Προς το περιεχόμενο

Οι επεξεργαστές 9ης γενιάς Intel Core θα μπορούν να «διαχειρίζονται» 128GB RAM σύντομα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

και εγώ είμαι ακόμα με 8gb ram 
τσ τσ τσ....είμαι πολύ πίσω :P 

Δεν νομιζω.... Εγω ειμαι με 775 q6600 2gb ram και win10... Ποιος ειπες ειναι πολυ πισω;;;;. Καθε που παταω το power ευχομαι να ειχα πιστολι.... Να του τιναξω τα μυαλα στον αερα... Ευτυχως συμβαινει 5-6 τον χρονο... Λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, tsilitheo1 είπε

Δεν νομιζω.... Εγω ειμαι με 775 q6600 2gb ram και win10... Ποιος ειπες ειναι πολυ πισω;;;;. Καθε που παταω το power ευχομαι να ειχα πιστολι.... Να του τιναξω τα μυαλα στον αερα... Ευτυχως συμβαινει 5-6 τον χρονο... Λολ

Ήρωας!!!εγώ θα το χα πετάξει από το παραθυρο

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα 600 € που ακουμπάει ο 9900Κ μαζί με το κόστος μιας καλής ψήκτρας πάω σε HEDT πλατφόρμα, άρα σιγά τα αυγά, λες και αυτός που θέλει τέτοιες ποσότητες μνήμης δεν θα πάει σε threadripper  η xeon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αρχές του 90 στον 486 ήμουν ικανοποιημένος με 8MB ram, για τα οποία είχα σκασει επίσης 300€ (100.000δρχ αν θυμάμαι καλά την τιμή) 

Some things never change 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, drakoulis είπε

Σιγά το πράγμα ο xeon 5650 που έχω για κάθε μέρα στα 4.5ghz και είναι 7 χρόνων υποστηρίζει 288gb.

Aν εξαίρεσης βεβαία το γεγονός ότι η μητρική σου παίρνει 24 η 48GB MAX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως σε κάποιους να χρειάζεται αν και τουλάχιστον για τα τωρινά δεδομένα αυτοί θα πρέπει να είναι για το 0,01% των κατόχων υπολογιστών,εγώ θυμάμαι αναπολώντας ως Senior citizen,πως  έκαναν "παπάδες"σε μηχανήματα με ελάχιστη μνήμη στο παρελθόν σε home υπολογιστές (ακόμα και σε 64 και 128Κb !) και βέβαια,ακόμα θυμάμαι πραγματικά επικές εμπειρίες στήν Amiga 500 (ακόμα και χωρίς την διαβόητη επέκταση στο 1MB) :rolleyes:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mkp είπε

Aν εξαίρεσης βεβαία το γεγονός ότι η μητρική σου παίρνει 24 η 48GB MAX

Εγκυκλοπαιδικά με 6χ8Gb παίζει σίγουρα δεν έχει ασχοληθεί και κανείς να βάλει 16gb sticks σε παλιό motherboard για να βλέπαμε τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, AtiX είπε

Έτσι κοπελάρα μου, δείξε τα δόντια σου και πες μας πιο είναι το μέλλον... με το ανάλογο κόστος βεβαίως βεβαίως μην σε πουν και amd...

Get a life bro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα να βλέπω το μέλλον: Πλημμύρες, πυρκαγιές, σεισμοί, λοιμοί και καταποντισμοί στα οικόπεδα που βρίσκονται τα εργοστάσια παραγωγής RAM. Για να θυμηθούν οι πιο γέροι (σαν κι εμένα) την εποχή που 256ΚΒ RAM τα φορούσαμε στο λαιμό για να φανούμε πιο πλούσιοι από αυτούς που κρέμαγαν τη fa.ca.d'oro ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, JDredd είπε

Όλο το διάβασα.υπαρχουν ενθουσιώδης χρήστες που δεν τους φτάνουν τα 64Gb?για τους επαγγελματίες ίσως να τους βοηθήσουν τα 128Gb.Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν προγράμματα που να κάνουν χρήση των 128Gb.Οπως και να έχει το περισσότερο και οι καινούργιες τεχνολογίες είναι πάντα καλοδεχουμενες.Απλα πιστεύω ότι είναι περισσότερο για μαρκετινγκ.

Και το notepad να χρησιμοποιήσεις, αν ανοίξεις πχ ενα αρχείο κειμένου 128 gb, θα σου φάει όλη την μνήμη RAM. Δηλαδή, οποιοδήποτε προγράμματα μπορεί να καταναλώσει όλη την μνήμη. Απλά το λειτουργικό έχει μεθόδους για να βάζει ένα μέτρο. Μεγαλύτερη RAM σημαίνει πως τα δεδομένα δεν μεταφέρονται στον δίσκο γιατί το σύστημα έχει αρκετή οπότε και λειτουργεί γρηγορότερα.

9 ώρες πριν, ELMastas είπε

Ισως σε κάποιους να χρειάζεται αν και τουλάχιστον για τα τωρινά δεδομένα αυτοί θα πρέπει να είναι για το 0,01% των κατόχων υπολογιστών,εγώ θυμάμαι αναπολώντας ως Senior citizen,πως  έκαναν "παπάδες"σε μηχανήματα με ελάχιστη μνήμη στο παρελθόν σε home υπολογιστές (ακόμα και σε 64 και 128Κb !) και βέβαια,ακόμα θυμάμαι πραγματικά επικές εμπειρίες στήν Amiga 500 (ακόμα και χωρίς την διαβόητη επέκταση στο 1MB) :rolleyes:

Το shadow of the beast πχ το οποίο βέβαια φόρτωνε τμηματικά για να μπορεί να παίξει σε 512 RAM

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...