Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή πτυχία ΤΕΙ σε πανεπιστημιακά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τπτ δεν ειναι για πέταμα αν ξέρεις πως να το εκμεταλευτεις.

Αν στην εποχη μας πας πχ να σπουδάσεις διοικηση επιχειρήσεων ή πας στο παιδαγωγικό, έχεις σοβαρό θέμα αντιληψης και δεν έχεις ιδέα που κινουνται τα πράγματα στην αγορά (τα παιδαγωγικά τμηματα ειχαν αυξηση φέτος, δειγμα του πόσο μη ενημερωμένοι ειναι οι νέοι πλέον για την αγορά)

Ειχα γραψει σε άλλο τοπικ οτι υπάρχουν ειδικότητες που ειναι μοναδικές. Πχ στα ΙΕΚ ο τεχνικος ανελκυστηρα, ή ο τεχνικος καυστήρων, ειναι ειδικότητες που δεν υπάρχουν αλλου και ξέρεις οτι θα εργαστεις ειτε το θες ειτε οχι :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα ξαναπώ ότι αυτά τα κόμπλεξ τα οριοθέτησαμε σε αυτό το κράτος από καθηγητές, σχολείο και γονείς. Και τα ΤΕΙ πανεπιστήμια είναι, και σε άλλα κράτη τα εκτιμούν περισσότερο από το καθένα. Στην Ολλανδία τα θεωρούν, Πανεπιστήμια Εφαρμοσμένων Επιστημών καθώς τα ΤΕΙ έχουν αυτό το ρόλο. Από εκεί και πέρα , και στο εξωτερικό υπάρχουν ΤΕΙ, και τα σέβονται ακόμη περισσότερο. Εγώ που τελείωσα λογιστική , και έχω μιλήσει με παιδιά που έφυγαν στο εξωτερικό και πρώην συμφοιτητές μου, γνωρίζω πολύ καλά τι παίζει. Στο κλάδο μου, ζητάνε περισσότερο εφαρμοσμένη γνώση παρά θεωρία. Απλά ως απόφοιτοι ΤΕΙ, δεν μπορούμε να ανέβουμε θέσεις σε μια εταιρεία εν συγκρίση με αυτόν που έχει τελειώσει ΑΕΙ. Εκεί ναι πάω πάσο και συμφωνώ.

 

Στο διαταύτα τώρα, δυστυχώς , υπάρχουν σχολές που είναι ανοιχτά επαγγέλματα. Καλή ώρα το επάγγελμα της δημοσιογραφίας. Σκεφτείτε αυτόν που τελείωνει δημοσιογραφία στο ΕΚΠΑ ή στο ΑΠΘ με αυτόν που θα τελειώσει New Media studies ή καποιο αλλο ΙΕΚ. Καμία διαφορά. Άσε που το επάγγελμα έχει γεμίσει ανέργους και τα βλέπετε όλοι σας. Δηλ σκεφτείτε ένα παιδί που τελειώνει Πανεπιστήμιο δημοσιογραφίας και βλεπει εναν αλλον να τελειώνει ΙΕΚ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ. Εκεί τι έχετε να πείτε για το διαχωρισμό ΙΕΚ, ΤΕΙ, και Πανεπιστήμιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pontez2 είπε

Τπτ δεν ειναι για πέταμα αν ξέρεις πως να το εκμεταλευτεις.

Αν στην εποχη μας πας πχ να σπουδάσεις διοικηση επιχειρήσεων ή πας στο παιδαγωγικό, έχεις σοβαρό θέμα αντιληψης και δεν έχεις ιδέα που κινουνται τα πράγματα στην αγορά (τα παιδαγωγικά τμηματα ειχαν αυξηση φέτος, δειγμα του πόσο μη ενημερωμένοι ειναι οι νέοι πλέον για την αγορά)

Ειχα γραψει σε άλλο τοπικ οτι υπάρχουν ειδικότητες που ειναι μοναδικές. Πχ στα ΙΕΚ ο τεχνικος ανελκυστηρα, ή ο τεχνικος καυστήρων, ειναι ειδικότητες που δεν υπάρχουν αλλου και ξέρεις οτι θα εργαστεις ειτε το θες ειτε οχι :P

Ok έχεις δίκιο για τα παιδαγωγικά και βέβαια ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός στην Ελλάδα πάει περίπατο ενώ θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό μάθημα (όχι με την μορφή της εξέτασης) από την 3 γυμνασίου. Αλλά η διοίκηση επιχειρήσεων είναι ειδικότητα πασπαρτού και πολλοί σπουδάζουν για να έχουν μια ευρεία βάση ενώ πολλοί διαθέτουν οικογενειακό μαγαζί οπότε επιλέγουν την εν λόγο επιστήμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2018 στις 3:02 ΜΜ, airtrelomike13 είπε

Εγώ θα ξαναπώ ότι αυτά τα κόμπλεξ τα οριοθέτησαμε σε αυτό το κράτος από καθηγητές, σχολείο και γονείς. Και τα ΤΕΙ πανεπιστήμια είναι, και σε άλλα κράτη τα εκτιμούν περισσότερο από το καθένα. Στην Ολλανδία τα θεωρούν, Πανεπιστήμια Εφαρμοσμένων Επιστημών καθώς τα ΤΕΙ έχουν αυτό το ρόλο. Από εκεί και πέρα , και στο εξωτερικό υπάρχουν ΤΕΙ, και τα σέβονται ακόμη περισσότερο. Εγώ που τελείωσα λογιστική , και έχω μιλήσει με παιδιά που έφυγαν στο εξωτερικό και πρώην συμφοιτητές μου, γνωρίζω πολύ καλά τι παίζει. Στο κλάδο μου, ζητάνε περισσότερο εφαρμοσμένη γνώση παρά θεωρία. Απλά ως απόφοιτοι ΤΕΙ, δεν μπορούμε να ανέβουμε θέσεις σε μια εταιρεία εν συγκρίση με αυτόν που έχει τελειώσει ΑΕΙ. Εκεί ναι πάω πάσο και συμφωνώ.

Στο διαταύτα τώρα, δυστυχώς , υπάρχουν σχολές που είναι ανοιχτά επαγγέλματα. Καλή ώρα το επάγγελμα της δημοσιογραφίας. Σκεφτείτε αυτόν που τελείωνει δημοσιογραφία στο ΕΚΠΑ ή στο ΑΠΘ με αυτόν που θα τελειώσει New Media studies ή καποιο αλλο ΙΕΚ. Καμία διαφορά. Άσε που το επάγγελμα έχει γεμίσει ανέργους και τα βλέπετε όλοι σας. Δηλ σκεφτείτε ένα παιδί που τελειώνει Πανεπιστήμιο δημοσιογραφίας και βλεπει εναν αλλον να τελειώνει ΙΕΚ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ. Εκεί τι έχετε να πείτε για το διαχωρισμό ΙΕΚ, ΤΕΙ, και Πανεπιστήμιο?

Γενικά το πράγμα χάθηκε με την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ. Όταν ήταν τριετή για εμένα τα πράγματα ήταν καθαρά. Έμπαινες σε μια ανώτερη και όχι ανώτατη σχολή και το ήξερες. Ήξερες θα είναι 3 χρόνια μόνο και πιο εύκολα από το πανεπιστήμιο. Τώρα μπαίνεις σε μια σχολή τετραετή και ανώτατη και έχεις να αντιμετωπίσεις ένα σωρό τύπους που θα σε υποτιμούν, ενώ το διάβασμα είναι περισσότερο και για να μπεις (η φυσικοθεραπεία στο πρώην τει αθήνας είχε φτάσει 17) και προφανώς έχει γίνει πιο δύσκολο και να βγεις. Και το τι κάνεις σε μια δουλειά είναι στάνταρ. Ο φυσικοθεραπευτής, ο νοσηλευτής, όλα τα επαγγέλματα υγείας βασικά, ο λογιστής και γενικότερα σχεδόν όλα είναι συγκεκριμένες δουλειές. Δε θα αλλάξει η δουλειά του λογιστή επειδή το ΤΕΙ έγινε τετραετές. Ούτε ο "εσωτερική αρχιτέκτονική" θα γίνει αρχιτέκονας μηχανικός επειδή σπούδασε 4 χρόνια. Οπότε θεωρώ ότι όλη αυτή η ταλαιπωρία είναι μάταιη. Ας τα άφηναν ανώτερα να ξέρει ο καθένας τι κάνει.  Επίσης το Πανεπιστήμιο Εφαρμοσμένων Επιστημών μου ακούγεται διαφορετικό από το ΤΕΙ. Η Ιατρική δεν είναι ακραίο παράδειγμα εφαρμοσμένης επιστήμης; Δεν θα μπορούσα να τη φανταστώ σαν ΤΕΙ. Το ΤΕΙ μάλλον θα έπρεπε να απευθύνεται σε πιο τεχνικά επαγγέλματα και σε κάποια αντικείμενα διοίκησης και οικονομίας. Όλη η Σχολή Επιστημών Υγείας, Η σχολή γραφικών τεχνών και δε ξέρω και εγώ ποια άλλη θεωρώ ότι είναι λάθος να ανήκουν στο ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...