Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν ανοιγει καν? ποιο bios εχεις? τα εβαλες ολα απο το checker ετσι και procOdt και ολα.

Δοκιμασε να βαλεις 60 Οhms procOdt και βαλε αυτα τα timings ,αλλα ασε το vsoc στο auto και γυρνα και το Geardown στο enabled

memory.png.b4279cd4031aa2c0fac47bc31c04f04f.png

το 4207, 2 εχουν βγει απο τοτε. να παω στο πιο καινουργιο ; ειχα δει οτι τα τελευταια αυξησαν το latency γιαυτο δεν αναβαθμισα. 

Θα δοκιμασω με στοκ συχνοτητα τον επεξεργαστη να δω αν φταιει αυτο και μετα θα προσπαθησω με τα παραπανω settings

edit ανεβαζοντας μονο το procODT σε 60 σε 3466 πριν που εβγαζε ενα error τωρα το περασε κανονικα το memtest5

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

το 4207, 2 εχουν βγει απο τοτε. να παω στο πιο καινουργιο ; ειχα δει οτι τα τελευταια αυξησαν το latency γιαυτο δεν αναβαθμισα. 

Θα δοκιμασω με στοκ συχνοτητα τον επεξεργαστη να δω αν φταιει αυτο και μετα θα προσπαθησω με τα παραπανω settings

edit ανεβαζοντας μονο το procODT σε 60 σε 3466 πριν που εβγαζε ενα error τωρα το περασε κανονικα το memtest5

Οχι μην περασεις το νεο ειναι πατατα, σε αυτο μεινε. Οι Flarex θελουν 60αρι στο ProcOdt απο οσο εχω δει,λαθος μου να σου πω να βαλεις 53Ohms. Δοκιμασες και παραπανω συχνοτητα?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Οχι μην περασεις το νεο ειναι πατατα, σε αυτο μεινε. Οι Flarex θελουν 60αρι στο ProcOdt απο οσο εχω δει,λαθος μου να σου πω να βαλεις 53Ohms. Δοκιμασες και παραπανω συχνοτητα?

οπως το φανταστηκα βαζοντας τον επεξεργαστη σε στοκ ρολογια περασε κανονικα το 3533 χωρις να ξεσφιξω timings.

3600 συνεχιζει ομως να μην ξεκιναει , κουλο μου φαινεται να βγαζει 3533 και να μην ποσταρει καν σε 3600. Και το να ξεσφιξω timings για λιγη παραπανω συχνοτητα δεν αξιζει 

Μιας και παραπανω συχνοτητα δεν παω , λες να προσπαθησω να σφιξω ακομα παραπανω τα δικα σου στα 3466 η δεν πανε αλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

οπως το φανταστηκα βαζοντας τον επεξεργαστη σε στοκ ρολογια περασε κανονικα το 3533 χωρις να ξεσφιξω timings.

3600 συνεχιζει ομως να μην ξεκιναει , κουλο μου φαινεται να βγαζει 3533 και να μην ποσταρει καν σε 3600. Και το να ξεσφιξω timings για λιγη παραπανω συχνοτητα δεν αξιζει 

Μιας και παραπανω συχνοτητα δεν παω , λες να προσπαθησω να σφιξω ακομα παραπανω τα δικα σου στα 3466 η δεν πανε αλλο; 

Ισως να μην ξεκινάει λόγω trfc εμένα παίζει με πολύ χαμηλό στα 252 δίνει 140ns ,δεν παίζει σε όλους τόσο χαμηλά. Δοκίμασε με παραπάνω trfc βάλε 272 ξέρω γω.

Το trfc είναι ανάλογο με την συχνότητα της ram όσο ανέβεινεις σε mhz θα πρέπει να ανεβαίνεις και σε trfc . Δοκίμασε και πες. 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ισως να μην ξεκινάει λόγω trfc εμένα παίζει με πολύ χαμηλό στα 252 δίνει 140ns ,δεν παίζει σε όλους τόσο χαμηλά. Δοκίμασε με παραπάνω trfc βάλε 272 ξέρω γω.

Το trfc είναι ανάλογο με την συχνότητα της ram όσο ανέβεινεις σε mhz θα πρέπει να ανεβαίνεις και σε trfc . Δοκίμασε και πες. 

Mπα και με trfc 272 παλι δεν ξεκιναει , δεν γουσταρει 3600 τι να κανουμε :P

Δεν πειραζει και παλι ανεβηκα σε 3466 και εσφιξα πολυ τα timings , ευχαριστω πολυ για την βοηθεια !! 😁

Στην τελικη πιο πολυ βοηθουσε το χαμηλοτερο trfc ingame παρα η συχνοτητα απο οτι ειδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Κάτσε να το επιβεβαιώσει επίσημα, με ανακοίνωσή της, κι όχι από κάποιο στο Reddit.

Κάτσε να βγουν και οι άλλοι κατασκευαστές και να πουν αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο.

Κάτσε να βγει και η AMD που έχει τον τελευταίο λόγο.

Μερικές μόνο ώρες...

https://www.techpowerup.com/254669/msi-issues-clarification-on-next-gen-amd-cpu-support-on-300-series-motherboards

Τόση χαρά κάποιοι...τα βρακιά σας να αλλάξετε...γιατί τα μυαλά σας...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μερικές μόνο ώρες...

https://www.techpowerup.com/254669/msi-issues-clarification-on-next-gen-amd-cpu-support-on-300-series-motherboards

Τόση χαρά κάποιοι...τα βρακιά σας να αλλάξετε...γιατί τα μυαλά σας...

Τι περιμένεις από αυλοκολακες της Intel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Τι περιμένεις από αυλοκολακες της Intel...

Λάθος χαρακτηρισμός...ο αυλοκόλακας, περιμένει και κάτι από τον αφέντη.

Εδώ, πέφτει ξεβράκωμα και στήσιμο από "άποψη".

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, noFEARgr είπε

ειναι ηδη 1,46 που να παει :P μαλλον θα το γυρισω σε 3333 fast  μιας και διαφορα ingame δεν ειναι . 

edit : εκτος αν εννοεις του επεξεργαστη , που και εκει ψηλα τρεχει στα 1,38

1.46/1.38. Ζαλίστηκα:P. Θηρία οι μνήμες/cpu:D. Είσαι κομάντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

1.46/1.38. Ζαλίστηκα:P. Θηρία οι μνήμες/cpu:D. Είσαι κομάντο.

Για τις μνημες δεν ειναι κατι το τρομερο οσον αφορα τις samsung, στον επεξεργαστη αν σου τυχαινει μπανανα αυτα γινονται ( δεν την ξαναπαθαινω με non x) . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Μερικές μόνο ώρες...

https://www.techpowerup.com/254669/msi-issues-clarification-on-next-gen-amd-cpu-support-on-300-series-motherboards

Τόση χαρά κάποιοι...τα βρακιά σας να αλλάξετε...γιατί τα μυαλά σας...

Nα πω οτι δεν το περιμενα, η δεν το ειπα :P ?
Aστο, θα χαλασω την πιατσα μερικων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Μερικές μόνο ώρες...

https://www.techpowerup.com/254669/msi-issues-clarification-on-next-gen-amd-cpu-support-on-300-series-motherboards

Τόση χαρά κάποιοι...τα βρακιά σας να αλλάξετε...γιατί τα μυαλά σας...

Για να κάνω και εγώ το συνήγορο του διαβόλου, ούτε το διέψευσαν ούτε το επιβεβαίωσαν. Απλά το "ερευνούν". Τα 3xxx APU's που θα υποστηρίξουν με το comboPi είναι zen+ όχι zen2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτοντως το TPU πολυ αντικειμενικο βρε παιδι μου.... 'Greedy motherboard vendors such as MSI want you to buy a new motherboard every two generations of processor for no sound reason at all.',  ενω το μονο που ειχαν ηταν απλως ενα email απο tech support παρμενο απο το REDDIT.... Τωρα στο νεο "αρθρο" πληρως επαγγελματικο, κρατωντας ουδετερη σταση στο γεγονος. 

Απο ολους τους τροπους που θα μπορουσαν να γραψουν το αρχικο story, επελεξαν να το παιξουν Στεφανος Χιος των Mobos...
Να ρωτησουν την MSI για τοποθετηση, η να εκφρασουν αμφιβολια οοοοοχι...

Αλλα να μου πεις αυτα δεν φαιρνουν traffic στην σελιδα.....

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Για να κάνω και εγώ το συνήγορο του διαβόλου, ούτε το διέψευσαν ούτε το επιβεβαίωσαν. Απλά το "ερευνούν". Τα 3xxx APU's που θα υποστηρίξουν με το comboPi είναι zen+ όχι zen2.

Μεταξυ μας, θα στο επιβεβαιωσω εγω. Το BIOS που εχω περασμενο στην μητρικη officially υποστηριζει Matisse επεξεργαστες και ειχε βγει και σαν beta για τις X370 (για b350 δεν εχω τσεκαρει) για καποιο χρονικο διαστημα. 

To θεματακι ειναι βεβαια οτι ειναι μονο για ES 😕... Oποτε δικαιολογω το γεγονος οτι βγαζουν μονο για APU απο την αποψη οτι officially κανενας Zen 2 based επεξεργαστης δεν εχει μπει σε AGESA (τα ES δεν μετρανε φυσικα).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδιά, ήρθε η B450 Tomahawk. Για να λέμε και τα καλά, ούτε 24 ώρες από την παραγγελία από e-god.gr

Και με πολλαπλές ενημερώσεις με email και με τηλέφωνο από τη μεριά τους για ενημέρωση. :-) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Παιδιά, ήρθε η B450 Tomahawk. Για να λέμε και τα καλά, ούτε 24 ώρες από την παραγγελία από e-god.gr

Και με πολλαπλές ενημερώσεις με email και με τηλέφωνο από τη μεριά τους για ενημέρωση. :-) 

Σου είπα είναι καλοί...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...