasteR είπε

δεν ακους μουσικη προφανως.

Ακούω απλά αγοράζω σιντι για να τα έχω στη συλλογή μου. Και στο YouTube τεσταρω καλλιτέχνες αν μου αρέσουν η όχι.

Σταματα να έχεις την ελληνική νοοτροπία του ξερολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, BorrowedTime said:

Δεν εχω τίποτα με τους Ελληνες ή τους Γερμανους ή με οποιον άλλο. Αναφέρομαι μονο με βαση αυτα που βλεπω. Δεν ειπα ποτέ οτι οι Γερμανοι ειναι τελοιοι πχ. Αλλα δεν ειμαι σε Γερμανικό forum να μιλαω με γερμανους. Είμαι σε ελληνικό forum και διαβάζω σχόλια ελλήνων που προσπαθούν με περηφανεια να δικαιολογήσουν την πειρατεία και την κλοπή. Οπότε ναι θα τους λεω ελληναρες. Αν ήξερα γερμανικά και ήμουν στο αντιστοιχο γερμανικο insomnia τα ιδια θα έγραφα μην αγχωνεσαι

Δεν διαφωνούμε επί της ουσίας βέβαια. Απλώς δε μου αρέσουν τα τσουβαλιάσματα και οι ισοπεδωτικές εκφράσεις - εκεί αντέδρασα. Και σε γερμανικό forum, και σε αμερικάνικο και οπουδήποτε αλλού θα υπάρχει ένα ποσοστό ανθρώπων φιλικά προσκείμενων στην πειρατεία - για τον x ή y λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Νομικά δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως η Spotify δύναται να ζητάει διαπιστευτήρια με προσωπικά δεδομένα τοποθεσίας μέσω GPS, αλλά ούτε και να αρνείται την παροχή υπηρεσίας σε περίπτωση μη γνωστοποίησης σε αυτήν των ζητουμένων συντεταγμένων τοποθεσίας...

Αν είναι ξεκάθαρος όρος στο συμβόλαιο που έχει υπογράψει (ψηφιακά) ένας χρήστης με το spotify, τότε που είναι το πρόβλημα?Το GDPR δε λέει ότι απαγορεύεται η χρήση προσωπικών δεδομένων. Απλά ζητάει από τον διαχειριστή Π.Δ. να εξηγεί γιατί και πώς τα χρησιμοποιεί και να έχει τη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη των δεδομένων. Και τα 2 κριτήρια πληρούνται στην προκειμένη περίπτωση.

 

 

Πέρα από αυτό πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον κοινωνιολογικά το τι διαβάζει κανείς σε αυτά τα σχόλια. Μια εταιρεία δίνει καλύτερες τιμές με κάποιους όρους, το εκμεταλλεύονται κάποιοι και μοιράζουν το κόστος με φίλους και μετά εκνευρίζονται που η εταιρεία λέει "θα ελέγξω τι γίνεται".........

Μου θυμίζει πολλές ιστόριες από την ελληνική πραγματικότητα με πιο πρόσφατο παράδειγμα: κατάχρηση εξετάσεων δημοσίου και μετά κράξιμο επειδή πρέπει να τρώμε όλοι το πακέτο και να περνάμε ελεγκτή γιατρό (αλλά κράξιμο στο σύστημα και όχι στα ρετάλια που εκμεταλλέυονταν το σύστημα για να βγάλουν λεφτά εις βάρος όλων μας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, remalis said:

Αν είναι ξεκάθαρος όρος στο συμβόλαιο που έχει υπογράψει (ψηφιακά) ένας χρήστης με το spotify, τότε που είναι το πρόβλημα?Το GDPR δε λέει ότι απαγορεύεται η χρήση προσωπικών δεδομένων. Απλά ζητάει από τον διαχειριστή Π.Δ. να εξηγεί γιατί και πώς τα χρησιμοποιεί και να έχει τη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη των δεδομένων. Και τα 2 κριτήρια πληρούνται στην προκειμένη περίπτωση.

Πέρα από αυτό πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον κοινωνιολογικά το τι διαβάζει κανείς σε αυτά τα σχόλια. Μια εταιρεία δίνει καλύτερες τιμές με κάποιους όρους, το εκμεταλλεύονται κάποιοι και μοιράζουν το κόστος με φίλους και μετά εκνευρίζονται που η εταιρεία λέει "θα ελέγξω τι γίνεται".........

Μου θυμίζει πολλές ιστόριες από την ελληνική πραγματικότητα με πιο πρόσφατο παράδειγμα: κατάχρηση εξετάσεων δημοσίου και μετά κράξιμο επειδή πρέπει να τρώμε όλοι το πακέτο και να περνάμε ελεγκτή γιατρό (αλλά κράξιμο στο σύστημα και όχι στα ρετάλια που εκμεταλλέυονταν το σύστημα για να βγάλουν λεφτά εις βάρος όλων μας). 

Kαμία εταιρία δεν είναι υπεράνω κριτικής. Δεν έκανε σε κανέναν χάρη η Spotify με τον πλημμελή έλεγχο που ασκούσε -  τα δικά της συμφέροντα εξυπηρετούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, BorrowedTime είπε

Αν θες να έχεις να χρησιμοποείς ενα service με το ονομα FAMILY ώστε να γλιτώσεις 2-3 ψωροευρώ, θα τους δώσεις οτι ζητάνε. Δεν μπορείτε να έχετε ολα. Ο κλασσικός ο ελληναρας δηλαδή. Θέλω να εχω τα παντα, χωρίς να πληρωνω και αν τολμησει να με χρεώσει για την υπηρεσία που χρησιμοποιώ θα υπερηφανευομαι οτι κατεβαζω παρανομα απο τον θειο

10€. για game pass 12€ για Netflix 10€ για κάρτα 6€ για Spotify 25€ για Internet . Στο τέλος του μήνα έχεις μπει μέσα . 

1 ώρα πριν, remalis είπε

Αν είναι ξεκάθαρος όρος στο συμβόλαιο που έχει υπογράψει (ψηφιακά) ένας χρήστης με το spotify, τότε που είναι το πρόβλημα?Το GDPR δε λέει ότι απαγορεύεται η χρήση προσωπικών δεδομένων. Απλά ζητάει από τον διαχειριστή Π.Δ. να εξηγεί γιατί και πώς τα χρησιμοποιεί και να έχει τη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη των δεδομένων. Και τα 2 κριτήρια πληρούνται στην προκειμένη περίπτωση.

Πέρα από αυτό πάντως είναι πολύ ενδιαφέρον κοινωνιολογικά το τι διαβάζει κανείς σε αυτά τα σχόλια. Μια εταιρεία δίνει καλύτερες τιμές με κάποιους όρους, το εκμεταλλεύονται κάποιοι και μοιράζουν το κόστος με φίλους και μετά εκνευρίζονται που η εταιρεία λέει "θα ελέγξω τι γίνεται".........

Μου θυμίζει πολλές ιστόριες από την ελληνική πραγματικότητα με πιο πρόσφατο παράδειγμα: κατάχρηση εξετάσεων δημοσίου και μετά κράξιμο επειδή πρέπει να τρώμε όλοι το πακέτο και να περνάμε ελεγκτή γιατρό (αλλά κράξιμο στο σύστημα και όχι στα ρετάλια που εκμεταλλέυονταν το σύστημα για να βγάλουν λεφτά εις βάρος όλων μας).

Όλα τα bugs θα διορθωθούν με το νέο patch . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, apos είπε

 

Τραγικό statement! Μη δώσεις! Έτσι κι αλλιώς, οι παραγωγές των δίσκων είναι γνωστό ότι γίνονται μέσω ΕΣΠΑ.
Με τα καλά τους και τα στραβά τους (πολλά στραβά), αυτές οι υπηρεσίες αποδίδουν έστω ένα μικρό ποσό και στον καλλιτέχνη. Και δεν μιλάω για τον Bono και την Aguilera μόνο, αλλά και για μικρομεσαίους καλλιτέχνες που ενισχύονται.

 

Αν ήξερα ότι τα λεφτά αυτά πχ 7 ευρώ είναι 1 ευρώ για την υπηρεσία και 6 για τον καλλιτέχνη και να στήριζα κάποιους που δουλέψανε για αυτή την μουσική που ακούω τότε ίσως αν ήμουν καλά οικονομικά να το έκανα,τώρα για την πολυεθνική δεν με νοιάζει.

μέχρι τότε youtube που και εκεί ενισχύεις τον καλλιτέχνη και εκεί έχει και το κανάλι του και του δίνεις εκεί τα views και πληρώνεται,και απο το pc δεν κατεβάζω μουσική offline βάζω youtube και ακούω καθημερινά μουσική,για την ποιότητα του spotify δεν με απασχολεί μιας και απλά ηχειάκια έχω και όχι κανένα καλό ηχοσύστημα να δω μεγάλες διαφορές.

και όσο για το youtube ποιος έκανε νομίζεις τον παντελίδη φίρμα και τον έφτιαξε και άλλους καλλιτέχνες που ξεκίνησαν μόνοι τους χωρίς λεφτά και manager και προώθηση αν και δεν ακούω τέτοια τραγούδια παράδειγμα έδωσα.

επομένως το youtube δεν κλέβει τους καλλιτέχνες αντίθετα τους πληρώνει και αυτό και τους προωθεί κιόλας πιο αντικειμενικά.

Αλλά δεν είναι και τα 7 ευρώ της μουσικής είναι και τα 10 για ταινίες, είναι και για το ps / xbox acount όλο συνδρομές δηλαδή αν είναι να σου φεύγουν τόσα λεφτά για συνδρομές (για τα δεδομένα της Ελλάδας) άστο καλύτερα θείος! γιατί αν ο αμερικάνος παίρνει 3 χιλιάρικα δεν τον νοιάζει ενώ τον έλληνα με τα 400-500 είναι λεφτά όπως και να το κάνουμε.

Επεξ/σία από georgepppo
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Καλα 6.99/μηνα για ατελειωτο streaming μουσικης δε το λες και τιμη στο θεο. Ολοι θα θελαμε να ειναι φθηνοτερες οι υπηρεσιες αλλα ας ειμαστε στοιχειωδως αντικειμενικοι. Κι ουτε προκειται περι ειδους πρωτης αναγκης.

Επισης, ακομα και με αυτη την τιμη, το Spotify μπαινει μεσα. Εχει ζημιες και ο βασικοτερος ανταγωνιστης του εχει απο πισω την εταιρια που εχει περισσοτερο ρευστο κι απο την Κυβερνηση των ΗΠΑ. 

Όταν το Netflix κάνει κάθε χρόνο δεκάδες παραγωγές κόστους πολλών εκατομυρίων δολλαρίων και χρεώνει 13ευρώ τον μήνα τότε ναι τα 7 του spotify είναι πολλά. Είχα spotify premium και απλά μετά από κάνα χρόνο το άφησα να λήξει. Δεν είχε και πολύ νόημα. Αγοράζω την μουσική που θέλω και την έχω πάντα στο κιν.
 

Επεξ/σία από mirrage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Αλλά δεν είναι και τα 7 ευρώ της μουσικής είναι και τα 10 για ταινίες, είναι και για το ps / xbox acount όλο συνδρομές δηλαδή αν είναι να σου φεύγουν τόσα λεφτά για συνδρομές (για τα δεδομένα της Ελλάδας) άστο καλύτερα θείος! γιατί αν ο αμερικάνος παίρνει 3 χιλιάρικα δεν τον νοιάζει ενώ τον έλληνα με τα 400-500 είναι λεφτά όπως και να το κάνουμε.

Αυτά όλα που λες είναι είδη πολυτελείας. Αν παίρνεις 400 και 500€, μάλλον έχεις σοβαρότερα προβλήματα να λύσεις από το να παίζεις PlayStation και Xbox. Οπότε, βολεύεσαι με το να αγοράσεις 1-2 παιχνίδια το χρόνο, με το να ακούςτο παλιό, καλό ραδιόφωνο ή online radio, και με το να βλέπεις ταινίες και σειρές που παίζουν τα ελεύθερα κανάλια.

Δεν γίνεται να τα θέλουμε όλα και να γκρινιάζουμε για το πόσο κοστίζουν επειδή εμείς (κι εγώ μαζί) παίρνουμε 500 και 600€ το μήνα.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosveto12 είπε

10€. για game pass 12€ για Netflix 10€ για κάρτα 6€ για Spotify 25€ για Internet . Στο τέλος του μήνα έχεις μπει μέσα . 

Όλα τα bugs θα διορθωθούν με το νέο patch . 

 

 

Υπάρχουν άνθρωποι που τον μηνα βγαζουν 15 χιλιάρικα. Υπάρχουν άνθρωποι που τον μηνα βγαζουν 5 χιλιάρικα. Υπάρχουν άνθρωποι που τον μηνα βγαζουν 900 Ευρω. Υπάρχουν άνθρωποι που τον μηνα βγαζουν 200 Ευρω. Το τι έσοδα έχεις ειναι αδιάφορο. Αν δεν σου φτάνουν, κοψε καποια απο αυτές τις συνδρομές. Η ολες. Για να δινεις λεφτά για κατι δευτερευον οπως το Game Pass σημαινει πως τα εχεις. Το να μην έχεις δεν δικαιολογεί την πειρατεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...