Προς το περιεχόμενο

Καφέ ... στο χέρι


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ για την δουλειά θέλω 45 ευρώ το μήνα για καφέ. Οκ δεν είναι πάρα πολλά δεν είναι και λίγα. Βέβαια, από το σπίτι βαριέμαι να τον κουβαλάω μέχρι την δουλειά συν ότι δε με βολεύει. Ηλεκτρονικό στο ένα χέρι, άμα θέλω να δω κάτι στο κινητό τέλος. Πώς θα κρατήσω και καφέ? Συν ότι θέλω 12 στάσεις με το τρένο, με κόσμο, βγες μπες. 

Δε με βολεύει από το σπίτι να παίρνω αν και έχω μηχανή. Επίσης δε με βολεύει και από το Ζεντ που σας έλεγα στη γειτονιά. Συν ότι άμα τον πάρω και τον έχω τρένο, έστω ότι ξεπερνάω τα άλλα προβλήματα, θα τον έχω πιει μέχρι να φτάσω ή θα έχει πέσει ο καφές με τον πάγο.

"Αναγκαστικα" παίρνω από Γρηγόρη που είναι δίπλα στη δουλειά.

Πάντως, τώρα και με το ιφουντ που μου βγάζει πινιατα και δοκιμάζω κανά φρέντο εσπρέσσο από διάφορα μαγαζιά, η κατάσταση είναι απελπιστική.

Το μόνο που πήρα τελευταία και ήταν τίμιο είναι το Hobo, στους Αγίους Αναργύρους αν θυμάμαι καλά. 

Για να μην μιλήσω για την αγαπημένη μου σφολιάτα, που για να πάρω κάτι άλλο πρέπει να έχει τελειώσει. Την ζαμπονοτυροπιτα. Έχει πιάσει πάτο σε σχέση με παλιότερα. Κάθε χρόνο και χειρότερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 18/10/2018 στις 11:23 ΜΜ, terry308 είπε

Επειδή ξεκινάω νωρίς για δουλειά αν θέλω καφέ παίρνω από ένα μαγαζάκι που πουλάει Lavazza, εχει 3 ποικιλίες αλλά το συνηθισμένο είναι η απλή μπλε συσκευασία με τιμή 1€ με νεράκι , οι άλλες είναι στα 1.3€ και 1.5€ με νεράκι. 

Αν βγω για δουλειές και ψώνια εντός πόλεως(Βέροια), παίρνω από κατάστημα(είναι και διαδικτυακό) που έχει μεγάλη ποικιλία και μπορείς να διαλέξεις από 5-6 διαφορετικούς, πάλι με 1€ και νεράκι! τόσο έχει και αν κάτσεις εκεί.... 

Στο τσακιρ κέφι παίρνω κοφι Άιλαντ λόγω κρέμας στο φρεντο καπουτσίνο 😋

Τσάμπα Ηράκλειο Κρήτης το λιγότερο που βρίσκεις είναι 1,5€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνια αγόραζα καφέ απ'έξω.Απο όταν πήρα μηχανή espresso ακόμα πιο σπάνια,μόνο αν θέλω να βγω σε καφετέρια να αράξω η να πάρω καφέ στο χέρι.

Οταν θέλω καφέ στο σπίτι ή για την δουλειά τον φτιάχνω στην μηχανή.Με 500-750 γραμμάρια καφέ σε συσκευασίες των 250 γραμμαρίων περνάω 1 μήνα με 10-15€.

Για 1 μόνο καφέ του 1.5€x30 ημέρες χρειάζεσαι 45€.Οι περισσότεροι που πίνουμε 2 την ημέρα πάει στα 90€.Καλύτερα να τα δώσω σε φαγητό ή οτιδήποτε άλλο.

Για όσους πίνουν μόνο φραπέ η Ελληνικό ακόμα καλύτερα,δεν χρειάζονται καν μηχανή και ο καφές που θα φτιάξουν θα είναι ίδιος η καλύτερος απο έξω σε αντίθεση με τον espresso που στην οικιακή μηχανή είναι κατώτερος απο την επαγγελματική του καταστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, JimxxZe είπε

Καλά μόνο εγώ παίρνω από CoffeeBerry; 1,90 η τιμή για τη βασική ποικιλία αλλά αξίζει μια στο τοσο κατι μονοποικιλιακούς που έχουν από Βραζιλία, Κένυα κ.α., στα 2,10

 

14 ώρες πριν, geogoku είπε

απο τις αλυσιδες θεωρω οτι η ποικιλια premium του Coffee Berry ειναι αριστος για τα γουστα μου και κρυος και ζεστος.

Coffee Berry και εγώ, elegant.
Το θεωρώ εξαιρετικό για τα γούστα μου, είτε κρύο (Freddo Cappuccino μέτριο) είτε ζεστό (Cappuccino σκέτο).
Επίσης, οι σαλάτες του είναι του Freskoulis από όσο έχω παρατηρήσει.

Σημαντικό πάντως η καθαριότητα και η καθημερινή συντήρηση της μηχανής.
Από το μαγαζί που παίρνω, επειδή τυχαίνει αρκετά συχνά να τους πετυχαίνω στο άνοιγμα στις 6, τους έχω δει σχεδόν πάντα να πετάνε καμιά 10αριά-15αριά δόσεις καφέ.
Όταν τους ρώτησα ένα πρωι τον λόγο, μου απάντησαν ότι είναι για να καθαρίσει η μηχανή από το φάρμακο που ρίχνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panosveto12 είπε

Τσάμπα Ηράκλειο Κρήτης το λιγότερο που βρίσκεις είναι 1,5€ 

Το 1ο μαγαζί είναι ιδιόκτητο, οπότε δεν έχει έξοδα ενοικίου κτλ, κατά καιρούς έκανε και κληρώσεις με κουπόνια και δώρα (scooter - tv - πακέτο διακοπών), το πρωί 6 η ώρα κόβει πολύ καφέ... 

Το 2ο έχει eshop σε πολύ καλές τιμές και έχει "χτυπήσει" την τοπική αγορά και στο καθηστο, μιας και αν θες να κάτσεις δε θα σε χρεώσει παραπάνω, φυσικά ο καφές σερβίρεται πάλι "πακέτο" στο χάρτινο/πλαστικό ποτήρι, χωρίς μπισκοτάκια κτλ, αλλά έχει χαρμανια να διαλέξεις, illy,Lavazza, lucaffe, Buondi, italcaffe, Hausbrandt.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρω ρε παιδια οτι στα ορθαδικα καφε, με χαρτινο ποτηρακι εχει επιλογες απο ποικιλιες. Σε οσα καφε εχω παει στην Αθηνα (Κορυδαλλο, Αγιους Αναργυρους, Παλαιο Φαληρο, Νεο Κοσμο) ο καταλογος εχει μονο τους καφεδες πουθενα επιλογη ποικιλιας/χαρμανι δεν ξερω πως τα λενε.
Για το γυαλινο ποτηρι και τον πισινο της σερβιτορας εχει τοσο μεγαλη διαφορα;
Μηπως δεν ειμαι παρατηρητικος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, orck είπε

Παρατηρω ρε παιδια οτι στα ορθαδικα καφε, με χαρτινο ποτηρακι εχει επιλογες απο ποικιλιες. Σε οσα καφε εχω παει στην Αθηνα (Κορυδαλλο, Αγιους Αναργυρους, Παλαιο Φαληρο, Νεο Κοσμο) ο καταλογος εχει μονο τους καφεδες πουθενα επιλογη ποικιλιας/χαρμανι δεν ξερω πως τα λενε.
Για το γυαλινο ποτηρι και τον πισινο της σερβιτορας εχει τοσο μεγαλη διαφορα;
Μηπως δεν ειμαι παρατηρητικος;

Ευτυχως , πολλοι εχουν πινακιδα απ'εξω με την μαρκα του  καφε .Κατι ειναι και αυτο 😁

Ειπαμε, πλεον παμε στις αλυσιδες να απολαυσουμε καφε και στις καφετετιες να απολαυσουμε ..θεα η ταβλι 😁

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι καψουλες εχουν το καλο οτι εχουν παντα ιδιο αποτελεσμα

Οποτε ακουτε xl xxl 2πλος κτλ.να ρωτατε δηλ.θα βαλετε 2 διπλες δοσεις?κατι μου λεει απλα εξτρα παγο στο χτυπημα βαζουν

Καθε γνωστη εταιρεια εχει απο 5 6 χαρμανια + θυγατρικες... 

Το φρεντο ειναι gr πατεντα.οταν ξαφνικα πετας σε ζεστο εσπρεσσο παγο και ανακατεβεις το αποτελεσμα θα ειναι διαφορετικο απο ενα απλο εσπρεσσακι ζεστο .οταν βαλει καποιος  ζαχαρη ή στεβια(υγρο vs καψουλα) παλι θα εχει διαφορετικο αποτελεσμα απο ατομο σε ατομο που πηγε στο ιδιο μαγαζι  😛

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όποιον αρέσει ο εσπρέσο, αξίζει να επενδύσει σε μία καλή μηχανή και να φτιάχνει το καφεδάκι  του με το χαρμάνι που του αρέσει, σε βάθος χρόνου την έκανε την απόσβεση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απαντήσω κι εγώ,είσαστε όλοι καλομαθημένοι θέλετε να σας φτιάχνουν τον καφέ και να σας τον φέρνουν κιόλας και να τον πληρώσετε 1,30 που πάτε ρε παιδιά ένταξει είπαμε,επειδή βρέθηκα στην κατάσταση σας είχα να πιώ φρέντο  5 μήνες εώς ότου κατέληξα.

Αγοράζεται μία αξιόπιστη οικιακή μηχανή απο 400 ευρώ και έναν μύλο οικιακό απο 200 είμαστε στα 600 όπως μου είπε φίλος κάτοχος iphone 6 plus τότε θα δώσεις τόσα λεφτά για τον καφέ σου κι όμως σας παραθέτω 1,30 ο 1 καφές σας κάθε ημέρα για ένα χρόνο είναι 475 ευρώ όταν τον φτιάχνεται μόνοι σας φθάνει τα 0,50 λεπτά ποιοτικός καφές και ποτήρι καλαμάκι και ρεύμα και φθορές,πάμε στα 182,5 - 475=292,5 για έναν  καφέ την ημέρα σε 2 χρόνια θα έχετε βγάλει τα λεφτά της μηχανής και του μύλου απο εκεί και ύστερα θα έχετε κέρδος 292,5 το χρόνο και θα βάζετε 30 εργατοώρες το χρόνο για να τον παρασκευάζετε αυτή η εργατοώρα ονομάζεται μεράκη ΝΑΙ πρέπει να είσθε μερακλήδες και να κλείσου η Γρηγόρηδες.

Απλά μαθηματικά δεν χρειάζεται να είσε Εβραίος.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kotronas είπε

Να απαντήσω κι εγώ,είσαστε όλοι καλομαθημένοι θέλετε να σας φτιάχνουν τον καφέ και να σας τον φέρνουν κιόλας και να τον πληρώσετε 1,30 που πάτε ρε παιδιά ένταξει είπαμε,επειδή βρέθηκα στην κατάσταση σας είχα να πιώ φρέντο  5 μήνες εώς ότου κατέληξα.

Αγοράζεται μία αξιόπιστη οικιακή μηχανή απο 400 ευρώ και έναν μύλο οικιακό απο 200 είμαστε στα 600 όπως μου είπε φίλος κάτοχος iphone 6 plus τότε θα δώσεις τόσα λεφτά για τον καφέ σου κι όμως σας παραθέτω 1,30 ο 1 καφές σας κάθε ημέρα για ένα χρόνο είναι 475 ευρώ όταν τον φτιάχνεται μόνοι σας φθάνει τα 0,50 λεπτά ποιοτικός καφές και ποτήρι καλαμάκι και ρεύμα και φθορές,πάμε στα 182,5 - 475=292,5 για έναν  καφέ την ημέρα σε 2 χρόνια θα έχετε βγάλει τα λεφτά της μηχανής και του μύλου απο εκεί και ύστερα θα έχετε κέρδος 292,5 το χρόνο και θα βάζετε 30 εργατοώρες το χρόνο για να τον παρασκευάζετε αυτή η εργατοώρα ονομάζεται μεράκη ΝΑΙ πρέπει να είσθε μερακλήδες και να κλείσου η Γρηγόρηδες.

Απλά μαθηματικά δεν χρειάζεται να είσε Εβραίος.

Καλά αυτά που λες αλλά αυτος που θελει να πιει 1-2 καφεδες στην δουλεια του τι θα κανει; θα φερει την καφετιερα στην δουλεια ή θα αφησει το δρομολογιο, θα γυρισει σπιτι να φτιαξει το καφεδακι του κ θα ξαναφυγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kallair είπε

Καλά αυτά που λες αλλά αυτος που θελει να πιει 1-2 καφεδες στην δουλεια του τι θα κανει; θα φερει την καφετιερα στην δουλεια ή θα αφησει το δρομολογιο, θα γυρισει σπιτι να φτιαξει το καφεδακι του κ θα ξαναφυγει;

Καλά τα λές κι εσύ αλλά εγώ έχω 15 συναδέλφους και βάλαμε απο 40 ευρώ για αγορά και βάζουμε 10 ευρώ τον μήνα για καφέ και παρελκόμενα και πίνουμε 4 καφέδες στην δουλειά.

Στην αρχή είταν διστακτικοί αλλά μετά απο 1 χρόνο το εχουνε κάνει και αλλές εταιρείες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kotronas είπε

Καλά τα λές κι εσύ αλλά εγώ έχω 15 συναδέλφους και βάλαμε απο 40 ευρώ για αγορά και βάζουμε 10 ευρώ τον μήνα για καφέ και παρελκόμενα και πίνουμε 4 καφέδες στην δουλειά.

Στην αρχή είταν διστακτικοί αλλά μετά απο 1 χρόνο το εχουνε κάνει και αλλές εταιρείες .

δεν ειναι ολες οι δουλειες ιδιες.. σε αλλες εταιρειες εχω ακουσει να κλεβουν ακομα και το φαγητο απο το ψυγειο αλλου και σε καποιες αλλες η πολιτικη της εταιρειας δεν αφηνει ουτε καν καφετιερα γαλλικου κ την εχουν κρυμμενη πισω απο κουτες. καταστασεις που τις ξερω απο ατομα  του κυκλου μου (1η περιπτωση ο αδερφος μου με το φαγητο κ 2η στην προηγουμενη δουλεια της κοπελας μου). επισης ξερω σε αλλες δουλεις να μην βαζουν καν λεφτα για αγορα καφετιερας γαλλικου.. οποτε οσο καλη κ αν ειναι η σκεψη σου δεν ειναι παντου εφαρμοσιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...