Προς το περιεχόμενο

Καφέ ... στο χέρι


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Εγώ θα προτιμήσω freddo espresso με λίγο πάγο για να μην νερώνει ειδάλλως εσπρεσάκι διπλό για τις κρύες μέρες του χειμώνα.Έρχεται παρέα με αμυγδαλωτό βραχάκι με επικάλυψη σοκολάτα υγείας και αν σου κάνει κέφι με μπριός ή και μπάρα δημητριακών με ξηρούς καρπούς ,μέλι ,σοκολάτα κ.α.

Αν θέλω να πάω άλλο level ,πάω Κόνιτσα για καφέ και μπουγάτσα κρέμα .Αλλά αυτό σκ για να το απολαύσω σαν άνθρωπος.

Κρουασάν σπέσιαλ δηλαδή;

Κρουασάν με τυρί, ζαμπόν και κρέμα μπεσαμέλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παλιά δεν τα ξέραμε αυτά.

Κανένα φραπέ στο χέρι και θυμάμαι όταν πηγαίναμε καφετέρια ζητούσαμε ζεστό nes το οποίο δεν έφτιαχνε το κατάστημα αλλά μας έφερνε φακελλάκι καφέ , ζάχαρη ζεστό νερό σε μπρίκι και κουταλάκι με τον οποίο χτυπούσαμε μόνοι το nescafe.:P

Ολόκληρη ιεροτελεστία την οποία απολαμβάναμε (να είσαι στο καφέ και να ακούς γύρω γύρω κουταλάκια να χτυπάνε τον καφέ στο φλυντζάνι να πεθαίνεις):lol: αλλά και ο nes τότε είχε γεύση ρε παιδιά.Έκανε μία κρέμα στο φλυτζάνι μόλις του ρίχναμε το νερό άλλο πράμα και άλλη γεύση.Τώρα ένα νερόπλυμα είναι.

Τέλος πάντων εγώ σπάνια παίρνω απέξω φτιάχνω σπίτι, αλλά αν πάρω θα πάρω από ένα Γρηγόρη που είναι στο δρόμο μου και τον βρίσκω πολύ καλό (τουλάχιστον από το δικό μου)

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιρνω τον υπερδιπλο καπουτσινο απο τα αιρλαντ με το 2€, αλλιως το regular(διπλος) brazilian απο everest με 1.50. Για κρυο δεν εχω ιδιαιτερη προτιμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, mp123 είπε

Σαβαλας στην Βάρκιζα. 1.30 τον έχει. Στην περιοχή που μενω μόνο από ένα μαγαζί που έχει dimello. 

👍

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είμαι λάτρης μεγάλος του καφέ και έχω δοκιμάσει πάρα πολλά συνοικιακα,  αυτός που μ αρέσει περισσότερο είναι του Σάββα.  Έχει μάρκα mr rose και γενικά όπου βλέπω αυτήν τη μάρκα δεν θα απογοητεύτω συνήθως.  Πολλές φορές και μετά από μια δύο ώρες που ξεχνιέμαι στη δουλειά ,  ο καφές είναι ακόμα καφές και όχι νεροζουμι. Έπειτα μου αρέσει του Γρηγόρη αρκεί να τον πιω μέσα στο μισαωρο αλλιως μετά γίνεται νερό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο vfm καφές σε συνάρτηση γεύση-τιμή, είναι Everest με προσφορά 1+1...

 

1,95 για το κανονικό μέγεθος για 2 καφέδες +20 λεπτά το μήνυμα.και γευστικά είναι καλύτερος από το 99% των ανωνύμων μαγαζιων που θα βρεις με 1,3-1,5€ . Και πολλές φορές, ανάλογα το Μπαρίστα που σου τον φτιάχνει, ισάξιο και καλύτερο από επώνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mp123 είπε

Σαβαλας στην Βάρκιζα. 1.30 τον έχει. Στην περιοχή που μενω μόνο από ένα μαγαζί που έχει dimello. 

+1 για τον Σαβάλα.

Άπαιχτος. 

Επεξ/σία από Scorpio_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εαν θέλετε να πίνετε καλό καφέ, ψαχτειτε λίγο παραπάνω. Ειδικά οι "αλυσίδες" έχουν τραγικο καφέ. Από τον κανόνα ξεφεύγουν λίγο τα Coffee lab. Ενδεικτικά μερικά δοκιμασμένα : 2 γουλιες 2 μπουκιες(Κλαυθμωνος), redd(Ψυχικό), lobby boy(Ίλιον), yellow(Πανορμου) 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, dpolal είπε

Προσπερνάτε εύκολα το γεγονώς ότι πολλές μηχανές παρασκευής καφέ είναι είτε αρύθμιστες, είτε ασυντήρητες.
Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει πρωτίστος και αυτός που φτιάχνει τον καφέ.

Ένας μέτριος ποιοτικά καφές ειναι πολύ ανώτερος αν φτιαχθεί με σωστό τρόπο από έναν πολύ ανώτερο που θα τον χαντακώσει η λάθος θερμοκρασία, η λάθος πίεση, ο λάθος χρόνος, ή και ένας άμπαλος ή βιαστικός υπάλληλος.

Πολύ σωστός σε όλα ο dpolal.

Επαρχία που είμαι η  τιμή κυμαίνεται από 1,50 € μέχρι 2 €. Πίνω τουλάχιστον 2 την ημέρα και έχω δοκιμάσει στην κυριολεξία σχεδόν όλες τις μάρκες του εμπορίου .Έχω ασχοληθεί πολύ με όλη την διαδικασία παρασκευής και ετοιμασίας του καφέ,έχοντας και φίλους χρόνια στο επάγγελμα .Ο καφές παίδες θέλει μεράκι και πάνω από όλα σωστή προετοιμασία σε όλα τα στάδια. Από το κόψιμο, μέχρι τη ρύθμιση της μηχανής και το χρόνο - πίεση που θα τον βγάλει ο μπαρίστας.Ειδικά η μηχανή αν βγάζει πολλούς καφέδες , μπορεί να χρειαστεί πάνω από 2 φορές ρύθμιση την μέρα.Αν θες να είσαι ψείρας που λέμε 😀.... Κατά τα άλλα καλή ποικιλία έχουν καταστήματα μετρημένα στα δάχτυλα,λόγω κόστους.Τέλος ,προτιμώ καφέ ποικιλίας ROBUSTA λόγω αυξημένης καφεΐνης αλλά και πιο πικρής γεύσης  ,ενώ υπάρχουν και εξαιρετικά χαρμάνια όπως το BUONDI GOLD,Espresso INTENSO Caffe' Luigi ,HAUSBRANDT GOURMET

Επεξ/σία από dhmhtries22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

latte με 2.10 απο το coffe island .

Aπο τους πιο καλους καφεδες , απο τις πιο εντονες γευσεις πιο σωστα, ειναι ο hausbrandt  .Φτιαχνουν ενα δυο φουρνοι κσφε με αυτον , αλλα σε αντιθεση με τις αλυσιδες .. η  παρασκευη του εχει σκαμπανεβασματα αναλογα με την υπαλληλο 

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DYEL είπε

Τι εννοείς?!??

Κάποιοι μπερδεύουν την Ιρλανδία με την Ισλανδία και  κάποιοι  άλλοι νομίζουν ότι τa κοφυ  Islant  έχουν προέλευση από την Ισλανδία η οποία προμηθεύεται καλό καφέ από την Ιρλανδία ενώ στην ουσία η Ιρλανδία βγάζει μπακαλιάρους , γλώσσες και γενικά έχει καλούς ψαράδες.:P

Άστο γλωσσωδέτη το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...