Προς το περιεχόμενο

Καφέ ... στο χέρι


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Makis38 είπε

Μικέλ για φραπέ. Τα τελευταία χρόνια όπου αλλού έχω πιεί, απλά δεν πίνεται (νεροζούμι). Παίρνεις και δεύτερον με 20 λεπτά sms από Vodafone...(τσιγκούνης)....

τύπε σόρυ κιόλας αλλα αν ήσουν ένας γνήσιος τσιγκούνης θα κουβάλαγες χτυπητό πλαστικό φραπέ μαζί σου, δεν θα αγόραζες! φραπέ! από μικέλ!

1 ώρα πριν, kotronas είπε

Να απαντήσω κι εγώ,είσαστε όλοι καλομαθημένοι θέλετε να σας φτιάχνουν τον καφέ και να σας τον φέρνουν κιόλας και να τον πληρώσετε 1,30 που πάτε ρε παιδιά ένταξει είπαμε,επειδή βρέθηκα στην κατάσταση σας είχα να πιώ φρέντο  5 μήνες εώς ότου κατέληξα.

Αγοράζεται μία αξιόπιστη οικιακή μηχανή απο 400 ευρώ και έναν μύλο οικιακό απο 200 είμαστε στα 600 όπως μου είπε φίλος κάτοχος iphone 6 plus τότε θα δώσεις τόσα λεφτά για τον καφέ σου κι όμως σας παραθέτω 1,30 ο 1 καφές σας κάθε ημέρα για ένα χρόνο είναι 475 ευρώ όταν τον φτιάχνεται μόνοι σας φθάνει τα 0,50 λεπτά ποιοτικός καφές και ποτήρι καλαμάκι και ρεύμα και φθορές,πάμε στα 182,5 - 475=292,5 για έναν  καφέ την ημέρα σε 2 χρόνια θα έχετε βγάλει τα λεφτά της μηχανής και του μύλου απο εκεί και ύστερα θα έχετε κέρδος 292,5 το χρόνο και θα βάζετε 30 εργατοώρες το χρόνο για να τον παρασκευάζετε αυτή η εργατοώρα ονομάζεται μεράκη ΝΑΙ πρέπει να είσθε μερακλήδες και να κλείσου η Γρηγόρηδες.

Απλά μαθηματικά δεν χρειάζεται να είσε Εβραίος.

 

τύπε κατέβασα 3 εσπρεσσάκια μέχρι να αποκρυπτογραφήσω το κείμενο σου

16 ώρες πριν, mynam3 είπε

για θερμό που να κρατάει κάτι παγωμένο γύρω στο 8ωρο και να χώνεις καλαμάκι, υπάρχει κάποια πρόταση?

άπαξ και το χώσεις (το καλαμάκι) χάνεται και η όλη μόνωση

εγώ είμαι ευχαριστημένος από ένα που χα πάρει από σταρμπακς την εποχή των παχέων αγελάδων αλλά δεν πιστεύω ότι και ένα φτηνότερο δεν θα κάνει δουλειά

 

μπήκα για να γράψω ότι γρηγόρηδες και εβερεστάδες έχουνε καφέ των 8 ευρώ το κιλό και τον πουλάνε 1,8? την δόση των 10gr?

σκέφτομαι να ανοίξω ένα καφέ μάκης ή κιλιμάντζαρο κοντά σε κεντρική πιάτσα ταξί/νοσοκομείο/φοιτητομπαρακίων/μπουζουκλερί, όλα τα άλλα είναι χαμένος επιχειρηματικός κόπος στην Ελλάδα

 

υγ

μια και αναφέρθηκε κάπου η ζαμπονό, το καφέ φοίνικας στο λαϊκό νοσοκομείο😗 εκτός από υπέροχο εσπρέσσο nossa έχει και την καλύτερη ζαμπονό της Αθήνας με καυτερή σπιτική σαλτσούλα μιαμ μιαμ

Επεξ/σία από le vent nous porterAAAA
  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, kallair είπε

δεν ειναι ολες οι δουλειες ιδιες.. σε αλλες εταιρειες εχω ακουσει να κλεβουν ακομα και το φαγητο απο το ψυγειο αλλου και σε καποιες αλλες η πολιτικη της εταιρειας δεν αφηνει ουτε καν καφετιερα γαλλικου κ την εχουν κρυμμενη πισω απο κουτες. καταστασεις που τις ξερω απο ατομα  του κυκλου μου (1η περιπτωση ο αδερφος μου με το φαγητο κ 2η στην προηγουμενη δουλεια της κοπελας μου). επισης ξερω σε αλλες δουλεις να μην βαζουν καν λεφτα για αγορα καφετιερας γαλλικου.. οποτε οσο καλη κ αν ειναι η σκεψη σου δεν ειναι παντου εφαρμοσιμη.

Εχεις απόλυτο δίκιο αλλά στα 31 μου δηλαδή λίγο πριν την σταύρωση μου άφησα την ωραία Αθήνα για την Επαρχία και θα σου πώ ένα πράγμα εδώ οχρόνος είναι μερακλήδικός επειδή έχεις δίκιο και σε λυπάμαι μην ψάχνεις δικαιολογίες και κάντη να για να γλιτώσεις,δυστυχώς 10 χρόνια μετά το έχουν εφαρμόσει αρκετοί και πρέπει να μπώ πιό βαθιά στο δάσος αλλά μετά τα 30 πρέπει να μπαίνουμε βαθιά στο δάσος για να έχουμε ποιότητα ΖΩΉς.Φαντάσου ότι εδώ που είμαι το διάλλειμα του κολατσιού στην δουλεία πετάγομαι στο σπίτι και το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kotronas είπε

Εχεις απόλυτο δίκιο αλλά στα 31 μου δηλαδή λίγο πριν την σταύρωση μου άφησα την ωραία Αθήνα για την Επαρχία και θα σου πώ ένα πράγμα εδώ οχρόνος είναι μερακλήδικός επειδή έχεις δίκιο και σε λυπάμαι μην ψάχνεις δικαιολογίες και κάντη να για να γλιτώσεις,δυστυχώς 10 χρόνια μετά το έχουν εφαρμόσει αρκετοί και πρέπει να μπώ πιό βαθιά στο δάσος αλλά μετά τα 30 πρέπει να μπαίνουμε βαθιά στο δάσος για να έχουμε ποιότητα ΖΩΉς.Φαντάσου ότι εδώ που είμαι το διάλλειμα του κολατσιού στην δουλεία πετάγομαι στο σπίτι και το κάνω.

Μακάρι να είχαμε όλη αυτή την δυνατότητα,να επιστρέψουμε επαρχία.Οι δουλειές στην Αθήνα είναι ,οπότε ...

Για το θέμα του καφέ και της αγοράς μηχανής-καφέ που αναφέρθηκες , σε τιμή κοντά στα 400e,εχω δει μηχανές στα 200-250 που δε πρέπει να είναι τόσο κακές.Αλλά αν λάβεις σοβαρά την γνώμη του κόσμου που εκφράζεται σε ένα γνωστό φόρουμ σχετικά με τον καφέ και γενικότερα τον εξοπλισμό και την τεχνική να φτιάξεις έναν γευστικό καφέ ,πρέπει να βάλεις το χέρι βαθιά στη τσέπη.Κοντά στα 800e όλος ο εξοπλισμός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, le vent nous porterAAAA said:

τύπε σόρυ κιόλας αλλα αν ήσουν ένας γνήσιος τσιγκούνης θα κουβάλαγες χτυπητό πλαστικό φραπέ μαζί σου, δεν θα αγόραζες! φραπέ! από μικέλ!

 

😀😀...εντάξει πλακίτσα κάναμε για τον δεύτερον με το sms....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα την αξια του φραπε μπορεις να την καταλαβεις μονο στον στρατο.Απο τις 6 το πρωι μεχρι τις 10 το βραδυ με <2 δεν την βγαζεις.συν οτι θα τον παιρνεις 30 λεπτα.Οχι σαν την καφετερια,2.5-3 ευρω για 200ml νερο της βρυσης και ενα κουταλακι καφε και ζαχαρη.Κατα τα αλλα φρεντο εσπρεσο,αλλα για takeaway πανω απο 1.5 ευρω ειναι εγκλημα.1.30 η 1.50 συν νερο ειναι μια χαρα.Εχω βρει και με 1 ευρω και πινοταν μια χαρα.Για καποιον που δουλευει πρωι,η πολλες ωρες και θελει και δευτερο καφε μεσα στην μερα,και τα 20 cents κανουν διαφορα.

5 ώρες πριν, kotronas είπε

Καλά τα λές κι εσύ αλλά εγώ έχω 15 συναδέλφους και βάλαμε απο 40 ευρώ για αγορά και βάζουμε 10 ευρώ τον μήνα για καφέ και παρελκόμενα και πίνουμε 4 καφέδες στην δουλειά.

Στην αρχή είταν διστακτικοί αλλά μετά απο 1 χρόνο το εχουνε κάνει και αλλές εταιρείες .

Και αμα εμενα με απολυσουν ποιος θα μου δωσει τα 40 ευρω :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήρα freddo espresso στα carpo 100% arabica στα 1,6e ,μαζί με βραχάκι.

Και κάτι αποξηραμένα φρούτα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/10/2018 στις 3:43 ΠΜ, AntiCambeR είπε

Σπάνια αγόραζα καφέ απ'έξω.Απο όταν πήρα μηχανή espresso ακόμα πιο σπάνια,μόνο αν θέλω να βγω σε καφετέρια να αράξω η να πάρω καφέ στο χέρι.

Οταν θέλω καφέ στο σπίτι ή για την δουλειά τον φτιάχνω στην μηχανή.Με 500-750 γραμμάρια καφέ σε συσκευασίες των 250 γραμμαρίων περνάω 1 μήνα με 10-15€.

Για 1 μόνο καφέ του 1.5€x30 ημέρες χρειάζεσαι 45€.Οι περισσότεροι που πίνουμε 2 την ημέρα πάει στα 90€.Καλύτερα να τα δώσω σε φαγητό ή οτιδήποτε άλλο.

Για όσους πίνουν μόνο φραπέ η Ελληνικό ακόμα καλύτερα,δεν χρειάζονται καν μηχανή και ο καφές που θα φτιάξουν θα είναι ίδιος η καλύτερος απο έξω σε αντίθεση με τον espresso που στην οικιακή μηχανή είναι κατώτερος απο την επαγγελματική του καταστήματος.

Πολύ σωστά. Είναι να αναρωτιέσαι δηλαδή, αν όντως 7 στους 10 έχουν μισθό κάτω από 1000ευρώ (https://www.athensvoice.gr/economy/487940_gsee-kato-apo-1000-eyro-mistho-pairnoyn-7-stoys-10-ergazomenoys)  για ποιό λόγο εμμένουν ως λάτρεις των espressoειδών ντε και καλά πού δεν μπορούν καθημερινή, εργάσιμη να γευτούν καφέ που θα φτιάξουν είτε σπίτι, είτε στη δουλειά. Όσο Ξεζουμίδης και να είναι ο εργοδότης , ένα μιξεράκι, μια καφετιέρα γαλλικού και ένα μάτι για τον ελληνικό τα παρέχει. 

Επεξ/σία από tomasss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα δοκιμασα και απο το νεο bridge που εχει ανοιξει στην Κοκκινια επι της θηβων. Εφάμιλλη πολυ καλη ποιοτητα και απ οτι ειδα ειναι αλυσιδα κ εχει και αλλα στην ευρυτερη περιοχη του πειραια. δεν το ηξερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αν βρεθείτε από Βύρωνα/Παγκράτι μεριά, δοκιμάστε τα:

1) Mondo day & night δίπλα στα ΕΛΤΑ του Βύρωνα. Φοβερός (φρεντο) εσπρεσο/καπουτσίνο & φίλτρο. Τιμές 1.20 - 1.60 στο χέρι (δε θυμάμαι ακριβώς).

2) Καφέ Βαρνάβα, στη πλατεία Βαρνάβα (Παγκράτι). Μόνο (φρεντο) εσπρεσο/καπουτσίνο εχω παρει από εκεί.

3) The Rabbit Punch στη πλ. Προφήτη Ηλία (Παγκράτι). "Παράρτημα" του underdog, λίγο πιο τσιμπημένο από το συνοικιακό, αλλά μετράει αν θες να πιεις καλό καφέ στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, CallMeRp είπε

Freddo espresso σκέτο με λίγο πάγο και βραχάκι με σοκο υγείας

Συνδυασμός που -με- σκοτώνει (με την κακή έννοια). Πίκρα...😋

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TriLoBiTe είπε

Συνδυασμός που -με- σκοτώνει (με την κακή έννοια). Πίκρα...😋

Συνήθεια είναι ...και πίστεψε με ,απολαμβάνεις καλύτερα τον καφέ σου αν τον πιεις σκέτο.

Και πηγαίνει άνετα με γλυκό , ο σκέτος καφές.

Αλλά όπως λέω ,αν θέλουν γλυκό τα παιδιά ,να τους πάρουμε καμία πάστα😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CallMeRp είπε

Και πηγαίνει άνετα με γλυκό , ο σκέτος καφές.

Συμφωνούμε και σε κάτι..😋  αλλά με γλυκό  (π.χ ντόνατ) όχι με 

πικρό😋

23 ώρες πριν, CallMeRp είπε

 σοκο υγείας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

Συμφωνούμε και σε κάτι..😋  αλλά με γλυκό  (π.χ ντόνατ) όχι με 

πικρό😋

Εεε ειμαι σε φαση διατροφης ...αλλα και πάλι με ντονατς εξω στη δουλεια ;Χαχαχα λιγο χλωμο το σεναριο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...