Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Πέτρος said:

Στο ψητό πέρνα...

Δες mem latency κλπ.

65,7 με 3200 14-15-14-28 και τέρμα σφιχτά timings. (Είμαι dual rank 2x16 bdies θυμιζω)
Αντίστοιχα 65,4 είχα βγάλει με 3200 14-14-14-28 στο προηγούμενο BIOS (που δεν ήταν rock stable τελικά, ήθελε 15 το ένα subtiming).

Το ίδιο ακριβώς μου φαίνεται.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Aς ελπισουμε να δουμε κατι και στην Gaming X.... Ειδικα αυτο το "Athlon 200GE Overlcocking" μου αρεσει, διοτι τυγχανει να εχω εναν να καθεται αυτην την στιγμη και θα ηθελα να παρω κανα ποντο  στο HWBot απο αυτον αν γινεται...

Πέρασε και η σημερινή και ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Αύριο θα του "επιτεθώ"... 😛

Τώρα, σε ότι αφορά το 4.82, ναι μεν γράφονται κάποια καλά πράγματα (λίγο πιο σπιρτόζικο, λίγο πιο τακτοποιημένο, 1-2 νέες επιλογές προς διερεύνηση), αλλά όσοι είναι με Hynix M-dies (καλή ώρα εγώ) και το δοκίμασαν, δεν παίρνει τίποτα πάνω από 2133...όπως περίπου ήμουν εγώ με το 4.80 δλδ.

Ίσως, όπως αναφέρουν, να μην έχουν "περάσει" σε αυτό κάποιες βελτιστοποιήσεις και ρυθμίσεις για τις Μ.

Περιένω και αλλους να δοκιμάσουν, μήπως και ήταν τυχαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι HyperX Predator κλοκαρουν καλά πάνω στην Χ370 Prime Pro? Έχω 3000/15 που χρονίζουν στα 2933/15 και θέλω να δω αν μπορώ να τις σηκώσω στα3200 είτε 16 είτε 15. Γιατι για 14 δε νομίζω ότι θα υπήρχε περίπτωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Οι HyperX Predator κλοκαρουν καλά πάνω στην Χ370 Prime Pro? Έχω 3000/15 που χρονίζουν στα 2933/15 και θέλω να δω αν μπορώ να τις σηκώσω στα3200 είτε 16 είτε 15. Γιατι για 14 δε νομίζω ότι θα υπήρχε περίπτωση 

X370, ASUS και μνημες δεν πανε γενικα καλα μαζι. 
Τωρα για 3200 μπορω να δω ενα CL16. Παρακατω δυσκολα. Το 14 νομιζω πως το λες σαν αστειο ε? Γιατι με b-dies και αν....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Οι HyperX Predator κλοκαρουν καλά πάνω στην Χ370 Prime Pro? Έχω 3000/15 που χρονίζουν στα 2933/15 και θέλω να δω αν μπορώ να τις σηκώσω στα3200 είτε 16 είτε 15. Γιατι για 14 δε νομίζω ότι θα υπήρχε περίπτωση 

μην μπεις στον κοπο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, πρωτο testing με το νεο AGESA, τα πηρε ολα κανονικα και μπουταρε χωρις προβληματα. Στο AIDA εχω ιδιο bandwidth πανω κατω σε write/read και copy, αλλα το latency επεσε κατα 4.2ns.
Τα αποτελεσματα τα εβγαλα απο 3 run average.

Tωρα δεν ξερω αν κλοκαρουν καλυτερα μεν, αλλα 4.2ns ηταν ωραιο gain. Επισης στις ASRock μητρικες εχουμε το "DRAM Profile" το οποιο ειναι ουσιαστικα settings απο κιτακια που υπαρχουν στο QVL. Πχ οταν το ανοιξα μου εβαλε timings και συχνοτητα για 3200MHz Corsair Vengance LPX 32GB. Aχρηστο για εμας τους overclockers, για τον μεσο χρηστη ισως να ειναι χρησιμο. 

Ενδιαφερουσα επισης αλλαγη, ειναι το γεγονος οτι το Soc Voltage το οποιο εκτελουσε χρεη διακοσμησης στο 4.90 BIOS, στο 5.20 εχει εξαφανιστει εντελως και η μονη επιλογη που εχουμε και παλι ειναι τα preset offsets.

Well, απο το να το εχεις και να μην κανει τιποτα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
34 minutes ago, dem said:

Έχετε άποψη για το 

Crosshair 7 hero ή gigabyte gaming 7 WiFi ; 

Στοχεύουμε σε zen2 το καλοκαίρι και support bios. 

Αυτός τι λέει για το BCLK της GIGA ;

To bclk oc είναι εκτός για καθημερινό oc. Πολλά προβλήματα. Μη το κοιτάζεις καν. Για τις μητρικές αυτές δεν έχω άποψη, αγόρασα asrock.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dem είπε

Έχετε άποψη για το 

Crosshair 7 hero ή gigabyte gaming 7 WiFi ; 

Στοχεύουμε σε zen2 το καλοκαίρι και support bios. 

Αυτός τι λέει για το BCLK της GIGA ;

Δεν παιρνεις τιποτα, εκτος και αν οντως το χρειαζεσαι τωρα οποτε παιρνεις μια Taichi. 
Οχι gigabyte γιατι ειναι.... gigabyte και η Corsshair μας τα χαλαει γενικα τελευταια με προβληματικα BIOS, κακο RAM OC και γενικοτερα θεματακια.

Τωρα θα σου ελεγα M7, αλλα χαιρετα το PBO...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...