Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Τσίμπα κανεναν 1700 μέχρι τότε να κάνεις τη δουλειά σου ρε συ 

Δεν ρεει το χρημα δυστυχως, ειμαι σε αρκετα tight budget γενικα. (Δωρεες αποδεκτες 😁 )

Την δουλεια μου την κανει και ο 1400, δεν εχω παραπονο. Αυτο που με καιει ειναι το γεγονος οτι δεν κλοκαρει ψηλα (οπως ολοι οι Ryzen) αλλα και οτι δεν εχει πολλους πυρηνες.
Ασχολουμαι με overclocking γενικα σαν χομπι και δεν μπορεις να φανταστεις ποσο σπαστικο ειναι να μπεντσαρεις μια καρτα, να βγαζεις ψηλοτερο graphics score σε 3dmark πχ απο ολους τους αλλους, αλλα επειδη ο αλλος εχει 9900k στα 5GHz να σου σκαει τα 4πλασια στο physics score και να σε περναει στο τελικο σκορ, εστω και αν εχει την καρτα σε στοκ (μου εχει γινει).

Εκει ξενερωνω πολυ ασχημα και δεν κανω καν submit το σκορ μου γιατι δεν εχει νοημα. Αυτος ειναι και ο λογος που για την RX 480 μου πχ στο HWbot θα δεις οτι εχω κανει μονο τα καθαρα GPU test οπου το CPU δεν μετραει καθολου. Οποτε περιμενω πως και πως ενα 8/16 που θα χτυπαει 9900k στα ισια σε raw power για benching, αλλα και για τα αλλα που κανω.
 

48 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Με το χέρι στην σκανδάλη είστε όλοι βλέπω...

Το ξερω σας εχω φαει την ψυχη, αλλα αν σκεφτεις οτι αρχικο μου σχεδιο ηταν "παιρνω 1400 τωρα που τον βρηκα φτηνο και παω σε Zen+" πιστευω θα μπεις λιγο στην θεση μου :P

Που να πας σε Zen+ οταν βλεπεις οτι οι Zen2 θα τα γ@μησουν ολα!

21 λεπτά πριν, Ouranium είπε

7/7/2+19÷3=8.33

(2+19)/3 = 7 ;) 

 

Spoiler

Σορρυ δεν αντεξα 😋

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Με το χέρι στην σκανδάλη είστε όλοι βλέπω...

Το ένα PC έχει ήδη 2700x το άλλο περιμένω.. (i5 750 lol)

ZZZcUaw.jpg

Πάρτε και μία quick φώτο μην λέτε ότι λέμε βλακείες χαχαχ

Επεξ/σία από jmirko15
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλαβατε τι εννοώ 😛.πάντως ως συνομοσιολογος 7/7/7 epyc navi ryzen το χρονικό σημείο είναι τέλειο.ακομα και οι λέξεις δν είναι τυχαία σαν σειρά για πρώτα ανακοινώθηκαν οι  epyc μετά έβγαλαν radeon 7 και είπαν για τη συνεχεια με navi και τελευταίοι οι ryzen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2019 στις 9:40 ΜΜ, nicksoti είπε

Μάλιστα. Άρα τo 0.0.72 είναι προπομπός υποστήριξης zen 2 στις μητρικές που έχει γίνει διαθέσιμο.

update: από σήμερα στη σελίδα της μητρικής μου, πέραν του ότι πρόσθεσαν νέο bios, στην έκδοση που ανέφερε "AGESA 0.0.7.2" (f30) πρόσθεσαν στην περιγραφή "and further cpu support" που δεν υπήρχε πριν.

Το ίδιο ακριβώς έγινε σε όλα τα μοντέλα AM4 της Gigabyte. H ίδια διευκρίνυση στην περιγραφή, και νέο bios με βελτίωση συμβατότητας των USB.

Είναι προφανές ότι οι εταιρίες δοκιμάζουν αυτόν τον καιρό τους zen 2 εντατικά στις υπάρχουσες μητρικές, κάτι που μου λέει ότι δεν θα αργήσουν να εμφανιστούν στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, nicksoti said:

Είναι προφανές ότι οι εταιρίες δοκιμάζουν αυτόν τον καιρό τους zen 2 εντατικά στις υπάρχουσες μητρικές, κάτι που μου λέει ότι δεν θα αργήσουν να εμφανιστούν στην αγορά.

Μην βασίζεσαι σε αυτό :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βασίζομαι, πιθανόν να θέλει η Gigabyte να εκμεταλευτεί τον "ντόρο" που δημιουργήθηκε με την MSΙ για να πουλήσει, πόσο μάλλον που η φήμη της στο AM4 socket δεν είναι και η καλύτερη.

Εμένα πάντως μου απάντησαν προχτές στο support για το θέμα με το HDMi audio της VGA που... εξαφανίζεται μετά την έκδοση f30 ότι θα το προωθήσουν στο τμήμα που ασχολείται με το Bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ouranium είπε

Καλαβατε τι εννοώ 😛.πάντως ως συνομοσιολογος 7/7/7 epyc navi ryzen το χρονικό σημείο είναι τέλειο.ακομα και οι λέξεις δν είναι τυχαία σαν σειρά για πρώτα ανακοινώθηκαν οι  epyc μετά έβγαλαν radeon 7 και είπαν για τη συνεχεια με navi και τελευταίοι οι ryzen.

Δεν είναι Radeon 7 είναι Radeon V(ega) II.

Spoiler

Πάρτυ πούπερ...😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nicksoti είπε

update: από σήμερα στη σελίδα της μητρικής μου, πέραν του ότι πρόσθεσαν νέο bios, στην έκδοση που ανέφερε "AGESA 0.0.7.2" (f30) πρόσθεσαν στην περιγραφή "and further cpu support" που δεν υπήρχε πριν.

Το ίδιο ακριβώς έγινε σε όλα τα μοντέλα AM4 της Gigabyte. H ίδια διευκρίνυση στην περιγραφή, και νέο bios με βελτίωση συμβατότητας των USB.

Είναι προφανές ότι οι εταιρίες δοκιμάζουν αυτόν τον καιρό τους zen 2 εντατικά στις υπάρχουσες μητρικές, κάτι που μου λέει ότι δεν θα αργήσουν να εμφανιστούν στην αγορά.

Οτι σου ειχα πει για τα beta BIOS της MSI. Ωραια, τουλαχιστον ακολουθει και αλλη εταιρεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Ouranium είπε

Ποσο γαματο 7/7/2+19÷3=7

image.png.827ed44125f06ed38b6f52aee890618b.png = image.png.4c0dcb073548f854b1f033bf935b6e71.png= image.png.0e00df0ce0fbd590a748064d18ccdb9c.png =image.png.dc759ffb17a6032a715cb079eea97f53.png = image.png.1344f858ef778c4b5d80fd2ea1acbd23.png

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Ακριβώς αυτό, προτεραιότητα πράξεων.

Ετσι.... Ετσι.....

Και το αποτέλεσμα είναι αυτό που έγραψα και πιο πάνω..  6.83 δηλαδή

Ωραία... Πάει η πρώτη ώρα..

2η ώρα τι έχουμε?

Αααααα.... Τώρα θυμήθηκα!

Spoiler

image.png.57a4392720f57543491af4252b8b05f2.png

🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...