Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 minute ago, ZELOMOTH said:

Ετσι.... Ετσι.....

Και το αποτέλεσμα είναι αυτό που έγραψα και πιο πάνω..  6.83 δηλαδή

Ωραία... Πάει η πρώτη ώρα..

2η ώρα τι έχουμε?

Αααααα.... Τώρα θυμήθηκα!

  Hide contents

image.png.57a4392720f57543491af4252b8b05f2.png

🤣🤣🤣

Ευκαιρία δεν χάνεις ρε πο¥$τη :D   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε πως μπορώ να κλοκάρω το μοναδικό μου HyperX Predator 3000C15 8GB stick που έχω πάνω στην X370 Prime :P

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να την αλλάξω με μια X470 Gaming Carbon ή με μια Tomahawk (ή ακόμη και Χ570) και να βάλω 16 GB HyperX Predator ή κάποια b-die 3200C15 :

Βέβαια δεν αξίζει τον κόπο για ένα σύστημα με 2600 στα 4.1 αλλά νταξει, μπορεί να φάει και αυτός ένα μικρό upgrade :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα, έχει ψυχή αυτό το σετάκι :-)

Είναι στο PC2 υπογραφής, Ryzen 2600, MSI B450 Tomahawk, 2666ρες Samsung D-Die RAM. 1,05vsoc, 1.42vdimm.
Με 16ρι tRCDRD παίρνω errors, τα υπόλοιπα δεν τα δοκίμασα ακόμη πιο κάτω. Ουσιαστικά είναι τα safe 3400 του Timing Calculator με ένα τσικ παραπάνω τάση, αλλά με GearDown και PowerDown disabled.

Untitled.png.b0d652b0513ecbb8f1291be3bca79d73.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα βλέπω σε κάποια benchmark με cpu 2600 ότι έχουν base clock 3.4 και turbo 4.1-4.15.και συνήθως είναι με motherboards b450.Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι πως αυξάνουν το turbo και μένει σταθερό το base.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@GeorgeMan

Υποθέτω αν ενεργοποιήσεις το GearDown (και όχι το PowerDown) θα τις πας 3333 14-15-14 με καλύτερα αποτελέσματα. Κάνε τις δοκιμές σου.

Όπου και να καταλήξεις να ξέρεις ότι κατεβαίνουν πολύ σε tRFC (<300), όπως όλες οι Samsung. Άρα παίρνουν τρελά σε απόδοση.

Επεξ/σία από mpokwsths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@GeorgeMan Δοκιμασε αυτο

Spoiler

Screenshot_5.png.284e92b63bdd06d9451f21ca40f99dca.png

Η αυτο.

Spoiler

image.png.2b6e8b988e0163d5502952a7633fa759.png

Το πρωτο ειναι πως τις τρεχω τωρα, το δευτερο πως τις ετρεχα παλια. 
Edit : Tα bus strengths κτλ αγνοησε τα, απλως το νεο AGESA που εχω περασμενο τα μπαγκαρει. 53,3 ProcODT 24/24/24/24 αυτα που λεει 120 και 
34/Disabled/60 τα αλλα.

 

1 ώρα πριν, mpokwsths είπε

@GeorgeMan

Υποθέτω αν ενεργοποιήσεις το GearDown (και όχι το PowerDown) θα τις πας 3333 14-15-14 με καλύτερα αποτελέσματα. Κάνε τις δοκιμές σου.

Όπου και να καταλήξεις να ξέρεις ότι κατεβαίνουν πολύ σε tRFC (<300), όπως όλες οι Samsung. Άρα παίρνουν τρελά σε απόδοση.


Εχω την αισθηση οτι το Gear Down αφορα μονο θεματα συχνοτητας και οχι timings. Χωρις να ξερω αν ειμαι σωστος βεβαια. Εμενα ο 1400 δεν γουσταρει κλειστο Gear Down ουτε στα 2800MHz.....

Επισης δεν ειναι νομος οτι κατεβαινουν πολυ σε tRFC :P
Οι B-die συνηθως πανε στα 150-170ns, εμενα κατω απο τα 235 δεν μπουταρει καν. Και ειναι b-die.

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2019 στις 6:15 ΜΜ, RTW4ever είπε

Πρώτες εντυπώσεις - αναφορά από Ryzen 2600.

Τον έβαλα σε MSI B450M Gaming plus, με μνήμες τις G.Skill  F4-3200C16D-16GVKB

https://www.gskill.com/en/product/f4-3200c16d-16gvkb

Δεν ξέρω τι τύπου τσιπ έχουν πάνω και ούτε με ενδιαφέρει. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να τρέχουν στα 3200. Ο επεξεργαστής θα δουλεύει σε στοκ με αυτόματο OC ότι δίνει αυτόματα η μητρική, καθώς το PC θα είναι υπολογιστής εργασίας. Κάρτα γραφικών θα μπει μια Nvidia 750ti που έχω. Gaming δεν θα έχει ποτέ την ευκαιρία να ζήσει αυτός ο επεξεργαστής.

Μπήκε δοκιμαστικά σε ένα πρόχειρο κουτί, με ανοικτό το καπάκι, ώστε να στηθεί το λειτουργικό, να εξεταστεί ότι όλα δουλεύουν στην εντέλεια και μετά να μεταφερθεί στο κανονικό κουτί στον χώρο εργασίας.

Πρώτη διαπίστωση: Δουλεύει με περίπου 1,24 volt και θερμοκρασίες περίπου 35 με 40 βαθμούς στο ρελαντί (idle), με συχνότητα έως 3,9 Ghz. Δεν είδα τα 1,41 volt που έβλεπα στιγμιαία στον Ryzen 1500X που είχα στα χέρια μου για κάποιο καιρό.

Αμέσως στο πρώτο boot έκανα αναβάθμιση του BIOS στο τελευταίο, που κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες, έκδοση 1.6. Αφού στήθηκαν τα Win10 και μπήκαν τα προγράμματα, ανέβασα τις μνήμες με το XMP (δεν θυμάμαι τώρα πως το λέει η AMD/MSI) αυτόματα όλα στα 3200 και το PC δουλεύει μια χαρά, χωρίς κιχ. Επομένως όλα άριστα από θέμα συμβατότητας μνημών, και ας μην τις έχει η μητρική στο QVL της.

ΑΡΝΗΤΙΚΟ: Η ψύκτρα που έρχεται με τον επεξεργαστή ΔΕΝ είναι η ίδια με του 1500Χ, όπως νόμιζα! Όπως φαίνεται και εδώ

https://www.amd.com/en/technologies/cpu-cooler-solution

ο 1500Χ έρχεται με την SPIRE, που είναι επαρκέστατη, ενώ ο 2600 έρχεται με ένα άθλιο ψυκτρόνι, την STEALTH, που είναι μια σταλιά, η μισή από την SPIRE, και θεωρώ ότι θα είναι απολύτως ανεπαρκής. Επίσης κάνει θόρυβο, ενώ το αποκορύφωμα είναι ότι λόγω κακής σχεδίασης της μητρικής, οι υποδοχές της μνήμης είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κοντά στην CPU και η ψύκτρα, λόγω του πολύ χαμηλού ύψους της, βρίσκει στις μνήμες και τις πιέζει!!

Έτσι ξηλώθηκε η ψύκτρα, και παρήγγειλα αυτήν:

Raijintek Leto R

https://www.skroutz.gr/s/17530703/Raijintek-Leto-R.html

https://www.raijintek.com/en/products_detail.php?ProductID=56

Οπότε αναβλήθηκε η τελική τοποθέτηση του συστήματος μέχρι να έλθει η ψύκτρα. Θα αναφέρω αναλυτικές εντυπώσεις από stress tests όταν το σύστημα στηθεί στην τελική του μορφή.

Για την ιστορία, η αναβάθμιση θα γίνει από έναν i3 4130 του 2013. Αντίο Intel! :)

Κάνω παράθεση τον εαυτό μου για να συνεχίσω από εκεί.

Λοιπόν, συμπέρασμα επιβεβαιωμένο: Η ψύκτρα του Ryzen 2600 είναι ΓΕΛΟΙΑ. Δηλαδή απολύτως ΓΕΛΟΙΑ, απαράδεκτη, δεν έχω λόγια να εκφράσω την απέχθειά μου.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί βάζουν σε τέτοιον επεξεργαστή, με ελεύθερο εργοστασιακό overclocking με PBO κτλ., τέτοιο καραγκιοζιλίκι ψύκτρα.

Δείτε θερμοκρασίες, σε σχετικά δροσερό δωμάτιο (19-20 βαθμούς; ), με την εργοστασιακή ψύκτρα. Για stress χρησιμοποίησα το stress του CPU-Z, που δεν πιέζει πραγματικά τον επεξεργαστή. Που να χρησιμοποιούσα το prime δηλαδή:

Ryzen-2600-Wraith-2019-04-12-002.png

72 βαθμοί!! Και το σταμάτησα στα πρώτα λεπτά γιατί φοβήθηκα!

Και δείτε με την Arctic Freezer 34 eSports που τελικά αγόρασα, φυσικά στις ίδιες συνθήκες, μετά από 15 λεπτά stress και παράλληλα να χρησιμοποιώ κανονικά το σύστημα:

Ryzen-2600-Arctic-34-esports-2019-04-20-

17 βαθμοί κάτω!! Και επιπρόσθετα απείρως πιο ήσυχη, δεν ακούγεται κυριολεκτικά, ενώ η Wraith βουίζει σαν κουνούπι και σου σπάει τα νεύρα.

Να πω ότι το κουτί μου είναι το Bitfenix Shinobi, με δύο ανεμιστήρες εισαγωγής μπροστά και έναν πίσω, και είμαι πολύ ευχαριστημένος, το έχω από την προηγούμενη σύνθεσή μου με τον Intel i3.

Από ρεύματα (τάσεις) και θερμοκρασίες πως σας φαίνεται το σύστημα;

Επίσης να σας πω ότι η ψύκτρα Raijintek Leto που αγόρασα αρχικά, είναι απολύτως ασύμβατη με την μητρική μου, διότι δεν μπορεί σε ΑΜ4 να τοποθετηθεί κάθετα, μόνο οριζόντια και έτσι βρίσκει στις μνήμες, αν και οι δικές μου δεν είναι και ψηλές. Που να ήταν καμιά Trident δηλαδή. Έτσι αγόρασα την Arctic και θα δω τι θα κάνω την Leto.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλά 72 δεν είναι και καμία επικίνδυνη θερμοκρασία... Που να είχες ξεκλείδωτο ιντελ με οδοντόπαστα να βαραγε 93ρες...

Για στοκ καταστάσεις είναι καλή.

Ac 34 του φόρεσα κι εγώ βέβαια απ την αρχή. Για τα λεφτά της είναι παραπάνω από εξαιρετική κι αυτή.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, mpokwsths said:

@GeorgeMan

Υποθέτω αν ενεργοποιήσεις το GearDown (και όχι το PowerDown) θα τις πας 3333 14-15-14 με καλύτερα αποτελέσματα. Κάνε τις δοκιμές σου.

Όπου και να καταλήξεις να ξέρεις ότι κατεβαίνουν πολύ σε tRFC (<300), όπως όλες οι Samsung. Άρα παίρνουν τρελά σε απόδοση.

 

12 hours ago, kostas_anes said:

@GeorgeMan Δοκιμασε αυτο

  Reveal hidden contents

Screenshot_5.png.284e92b63bdd06d9451f21ca40f99dca.png

Η αυτο.

  Reveal hidden contents

image.png.2b6e8b988e0163d5502952a7633fa759.png

Το πρωτο ειναι πως τις τρεχω τωρα, το δευτερο πως τις ετρεχα παλια. 
Edit : Tα bus strengths κτλ αγνοησε τα, απλως το νεο AGESA που εχω περασμενο τα μπαγκαρει. 53,3 ProcODT 24/24/24/24 αυτα που λεει 120 και 
34/Disabled/60 τα αλλα.


Εχω την αισθηση οτι το Gear Down αφορα μονο θεματα συχνοτητας και οχι timings. Χωρις να ξερω αν ειμαι σωστος βεβαια. Εμενα ο 1400 δεν γουσταρει κλειστο Gear Down ουτε στα 2800MHz.....

Επισης δεν ειναι νομος οτι κατεβαινουν πολυ σε tRFC :P
Οι B-die συνηθως πανε στα 150-170ns, εμενα κατω απο τα 235 δεν μπουταρει καν. Και ειναι b-die.

Σας ευχαριστώ. Τελείωσα με τα 3400. Δεν θέλω να δώσω παραπάνω από 1,42. Μείωσα και το vsoc. Μετά πάμε με geardown enable για το ταχύτερο δυνατό με CL14. Όμορφο σετάκι :-) 

Capture.PNG.9f284896554b531318f16c30d1e2eab0.PNG

Παπάκια, ούτε στα 3133 δεν POSΤ άρει με 14/16/16/16/40 και όλα τα άλλα auto (=στο Θεό). Κάπου εδώ τελειώνουν οι δοκιμές. :-) 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μυστήριες οι μνήμες πάντως. Αυτές δε θέλουν αν δουλέψουν CL14 έστω και χαλαρά. Εγώ είχα κάτι B-Die SR 3000 CL14 που δεν ήθελαν να ανεβάσουν συχνότητα με τίποτα.

Προφανώς οι εταιρίες τις χαρακτηρίζουν ανάλογα με τα τεστ που περνάνε αλλά και πάλι μου κάνει εντύπωση.

Όπως και να έχει μια χαρά τα πήγαν οι μνήμες. 3400 και GD=off είναι καλό. Και εφόσον έχεις GD=off μπορείς να πειραματιστείς και με CL=15 όταν έχεις χρόνο.

Καρφωτές οι αντιστάσεις ή στο αυτόματο; Σε εμένα, ανάλογα αν έχω το GD on ή off, θέλει αρκετά διαφορετικές αντιστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 minutes ago, mpokwsths said:

Μυστήριες οι μνήμες πάντως. Αυτές δε θέλουν αν δουλέψουν CL14 έστω και χαλαρά. Εγώ είχα κάτι B-Die SR 3000 CL14 που δεν ήθελαν να ανεβάσουν συχνότητα με τίποτα.

Προφανώς οι εταιρίες τις χαρακτηρίζουν ανάλογα με τα τεστ που περνάνε αλλά και πάλι μου κάνει εντύπωση.

Όπως και να έχει μια χαρά τα πήγαν οι μνήμες. 3400 και GD=off είναι καλό. Και εφόσον έχεις GD=off μπορείς να πειραματιστείς και με CL=15 όταν έχεις χρόνο.

  Hide contents

Καρφωτές οι αντιστάσεις ή στο αυτόματο; Σε εμένα, ανάλογα αν έχω το GD on ή off, θέλει αρκετά διαφορετικές αντιστάσεις.

Σε ευχαριστώ!

Οι αντιστάσεις καρφωτές, εκτός από τις 4 τελευταίες (24/24/24/30), αν και αυτές λίγο ρόλο παίζουν. Εσύ τι αλλάζεις με GD on?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Σας ευχαριστώ. Τελείωσα με τα 3400. Δεν θέλω να δώσω παραπάνω από 1,42. Μείωσα και το vsoc. Μετά πάμε με geardown enable για το ταχύτερο δυνατό με CL14. Όμορφο σετάκι :-) 

Capture.PNG.9f284896554b531318f16c30d1e2eab0.PNG

Παπάκια, ούτε στα 3133 δεν POSΤ άρει με 14/16/16/16/40 και όλα τα άλλα auto (=στο Θεό). Κάπου εδώ τελειώνουν οι δοκιμές. :-) 

αναποδα τα εχεις βαλει μωρε συ

Capture.png.0c68fa30c1c1fdacc61e47c3528eafab.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...