Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή πτυχία ΤΕΙ σε πανεπιστημιακά


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, airtrelomike13 said:

στειλε μου λινκ απο αυτο π μ ειπες απο το σαιτ σας γιατί δεν μπορώ να το βρω. Επίσης τα επαγγελματικα δικαιωματα στο τομεα σας ήταν ανέκαθεν τα ίδια είτε ΤΕΙ ήσουν είτε ΑΕΙ. Δεν νομιζω να γινει αυτο με τις κατατακτηριες. ΕΚλογες ερχονται και δεν θελει κανεις να γινει. Θα μπει μαλλον παραβολο με χαρτούρα αλλιως νομική οδό στο ΣΤΕ

Λοιπον φιλε εχεις δικιο, δεν υπαρχει ουτε στο παλιο ουτε στο νεο site. Λογικα θα υπαρξει συντομα επισημη ενημερωση και εγγραφο. Εχουν γινει δυο ενημερωσεις σχετικα με το ΠΑ.ΔΑ και εχω παει και στις 2. μια το πριν το καλοκαιρι και μια την περασμενη βδομαδα. Και της δυο φορες η προεδρος του τμηματος ειπε το ιδιο, δηλαδη αυτο που ανεφερα πιο πανω. Τωρα αμα δεν με πιστευεις παρε αυριο γραμματεια να ρωτησεις . :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Στην πληροφορικη ναι, σχεδον καμια σημασια δεν εχει εφοσον δεν υπαρχουν επαγγελματικα δικαιωματα. (Υπαρχουν κατι ψιλα που αφορουν την δημοσια εκπαιδευση αλλα εκει εχουμε φαει τοσο μ@μησει οι πληροφορικοι που το λιγο παραπανω που φαγαμε εμεις του ΑΕΙ εχει ελαχιστη σημασια). Σε κατι μηχανολογους, ηλεκτρονικους και τα ρεστα ομως θα κλοτσησουν πολυ αγρια τα πολυτεχνεια, και πολυ σπανια δεν παιρνουν αυτο που θελουν τα πολυτεχνεια.

Μα να σου πω κάτι. Γιατί αν κάτσουμε και το βάλουμε κάτω εγω που τελειωσα ΤΕΙ λογιστικής τι διαφορα εχω με τον οικονομολογο στα επαγγελματικα δικαιωματα. Έχω απλά,  αν εμένα με νοιαζιε να εργαστω σε λογιστικο γραφειο ή σε λογιστηριο εταιρειας δεν με νοιαζει η θεση του οικονομικου διευθυντη. Εδώ είχα φίλο που με ΙΕΚ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ βολευτηκε σε μεγαλοεταιρεια και παιρνει 1000 ευρω το μηνα . Εκει κολλαμε. Το θεμα ειναι οτι ακομα και αν δεν περασεις τις κατατακτηριες το πτυχιο σου ακομα και ως ΤΕΙ αναγνωριζεται κανονικως

1 λεπτό πριν, Aggeluska είπε

Λοιπον φιλε εχεις δικιο, δεν υπαρχει ουτε στο παλιο ουτε στο νεο site. Λογικα θα υπαρξει συντομα επισημη ενημερωση και εγγραφο. Εχουν γινει δυο ενημερωσεις σχετικα με το ΠΑ.ΔΑ και εχω παει και στις 2. μια το πριν το καλοκαιρι και μια την περασμενη βδομαδα. Και της δυο φορες η προεδρος του τμηματος ειπε το ιδιο, δηλαδη αυτο που ανεφερα πιο πανω. Τωρα αμα δεν με πιστευεις παρε αυριο γραμματεια να ρωτησεις . :P

Γιατί να μην δε σε πιστεψω βρε. Το ξερω το ιιδο μ ειπε και ο ξαδερφος μου π ειναι δομικων εργων. Αλλα δεν θα γινει τπτ στο τελος και θα το δεις. Θα μεινουν ολα στα λογια. Γιατι θα στο πανε για 2019 , θα το παρουν πισω λογω εκλογων και στο τελος θα σου πουν παρε ενα παραβολο 200 ευρω και χαρτουρα και κανε το χαρτι σου πανεπιστημιακο. Θα το δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιες σχολές δεν ξέρω τι σημασία έχει. Πχ όλες οι σχολές επαγγελμάτων υγείας και πρόνοιας: οδοντοτεχνίτες, φυσικοθεραπευτές, εργοθεραπευτές, λογοθεραπευτές.. δεν θα αλλάξει κάτι γιατί είναι πολύ συγκεκριμένα επαγγέλματα. Να απεξαρτητοποιηθούν από τους γιατρούς και τους οδοντίατρους δεν γίνεται. Ούτε ο λογοθεραπευτής θα θέσει διάγνωση αυτισμού ούτε ο οδοντοτεχνίτης θα μπορέσει να έχει επαφή με ασθενή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βλακειες. Η πανεπιστημοποιηση γινεται καθαρα για πολιτικους και οικονομικους λογους και τους περισσοτερους φοιτητες δεν τους συμφερει καθολου. Εμενα προσωπικα μου ειναι αδιαφορο μιας και δεν σκοπευω να μπω δημοσιο.

 

12 minutes ago, airtrelomike13 said:

Μα να σου πω κάτι. Γιατί αν κάτσουμε και το βάλουμε κάτω εγω που τελειωσα ΤΕΙ λογιστικής τι διαφορα εχω με τον οικονομολογο στα επαγγελματικα δικαιωματα. Έχω απλά,  αν εμένα με νοιαζιε να εργαστω σε λογιστικο γραφειο ή σε λογιστηριο εταιρειας δεν με νοιαζει η θεση του οικονομικου διευθυντη. Εδώ είχα φίλο που με ΙΕΚ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ βολευτηκε σε μεγαλοεταιρεια και παιρνει 1000 ευρω το μηνα . Εκει κολλαμε. Το θεμα ειναι οτι ακομα και αν δεν περασεις τις κατατακτηριες το πτυχιο σου ακομα και ως ΤΕΙ αναγνωριζεται κανονικως

Γιατί να μην δε σε πιστεψω βρε. Το ξερω το ιιδο μ ειπε και ο ξαδερφος μου π ειναι δομικων εργων. Αλλα δεν θα γινει τπτ στο τελος και θα το δεις. Θα μεινουν ολα στα λογια. Γιατι θα στο πανε για 2019 , θα το παρουν πισω λογω εκλογων και στο τελος θα σου πουν παρε ενα παραβολο 200 ευρω και χαρτουρα και κανε το χαρτι σου πανεπιστημιακο. Θα το δεις...

ε ξερω γω, το ινσομνια ειναι γεματο δυσπιστους! :D

Επεξ/σία από Aggeluska
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

υπαρχει κατι επισημο για αυτους που εχουν τελειωσει ΤΕΙ Πειραια ή ΤΕΙ Αθηνας πληροφορικη, οποιος εχει αποφοιτηση στο παρελθον θα πρεπει να δωσει 3-4 μαθηματα κατατακτηριες και εφοσον τις περασει θα αντιστοιχηθουν τα μαθηματα που εχει περασει εμ αυτα του τωρινουν πανεπιστημιακου προγραμματος σπουδων και θα πρεπει αν δωσει οσα εξτρα μαθηματα προκυψουν προκειμενου να παρει πτυχιο πανεπιστημιου. αν μπεις στο site της σχολης υπαρχει σχετικο .pdf στις ανακοινωσεις.

Η πρόεδρος του ΤΕΙ Αθήνας είπε πως αν θες, δίνεις κατατακτήριες και μόλις μπεις, δίνεις μόνο τα καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Dinos_12345 said:

Η πρόεδρος του ΤΕΙ Αθήνας είπε πως αν θες, δίνεις κατατακτήριες και μόλις μπεις, δίνεις μόνο τα καινούργια.

ουσιαστικα το ιδιο λεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θαρρώ πως οι πτυχιούχοι των ΤΕΙ δεν μπορούν να αλλάξουν με κάποιο μαγικό τρόπο το πτυχίο τους.

Μόνο όσοι φοιτούν θα έχουν δικαίωμα τίτλου από πανεπιστήμιο.

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Η πρόεδρος του ΤΕΙ Αθήνας είπε πως αν θες, δίνεις κατατακτήριες και μόλις μπεις, δίνεις μόνο τα καινούργια.

Τα άτομα που μπορούν να εισαχθούν με κατατακτήριες είναι ελάχιστα. 

Είτε ηλίθια είτε επικίνδυνη η πρόεδρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, christakos07 είπε

Θαρρώ πως οι πτυχιούχοι των ΤΕΙ δεν μπορούν να αλλάξουν με κάποιο μαγικό τρόπο το πτυχίο τους.

Μόνο όσοι φοιτούν θα έχουν δικαίωμα τίτλου από πανεπιστήμιο.

Όχι το είπε ο Γιαβρόγλου. Θα δώσουμε κατατακτήριες. Απλά εγώ που τελειωσα τει θεσσαλονικης , μεχρι να γινει η συγχώνευση θα αργήσει. Εδώ πάει για Νοέμβριο του 2018 η ψήφιση. Δύσκολα θα γίνει κάτι. Όπως είπα θα πανε στο ΣΤΕ κάποιοι απόφοιτοι και επίσης θα μπει παράβολο με χαρτούρα. Και οι κατατακτήριες θελουν λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

ουσιαστικα το ιδιο λεμε.

Ουσιαστικά, μπήκα να διαβάσω το τόπικ, τρώγοντας σουτζουκάκια με ρύζι και δεν διάβασα πολλά σχόλια 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

Λοιπον φιλε εχεις δικιο, δεν υπαρχει ουτε στο παλιο ουτε στο νεο site. Λογικα θα υπαρξει συντομα επισημη ενημερωση και εγγραφο. Εχουν γινει δυο ενημερωσεις σχετικα με το ΠΑ.ΔΑ και εχω παει και στις 2. μια το πριν το καλοκαιρι και μια την περασμενη βδομαδα. Και της δυο φορες η προεδρος του τμηματος ειπε το ιδιο, δηλαδη αυτο που ανεφερα πιο πανω. Τωρα αμα δεν με πιστευεις παρε αυριο γραμματεια να ρωτησεις . :P

Ποιο είναι το παλιό και ποιο το νέο site του ΤΕΙ Αθήνας(νυν ΠΑΔΑ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, qwertyuiop2 είπε

Έπρεπε να μπει στις "προσφορές" εξ αρχής το θέμα παιδιά. ;)

Με τίτλο "χαρίζονται πτυχία πανεπιστημίου σε αποφοίτους μη-πανεπιστημίων".

Άκου φίλε. Πιστεψε με είτε γίνει πανεπιστημιακό είτε το ίδιο ο μισθός θα είναι ίδιος. Απλά εδώ στη χώρα έχουμε μάθει να λειτουργούμε με τα κόμπλεξ μας. Ένα αυτό. Δεύτερον, από τι στιγμή που αποτελεί υπουργική απόφαση , έχει ο καθένας όλο το έννομο δικαιωμα να κανει προσφυγή στο ΣΤΕ , ανεξαρτήτως αν θα δικαιωθεί ή οχι. Και εγώ έιμαι κατά αυτού, και μακάρι να μη γίνει. Δεν γίνεται να δώσεις στον ηλεκτρολόγο τα ίδια Ε.Δ με του πολυτεχνείου. Οπότε κάτι διαφορετικό θα συμβεί. Ή θα μπει παράβολο ή δεν θα γινει ποτε. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ. 100 χιλ πτυχιουχοι ΤΕΙ είμαστε. ΕΛΕΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...