Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Ριχτο enabled τοτε. Προσωπικα δεν ειχα δει καποια διαφορα. 

Εμένα έχει και στο bandwidth και στο latency στα 3600mhz ,το έβαλα τώρα enabled και θα το αφήσω σε blend για καμία ώρα να δω πως τα πάει.

Άμα το βγάλει θα δω μετά τι μπορώ να σφίξω από timings.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Εμένα έχει και στο bandwidth και στο latency στα 3600mhz ,το έβαλα τώρα enabled και θα το αφήσω σε blend για καμία ώρα να δω πως τα πάει.

Άμα το βγάλει θα δω μετά τι μπορώ να σφίξω από timings.

Θα μείνεις σε αυτό το bios χωρίς pbo;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να σου δωσω λογο να φλασαρεις? Το τελευταιο AGESA εχει 5-7% μειωση σε Inter core bandwidth και αυξηση στο inter core latency.
Πραγμα το οποιο ειναι αισθητο ακομα και στα σκορ μου στο CB.

Ααα επισης βρεθηκε CPUID απο Matisse σε BIOS με το τελευταιο AGESA, με stepping MTS-A0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Θες να σου δωσω λογο να φλασαρεις? Το τελευταιο AGESA εχει 5-7% μειωση σε Inter core bandwidth και αυξηση στο inter core latency.
Πραγμα το οποιο ειναι αισθητο ακομα και στα σκορ μου στο CB.

Ααα επισης βρεθηκε CPUID απο Matisse σε BIOS με το τελευταιο AGESA, με stepping MTS-A0

Τα ίδια σκορ βγάζω παντού εκτός από τα cpu score στο benchmark του sottr που έχω μικρή μείωση.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τα ίδια σκορ βγάζω παντού εκτός από τα cpu score στο benchmark του sottr που έχω μικρή μείωση.

Ο 1usmus το ειπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Κάτι θα ξέρει...

Παντως με τις RAM στα 3533 στο CB βγαζω 838 και στα 3466 835. Με το προηγουμενο ημουν στα 841. 

Και ματεψε τι :)
H ΜSI δεν αφηνει να γυρισεις πισω το BIOS, εστω και αν ειναι BETA. Δηλαδη τι φαση ρε παιδες, αν ειναι σκατα το Beta BIOS πρεπει να κολλησω σε αυτο μεχρι να βγει κανονικα? Προσωπικα κλαιν, γιατι περαν απο τις ανεπαισθητα λιγοτερες επιδοσεις δεν εχει κατι που να ξεπατωνει το PC, αλλα παλι καλα που το ανακαλυψα εγκαιρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Παντως με τις RAM στα 3533 στο CB βγαζω 838 και στα 3466 835. Με το προηγουμενο ημουν στα 841. 

Και ματεψε τι :)
H ΜSI δεν αφηνει να γυρισεις πισω το BIOS, εστω και αν ειναι BETA. Δηλαδη τι φαση ρε παιδες, αν ειναι σκατα το Beta BIOS πρεπει να κολλησω σε αυτο μεχρι να βγει κανονικα? Προσωπικα κλαιν, γιατι περαν απο τις ανεπαισθητα λιγοτερες επιδοσεις δεν εχει κατι που να ξεπατωνει το PC, αλλα παλι καλα που το ανακαλυψα εγκαιρως.

Το ιδιο σε ολες ειναι οταν αλλαζεις agesa δεν μπορεις να πας στον προηγουμενο. Αfudos και αγιος ο θεος...

Επεσα λιγο σε μερικα timings στα 3600 ,για παραπανω Mhz η θελει πολυ ψαξιμο η απλα δεν παιζει.

Στο user benchmark επεσε αν θυμαμαι καλα κατα 4 ποντους το Integer στο single

https://www.userbenchmark.com/UserRun/15444533

1498607473_360015.png.bb8bc7064abe9707be24535098d459ff.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το ιδιο σε ολες ειναι οταν αλλαζεις agesa δεν μπορεις να πας στον προηγουμενο. Αfudos και αγιος ο θεος...

Επεσα λιγο σε μερικα timings στα 3600 ,για παραπανω Mhz η θελει πολυ ψαξιμο η απλα δεν παιζει.

Στο user benchmark επεσε αν θυμαμαι καλα κατα 4 ποντους το Integer στο single

https://www.userbenchmark.com/UserRun/15444533

1498607473_360015.png.bb8bc7064abe9707be24535098d459ff.png

Ετσι... ετσι! Μπες και εσυ στο tRCDWR Masterrace! Παρεμπιπτοντως, αν παρατηρησεις εχω διαφορετικο AGESA απο εσενα. Εισαι στο 0.0.7.0 και εγω στο 0.0.7.2. 
Το 0.0.7.2 καταστρεφει ολιγον τι το RTC στα resistances, γιατι οπως φαινεται και στα 3466 δεν θελει να τα δειξει σωστα.

image.png.e8f54be551c185534cc7836390bbd302.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ετσι... ετσι! Μπες και εσυ στο tRCDWR Masterrace! Παρεμπιπτοντως, αν παρατηρησεις εχω διαφορετικο AGESA απο εσενα. Εισαι στο 0.0.7.0 και εγω στο 0.0.7.2. 
Το 0.0.7.2 καταστρεφει ολιγον τι το RTC στα resistances, γιατι οπως φαινεται και στα 3466 δεν θελει να τα δειξει σωστα.

image.png.e8f54be551c185534cc7836390bbd302.png

οπως και με τον προηγουμενο που δεν τα διαβαζε σωστα το 1.04, για να δουμε θα βγαλει καινουριο ο stilt ,γτ την τελευταια φορα γκρινιαζε.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Παντως με τις RAM στα 3533 στο CB βγαζω 838 και στα 3466 835. Με το προηγουμενο ημουν στα 841. 

Και ματεψε τι :)
H ΜSI δεν αφηνει να γυρισεις πισω το BIOS, εστω και αν ειναι BETA. Δηλαδη τι φαση ρε παιδες, αν ειναι σκατα το Beta BIOS πρεπει να κολλησω σε αυτο μεχρι να βγει κανονικα? Προσωπικα κλαιν, γιατι περαν απο τις ανεπαισθητα λιγοτερες επιδοσεις δεν εχει κατι που να ξεπατωνει το PC, αλλα παλι καλα που το ανακαλυψα εγκαιρως.

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=302638.0

Do at your own risk (μη σε πάρω στο λαιμό μου). Απλά ξέρω ότι υπάρχει, δεν έχει χρειαστεί να κάνω ποτέ downgrade. Διαβάζω τα guinea pig posts στο forum πριν κάνω upgrade.😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ilos είπε

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=302638.0

Do at your own risk (μη σε πάρω στο λαιμό μου). Απλά ξέρω ότι υπάρχει, δεν έχει χρειαστεί να κάνω ποτέ downgrade. Διαβάζω τα guinea pig posts στο forum πριν κάνω upgrade.😀

Δεν ειναι θεμα οτι δεν ξερω πως να το κανω. Ουτε οτι δεν εχω τροπο. Και ολα στραβα να πανε και να μην ανοιγει καν το PC παμε @@δατα με EEPROM programmer που εχω :P
Απλως βαριεμαι και 2% κατω επιδοσεις για κανα 2βδομαδο δεν νομιζω να με πειραξουν ιδιαιτερα.

Eπισης δεν υπαρχει περιπτωση να βγει κατι καινουργιο και να μην το δοκιμασω. Μεχρι να του ριξω εγω ακυρο, ας λενε οι αλλοι οτι σου καιει το PC, εγω θα το βαλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...