Προς το περιεχόμενο

Χιλιάδες Σουηδοί τοποθετούν πλέον μικροτσίπ στα χέρια τους


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστα τα λες billdano αλλα να μη ξεχναμε και καποιους παρανοικους που για να διασκεδασουν με τη θρησκοληψια του κοσμου βαζουν το 666 μεσα στη τεχνολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
Just now, rus said:

Σωστα τα λες billdano αλλα να μη ξεχναμε και καποιους παρανοικους που για να διασκεδασουν με τη θρησκοληψια του κοσμου βαζουν το 666 μεσα στη τεχνολογια.

Δεν με ενδιαφέρουν αυτές οι απόψεις και οι θεωρίες. Με ενδιαφέρει μια σοβαρή συζήτηση πάνω σε πραγματικές αναλύσεις, ανησυχίες, κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν με ενδιαφέρουν αυτές οι απόψεις και οι θεωρίες. Με ενδιαφέρει μια σοβαρή συζήτηση πάνω σε πραγματικές αναλύσεις, ανησυχίες, κλπ. 

Μα δεν είναι αποψη και θεωρια οτι το 666 υπαρχει στο barcode και σε αλλά πραγματα, γεγονος είναι.

(καταργηθηκε η αυτοματη συμπτυξη δυο συνεχομενων ποστς?)

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ο άνθρωπος είναι πολύ δουλοπρεπείς.Νιώθει πάντα την ανάγκη να τον συμπεριφέρονται έτσι για 'το καλό του'.

Ακόμη ο νεο-Έλληνας εκτός από δουλοπρεπείς έχει μέσα του εμφυτεύσει και τον ραγιαδασμό.

Πάντα οι άλλοι είναι ανώτεροι.Κάτι που ο αρχαίος Έλληνας πιστεύω δεν θα το επέτρεπε ΠΟΤΕ.

Δυστυχώς ειδικά το δεύτερο στο εξωτερικό το ζω καθημερινά.Σκύψιμο το κεφάλι και 'κότα',αλλά από πίσω πάντα θα λέει....θα τους γ.....ω.

Ευτυχώς ποτέ μου δεν ήμουν έτσι,ποτέ μου δεν υποτίμησα την εθνικότητά μου, ποτέ δεν άφησα άλλον να υποτιμήσει την χώρα μου και ποτέ μου δεν βγήκα χαμένος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, rus said:

Μα δεν είναι αποψη και θεωρια οτι το 666 υπαρχει στο barcode και σε αλλά πραγματα, γεγονος είναι.

(καταργηθηκε η αυτοματη συμπτυξη δυο συνεχομενων ποστς?)

Είναι γεγονός για όσους πιστεύουν σε παραμύθια. Κάτι άλλο σε πιο χειροπιαστή ανησυχία έχουμε να συζητήσουμε? Μια βασική ανησυχία είναι για παράδειγμα τα προσωπικά μας δεδομένα και τι θα γίνει αν πέσουν σε λάθος χέρια καθώς και τα συστήματα προστασίας που υπάρχουν σε αυτές τις υλοποιήσεις. 

3 minutes ago, palawiaris said:

Τελικά ο άνθρωπος είναι πολύ δουλοπρεπείς.Νιώθει πάντα την ανάγκη να τον συμπεριφέρονται έτσι για 'το καλό του'.

Ακόμη ο νεο-Έλληνας εκτός από δουλοπρεπείς έχει μέσα του εμφυτεύσει και τον ραγιαδασμό.

Πάντα οι άλλοι είναι ανώτεροι.Κάτι που ο αρχαίος Έλληνας πιστεύω δεν θα το επέτρεπε ΠΟΤΕ.

Δυστυχώς ειδικά το δεύτερο στο εξωτερικό το ζω καθημερινά.Σκύψιμο το κεφάλι και 'κότα',αλλά από πίσω πάντα θα λέει....θα τους γ.....ω.

Ευτυχώς ποτέ μου δεν ήμουν έτσι,ποτέ μου δεν υποτίμησα την εθνικότητά μου, ποτέ δεν άφησα άλλον να υποτιμήσει την χώρα μου και ποτέ μου δεν βγήκα χαμένος.

Ήθελες να πεις κάτι και το κόλλησες σε ένα θέμα που είναι εντελώς άσχετο μόνο και μόνο για να το φέρεις στα μέτρα σου. So?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Είναι γεγονός για όσους πιστεύουν σε παραμύθια. Κάτι άλλο σε πιο χειροπιαστή ανησυχία έχουμε να συζητήσουμε? Μια βασική ανησυχία είναι για παράδειγμα τα προσωπικά μας δεδομένα και τι θα γίνει αν πέσουν σε λάθος χέρια. 

Σοβαρα νομιζεις οτι είναι παραμυθι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν με ενδιαφέρουν αυτές οι απόψεις και οι θεωρίες. Με ενδιαφέρει μια σοβαρή συζήτηση πάνω σε πραγματικές αναλύσεις, ανησυχίες, κλπ. 

Σοβαρη συζητηση , δηλαδη ?

Οι χαζοτεχνοχιπστεραδες , λατρεις των σοσιαλ μεντια, της παραγωγικοτητας και της ανταγωνιστικοτητας , οι πιστοι της τεχνολογιας και της ''καινοτομιας'' , αυτοι που αισθανονται ασχημα αν εχασαν 0,004 sec στην δουλεια ασκοπα, αυτοι που ειναι πολυασχολοι και δεν μπορουν να αναψουν το θερμοσιφωνα στο σπιτι, αλλα θελουν να το κανουν απο μακρια , αυτοι που αγωνιουν αν οι φιλοι τους ανεβασαν στο ισταγραμ φωτογραφια της πιτσας που εφαγαν , αυτοι που θελουν να πληρωνουν  την μηνιαια συνδρομη στις πιλατες με τροπο γρηγορο και καινοτομο, οπως αρμοζει στην ..συγχρονη εποχη, αυτοι που αγωνιουν μηπως ξεχασουν το smartphone  και δεν προλαβουν..την διακυμανση του χρηματιστηριου....

.....αποφασισαν να χωσουν ενα μαρκουτσι μεσα τους .Απλο δεν ειναι ? 😂

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, rus said:

Σοβαρα νομιζεις οτι είναι παραμυθι?

Μην το συνεχίζεις. Δεν θα προχωρήσουμε μια τέτοια συζήτηση πάλι γιατί ξέρεις τι άλλα μηνύματα θα ακολουθήσουν... :) 

3 minutes ago, bluesattack said:

Σοβαρη συζητηση , δηλαδη ?

Οι χαζοτεχνοχιπστεραδες , λατρεις των σοσιαλ μεντια, της παραγωγικοτηταςκαι της ανταγωνιστικοτητας , οι πιστοι της τεχνολογιας και της ''καινοτομιας'' , αυτοι που αισθανονται ασχημα αν εχασαν 0,004 sec στην δουλεια ασκοπα, αυτοι που ειναι πολυασχολοι και δεν μπορουν να αναψουν το θερμοσιφωνα στο σπιτι, αλλα θελουν να το κανουν απο μακρια , αυτοι που αγωνιουν αν οι φιλοι τους ανεβασαν στο ισταγραμ φωτογραφιατηςπιτσας που εφαγαν , αυτοι που θελουν να πληρωνουν  την μηνιαια συνδρομη στις πιλατες με τροπο γρηγορο και καινοτομο, οπως αρμοζει στην ..συγχρονη κοινωνια, αυτοι που αγωνιουν μηπως ξεχασουν το smartphone  και δεν προλαβουν..την διακυμανση του χρηματιστηριου....

.....αποφασισαν να χωσουν ενα μαρκουτσι μεσα τους .Απλο δεν ειναι ? 😂

Πάλι η κουβέντα για τις ζωές και τις κατσίκες των άλλων... Όχι αγαπητέ. Δεν ζεις μόνος σου μέσα στην κοινωνία και οφείλεις να σέβεσαι και τους άλλους χωρίς να τους κουνάς το δάχτυλο.

Επί της ουσίας έχεις να πεις κάτι? Τα τσιπάκια μέσα σε έναν βηματοδότη, σώζουν ζωές και είναι από τα "καλά", ενώ τα άλλα είναι για το κακό μας?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δεν τους το απαγορεσαι.κανεις.Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να τους παρουμε και στα σοβαρα..επειδη θεωρουν τους ευατους τους ''προοδευτικους'' και ''καινοτομους'' με το βιο-μαρκουτσι

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, bluesattack said:

Μα δεν τους το απαγορεσαι.κανεις.Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να τους παρουμε και στα σοβαρα..επειδη θεωρουν τους ευατους τους ''προοδευτικους'' και ''καινοτομους'' με το βιο-μαρκουτσι

Πες μας λίγο τι εννοείς με το "βιομαρκούτσι". Πως το φαντάζεσαι? Τι νομίζεις πως κάνει πραγματικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billdanos είπε
7 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Μα δεν τους το απαγορεσαι.κανεις.Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να τους παρουμε και στα σοβαρα..επειδη θεωρουν τους ευατους τους ''προοδευτικους'' και ''καινοτομους'' με το βιο-μαρκουτσι

Πες μας λίγο τι εννοείς με το "βιομαρκούτσι". Πως το φαντάζεσαι? Τι νομίζεις πως κάνει πραγματικά?

Πονηρούληδες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Stamer said:

Πονηρούληδες... 

Εγώ μέχρι τώρα "βιομαρκούτσι" θεωρούσα κάτι μεταλλικές σαχλαμάρες που διαπερνούν γλώσσες, χείλια, βυζι@, καθώς και άλλα ...όργανα του σώματος, μιας και είναι ...στη μόδα! Μας πείραξε δηλαδή που το τσιπάκι είναι πιο high tech? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την πλάκα... προσωπικά δεν μπορώ να διακρίνω κανένα πρόβλημα στο να έβαζα ένα τσιπάκι. Όχι οτι θα τρέξω, αλλά αν μου πουν μία ωραία μέρα οτι είναι υποχρεωτικό... κλάιν. Θα ήθελα απόψεις πως πραγματικά θα μας επηρέαζε αρνητικά κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, billdanos είπε

Και τώρα που πέρασε το πρώτο "κύμα των σκληροπυρηνικών", θα ήθελα πραγματικά να κάνουμε μια σοβαρή συζήτηση για το θέμα σαν τεχνολογικό forum που είμαστε. Προφανώς δεν θα μπω στη λογική να κάνω διάλογο αν στη συζήτηση μπουν θρησκευτικά, μεταφυσικά και πολικά θέματα μιας και γνωρίζετε πολύ καλά πως θα μεταφερθεί η κουβέντα στο αν υπάρχει Θεός, ποιος έφτιαξε το αβγό και ποιος την κότα...

Καταλαβαίνω τις ανησυχίες σχετικά με τα θέματα ασφαλειας αλλά ταυτόχρονα δεν βλέπω και διαφορές σε σχέση με όλα τα άλλα μέσα ταυτοποίησης που ήδη χρησιμοποιούμε (πιστωτικές με nfc, ταυτότητες, εφαρμογές στα κινητά, δαχτυλικά αποτυπώματα, κλπ κλπ) και τους κινδύνους που ήδη υπάρχουν. Σε ποιον επιπλέον κίνδυνο θα εκτεθώ αν αντί για όλα αυτά έχω ένα chip συνεχώς πάνω μου στο οποίο θα έχω πρόσβαση ανά πάσα στιγμή? Είναι το πρόβλημα πως θα είναι κάτι κάτω από το δέρμα μου? Αν ναι, θα είμαστε οκ αν ενσωματωθεί σε ένα δαχτυλίδι για παράδειγμα?

Τα τσιπάκια δεν είναι συσκευές του "διαβόλου" αλλά απλές "χαζές" συσκευές που περιέχουν μέσα τους μερικές γραμμές κειμένου που συνήθως είναι ένας αριθμός/id. Τα ίδια τσιπάκια υπάρχουν παντού γύρω μας στη σύγχρονη εποχή που ζούμε: στα κινητά μας, τις συσκευές στο σπίτι, στις κάρτες μας, στις ετικέτες των ρούχων, στα κατοικίδιά μας, στα εισιτήρια ...μπορώ να γράφω για ώρες χωρίς να τελειώνει η λίστα. Οι κίνδυνοι του να πέσουν τα δεδομένα αυτά σε λάθος χέρια, δε νομίζω πως διαφέρουν από το να μας κλέψει σήμερα κάποιος το πορτοφόλι ή την ταυτότητα ή το κινητό μας τηλέφωνο αλλά ταυτόχρονα, όσο προχωράει η τεχνολογία, οι δικλείδες ασφαλείας γίνονται όλο και πιο ισχυρές.

Από τη στιγμή που μέσα στη σύγχρονη κοινωνία που ζω, πρέπει να συναλλάσσομαι καθημερινά με υπηρεσίες που με αναγνωρίζουν μέσα από ένα id/κωδικό, δεν βλέπω που είναι το κακό στο να έχω έναν απλό και γρήγορο τρόπο για να ταυτοποιούμαι χωρίς γραφειοκρατικές διαδικασίες και αναμονές.

Γιατί θα πρέπει να έχουμε το τσιπακι πάνω μας και να μην τα κάνουμε όλα αυτά που λες με μια κάρτα?Το παραμύθι μην την χάσουμε η την κλέψουμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το matrix δεν ηταν τυχαια μεγαλη ταινια, οι περισσοτεροι την καταλαβαν επιφανειακα

το βλεπουμε για αλλη μια φορα κ που; σε ενα τεχνολογικο site οπου οι περισσοτεροι μπορουν να καταλαβουν πεντε πραγματα παραπανω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...