Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε r5 2600 με msi b450 gaming plus , για να κάνω oc θα πρέπει να δώσω καρφί ρεύμα για ότι θέλω ή υπάρχει και offset?

 

με ενδιαφέρει να ανεβαίνουν τα ρολόγια μόνο σε gaming που θα τα χρειάζομαι , οπότε κάποιο dynamic OC θα με βόλευε πολύ πιστεύω. 

Υπάρχουν κάποιοες προτάσεις σε settings , πχ [email protected] ? Θέλω κάτι ελαφρύ ίσα ίσα να στρώσει ωραία το σύστημα , χωρίς να πιέσω τα άκρα μιας και δεν θθα το χρησιμοποιώ εγω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Ανακαλυψα οτι τα b-dies το κανουνε no matter what. Σταθερα για 24/7 τα απο πανω. Πηρα κοντα 2GB/s στο write απο το wr.

Μερικές φορές ο imc αλλάζει από μόνος του τα timings στο training των ryzen. αυτό που βλέπεις στο checker και βάζεις στο bios δεν είναι η  πραγματικά τιμή που κρατάει ο imc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Μερικές φορές ο imc αλλάζει από μόνος του τα timings στο training των ryzen. αυτό που βλέπεις στο checker και βάζεις στο bios δεν είναι η  πραγματικά τιμή που κρατάει ο imc 

To εχει επιβεβαιωσει και ο buildzoid. Και αυτο που λες που το στηριζεις ακριβως, γιατι δεν μπορω να δω πως ισχυει. Εκτος αν αναφερεσαι στο Gear Down Mode, το οποιο ουδεμια σχεση δεν εχει με αυτο.

Παντως στα b-dies παει το tRCDWR στο lowest. Αλλιως τα 2GB/s απο που ηρθαν?

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, kostas_anes είπε

To εχει επιβεβαιωσει και ο buildzoid. Και αυτο που λες που το στηριζεις ακριβως, γιατι δεν μπορω να δω πως ισχυει. Εκτος αν αναφερεσαι στο Gear Down Mode, το οποιο ουδεμια σχεση δεν εχει με αυτο.

Παντως στα b-dies παει το tRCDWR στο lowest. Αλλιως τα 2GB/s απο που ηρθαν?

Ο 1usmus μου το είχε πει σε μια συζήτηση που ειχαμε, παρεπιπτοντως ο buildzoid δεν έχει και πολλές γνώσεις πάνω στο memory overclocking το έχει αναφέρει και ο ίδιος.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Ο 1usmus μου το είχε πει σε μια συζήτηση που ειχαμε, παρεπιπτοντως ο buildzoid δεν έχει και πολλές γνώσεις πάνω στο memory overclocking το έχει αναφέρει και ο ίδιος.

Δεκτον. Παντως το tRCDWR παει κατω :P . Τα στοιχεια αυτο δειχνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/3/2019 στις 12:21 ΜΜ, chrisde είπε

Όχι ρε εντάξει το βρήκα και μόνος μου (εγώ και ο φίλος μου ο γούγλης). https://rog.asus.com/forum/showthread.php?99490-Flash-any-most-Asus-motherboard-Bios-in-DOS-with-USB-tutorial-Intel-AMD-roll-back

Το θέμα είναι ότι όντως το καινούριο bios έχει θέμα με το pbo οπότε όσοι έχετε την Prime x470 και το χρησιμοποιείτε, μην αναβαθμίσετε.

περασες το προηγουμενο τελικα ,τωρα που εριξα μια ματια στην asus ,ειδα οτι λεει να εχουμε περασμενους τους τελευταιους chipset drivers ,τους κατεβαζω τωρα να τους περασει μηπως και ετσι διορθωνεται το θεμα.

 

Εdit: το ιδιο θεμα και παλι...

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχάριστα νέα :P ευτυχώς δεν το έχω περάσει ακόμα... Εσείς που το δοκιμάσατε, χάνει τις ρυθμίσεις του bios μετά το update ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Ευχάριστα νέα :P ευτυχώς δεν το έχω περάσει ακόμα... Εσείς που το δοκιμάσατε, χάνει τις ρυθμίσεις του bios μετά το update ? 

μην το περασεις.

ποσο βαριεμαι να φλασαρω το Moded το φελεκι τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Ευχάριστα νέα :P ευτυχώς δεν το έχω περάσει ακόμα... Εσείς που το δοκιμάσατε, χάνει τις ρυθμίσεις του bios μετά το update ? 

Ναι τις χάνει :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

να κανετε load optimized default πριν το bios update ,μπορει να γινει στραβη.

Default τα είχα πριν το περάσω, και έτσι θα το αφήσω μέχρι να βγεί update που να δουλεύει σωστά. Δε μου έχει δημιουργήσει θέμα , προς το παρών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Μερικές φορές ο imc αλλάζει από μόνος του τα timings στο training των ryzen

Απόλυτα σωστό.

19 ώρες πριν, akoinonitos είπε

αυτό που βλέπεις στο checker και βάζεις στο bios δεν είναι η  πραγματικά τιμή που κρατάει ο imc

Δεν έχω γνώση από άλλες M/B αλλά μέσα στο BIOS των MSI βλέπεις πότε κάποιο timing δεν έχει γίνει δεκτό γιατί

δίπλα στη δική σου τιμή βλέπεις την τελική τιμή  που έβαλε ο IMC μετά από το training.

Π.χ: Προσπαθώντας να χαμηλώσω το tRFC πολλές φορές έτρωγα ράπισμα από το training και έβλεπα δίπλα στη δική μου χαμηλή τιμή το 416.

Η trained τιμή όμως φαίνεται κανονικά στο RTC.

18 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Παντως στα b-dies παει το tRCDWR στο lowest. Αλλιως τα 2GB/s απο που ηρθαν?

Το έχω διαβάσει και αλλού.

Βάλε το σε μια ψηλότερη τιμή (π.χ. 14) και ανέβασε screenshot για να λυθούν οι απορίες μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Απόλυτα σωστό.

Δεν έχω γνώση από άλλες M/B αλλά μέσα στο BIOS των MSI βλέπεις πότε κάποιο timing δεν έχει γίνει δεκτό γιατί

δίπλα στη δική σου τιμή βλέπεις την τελική τιμή  που έβαλε ο IMC μετά από το training.

Π.χ: Προσπαθώντας να χαμηλώσω το tRFC πολλές φορές έτρωγα ράπισμα από το training και έβλεπα δίπλα στη δική μου χαμηλή τιμή το 416.

Η trained τιμή όμως φαίνεται κανονικά στο RTC.

Το έχω διαβάσει και αλλού.

Βάλε το σε μια ψηλότερη τιμή (π.χ. 14) και ανέβασε screenshot για να λυθούν οι απορίες μας.

οτι μου ειπε σας λεω ,νομιζω κατι παραπανω ξερει απο εμας μιας και ειναι ο ανθρωπος που εχει ριξει το περισσοτερο ψαξιμο στο θεμα μνημων στους ryzen και εβγαλε και το calculator, τωρα αν αυτο συμβαινει στην περιπτωση του κωστα δεν μπορω να το πω με σιγουρια ,το ειπα απλα για να το εχετε στο νου σας. Παρολα αυτα το checker διαβαζει οτι εμφανιζεται και στο bios ,τα οποια καποιες φορες αλλαζουν απο τον Imc χωρις να φαινεται η αλλαγη στο bios ,αυτο μου ειπε αυτο σας λεω. Αν οντως ο Κωστας δει οτι εχει διαφορα στην αποδοση τοτε σαφως το κραταει. Αν και τα 2gbs μου φαινονται υπερβολικα να ανεβαινουν απο αυτην μονο την αλλαγη.

τι ακριβως μου ειχε πει

"excellent result!
and I see low voltage for SOC, this is a very good solution for improving stability

I'll tell you one secret, the memory controller is able to adjust timings on its own and what the RTC demonstrates is not true, this program reads the “shell” but not real values"

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Το έχω διαβάσει και αλλού.

Βάλε το σε μια ψηλότερη τιμή (π.χ. 14) και ανέβασε screenshot για να λυθούν οι απορίες μας.

Screenshot_3.png.3367d9923351c359640e7ae910860d76.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Screenshot_3.png.3367d9923351c359640e7ae910860d76.png

ξαναβαλτο τωρα στο 8 και ξανατρεξε aida , εχω βγαλει και 64000 write μερικες φορες βγαζει οτι να'ναι ,αν στο ξαναβγαλει τοτε το κραταει.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...