Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και όμως έχεις δίκιο. Μου πέφτουν περισσότερο τα ρολόγια. Κάνω bench με το cpu-z και πέφτουν κάτω από 4ghz κάτι που πριν δεν γινόταν.

Πως γυρίζω στο προηγούμενο, δεν με αφήνει...

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, chrisde είπε

Και όμως έχεις δίκιο. Μου πέφτουν περισσότερο τα ρολόγια. Κάνω bench με το cpu-z και πέφτουν κάτω από 4ghz κάτι που πριν δεν γινόταν.

Πως γυρίζω στο προηγούμενο, δεν με αφήνει...

Δεν σε αφήνει? Αλήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν σε αφήνει? Αλήθεια?

Πάω να βάλω πάλι το 4207 και μου βγάζει its not a proper bios... Εσύ πως το έκανες;

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chrisde είπε

Πάω να βάλω πάλι το 4207 και μου βγάζει its not compatible... Εσύ πως το έκανες;

Aκόμα με το 4406 είμαι  δεν έχω προλάβει να περάσω άλλο. Θα ξαναπερασω τότε το 4204 moded. Βασικά με official τρόπο δεν γίνεται να περάσεις παλιότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Aκόμα με το 4406 είμαι  δεν έχω προλάβει να περάσω άλλο. Θα ξαναπερασω τότε το 4204 moded. Βασικά με official τρόπο δεν γίνεται να περάσεις παλιότερο.

Ωχ μπλέξαμε... Τότε πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, chrisde είπε

Ωχ μπλέξαμε... Τότε πως;

Θα σου στείλω αύριο λινκ να δεις τι και πώς γτ θα γυρίσω αργά το βράδυ σπίτι. Ριχτου ένα manual overclock στα 4ghz με 1.1875v και llc5.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Θα σου στείλω αύριο λινκ να δεις τι και πώς γτ θα γυρίσω αργά το βράδυ σπίτι. Ριχτου ένα manual overclock στα 4ghz με 1.1875v και llc5.

Όχι ρε εντάξει το βρήκα και μόνος μου (εγώ και ο φίλος μου ο γούγλης). https://rog.asus.com/forum/showthread.php?99490-Flash-any-most-Asus-motherboard-Bios-in-DOS-with-USB-tutorial-Intel-AMD-roll-back

Το θέμα είναι ότι όντως το καινούριο bios έχει θέμα με το pbo οπότε όσοι έχετε την Prime x470 και το χρησιμοποιείτε, μην αναβαθμίσετε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη καποιος ειχε ρωτησει περι X470 Pro Carbon VS Taichi και πραγματικα δεν θυμαμαι ποιος (ναναι καλα το Πατρινο καρναβαλι :P )

Ξεκαθαρα Carbon φιλε. Αρκετα περισσοτερες επιλογες στο BIOS, καλυτερο RAM OC (πλεον τρεχω 3466. ενω στην Taichi δεν ειχα καταφερει πανω απο 3200 με τις δικες μου, με οτι timings και να εβαζα), περι PBO τα βρηκα πιο απλα τα πραγματα και πλεον εχει και offset με το τελευταιο BIOS. Switching freq. κτλ για τα VRM, πραγμα το οποιο η taichi δεν εχει και καλυτερες θερμοκρασιες στο ιδιο περιβαλλον. Επισης θετιο το γεγονος οτι το fan control δουλευει αριστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Στις MSI πρέπει να ρυθμιστούν και 2-3 πραγματάκια παραπάνω. Πολύ βασικά το "Manual" στο PBO με ψηλά νούμερα στα limits και το Relaxed EDC Throttling.

Εκτός από αυτά πρέπει να βρεθεί και το κατάλληλο LLC για την περίπτωση του. Ο συνδυασμός του κατάλληλου αρνητικού offset και LLC θα δώσει τα βέλτιστα όχι μόνο σε 8/16 καταστάσεις αλλά και σε ενδιάμεσες με 4-6 πυρήνες σε φουλ load. Άλλο offset είναι το βέλτιστο για κάθε σενάριο και η σωστή καμπύλη ρυθμίζεται με το συνδυασμό των δύο παραπάνω.

Ο φίλος με την Tomahawk καλά θα κάνει να δει το βίντεο του buildzoid.

Δεν έχει όλες τις ρυθμίσεις αυτές η Tomahawk γιατί ο buildzoid έχει την X470 Pro Carbon αλλά αυτές με τα LLC υπάρχουν.

τα limits τα εβαλα 1000, το ειχα δει το βιντεο, οπως και enabled το edc. Όλα τα αλλο που πειραξε με μπερδεψαν και ειπα να μην ασχοληθω τοσο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Επειδη καποιος ειχε ρωτησει περι X470 Pro Carbon VS Taichi και πραγματικα δεν θυμαμαι ποιος (ναναι καλα το Πατρινο καρναβαλι :P )

Ξεκαθαρα Carbon φιλε. Αρκετα περισσοτερες επιλογες στο BIOS, καλυτερο RAM OC (πλεον τρεχω 3466. ενω στην Taichi δεν ειχα καταφερει πανω απο 3200 με τις δικες μου, με οτι timings και να εβαζα), περι PBO τα βρηκα πιο απλα τα πραγματα και πλεον εχει και offset με το τελευταιο BIOS. Switching freq. κτλ για τα VRM, πραγμα το οποιο η taichi δεν εχει και καλυτερες θερμοκρασιες στο ιδιο περιβαλλον. Επισης θετιο το γεγονος οτι το fan control δουλευει αριστα.

Ευχαριστώ πολύ @kostas_anes!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανουμε και λιγο το flex με τις RAM :P 
Υπερβολικα ευχαριστη αλλαγη αν σκεφτει κανεις οτι πανω απο 3200 δεν ειχα δει με καμια αλλη μητρικη.


53783945_429006057867632_1102515940219682816_n.png?_nc_cat=111&_nc_ht=scontent.fath6-1.fna&oh=5a609b0f58fa0f395b986376e7904648&oe=5CDD1DEB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dem είπε

Ποιες μητρικές είχες δοκιμάσει; 

ASRock X470 Taichi, ASRock X370 Gaming X, ASUS B450-F Strix, ASRock A320 DGS/HDV, MSI A320 Grenade (αυτη ηταν πολυ κοντα γιατι ηταν σε 1DPC και εχει πολυ καλα traces).
 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Να κανουμε και λιγο το flex με τις RAM :P 
Υπερβολικα ευχαριστη αλλαγη αν σκεφτει κανεις οτι πανω απο 3200 δεν ειχα δει με καμια αλλη μητρικη.


53783945_429006057867632_1102515940219682816_n.png?_nc_cat=111&_nc_ht=scontent.fath6-1.fna&oh=5a609b0f58fa0f395b986376e7904648&oe=5CDD1DEB

Αυτό το 8αρι στο trcdwr τι βιόλα βαράει :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Αυτό το 8αρι στο trcdwr τι βιόλα βαράει :lol:

Ανακαλυψα οτι τα b-dies το κανουνε no matter what. Σταθερα για 24/7 τα απο πανω. Πηρα κοντα 2GB/s στο write απο το wr.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...