Προς το περιεχόμενο

Χιλιάδες Σουηδοί τοποθετούν πλέον μικροτσίπ στα χέρια τους


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
7 minutes ago, Stamer said:

Πέρα από την πλάκα... προσωπικά δεν μπορώ να διακρίνω κανένα πρόβλημα στο να έβαζα ένα τσιπάκι. Όχι οτι θα τρέξω, αλλά αν μου πουν μία ωραία μέρα οτι είναι υποχρεωτικό... κλάιν. Θα ήθελα απόψεις πως πραγματικά θα μας επηρέαζε αρνητικά κάτι τέτοιο.

Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ. Δεν θα τρέξω από τους πρώτους για να κάνω κάτι τέτοιο επειδή θα είναι ...τρέντυ! Θα πρέπει πρώτα να μου εξηγήσει κάποιος τα πλεονεκτήματα από τη χρήση του και να καταλάβω αντίστοιχα το κατά πόσο θα με διευκολύνει σε σχέση με τα μέσα που χρησιμοποιώ σήμερα. Αν δω πως όντως θα υπάρχουν πλεονεκτήματα, δε βλέπω το λόγο για να μην το κάνω. Το ιδανικό σενάριο για μένα θα ήταν να αντικαταστήσει αυτό το chip όλα τα πράγματα που κουβαλάω πάνω μου καθημερινά (πιστωτικές, εισιτήρια, ταυτότητα, κάρτες εισόδου, κλπ).

3 minutes ago, what_if said:

το matrix δεν ηταν τυχαια μεγαλη ταινια, οι περισσοτεροι την καταλαβαν επιφανειακα

το βλεπουμε για αλλη μια φορα κ που; σε ενα τεχνολογικο site οπου οι περισσοτεροι μπορουν να καταλαβουν πεντε πραγματα παραπανω

Το matrix ήταν ένα μυθιστόρημα που έγραψε ένας σεναριογράφος.  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Θα γίνουν μόδα, όπως μόδα θα γίνει και το σχετικό hacking, είτε καλόβουλο είτε κακόβουλο.
(θυμάστε ένα βιντεάκι για το πως θα μπορούσε κάποιος να χρεώσει μια ανέπαφη κάρτα ερήμην του ιδιοκτήτη της; Κάτι ανέπαφα ανάλογο θα μπορούσε να γίνει κι εδώ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Stamer είπε

. Όχι οτι θα τρέξω, αλλά αν μου πουν μία ωραία μέρα οτι είναι υποχρεωτικό... κλάιν. Θα ήθελα απόψεις πως πραγματικά θα μας επηρέαζε αρνητικά κάτι τέτοιο.

Και τι δεν θα εδινα να πει καποιος ντοπιος πολιτικος για εμφυτευμενα τσιπακια 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

 

Ήθελες να πεις κάτι και το κόλλησες σε ένα θέμα που είναι εντελώς άσχετο μόνο και μόνο για να το φέρεις στα μέτρα σου. So?

Μερικές απαντήσεις πίσω αν δεις θα καταλάβεις.Ή δεν τα είδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, palawiaris said:

Μερικές απαντήσεις πίσω αν δεις θα καταλάβεις.Ή δεν τα είδες;

Εχω διαβάσει τόσα τέρατα εδώ μέσα απο χθες, που ίσως να μου ξέφυγαν και μερικά on topic! :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

910019

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ. Δεν θα τρέξω από τους πρώτους για να κάνω κάτι τέτοιο επειδή θα είναι ...τρέντυ! Θα πρέπει πρώτα να μου εξηγήσει κάποιος τα πλεονεκτήματα από τη χρήση του και να καταλάβω αντίστοιχα το κατά πόσο θα με διευκολύνει σε σχέση με τα μέσα που χρησιμοποιώ σήμερα. Αν δω πως όντως θα υπάρχουν πλεονεκτήματα, δε βλέπω το λόγο για να μην το κάνω. Το ιδανικό σενάριο για μένα θα ήταν να αντικαταστήσει αυτό το chip όλα τα πράγματα που κουβαλάω πάνω μου καθημερινά (πιστωτικές, εισιτήρια, ταυτότητα, κάρτες εισόδου, κλπ).

Όλα όσα ανέφερες θα ήταν πραγματικά τέλεια. Και θα μπορούσαν να υπάρχουν και ένα σωρό χρήσεις σε ιατρικά θέματα (και βάλε και ενσωματωμένο gps μέσα για τόσους ανθρώπους που αγνοούνται όλη την ώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, bluesattack said:

Και τι δεν θα εδινα να πει καποιος ντοπιος πολιτικος για εμφυτευμενα τσιπακια 😅

Ξαναρωτάω: τι διαφορά θα υπάρχει στο εμφυτευμένο τσιπάκι από το τσιπάκι που υπάρχει σε μια κάρτα? 

Just now, Stamer said:

910019

Όλα όσα ανέφερες θα ήταν πραγματικά τέλεια. Και θα μπορούσαν να υπάρχουν και ένα σωρό χρήσεις σε ιατρικά θέματα (και βάλε και ενσωματωμένο gps μέσα για τόσους ανθρώπους που αγνοούνται όλη την ώρα)

Το GPS είναι κάτι διαφορετικό μιας και πλέον η συσκευή θα πάψει να είναι απλά ένα chip που εκπέμπει ένα id. Ασε που και τεχνικά ένα σκέτο τσιπάκι δεν μπορεί από μόνο του να είναι ανιχνεύσιμο από έναν δορυφόρο στο διάστημα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ξαναρωτάω: τι διαφορά θα υπάρχει στο εμφυτευμένο τσιπάκι από το τσιπάκι που υπάρχει σε μια κάρτα? 

Το GPS είναι κάτι διαφορετικό μιας και πλέον η συσκευή θα πάψει να είναι απλά ένα chip που εκπέμπει ένα id. Ασε που και τεχνικά ένα σκέτο τσιπάκι δεν μπορεί από μόνο του να είναι ανιχνεύσιμο από έναν δορυφόρο στο διάστημα! :)

Σαφώς, απλά σκέφτομαι και την ενδεχόμενη εξέλιξη των chip μελλοντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Stamer είπε

910019

Όλα όσα ανέφερες θα ήταν πραγματικά τέλεια. Και θα μπορούσαν να υπάρχουν και ένα σωρό χρήσεις σε ιατρικά θέματα (και βάλε και ενσωματωμένο gps μέσα για τόσους ανθρώπους που αγνοούνται όλη την ώρα)

Είναι μήπως το ίδιο παραμύθι που μερικοί σώθηκαν γιατί είχαν iPhone σε σεισμούς και καταστροφές;

Επεξ/σία από palawiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ξαναρωτάω: τι διαφορά θα υπάρχει στο εμφυτευμένο τσιπάκι από το τσιπάκι που υπάρχει σε μια κάρτα? 

 

Την ιδια διαφορα που εχει η ταυτοτητα απο το μαρκαρισμα με πυρωμενο σιδερο στα βοδια 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ξαναρωτάω: τι διαφορά θα υπάρχει στο εμφυτευμένο τσιπάκι από το τσιπάκι που υπάρχει σε μια κάρτα? 

Το πρώτο τοποθετείται στο σώμα μας με μικροεπεμβαση, είναι μόνιμο,δε μπορείς να το αφαιρεις κατά βούληση και το κουβαλάς πάντα μέσα σου.

Τη κάρτα οποτε γουστάρω την αφήνω στο σπίτι.

Γιατί να θέλω να βγάζω το τσιπακι;

Γιατί είμαι ελεύθερος και μπορώ να το κάνω.

Συνεπώς χάνω την ελευθερία και το δικαίωμα να το έχω κατά βούληση.

Επεξ/σία από opera
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, palawiaris είπε

Είναι μήπως το ίδιο παραμύθι που μερικοί σώθηκαν γιατί είχα iPhone σε σεισμούς και καταστροφές;

Εσύ το μόνο που βλέπεις πραγματικότητα και όχι παραμύθι απ'οτι κατάλαβα, είναι το 666, τα ρομποτ και τα σχετικά.... 

Ο καθένας είναι ελεύθερος να πετάει τις μπαρούφες του όπως θέλει. ΌΜΩΣ... καλό είναι να έχει επιχειρήματα να τις στηρίζει.

4 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Την ιδια διαφορα που εχει η ταυτοτητα απο το μαρκαρισμα με πυρωμενο σιδερο στα βοδια 

Το μαρκάρισμα με πυρωμένα σίδερο καταστρέφει τον ιστό του δέρματος, σου προκαλεί βλάβη (πλάκα πλάκα ούτε στα βόδια θα έπρεπε να γίνεται, δεν ξέρω αν όντως γίνεται).

Άλλο επιχείρημα, πάμε παρακάτω.

3 λεπτά πριν, opera είπε

Το πρώτο τοποθετείται στο σώμα μας με μικροεπεμβαση, είναι μόνιμο,δε μπορείς να το αφαιρεις κατά βούληση και το κουβαλάς πάντα μέσα σου.

Τη κάρτα οποτε γουστάρω την αφήνω στο σπίτι.

Γιατί να θέλω να βγάζω το τσιπακι;

Γιατί είμαι ελεύθερος και μπορώ να το κάνω.

Λάθος! Είσαι υποχρεωμένος να κουβαλάς την ταυτότητά σου.

Επεξ/σία από Stamer
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό για τη χρήση τσιπ είναι ιατρικοί λόγοι. Μέσα σε τσιπ να είναι περασμένο το ιστορικό σου και σε ώρα ανάγκης να μπορούν να το βρουν οι γιατροί ώστε να ξέρουν και τι χρειάζεσαι. 

Πχ.. Ο πατέρας μου στο πορτοφόλι του έχει κάρτα για τον απινιδωτη που έχει εμφυτευμενο. Αν εμπλακεί σ ένα ατύχημα και τον πάνε στα ΤΕΠ ΑΝΤΕ ψάξε το πορτοφόλι.

Ο ανιψιός μου έχει πρόβλημα στα επινεφριδια δεν παράγει κορτιζόλη, και επίσης γι αυτό έχει μια ειδική κάρτα. Όταν χτυπήσει κινδυνεύει η ζωή του και πρέπει να του χορηγηθεί κορτιζόνη. Άντε πες σε παιδί να έχει την κάρτα πάντα μαζί ή πχ να του συμβεί κάτι και να μην είναι γονεις/δασκάλα μαζί να ενημερώσει.

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, opera said:

Το πρώτο τοποθετείται στο σώμα μας με μικροεπεμβαση, είναι μόνιμο,δε μπορείς να το αφαιρεις κατά βούληση και το κουβαλάς πάντα μέσα σου.

Τη κάρτα οποτε γουστάρω την αφήνω στο σπίτι.

Γιατί να θέλω να βγάζω το τσιπακι;

Γιατί είμαι ελεύθερος και μπορώ να το κάνω.

Συνεπώς χάνω την ελευθερία και το δικαίωμα να το έχω κατά βούληση.

Νομίζω πως κάπου υπερβάλλεις. Την ταυτότητά σου οφείλεις να την έχεις συνεχώς μαζί σου κάθε φορά που χρησιμοποιείς μια δημόσια υπηρεσία κλπ. Το chip μπαίνει απλά κάτω απο δέρμα όπως αυτό που βάζουμε στα κατοικίδια κλπ και αν θες το αφαιρείς εξίσου εύκολα. Εδώ οι άνθρωποι κάνουν άλλες μόνιμες αισθητικές επεμβάσεις στο σώμα τους που είναι πιο πολύπλοκες από ένα chip...

Και ακόμη δεν κατάλαβα ποια ελευθερία μου θα καταπατηθεί αν το id μου αντί για το πορτοφόλι μου μεταφερθεί στο χέρι μου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Stamer είπε

 

Λάθος! Είσαι υποχρεωμένος να κουβαλάς την ταυτότητά σου.

Υποχρεωμένος είμαι αλλά μπορώ αν γουστάρω να την αφήσω στο σπίτι και αν μου γίνει έλεγχος να με πάνε στο τμήμα για εξακρίβωση.

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Νομίζω πως κάπου υπερβάλλεις. Την ταυτότητά σου οφείλεις να την έχεις συνεχώς μαζί σου κάθε φορά που χρησιμοποιείς μια δημόσια υπηρεσία κλπ. Το chip μπαίνει απλά κάτω απο δέρμα όπως αυτό που βάζουμε στα κατοικίδια κλπ και αν θες το αφαιρείς εξίσου εύκολα. Εδώ οι άνθρωποι κάνουν άλλες μόνιμες αισθητικές επεμβάσεις στο σώμα τους που είναι πιο πολύπλοκες από ένα chip...

Και ακόμη δεν κατάλαβα ποια ελευθερία μου θα καταπατηθεί αν το id μου αντί για το πορτοφόλι μου μεταφερθεί στο χέρι μου... 

Θέλεις να σε υποχρεωσω να κάνεις τατουάζ ή piercing?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...