Προς το περιεχόμενο

Skoda Fabia EPC και ESP


petrosla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, opcorsa είπε

που κολανε τα λαμπακια ομως?

εχβ κι εγω φαμπια του 2008 γιαυτο ρωταω..

Δεν ξέρω και δεν καταλαβαινω την λογικη αλλά ξέρω ότι είναι πολύ επικίνδυνο, τελευταία φορά που το έπαθε ήταν στην εθνική αριστερά και ξαφνικά άρχισε να κόβει στροφές σαν να έκανες κατέβασμα από 5-2 … και με τα χίλια ζόρια να βγει δεξιά για να σταματήσει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Epc είναι σφάλμα στο ηλεκτρολογικό σύστημα των VW group, γι'αυτό κόβει σε επιδόσεις, μπορεί να είναι και το ηλεκτρονικό του γκαζιού.

Επεξ/σία από oykas2001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/12/2018 στις 9:23 ΠΜ, turbat0s είπε

Άλλαξε πίσω λάμπες και διορθώθηκαν βλάβες esp και epc?

Μάγος...

Σε leon 2005 έχω ίδια συμπεριφορά και ίδια λαμπάκια όταν χαλάει η βαλβίδα φρενου, με αποτέλεσμα να καίει λαμπάκια stop η να μένουν αναμμένα.

Μια απ' όλες τις δουλειές της βαλβίδας είναι να μην σε αφήνει να πατήσεις γκάζι και φρένο μαζί 

Κοινώς όταν πατάς φρένο κόβει το γκάζι 

Στο δικό μου το κόστος ανταλλακτικού είναι 9 ευρώ και κάθε 2 3 χρόνια καίγεται

Επίσης ο συνδυασμός αυτών των 2 μπορεί να σημαίνει και πεταλούδα που ταιριάζει πιο πολύ στα συμπτώματα σου 

Επεξ/σία από zourman1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ο Χριστός κι η Παναγιά...μου κάηκε μπροστινή λάμπα στο Golf μετά από 9χρονια που το έχω, λέτε να μου ανάψει ξαφνικά κανένα Esp???!!!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mechpanos είπε

 ο Χριστός κι η Παναγιά...μου κάηκε μπροστινή λάμπα στο Golf μετά από 9χρονια που το έχω, λέτε να μου ανάψει ξαφνικά κανένα Esp???!!!...

Πολύ πιθανόν αλλά μη μασήσεις.

Αλλάζεις τότε μπροστινή λάμπα και θα σβήσει και το esp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, mechpanos είπε

 ο Χριστός κι η Παναγιά...μου κάηκε μπροστινή λάμπα στο Golf μετά από 9χρονια που το έχω, λέτε να μου ανάψει ξαφνικά κανένα Esp???!!!...

οχι αλλα κανένα πολλαπλασιαστη εχε τον και συ καλου κακου στο πορτ μπαγκαζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε ολους. Εχω ενα fabia του 2005 σε αριστη κατάσταση όσα Χρόνια το εχω δεν είχα πρόβλημα κανένα ξαφνικά μου έκοψε Γκάζι μου αναψε ολίσθηση και όσο παταγα πενταλ δεν ανεβαζε στροφές το εσβησα το αναψα και ολα καλά .το μόνο που εχω τώρα σταθερα αναμενο τοepc και το engine το αμαξι όμως δουλεύει ρολοι. Επιδει δεν ξερω μηχανικά μήπως ξέρει κανείς τι συμβενει; ΥΓ.για πρώτη φορά πηγα σε πρατηριο ελιν μονο shell και avin βαζω Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

ΤΟ EPC ΠΟΥ ΑΝΑΒΕΙ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΙΣΩ ΛΑΜΠΕΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΒΓΑΖΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΦΤΑΙΓΕ ΕΝΑ ΚΟΜΕΝΟ ΚΑΛΟΔΙΟ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΣΤΟΠ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΕ ΑΛΛΕΣ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ. ΔΕΝ ΕΣΒΗΝΕ ΑΠΛΑ Η ΕΝΔΕΙΞΗ EPC OTAN EΠΑΙΡΝΕ ΜΠΡΟΣΤΑ Η ΜΗΧΑΝΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ. ΕΧΩ ΤΟ ΦΑΜΠΙΑ 1.6 ΤΟΥ 2007. ΓΙΑ ΣΤΡΟΦΕΣ ΓΚΑΖΙ ΡΕΤΑΡΙΣΜΑΤΑ Κ.Λ.Π ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΜΕΝΕΣ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Εχω το φαμπια 1400 2005 το αμαξι είναι αριστο ξαφνικά μετα απο Χρόνια μου αναψε το engine kai to epc αλλα χωρις πρόβλημα το αμάξι δούλευε ρολοι μετά απο 50 χιλιόμετρα αναψε και η ολισθηση και έκοψε τελείως δίχως να ακούει Γκάζι το εσβησα το αναψα και έμεινε μονο το engine έκτοτε είναι αναμενα και τα δυο φοβάμαι μην αναψη ξανά ολισθηση και εχω προβλήματα τι μπορεί να συμβενει μια βοήθεια γιατί είμαι ασχετος απο μηχανικα Ευχαριστώ! !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, sas.one είπε

Εχω το φαμπια 1400 2005 το αμαξι είναι αριστο ξαφνικά μετα απο Χρόνια μου αναψε το engine kai to epc αλλα χωρις πρόβλημα το αμάξι δούλευε ρολοι μετά απο 50 χιλιόμετρα αναψε και η ολισθηση και έκοψε τελείως δίχως να ακούει Γκάζι το εσβησα το αναψα και έμεινε μονο το engine έκτοτε είναι αναμενα και τα δυο φοβάμαι μην αναψη ξανά ολισθηση και εχω προβλήματα τι μπορεί να συμβενει μια βοήθεια γιατί είμαι ασχετος απο μηχανικα Ευχαριστώ! !!

500 πράγματα . Πήγαινε σε μηχανικό να το δεί και μην αφήνετε τα αυτοκίνητα με λαμπάκι βλάβης . Μόλις δειτε λαμπάκι το συντομότερο σε μηχανικό να γίνει διάγνωση . Σε κάποιες περιπτώσεις η αργοπορία τα κάνει χειρότερα τα πράγματα και την τσέπη σας πιο άδεια . Επίσης  πέρα απο την τσέπη  μην οδηγειτε ένα αμάξι που δεν ξέρετε τί πρόβλημα εχει . Έχουν γίνει ατυχήματα απο τέτοιες αργοπορίες και έχουν κοστίσει ζωές . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

οχηματα απο εμπορους... και ολα αυτα γιατι ο ιδιωτης το πουλαει ελαφρως ακριβοτερα. τελικα το φθηνο του εμπορου θα κοστισει ακριβοτερα απο το ακριβο του ιδιωτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά μιλάτε (γράφετε..) σοβαρά τώρα, ή είστε συνεννοημένοι να κάνετε χωρατά;

Αλλάζετε λάμπες πίσω, και φτιάχνει το αυτοκίνητο μπροστά;

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.... επιβεβαιώνω! Με πέρασμα σε λάμπες Osram Night Breaker Laser σειρά, παρατήρησα αύξηση ισχύος στο powertrain του vag της γυναίκας.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...