Προς το περιεχόμενο

Τελωνείο κόστος ?


AIMPROFEAR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Έχουν σταματήσει να ρίχνουν αλάτια;

Εσύ πιστεύεις οτι η γραμμή παραγωγής  για αμάξια εξαγωγής για Ελλάδα, και εδω τα λετε "ελληνικα",έχουν την ίδια ποιότητα με αυτά που κατασκευάζονται για κυκλοφορία στη Γερμανία;

Ή μήπως οτι αμάξι κυκλοφορεί στη Βόρεια Ευρώπη, είναι γεμάτο σκουριές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι πιστεύεται ότι ο κάθε γερμανός πληρώνεται ένα τσουβάλι λεφτά, αγοράζει αυτοκίνητα πολλών χιλιάδων euro και τα αλλάζει κάθε 3-4χρονια χωρις να υπολογίζει τίποτα με ξεπερνάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι νομίζω και γω.

Δεν φαντάζομαι ότι υπάρχει διαφορετική αλυσίδα παραγωγής (με χαμηλότερες ποιοτικά προδιαγραφές) για οχήματα που προορίζονται για Ελλάδα.

Επιπλέον τα ποιοτικά μεταχειρισμένα άνετα πωλούνται στη Γερμανία, στην Ελλάδα θα καταλήγουν αυτά που απορρίπτονται εκεί.

Φυσικά θα υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά ο κανόνας, εικάζω, είναι αυτός.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εννοούσα χαμηλότερης ποιότητας μηχανικά αλλά στο αμάξωμα, οτι αυτά που προορίζονται για Βορεια Ευρώπη είναι πιο ανθεκτικά πλεον στα αλατια.Μηχανικά είναι ίδια.

Και προσωπικά μεταχειρισμένο θα αγοραζα μονο από επίσημη γερμανική αντιπροσωπεία, όπως και έκανα,δηλαδή αν κάποιος έχει άκρες με εκεί,έχει πολλές ευκαιρίες, αλλά να το πάρει από εκεί, όχι από τον μαντρα εδώ.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό που λες, απλά πολλές φορές κολλάνε κάτω από το σασί σιδερένια "ποδιά", όχι οι κατασκευαστές, σε συνεργεία γίνεται αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

Εδώ και αρκετά χρόνια.

Ναι οι τιμές είναι καλύτερες και κάποιες φορές αξίζει περισσότερο από εκεί. Στη Γερμανική αγορά δεν απορροφούνται σε πολύ μεγάλο βαθμό γιατί εκεί η αγορά καινούργιου αυτοκινήτου είναι πολύ ευκολότερη. Επίσης δεν έχει νόημα να πάρουν μεταχειρισμένο εκεί, 5-6 χρονών να είναι στα επόμενα 2 χρόνια θα αρχίσει να σαπίζει και θα κόβεται στο ΚΤΕΟ οπότε τα διώχνουν.

Πιο ακυρο σχολιο για τη Γερμανικη αγορα δε θα μπορουσες να κανεις. Απλα ειναι ευκολο να αγορασουν αλλα, τα δανεια ειναι παμφθηνα ενω δινουν πολλες φορες κι εταιριες. Σιγα μη κοβονται στα Γερμανικα ΚΤΕΟ τα αυτοκινητα 8ετιας. 

10 ώρες πριν, amagawd είπε

Το ότι πιστεύεται ότι ο κάθε γερμανός πληρώνεται ένα τσουβάλι λεφτά, αγοράζει αυτοκίνητα πολλών χιλιάδων euro και τα αλλάζει κάθε 3-4χρονια χωρις να υπολογίζει τίποτα με ξεπερνάει.

Πλεον παιζει πολυ leasing. Δεν αγοραζουν τοσο πολλα καινουρια αυτοκινητα και να τα δωσουν σε 3-4 χρονια. Μια χαρα αγοραζουν και μεταχειρισμενα. Απλα κανενας δε θα παρει Corsa ντιζελ με 250,000 χλμ γιατι η αξια απο ενα σημειο και μετα σταματαει να πεφτει. Με λιγα λεφτα παραπανω θα βρει καποιο με τα μισα χλμ. Αυτα τα αμαξια παιρνουν οι εδω μαντραδες και τα μοσχοπουλανε σαν "Αριστη κατασταση, δεκτος καθε ελεγχος" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μου που γεννήθηκε και μεγάλωσε Γερμανία μου έχει πει πως δεν είναι ότι σαπίζουν και τα δίνουν απλα τα αυτοκίνητα κάνουν πολλα χιλιομετρα σε λίγα χρόνια λογο οτι συνηθως οι δουλειές τους ειναι μακρυά. Επίσης μου είπε πως γίνεται και για φορολογικούς λόγους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτα την άδεια απο τον Γερμανό και στείλτην σε εναν εκτελωνιστή με e mail, σε 1 λεπτό θα σου έχει πει το ποσό του εκτελωνισμού. Απλα να ξέρεις οτι σημασία έχει η εργοστασιακή αξία του αυτοκινήτου και όχι το πόσο το αγοράζεις εσυ μεταχειρησμένο.Οι μαντράδες δεν ψωνίζουν απο το mobile.de γιατί ειναι ακριβό γι αυτούς, ψωνίζουν απο ένα άλλο site που έχεις πρόσβαση μόνο αν έχει εταιρεία εμπορίας αυτοκινήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, PanosP28 είπε

.Οι μαντράδες δεν ψωνίζουν απο το mobile.de γιατί ειναι ακριβό γι αυτούς, ψωνίζουν απο ένα άλλο site που έχεις πρόσβαση μόνο αν έχει εταιρεία εμπορίας αυτοκινήτων.

Ποιο είναι αυτό;Έτσι απο περιέργεια.Σε 1 λεπτό δεν σου λέει τίποτα.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, jmmys είπε

Ποιο είναι αυτό;Έτσι απο περιέργεια.Σε 1 λεπτό δεν σου λέει τίποτα.

Auto1.com ειναι το site.

Μάλλον δεν είχες τύχει σε καλο εκτελωνιστή , αν θες μπορω να σου δώσω το τηλέφωνο του. Ελπίζω να μην απάντησες με ειρωνεία στο παραπάνω μου σχόλιο, έχω εμπειρία στην εισαγωγή αυτοκινήτου και απλά ήθελα να βοηθήσω τον φίλο και σωστή καθοδήγηση.Έχεις αναφέρει πιο πίσω οτι το κόστος της εισαγωγής θα είναι μικρότερο λόγω των χιλιομέτρων, το οποίο στη συγκεκριμένη περίπτωση ειναι λάθος.

Επεξ/σία από PanosP28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί είναι λάθος αυτό με τα χλμ;Ίδιο τελωνείο έχει ενα αμάξι με 10.000 χλμ ας πούμε και ίδιο ένα ακριβως ίδιο αμάξι με 100.000χλμ;

Δηλαδή αν εγώ δώσω την άδεια αυτοκινήτου από το αμάξι μου που εκτελώνισα,έχω ακόμα φωτοτυπίες,στον εκτελωνιστή σου θα μου πει σε 1 λεπτο το τέλος ταξινόμησης;Στείλε μου το τηλ του να κάνω μια δοκιμή,να δω αν είναι περίπου τα ίδια με αυτά που πλήρωσα.

Στο site που αναφέρες μπορεί να γίνει ο οποιοσδήποτε μέλος,κάτι σαν το eBay είναι,δημοπρασίες, δεν έχει να κανει με εμπόρους και έχει πολύ λιγότερα αυτοκίνητα από το mobile π.χ.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα αμάξι θεωρούν οτι κάνει 25χιλ χλμ το χρόνο άρα το αμάξι που θα πάρεις  θα πρέπει να ξεπερνά αυτο το μέσο όρο ώστε να έχει απομείωση. Το punto που θέλει ο φίλος ειναι του 2007 , ειναι 11ετίας ( άρα 11Χ25χιλ. = 275χιλ) . Για να έχει λοιπόν απομείωση θα πρέπει να έχει περισσότερα απο 275χιλ χλμ. 

210-5742762

Στείλε στο mail του την άδεια και πάρτον κατευθείαν τηλεφωνο. Πές του οτι ενδιαφέρεσαι για εισαγωγή και ρώτα το κόστος του τελωνείου.Αν ενδιαφέρεσαι για  Audi θα πρεπει να του στείλεις και ενα χαρτί με τον εξοπλισμό του αυτοκινήτου.Δεν ειναι γνωστός μου ,τυχαία τον βρήκα απο το google και με εξυπηρέτησε πολύ καλα.

Στην τιμή που θα σου πει να συμπληρώσεις και την προμήθειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ,θα του τηλ και θα ενημερωσω.

8 λεπτά πριν, PanosP28 είπε

Ένα αμάξι θεωρούν οτι κάνει 25χιλ χλμ το χρόνο άρα το αμάξι που θα πάρεις  θα πρέπει να ξεπερνά αυτο το μέσο όρο ώστε να έχει απομείωση. Το punto που θέλει ο φίλος ειναι του 2007 , ειναι 11ετίας ( άρα 11Χ25χιλ. = 275χιλ) . Για να έχει λοιπόν απομείωση θα πρέπει να έχει περισσότερα απο 275χιλ χλμ. 

Εγώ είχα απομειωση 95% στα χλμ,την ανώτατη δηλαδή, σύμφωνα με τα λεγόμενα του εκτελωνιστή μου.Μου έδειξε τα σχετικά έγγραφα για αυτό

1998 μοντέλο, 2017 εκτελωνισμος,αρα 25.000χλμ επί 19 έτη,μας κάνουν 475.000χλμ,που σύμφωνα με τα λεγόμενα σου έπρεπε να έχω για απομειωση  χλμ.

Τώρα πως με 299.000χλμ είχα την ανώτατη απομειωση χλμ,δηλαδή 95%;;;Τόσο τυχερός ήμουν.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jmmys είπε

Οκ,θα του τηλ και θα ενημερωσω.

Εγώ είχα απομειωση 95% στα χλμ,την ανώτατη δηλαδή, σύμφωνα με τα λεγόμενα του εκτελωνιστή μου.Μου έδειξε τα σχετικά έγγραφα για αυτό

1998 μοντέλο, 2017 εκτελωνισμος,αρα 25.000χλμ επί 19 έτη,μας κάνουν 475.000χλμ,που σύμφωνα με τα λεγόμενα σου έπρεπε να έχω για απομειωση  χλμ.

Τώρα πως με 299.000χλμ είχα την ανώτατη απομειωση χλμ,δηλαδή 95%;;;Τόσο τυχερός ήμουν.;

Χίλια συγνώμη ,έκανα λάθος, ο μέσος όρος ειναι 15,000χλμ το χρόνο. 

''Ο ετήσιος μέσος όρος διανυθέντων χιλιομέτρων, ορίζεται στις δεκαπέντε χιλιάδες (15.000). Η συνολική απομείωση, περιλαμβανόμενης και της απομείωσης λόγω διανυθέντων χιλιομέτρων πέραν του μέσου όρου, δεν δύναται να υπερβαίνει το 95%.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...