Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Αξίζει να δώσω την Χ370 Prime Pro και να παω σε Β450/Χ470; Και αν ναι ποια Χ470; Μπατζετ: 250-300

H MSI M7 λέει τίποτα ή καρφί στην GB Gaming 7?

ποιον cpu εχεις ,ποιες μνημες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2600, μνήμες HyperX Predator 3000/15 αλλά αυτές θα αλλαχτούν με τις FlareX 3200/14. Ούτως ή αλλώς οι Predator τρέχουν στα 2933/16 πάνω στην υπάρχουσα μητρική

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

2600, μνήμες HyperX Predator 3000/15 αλλά αυτές θα αλλαχτούν με τις FlareX 3200/14. Ούτως ή αλλώς οι Predator τρέχουν στα 2933/16 πάνω στην υπάρχουσα μητρική

Υπερβάλεις σε μητρική, ενώ έχεις απλό 2600. Καλύτερα πάρε την Χ470 pro, ΙΜΗΟ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Αξίζει να δώσω την Χ370 Prime Pro και να παω σε Β450/Χ470; Και αν ναι ποια Χ470; Μπατζετ: 250-300

H MSI M7 λέει τίποτα ή καρφί στην GB Gaming 7?

Ποιες μνήμες έχεις ? 

Μια χαρά είσαι, δεν αξίζει να αλλάξεις μητρική..... 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι η Taichi υποστήριζε overclocking του Athlon 200GE πριν πάρει το AGESA PinnaclePI 1.0.0.6. Άρα αυτή η δυνατότητα δεν οφείλεται σε παράλειψη κλειδώματος του overclocking στο 1.0.0.6. Μάλλον η AMD έδωσε το οκ.
https://www.jzelectronic.de/jz2/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκαν (ακόμα ανεπίσημα) όλα τα BIOSs για Χ470, Β450 στις Asrock...για τα 3ρια, 3....

Να παρενοχλήσω λέτε πάλι τον "φίλο" μου?

Πόσοι είμαστε, αλήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Βγήκαν (ακόμα ανεπίσημα) όλα τα BIOSs για Χ470, Β450 στις Asrock...για τα 3ρια, 3....

Να παρενοχλήσω λέτε πάλι τον "φίλο" μου?

Πόσοι είμαστε, αλήθεια?

Count me in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 hours ago, Πέτρος said:

Για τους ευτυχείς κατόχους Χ470 Taichi:

https://www.overclock.net/forum/27765664-post4455.html

BIOS v2.0, AGESA 1006

Από "συνεργάτη" της Asrock όμως, κι όχι απευθείας.

Έστω...

A στο καλό! Να το δοκιμάσω άραγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unofficial 4.82 BIOS για την X370 Taichi. Δεν το εχω δοκιμασει γιατι δεν εχω Taichi, οποτε ο καθενας παιρνει το ρισκο του.
Το εδωσε το support team σε εναν user απο το overclock.net χωρις changelog, αλλα υποτιθεται οτι φτιαχνει bugs και εχει γενικα improvements

https://www.mediafire.com/file/dx3aiaa6u3xry73/X370TC4_1545245755522.82.zip/file

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

A στο καλό! Να το δοκιμάσω άραγες;

To επίσημο είναι, απλά μέχρι πριν κάποιες ώρες δεν είχε εμφανιστεί στους servers  της "μαμάς".

Μέχρι τώρα, μόνο καλά ακούγονται στις υπόλοιπες εταιρείες.

Τώρα, αν τα σκ.τωσαν στην Asrock...

15 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Unofficial 4.82 BIOS για την X370 Taichi. Δεν το εχω δοκιμασει γιατι δεν εχω Taichi, οποτε ο καθενας παιρνει το ρισκο του.
Το εδωσε το support team σε εναν user απο το overclock.net χωρις changelog, αλλα υποτιθεται οτι φτιαχνει bugs και εχει γενικα improvements

https://www.mediafire.com/file/dx3aiaa6u3xry73/X370TC4_1545245755522.82.zip/file

Όπως έγραψα κι εκεί, 1-2 μέρες ακόμα μήπως και δεήσει και βγει και για εμάς κάτι νεότερο, και από Σάββατο βλέπουμε.

Νισάφι πια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

To επίσημο είναι, απλά μέχρι πριν κάποιες ώρες δεν είχε εμφανιστεί στους servers  της "μαμάς".

Μέχρι τώρα, μόνο καλά ακούγονται στις υπόλοιπες εταιρείες.

Τώρα, αν τα σκ.τωσαν στην Asrock...

Όπως έγραψα κι εκεί, 1-2 μέρες ακόμα μήπως και δεήσει και βγει και για εμάς κάτι νεότερο, και από Σάββατο βλέπουμε.

Νισάφι πια!

Aς ελπισουμε να δουμε κατι και στην Gaming X.... Ειδικα αυτο το "Athlon 200GE Overlcocking" μου αρεσει, διοτι τυγχανει να εχω εναν να καθεται αυτην την στιγμη και θα ηθελα να παρω κανα ποντο  στο HWBot απο αυτον αν γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
26 minutes ago, Πέτρος said:

To επίσημο είναι, απλά μέχρι πριν κάποιες ώρες δεν είχε εμφανιστεί στους servers  της "μαμάς".

Μέχρι τώρα, μόνο καλά ακούγονται στις υπόλοιπες εταιρείες.

Τώρα, αν τα σκ.τωσαν στην Asrock...

Όπως έγραψα κι εκεί, 1-2 μέρες ακόμα μήπως και δεήσει και βγει και για εμάς κάτι νεότερο, και από Σάββατο βλέπουμε.

Νισάφι πια!

Λοιπόν το πέρασα.

Μια αρχική παρατήρηση είναι ότι έδωσα 1,35 στις ραμ και τώρα ο σένσορας δείχνει 1,368, ενώ πριν έδειχνε 1,392 στην ίδια ρύθμιση. (Το ίδιο και στο hwinfo).
Επίσης στο debug led έχει προστεθεί μια επιλογή να δείχνει "cpu temp" αντί μόνο για tctl σε realtime, ωστόσο φαίνεται να είναι broken, δείχνει 33 ακούνητα. Κρίμα, γιατί πάντα ό,τι έβλεπα στο debug led αφαιρούσα με το μυαλό -10, έλεγα μήπως μπορούσαμε να βλέπουμε την πραγματική θερμοκρασία πια...

Αρχικά bootαρα Windows με τις ίδιες ρυθμίσεις με πριν, απλά με vdimm 1,35 (πριν το είχα 1,375). Για να δούμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Λοιπόν το πέρασα.

Μια αρχική παρατήρηση είναι ότι έδωσα 1,35 στις ραμ και τώρα ο σένσορας δείχνει 1,368, ενώ πριν έδειχνε 1,392 στην ίδια ρύθμιση. (Το ίδιο και στο hwinfo).
Επίσης στο debug led έχει προστεθεί μια επιλογή να δείχνει "cpu temp" αντί μόνο για tctl σε realtime, ωστόσο φαίνεται να είναι broken, δείχνει 33 ακούνητα. Κρίμα, γιατί πάντα ό,τι έβλεπα στο debug led αφαιρούσα με το μυαλό -10, έλεγα μήπως μπορούσαμε να βλέπουμε την πραγματική θερμοκρασία πια...

Αρχικά bootαρα Windows με τις ίδιες ρυθμίσεις με πριν, απλά με vdimm 1,35 (πριν το είχα 1,375). Για να δούμε...

Στο ψητό πέρνα...

Δες mem latency κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...