Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Νομίζω η x470 έχει και flashback πλέον ακόμα και φάβα να κάνεις, δε θα χρειαστείς eeprom programer, arduino και συμπράκαλα.

Ελα μου που δεν εχει ομως :)
Το εψαχνα χθες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ελα μου που δεν εχει ομως :)
Το εψαχνα χθες.

WTFέχεις δίκιο. Έχουν βάλει σχεδόν σε όλες τις b450, αλλά όχι στην χ470 pro carbon. Οι άνθρωποι δε παίζονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

WTFέχεις δίκιο. Έχουν βάλει σχεδόν σε όλες τις b450, αλλά όχι στην χ470 pro carbon. Οι άνθρωποι δε παίζονται.

EEPROM και τα μυαλα στα καγκελα σου λεω :P
Nταξει δεν εχω παραπονο, αλλα πιστευω οτι δεν τους κοστιζε κατι να βαλουνε...
Τουλαχιστον εχει Clear CMOS button στο πλαι η μητρικη και δεν χρειαζεται να ανοιγω κουτι και μου εχει λυσει τα χερια. Μονο που ηρθε το design απο τα LIDL να ξαναχτυπησει για αλλη μια φορα και το κουμπι δεν προεξεχει απο το I/O cover, αλλα ειναι χωμενο μεσα και δεν μπαινει δαχτυλο, μονο με κατασαβιδι κτλ.

Οποτε πλεον το PC μου εχει μια βιδα απο ασφαλεια Siemens του 1980 να στεκεται εκει περα μονιμως και οταν θελω να κανω clear cmos απλως παταω την βιδα για να πατηθει και το κουμπι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To PBO παιδες δεν δουλευει γενικα στα νεα AGESA (0.0.7.2/0.0.7.0). Moυ το επιβεβαιωσε χρηστης στο reddit (με Pro Carbon και αυτος) που του ειπα να περασει το καινουργιο update για να παει πιο ψηλα τις RAM.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω μια απορία, αυτοί οι μπαγλαμαδες δεν μπορούν να βάλουν μια υποσημείωση ότι με αυτόν τον agesa πάπαλα το pbo? Τόσο δύσκολο είναι, να ξέρει και ο κοσμάκης αν θα το περάσει η όχι? 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Εγώ έχω μια απορία, αυτοί οι μπαγλαμαδες δεν μπορούν να βάλουν μια υποσημείωση ότι με αυτόν τον agesa πάπαλα το pbo? Τόσο δύσκολο είναι, να ξέρει και ο κοσμάκης αν θα το περάσει η όχι? 

Εδω βλεπω κατι Αγγλικα απο Νοτια Γκανα σε καποια Settings, περιμενεις να γραψουνε ανθρωπινο changelog :P ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Γυρισα πισω τελικα , διαφορα στο latency που εχει το ρημαδι το trcdrd

3600.png.fe9bc166bb8e2819af6c3e063e4cef18.png

1429743703_360015.png.318574905d8122ed71c23d5108077acd.png

H πλακα ειναι οτι ετσι οπως τις βλεπω παιρνουνε και αλλο σφιξιμο στα tertiary. Και η διαφορα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι προερχεται απο τα tRDRDSC/SD κτλ. 
Δοκιμασε μια αν θες τα παρακατω.
tRRDL 4
tRTP 6
Απο το TWRRD εως το tCKE 1
Εκτος και αν τα εχεις δοκιμασει και σου βγαινει unstable. Για παραπανω σταθεροτητα μπορεις να πας το VPPM/VPP (αναλογα πως το λεει) στα 2.6V μιας και βοηθαει αρκετα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

H πλακα ειναι οτι ετσι οπως τις βλεπω παιρνουνε και αλλο σφιξιμο στα tertiary. Και η διαφορα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι προερχεται απο τα tRDRDSC/SD κτλ. 
Δοκιμασε μια αν θες τα παρακατω.
tRRDL 4
tRTP 6
Απο το TWRRD εως το tCKE 1
Εκτος και αν τα εχεις δοκιμασει και σου βγαινει unstable. Για παραπανω σταθεροτητα μπορεις να πας το VPPM/VPP (αναλογα πως το λεει) στα 2.6V μιας και βοηθαει αρκετα. 

Για ποια διαφορα μιλας? Στο Latency με το 14αρι ειμαι παρακατω ασχετως tRDRDSC/SD, αν μιλας οτι στην δευτερη εχω μεγαλυτερο bandwidth ειναι λογω sb spread spectrum/disabled που με official bios δεν εχει επιλογη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Για ποια διαφορα μιλας? Στο Latency με το 14αρι ειμαι παρακατω ασχετως tRDRDSC/SD, αν μιλας οτι στην δευτερη εχω μεγαλυτερο bandwidth ειναι λογω sb spread spectrum/disabled που με official bios δεν εχει επιλογη.

Βοηθαει το spread spectrum στο latency? Να κατι που δεν ηξερα. Το tRDRDκτλ μου εχει δωσει αρκετο bandwidth απο μειωση του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Βοηθαει το spread spectrum στο latency? Να κατι που δεν ηξερα. Το tRDRDκτλ μου εχει δωσει αρκετο bandwidth απο μειωση του.

οχι ρε στο Latency στο bandwidth εχει λιγο μεγαλυτερα νουμερα. latency εχεις το ιδιο. Στην περιπτωση μου οτι και να κατεβασω χαμηλοτερα εκτος απο τα αρχικα , χανω αποδοση.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

οχι ρε στο Latency στο bandwidth εχει λιγο μεγαλυτερα νουμερα. latency εχεις το ιδιο. Στην περιπτωση μου οτι και να κατεβασω χαμηλοτερα εκτος απο τα αρχικα , χανω αποδοση.

Well that's weird. Στην χειροτερη αυτο που γινεται ειναι να μην παρεις αποδωση. Δεν υπαρχει "κακο timing" απο οτι εχω δει. Το πολυ πολυ να περιμενει μεχρι να γινει ενα αλλο action αν κατι ειναι πολυ κατω.

Θα το ψαξω και θα γυρισω με παραπανω Info σχετικα με αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Well that's weird. Στην χειροτερη αυτο που γινεται ειναι να μην παρεις αποδωση. Δεν υπαρχει "κακο timing" απο οτι εχω δει. Το πολυ πολυ να περιμενει μεχρι να γινει ενα αλλο action αν κατι ειναι πολυ κατω.

Θα το ψαξω και θα γυρισω με παραπανω Info σχετικα με αυτο.

εκτος αν στα γυριζει ο Imc ,οπως ελεγε και ο 1usmus ;)

το μεγαλυτερο read που μπορεσα να βγαω ειναι αυτο ,συνηθως χτυπαγε 56800

1154413016_.png.fdbd2798190e329c878d25006a640152.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνω δοκιμές τις μνήμες αυτές τις μέρες (B-Die 3000C14) και πέρα από την απογοήτευση (δεν τραβάνε οι μνήμες, η CPU, η μητρική;) είδα και κάποια άλλα πράγματα στην πράξη.

Είχα διαβάσει ότι οι Dual Rank μνήμες είναι πιο γρήγορες από τις Single Rank στις ίδιες συχνότητες και ρυθμίσεις αλλά το πόσο πολύ με εντυπωσίασε.

Πως γίνεται στo AIDA να είναι παντού μπροστά και με διαφορά οι B-Die στα 3333 με σφικτά primary timings, GearDown και PowerDown = off. Τα sub timings μέτρια

578057864_B-Die3333Medium.png.23d1d1186db65ddf502fc7069e1a4c92.png1233153302_cachemem2933NewBIOS.png.873906c409a9a3b9540963fa89187e77.png

αλλά στα παιχνίδια να τον τρώνε από τις Samsung D-Die Dual Rank στα 2933 με πολύ σφικτά timings.

Σε όλα τα memory sensitive παιχνίδια που δοκίμασα είναι μπροστά οι Dual Rank στα 2933. Ίδιοι drivers και ίδιο BIOS με AGESA Combo 0.0.7.2 σε όλα.

Βάζω μόνο το SOTTR αλλά η διαφορά είναι περίπου ίδια και στα F1 2015, Far Cry 5

B-Die 3333

568340016_SOTTR3333.png.282bac44e48c4d75560b85ae6aee5ba5.png

 

---------------------------

D-Die DR 2933

1582584971_SOTTR2933.png.875a635e3c62261e496da3a70698ae69.png

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Εγώ έχω μια απορία, αυτοί οι μπαγλαμαδες δεν μπορούν να βάλουν μια υποσημείωση ότι με αυτόν τον agesa πάπαλα το pbo? Τόσο δύσκολο είναι, να ξέρει και ο κοσμάκης αν θα το περάσει η όχι? 

Άρα επειδη ψαχνω μητρικη να παω σε ASUS x470-F ROG STRIX ή MSI x470 PRO CARBON?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...