Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
40 minutes ago, BlueBlood7 said:

Καλοκαίρι? :huh:

Όταν βγουν οι Ryzen 2 εν πάσει περιπτώσει, ουδείς γνωρίζει. Κι εγώ κατά Μάη το νωρίτερο λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dem είπε

Έχετε άποψη για το 

Crosshair 7 hero ή gigabyte gaming 7 WiFi ; 

Στοχεύουμε σε zen2 το καλοκαίρι και support bios. 

Αυτός τι λέει για το BCLK της GIGA ;

Γιατί να την πάρεις από τώρα τη μητρική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Δεν παιρνεις τιποτα, εκτος και αν οντως το χρειαζεσαι τωρα οποτε παιρνεις μια Taichi. 
Οχι gigabyte γιατι ειναι.... gigabyte και η Corsshair μας τα χαλαει γενικα τελευταια με προβληματικα BIOS, κακο RAM OC και γενικοτερα θεματακια.

Τωρα θα σου ελεγα M7, αλλα χαιρετα το PBO...

Το μόνο αρνητικό από giga είναι το δύστροπο layout στο bios ;  

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Γιατί να την πάρεις από τώρα τη μητρική?

Τα υπόλοιπα τα σχεδόν τα έχω , δεν υπάρχει desktop στημένο , δεν γίνεται να περιμένουμε μέχρι  Q2 19. Πιστεύω ότι και οι 2 δεν θα έχουν  πρόβλημα με zen2. Και η ιστορία έχει τραβήξει πάρα πολύ λόγο έλλειψης χρόνου. 

 

Δηλαδή ανάμεσα σε taichi crosshair και gaming 7 , επιλέγουμε taichi. ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dem είπε

Το μόνο αρνητικό από giga είναι το δύστροπο layout στο bios ;  

Τα υπόλοιπα τα σχεδόν τα έχω , δεν υπάρχει desktop στημένο , δεν γίνεται να περιμένουμε μέχρι  Q2 19. Πιστεύω ότι και οι 2 δεν θα έχουν  πρόβλημα με zen2. Και η ιστορία έχει τραβήξει πάρα πολύ λόγο έλλειψης χρόνου. 

Δηλαδή ανάμεσα σε taichi crosshair και gaming 7 , επιλέγουμε taichi. ; 

Τι έχεις μέχρι τώρα που θα τα κουμπώσεις στη μητρική ? 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, dem said:

Το μόνο αρνητικό από giga είναι το δύστροπο layout στο bios ;  

Τα υπόλοιπα τα σχεδόν τα έχω , δεν υπάρχει desktop στημένο , δεν γίνεται να περιμένουμε μέχρι  Q2 19. Πιστεύω ότι και οι 2 δεν θα έχουν  πρόβλημα με zen2. Και η ιστορία έχει τραβήξει πάρα πολύ λόγο έλλειψης χρόνου. 

Δηλαδή ανάμεσα σε taichi crosshair και gaming 7 , επιλέγουμε taichi. ; 

Καλά μη φανταστείς ότι είναι καμία καταπληκτική μητρική, απλά οκ είναι. Από ρυθμίσεις δε μου λείπει τίποτα πάντως προσωπικά, αλλά δεν είμαι και κάνας hardcore overclocker. Όλα δουλεύουν όπως πρέπει, δεν μπαγκαρει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Καλά μη φανταστείς ότι είναι καμία καταπληκτική μητρική, απλά οκ είναι. Από ρυθμίσεις δε μου λείπει τίποτα πάντως προσωπικά, αλλά δεν είμαι και κάνας hardcore overclocker. Όλα δουλεύουν όπως πρέπει, δεν μπαγκαρει κάτι.

Ε τι overclock να κάνεις με AMD.. με αέρα και AIO .. μια καλή μητρική θέλεις με καλά VRM να εφαρμόζει σωστά το PBO και να έχει καλό support στα bios updates λόγο ASEGA και zen2. Το θέμα είναι ποιος θα υποστηρίξει περισσότερο τα bios . Asus gigabyte ή asrock ; 

Gigabyte gaming 7 γιατί δεν παίρνει κανείς ; Τι κακό έχει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
36 minutes ago, dem said:

Ε τι overclock να κάνεις με AMD.. με αέρα και AIO .. μια καλή μητρική θέλεις με καλά VRM να εφαρμόζει σωστά το PBO και να έχει καλό support στα bios updates λόγο ASEGA και zen2. Το θέμα είναι ποιος θα υποστηρίξει περισσότερο τα bios . Asus gigabyte ή asrock ; 

Gigabyte gaming 7 γιατί δεν παίρνει κανείς ; Τι κακό έχει ; 

Οι δράκοι και τα μπλιμπλικια της μου κάνουν πολύ παιδικά, δε με τράβηξαν καθόλου. Προτιμώ χίλιες φορές το theme της x470 taichi. 

Θεωρώ ότι όλες οι Χ470 (πόσο μάλλον οι κορυφαίες κάθε εταιρείας) θα λάβουν καλή υποστήριξη των επόμενων ruzen. Ακόμα δε ξέρουμε τίποτα για αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, dem είπε

Ε τι overclock να κάνεις με AMD.. με αέρα και AIO .. μια καλή μητρική θέλεις με καλά VRM να εφαρμόζει σωστά το PBO και να έχει καλό support στα bios updates λόγο ASEGA και zen2. Το θέμα είναι ποιος θα υποστηρίξει περισσότερο τα bios . Asus gigabyte ή asrock ; 

Gigabyte gaming 7 γιατί δεν παίρνει κανείς ; Τι κακό έχει ; 

Αν σκοπευεις να πας σε zen2 γιατι να παρεις τωρα μητρικη και να μην παρεις μια x570? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Bennet (ο οποιος εχει δουλεψει στο παρελθον με τους reds) λεει το εξης για το video του Adored σχετικα με τους Zen 3. 
48421042_576879039438713_4967027053875429376_n.png?_nc_cat=100&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=b645a336d6061f9d0ab058e8c9d52bf8&oe=5CD68C2F

Τωρα τις λεπτομερειες θα τις μαθουμε στο CES, καλη ωρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δοκίμασε 4.2 / 1.4V με την Η100i V2 στον 2600 ή είναι υπερβολική η τάση; Κάποια πρόταση για OC στο 2600; Θα ήθελα να μου κάτσει στα 4-4.2 

Μητρική ASUS X370 Prime Pro ρώτησα και παλαιότερα ξέρω αλλα τωρα μου ηρθε η ορεξη να ασχοληθω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Να δοκίμασε 4.2 / 1.4V με την Η100i V2 στον 2600 ή είναι υπερβολική η τάση; Κάποια πρόταση για OC στο 2600; Θα ήθελα να μου κάτσει στα 4-4.2 

Μητρική ASUS X370 Prime Pro ρώτησα και παλαιότερα ξέρω αλλα τωρα μου ηρθε η ορεξη να ασχοληθω :P

Αγορινα υπερβολικη ταση ειναι τα 1.6 οχι τα 1.4. Μεχρι 1.425 για 24/7 δινεις ανετα αν και σε Zen+ δεν το συνιστω γιατι το 12nm της GloFo εχει πολυ leakage μετα απο τα 1.4V (οχι οτι θα εχεις θεμα με τετοια ψυξη). 

Γενικα αν πιασεις 4 να εισαι ευχαριστημενος. Τα ορια του 2600 ειναι τα 4-4.1 συνηθως. Για 4.2-4.3 θες 2600Χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thetiesthatbind είπε

Οκ μπόι θα το τσεκάρω! Να το κάνω μέσο του Ryzen Master ή από μητρική κανονικά; 

Φυσικα και μεσα απο BIOS. Πρωταρχικος κανονας αν θες να κανεις σοβαρο OC και οχι να ανεβασεις 200MHz, ειναι οτι το BIOS ειναι η αρχη και το τελος.

Εξαιρουνται οσοι παιζουν με υγρο αζωτο και θελουν ρεκορ συχνοτητας στο CPU-Z μιας και εκει μπορει ο επεξεργαστης σου να μην ειναι αντεχει να μπουταρει windows, αλλα να μπορει να αντεξει αυτην την συχνοτητα για κανα 30αρι δευτερα σε περιβαλλον windows ετσι ωστε να βγαλεις το validation. Για οποιαδηποτε αλλη περιπτωση, το software μονο για τις καρτες γραφικων παιδες :P

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mερικα ενδιαφεροντα πραγματα στο νεο update του Linux Kernel. Αν καταλαβα καλα η L3 cache θα ειναι shared απο ολα τα cores πραγμα που σημαινει οτι μεταξυ των cores σε ενα chiplet μαλλον δεν θα υπαρχει IF. Η L3 cache στους Ryzen ειναι σε διαταξη 8+8 η 4+4, αναλογα ποιο μοντελο κοιτας, χωρισμενη στα ισα ανα CCX. 

Oποτε λογω αυτου περιμενω να δω πολυ μεγαλη μειωση σε inter-core latency αφου και αμεση προσβαση θα εχουν στην L3 cache και δεν θα υπαρχει λογος για IF. Τα chiplets επισης απο οτι θυμαμαι βγαινουν μεχρι 8C/16T, πραγμα το οποιο σημαινει οτι οσοι Ryzen εχουν ενα chiplet μονο, για gaming θα ειναι ταμαμ. 

https://www.eteknix.com/linux-adds-amd-rome-zen-2-support/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...