Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ: Χρέωση €1 για όσους δεν επιλέξουν την αποστολή λογαριασμού μέσω e-bill


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω το βρισκω λογικο αυτο που γινεται με το χαρτι κτλπ αλλα αλλο δεν καταλαβαινω γιατι  τωρα χρεωνουν 1 ευρω τον μηνα επειδη εχεις λογαριασμο στις τραπεζες ασχετο αλλα σχετικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 291
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το 1 ευρω δεν ειναι το προβλημα λογικα ηταν στην τιμη τοσα χρονια .Απλα ειμαστε τοσο ασχημα οικονομικα που δινουμε σημασια σε 1 ευρω που καποτε ειχαμε ξεχασμενα καμια 20αρια στο αυτοκινητο .Ο Καθε Ελληνας(μεχρι και ο αγεννητος/η) εχει "δανειστει" 25.000 περιπου για να σωθουν οι ιδιωτικες τραπεζες και το κατακεφαλη εισοδημα  μ.ο αντε να ειναι 18.000 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/11/2018 στις 12:41 ΜΜ, QuitLife είπε

Εγω παλι εδω και τουλαχιστον μια 10ετια, οταν εχω τετοιες "εισπρακτικες" επιθεσεις που βαφτιζονται αλλιως (Κρατος, φοροι, ΔΕΗ τωρα), κανω το εξης:

Περιοριζω ή και κόβω αν μπορω αυτο που κοστιζει. Πχ οταν ειδα τον φορο σε ενα πακετο τσιγαρα εδω και 9 χρονια, το σταματησα (ναι, δυστυχως γιαυτο το σταματησα, για να μην ταιζω το τερας Κρατος).

Το ιδιο εκανα και με την βενζινη (ελαχιστοποιησα τις μετακινησεις).

Το ιδιο θα κανω και τωρα με την ΔΕΗ, αν μπορω.

Δεν υπαρχει αλλος τροπος απο το να ΜΗΝ ΤΑΙΖΕΙΣ το ΤΕΡΑΣ και να ψοφησει.

Πολύ δύσκολο επί του πρακτέου και το γράφω γιατί κι εγώ είμαι στην ίδια φάση με σένα . Δύσκολο γιατί όπως βλέπουμε το αδηφάγο κράτος-τέρας όταν τελειώσαν τα "λούσα" και δεν είχε τίποτε άλλο να φορολογήσει στράφηκε στα είδη πρώτης ανάγκης. Ήρθε ο εκκαθαριστικός της ΔΕΗ πριν μερικές μέρες και έφριξα με όσα είδα σε σχέση με την πραγματική κατανάλωση και πόσα πληρώνω στο τέλος. Αυξήθηκαν τα σάντουιτς στην καντίνα των εργατοπατέρων.

Όταν έχεις πετρέλαιο θέρμανσης στο 1.2€/λίτρο, όταν βάζεις 10€ βενζίνη (1,6€/λίτρο) και πάνω από τα μισά είναι φόροι και μιλάμε για να πας στη δουλειά σου επειδή δεν σε εξυπηρετεί η συγκοινωνία, τα λόγια είναι περιττά.

19 ώρες πριν, Todoras είπε

Απλά στην ΔΕΗ τόσα χρόνια υπήρχε από πλευράς της ανοχή ή τεμπελιά και κανένας δεν νοιαζόταν. Και τώρα μας ενοχλεί το γεγονός που πάνε να μπουν τα πράγματα σε μια τάξη.

Επειδή θα χρεώσουν 1 ευρώ θα μπει τάξη στο χάος που έχουν δημιουργήσει δεκαετίες ολόκληρες; Κι εγώ σου λέω ότι είναι θέμα χρόνου να ιδιωτικοποιηθεί, βασικά είναι αναπόφευκτο όσο κάνουν κουμάντο οι συνδικαλΗστές. Μονοπώλιο ηλεκτρικής ενέργειας και μπαίνει μέσα κάθε μέρα που περνά, μόνο σε τριτοκοσμικές χώρες συμβαίνουν αυτά. Η αγελάδα του ιδιωτικού τομέα ψόφησε, σειρά έχει η ιερή αγελάδα του ελληνικού δημοσίου γιατί δεν υπάρχει άλλη ζωντανή.

Επεξ/σία από Basilhs1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs1982 είπε

Κι εγώ σου λέω ότι είναι θέμα χρόνου να ιδιωτικοποιηθεί

 

Η ΔΕΗ οπως ειναι δεν την παιρνει κανενας,εκτος φυσικα αν την παρει με ενα αστειο τιμημα και απολυοντας το 1/2 του προσωπικου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ ελπιζω να κοψει το ρευμα σε οσους εχουν να πληρωσουν και το παιζουν μαγκες. Μιλαμε για χιλιαδες ευρω. Της χρωστανε αρκετα δις αυτοι οι τυποι. Το 1 ευρω που παει να γλιτωσει ειναι απλα γυφτια. Εχουμε εναν μαλακα εδω εχει σπιταρονα και εχει να πληρωσει ΔΕΗ 10 χρονια. Ερχεται η ΔΕΗ το κοβει και παει και το ξανα ανεβαζει. Ξανα ερχεται η ΔΕΗ το κατεβαζει και ξανα τα ιδια. Δεν πληρωνει ποτε ουτε ξερει τι χρωσταει. Το σπιτι σπιτι ομως. Απο αυτους τους καραγκιοζιδες να παρει τα λεφτα που χρωστανε ακομα και τα σπιτια να τους παρει και να αφησεις τις χαζομαρες με τα μονοευρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η ΔΕΗ ελπιζω να κοψει το ρευμα σε οσους εχουν να πληρωσουν και το παιζουν μαγκες. Μιλαμε για χιλιαδες ευρω. Της χρωστανε αρκετα δις αυτοι οι τυποι. Το 1 ευρω που παει να γλιτωσει ειναι απλα γυφτια. Εχουμε εναν μαλακα εδω εχει σπιταρονα και εχει να πληρωσει ΔΕΗ 10 χρονια. Ερχεται η ΔΕΗ το κοβει και παει και το ξανα ανεβαζει. Ξανα ερχεται η ΔΕΗ το κατεβαζει και ξανα τα ιδια. Δεν πληρωνει ποτε ουτε ξερει τι χρωσταει. Το σπιτι σπιτι ομως. Απο αυτους τους καραγκιοζιδες να παρει τα λεφτα που χρωστανε ακομα και τα σπιτια να τους παρει και να αφησεις τις χαζομαρες με τα μονοευρα.

+1

Να πάρει τα λεφτά απ' αυτούς και από τους υπαλλήλους τους που πληρώνουν τόσα χρόνια φθηνότερα το ρεύμα, αναδρομικά

Επεξ/σία από gnsX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gnsX είπε

+1

Να πάρει τα λεφτά απ' αυτούς και από τους υπαλλήλους τους που πληρώνουν τόσα φθηνότερα το ρεύμα, αναδρομικά

Εχει μπαταχτσιδες η ΔΕΗ μεσα. Οι αχρηστοι που ερχονται και μετρανε τα ρολογια περνουν 2-3 χιλιαρικα συνταξη και απο πολυ νωρις μαλιστα. Γενικα οτι ηταν δημοσιο το κατεστρεψαν δεν αντεξαν. Μολις ιδιοτικοποιηθουν τα παντα κατι θα γινει αλλα το κρατος δεν θα περνει απο πουθενα εσοδα. Θα βλεπεις 3 ευρω η βενζινη 10 ευρω το πακετο τσιγαρα και πανω απο 90% φορολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εχει μπαταχτσιδες η ΔΕΗ μεσα. Οι αχρηστοι που ερχονται και μετρανε τα ρολογια περνουν 2-3 χιλιαρικα συνταξη και απο πολυ νωρις μαλιστα. Γενικα οτι ηταν δημοσιο το κατεστρεψαν δεν αντεξαν. Μολις ιδιοτικοποιηθουν τα παντα κατι θα γινει αλλα το κρατος δεν θα περνει απο πουθενα εσοδα. Θα βλεπεις 3 ευρω η βενζινη 10 ευρω το πακετο τσιγαρα και πανω απο 90% φορολογια.

Παρένθεση, το θέμα δεν είναι η υψηλή σύνταξη, αυτός που έχει δώσει τις εισφορές του να πάρει και 10.000€ από τα 45 του, αλλά δίνουν ή είναι όλες σχεδόν του εργοδότη;

Μετά έχω τον άλλο να μου κάνει ανάλυση ότι το 1€ είναι απαραίτητο και καλά κάνει η καημένη η ΔΕΗ που μπαίνει μέσα.

Παρεμπιπτόντως δεν σχολίασε τις πράξεις αυτή τη φορά

Επεξ/σία από gnsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gnsX είπε

Παρένθεση, το θέμα δεν είναι η υψηλή σύνταξη, αυτός που έχει δώσει τις εισφορές του να πάρει και 10.000€ από τα 45 του, αλλά δίνουν ή είναι όλες σχεδόν του εργοδότη;

Μετά έχω τον άλλο να μου κάνει ανάλυση ότι το 1€ είναι απαραίτητο και καλά κάνει η καημένη η ΔΕΗ που μπαίνει μέσα.

Παρεμπιπτόντως δεν σχολίασε τις πράξεις αυτή τη φορά

Για να παρεις εστω και 1500 ευρω συνταξη πρεπει να εχει κοντα 10000 ενσημα. Η ΔΕΗ μια ζωη εδινε παραλογα νουμερα ως δημοσιο προφανως και τωρα γινεται χαμος στο κοψιμο και καλα κανουν. Δεν τα αξιζουν αυτα τα χρηματα που περνουν. Το 1 το ευρω ειναι ψυχουλα αυτο με ενοχλει. Πανε και καλα να χτυπησουν τον ηλικιωμενο που δεν γνωριζει να κανει ebill και αφηνουν τους απατεωνες που χρωστανε αρκετα χιλιαρικα. Οι οποιοι αρκετοι ειναι λεφταδες αλλα σου λεει αφου μπορουμε γιατι να μην τα γλιτωσουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Basilhs1982 είπε

Επειδή θα χρεώσουν 1 ευρώ θα μπει τάξη στο χάος που έχουν δημιουργήσει δεκαετίες ολόκληρες; Κι εγώ σου λέω ότι είναι θέμα χρόνου να ιδιωτικοποιηθεί, βασικά είναι αναπόφευκτο όσο κάνουν κουμάντο οι συνδικαλΗστές. Μονοπώλιο ηλεκτρικής ενέργειας και μπαίνει μέσα κάθε μέρα που περνά, μόνο σε τριτοκοσμικές χώρες συμβαίνουν αυτά. Η αγελάδα του ιδιωτικού τομέα ψόφησε, σειρά έχει η ιερή αγελάδα του ελληνικού δημοσίου γιατί δεν υπάρχει άλλη ζωντανή.

 

Συμφωνώ μαζί σου. Σαφώς και το 1 ευρώ δεν θα τους σώσει και είναι πασιφανές ότι όλες οι κινήσεις που γίνονται είναι μονόδρομος  προς την ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ ή το κλείσιμο της. Κάτι αντίστοιχο με τον ΟΤΕ πριν μερικά χρόνια.

 

Το ανοχή και τεμπελιά βέβαια αφορούσε την αλλαγή των στοιχείων και τους έναντι (και όχι μόνο από πλευράς ΔΕΗ).

Για σκέψου το εξής.. έχεις δει πουθενά αλλού σε λογαριασμούς τον όρο πληρωμή έναντι??

Λέω να πάω στο super market να γεμίσω ένα καρότσι του σκασμού και όταν πάω στο ταμείο να δώσω 50 ευρώ και να πω "'έναντι". Λέτε να πιάσει???

Η μήπως σου έχει τύχει ποτέ ο λογαριασμός του τηλεφώνου σου να είναι στο όνομα του προ-προ-προηγούμενου που έμενε στο σπίτι...?

Απλά πριν 10ετίες που λες και εσύ βρήκαν τον τρόπο να πληρώνονται χωρίς να κάνουν την δουλειά τους.. Άσε ρε που θα τρέχουμε κάθε μέρα να μετράμε ρολόγια... Έναντι ρε...

Και οι περισσότεροι από εμάς είτε γιατί βαριούνται να τρέχουν ή θέλουν να γλιτώσουν την εγγύηση,  το νέο Η/Μ για το σπίτι, η να θέλουν να αφήσουν κανένα φέσι όταν αλλάξουν σπίτι και να μην τρέχει τίποτα δεν γυρνάνε τον λογαριασμό στο όνομα τους. Εεεε αφού μπορώ... να μην το κάνω??? Κορόιδο είμαι?? 

 

Και θα κάνω και μία σύγκριση με την επίσης απαρχαιωμένη στις υπηρεσίες ύδρευση.

Και εκεί βλέπεις όνομα λογαριασμού κουκουρούκου σε σχέση με το ποιος τον πληρώνει...

Και εκεί από όσο θυμάμαι το όνομα δεν μπορεί να είναι στον ενοικιαστή αλλά στον ιδιοκτήτη. (Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά αν είμαι σωστός είναι λίγο παράνοια το όλο θέμα).

Και εκεί έρχεται λογαριασμός ανά δίμηνο αλλά τουλάχιστον είναι εκκαθαριστικός και εφόσον το ποσό είναι της τάξης από 15-40 ευρώ δεν ενοχλεί το δίμηνο.

 

 

 

Επεξ/σία από Todoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας εισπράξουν πρώτα τα χρωστούμενα από επιχειρηματίες,πολυεθνικές,κόμματα,δημόσιες υπηρεσίες και μετά ας πάνε και στον μπαρμπαΜήτσο. Πάρτι δεκαετιών στη ΔΕΗ σε όλους του τομείς. Εκσυγχρονισμός φώναζε ο αυγολέμονος και δεν προλάβαινε να υπογράφει συμβάσεις για αγορά λιγνίτη από τη μαμά Γερμανία. Άλλα όπως πολύ σωστά γράψατε αρκετοί, δεν βαριέσαι ρε αδερφέ, ας είναι καλά το "έναντι".

 

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Η ΔΕΗ οπως ειναι δεν την παιρνει κανενας,εκτος φυσικα αν την παρει με ενα αστειο τιμημα και απολυοντας το 1/2 του προσωπικου

Διαπράττουν έργο οι συνδικαλΗστές, όταν θα την αγοράζουν για ένα κομμάτι ψωμί θα σκούζουν για σκάνδαλα και μεθοδεύσεις.

 

ΥΓ.Συγνώμη παιδιά ξέχασα, εδώ πληρώνουμε νταβατζιλίκι την ΕΡΤ και μας χαλάει το 1 ευρώ...

Επεξ/σία από Basilhs1982
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs1982 είπε

Ας εισπράξουν πρώτα τα χρωστούμενα από επιχειρηματίες,πολυεθνικές,κόμματα,δημόσιες υπηρεσίες και μετά ας πάνε και στον μπαρμπαΜήτσο

Ο μεγαλυτερος μπαταχτσης ειναι η ΛΑΡΚΟ που ειναι κρατικο μαγαζι και ειναι και μετοχος η ΔΕΗ , χρωσταει περι τα 300 εκατομμυρια στη ΔΕΗ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basilhs1982 είπε

Πολύ δύσκολο επί του πρακτέου και το γράφω γιατί κι εγώ είμαι στην ίδια φάση με σένα . Δύσκολο γιατί όπως βλέπουμε το αδηφάγο κράτος-τέρας όταν τελειώσαν τα "λούσα" και δεν είχε τίποτε άλλο να φορολογήσει στράφηκε στα είδη πρώτης ανάγκης. Ήρθε ο εκκαθαριστικός της ΔΕΗ πριν μερικές μέρες και έφριξα με όσα είδα σε σχέση με την πραγματική κατανάλωση και πόσα πληρώνω στο τέλος. Αυξήθηκαν τα σάντουιτς στην καντίνα των εργατοπατέρων.

 

Επειδη λιγοι σκεφτονται σαν καταναλωτες. Στα παντα. Και σχετικα με το κρατος, λιγοι σκεφτονται σαν ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ. Οι περισσοτεροι πιστευουν οτι απλα "πρεπει να πληρωνουν φορους" γιατι ... ετσι πρεπει. Δεν εχουν ΙΔΕΑ το γιατι πληρωνουμε φορους.

Ξερεις παλαιοτερα εβλεπα σε Αμερικανικες ταινιες, να λενε "I'm a taxpayer". Και αναρωτιωμουν γιατι το λενε, και τι αντιπροσωπευει. Ειναι τιτλος τιμης ? και ομως ειναι. Και σου δινει και δικαιωματα.

τελος παντων, μεγαλη συζητηση ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...