Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ: Χρέωση €1 για όσους δεν επιλέξουν την αποστολή λογαριασμού μέσω e-bill


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οπως εγραψαν και παραπανω αλλοι,

 

Αντί να χρεώνουν νταβατζηλίκι 1 ευρώ σε κάτι που ως σήμερα είναι δωρεάν, έπρεπε να δίνουν ΕΚΠΤΩΣΗ 1 ευρώ σε όποιον επιλέξει να κάνει ηλεκτρονικό λογαριασμό. Έτσι θα ήταν τίμιο. Τώρα είναι ατιμία και βρωμιά.

 

δεν θελει πολυ μυαλο

 

μερικοι πριν γραφετε ας σκεφτεσται και λιγο

Επεξ/σία από h3342
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια σοβαρευτείτε λίγο. 

Η ΔΕΗ είναι με το ένα πόδι στο τάφο. Κι έβαλε μια χρέωση που είναι κάθε άλλο παρα υποχρεωτική. Και ξεσηκώνεται το σύμπαν!

Επίσης μάθετε ότι δεν υπάρχει κάτι  δωρεάν. Θεμελιώδες. Αν δεν το κατανοήσετε δεν θα κατανοήσετε ποτέ τίποτα για την τιμολόγηση προϊόντων και υπηρεσιών. 

Επεξ/σία από vagos789
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας πούμε ότι έχει 500.000 ρολόγια με ebill και 1.500.0000 με χαρτί. Ας πούμε ότι το χαρτί (συσκευασία, εκτύπωση, διανομή) στοιχίζει 1 ευρώ το 2μηνο (αυτό που χρεώνει στον διμηνιαιο λογ.). Οπότε το κόστος της είναι 750.000 ευρώ το μήνα. 

Ας πουμε δίνει 1 έκπτωση στον ebill όπως λέτε. Αυτό σημαίνει 500.000 ευρώ το μήνα η έκπτωση κόστος για την ΔΕΗ από τους ήδη έχοντες ebill. 500.000 + 750.000 = 1.250.000. Εκεί που είχε δηλαδή 750.000 έξοδα της προστέθηκαν αλλά 500.000.

Ας πουμε ότι πηγαίνουν όλοι ebill. 2.000.000 x 1 ευρώ έκπτωση = κόστος 2.000.000 ευρω. Δηλαδή από εκεί που είχε κόστος 750.000 ευρώ το μήνα τα κατάφερε και πήγε 2.000.000 το μήνα. Μπράβο παιδιά. Και μετά μας λέτε να σκεφτόμαστε και λίγο....

ΥΓ. Σε ότι αναλογία και να βάλετε τα νούμερα πάντα χαμένη θα βγαινει.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ας πούμε ότι έχει 500.000 ρολόγια με ebill και 1.500.0000 με χαρτί. Ας πούμε ότι το χαρτί (συσκευασία, εκτύπωση, διανομή) στοιχίζει 1 ευρώ το 2μηνο (αυτό που χρεώνει στον διμηνιαιο λογ.). Οπότε το κόστος της είναι 750.000 ευρώ το μήνα. 

Ας πουμε δίνει 1 έκπτωση στον ebill όπως λέτε. Αυτό σημαίνει 500.000 ευρώ το μήνα η έκπτωση κόστος για την ΔΕΗ από τους ήδη έχοντες ebill. 500.000 + 750.000 = 1.250.000. Εκεί που είχε δηλαδή 750.000 έξοδα της προστέθηκαν αλλά 500.000.

Ας πουμε ότι πηγαίνουν όλοι ebill. 2.000.000 x 1 ευρώ έκπτωση = κόστος 2.000.000 ευρω. Δηλαδή από εκεί που είχε κόστος 750.000 ευρώ το μήνα τα κατάφερε και πήγε 2.000.000 το μήνα. Μπράβο παιδιά. Και μετά μας λέτε να σκεφτόμαστε και λίγο....

ΥΓ. Σε ότι αναλογία και να βάλετε τα νούμερα πάντα χαμένη θα βγαινει.

Σκεπτόμενοι υποψήφιοι υπουργοί οικονομικών. Απλά πράγματα.😫

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη για να καταλάβω, εξηγήστε μου λίγο όλοι εσείς που είπατε "επιτέλους θα σταματήσουν οι ουρές στη ΔΕΗ", με ποιόν πραγματικά τρόπο θα γίνει αυτό και πώς ΑΚΡΙΒΩΣ σχετίζεται με το eBill...

α) Το eBill η γιαγιά μου στην Κρήτη ούτε καν ξέρει τί είναι, και σίγουρα δεν ξέρει να το ενεργοποιήσει κατ'αρχήν. 

β) έστω ότι της το ενεργοποιεί ο θείος μου, έστω ότι έχει υπολογιστή (η γιαγιά μου, ξαναλέω, στα 80α της..), και έστω ότι έχει και εκτυπωτή.

ΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΠΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΔΕΗ ΝΑ ΣΤΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ????????

Εξηγήστε μου με ποιον ακριβώς τρόπο σταματάνε οι ουρές μέσω του eBill... 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι απλά τα πράγματα.

Με το καινούριο χαράτσι αυτό θα πληρώσουν τους 10000 δημοσίους υπαλλήλους που ανακοίνωσαν ότι θα προσλάβουν σήμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ας πούμε ότι έχει 500.000 ρολόγια με ebill και 1.500.0000 με χαρτί. Ας πούμε ότι το χαρτί (συσκευασία, εκτύπωση, διανομή) στοιχίζει 1 ευρώ το 2μηνο (αυτό που χρεώνει στον διμηνιαιο λογ.). Οπότε το κόστος της είναι 750.000 ευρώ το μήνα. 

Ας πουμε δίνει 1 έκπτωση στον ebill όπως λέτε. Αυτό σημαίνει 500.000 ευρώ το μήνα η έκπτωση κόστος για την ΔΕΗ από τους ήδη έχοντες ebill. 500.000 + 750.000 = 1.250.000. Εκεί που είχε δηλαδή 750.000 έξοδα της προστέθηκαν αλλά 500.000.

Ας πουμε ότι πηγαίνουν όλοι ebill. 2.000.000 x 1 ευρώ έκπτωση = κόστος 2.000.000 ευρω. Δηλαδή από εκεί που είχε κόστος 750.000 ευρώ το μήνα τα κατάφερε και πήγε 2.000.000 το μήνα. Μπράβο παιδιά. Και μετά μας λέτε να σκεφτόμαστε και λίγο....

ΥΓ. Σε ότι αναλογία και να βάλετε τα νούμερα πάντα χαμένη θα βγαινει.

Χαρτί:1.500.000 με κόστος 1€/άτομο
Ebill:500.000 με κόστος 0.1€/άτομο
Συνολικό κόστος: 1.550.000€

Έκπτωση 0.5€ ανά λογαριασμό αν πας ebill και κατάργηση χαρτιού.

Κόστος αποστολής πλέον: 2.000.000*0.1=200.000€
Κόστος έκπτωσης: 2.000.00*0.5= 1.000.000
Συνολικό κόστος: 1.200.000€

Κέρδος 350.000€ με έκπτωση σε όλους, εσύ για να στηρίξεις την άποψη σου δίνεις έκπτωση μεγαλύτερη απ τη διαφορά χαρτι-ebill.

14 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Σκεπτόμενοι υποψήφιοι υπουργοί οικονομικών. Απλά πράγματα.😫

Που στέλνω αίτηση;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Γιατι η έκπτωση είναι στο ρεύμα μόνο, όχι στα πάγια, όχι στο Δήμο και στην ερτ. Ισχύει για όλες τις εταιρείες ενέργειας που κάνουν αντίστοιχα τέτοια έκπτωση. 

Κοίτα. Υπάρχουν 2 περιπτώσεις για το τι γινότανε τόσο καιρό. 

1) το κόστος του χαρτιού το αφαιρούσε από τα κέρδη της η ΔΕΗ. Αυτό σημαίνει ότι αυτοί με χαρτί τόσο καιρό πλήρωναν λιγότερο από τι έπρεπε να πληρώσουν. 

2) το κόστος του χαρτιού το έβαζε επιπλέον στο λογαριασμό (πληρώνοντας πιο ακριβά το ρεύμα). Αυτό σημαίνει ότι αυτοί με EBILL πλήρωναν τόσο καιρό παραπάνω. 

Οποτε και στις 2 περιπτώσεις κερδισμένοι τόσο χρόνια ήταν αυτοί με το χαρτί και χαμένοι αυτοί με το EBILL. Δεν σας είδα να φωνάζετε. Κάποιος πρέπει να πληρώσει το κόστος. Για να κάνει εκπτώσεις η ΔΕΗ από κάπου πρέπει να κόψει κόστος. Το να δώσει έκπτωση στο ebill δεν θα της πληρώσει το χαρτί και δεν θα πληρώσει κόστος. Αντίθετα θα έχει μεγάλη ζημιά γιατί θα χάσει επιπλέον λεφτά αντί τελικά να πετύχει το στόχο που είναι να πληρώνεται το χαρτί. Γιατί αποκλείεται με την έκπτωση να άφηνε ο κόσμος το χαρτί. Ο Έλληνας είναι περίεργο ον. Αν του πεις ότι πληρώνεις παραπάνω είναι διαφορετικό από το να του πεις ο άλλος πληρώνει λιγότερο. Δεν καταλαβαίνει ότι και στις 2 περιπτώσεις πληρωνει παραπάνω. Γάματα... 

Και εγώ για την καθαρή αξία του ρεύματος μιλάω, όχι για τις χρεώσεις υπέρ τρίτων κλπ... Εκεί βρίσκω την ασυνέπεια και κοροϊδία της δεη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, polaki είπε

Συγγνώμη για να καταλάβω, εξηγήστε μου λίγο όλοι εσείς που είπατε "επιτέλους θα σταματήσουν οι ουρές στη ΔΕΗ", με ποιόν πραγματικά τρόπο θα γίνει αυτό και πώς ΑΚΡΙΒΩΣ σχετίζεται με το eBill...

α) Το eBill η γιαγιά μου στην Κρήτη ούτε καν ξέρει τί είναι, και σίγουρα δεν ξέρει να το ενεργοποιήσει κατ'αρχήν. 

β) έστω ότι της το ενεργοποιεί ο θείος μου, έστω ότι έχει υπολογιστή (η γιαγιά μου, ξαναλέω, στα 80α της..), και έστω ότι έχει και εκτυπωτή.

ΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΘΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΠΤΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΔΕΗ ΝΑ ΣΤΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ????????

Εξηγήστε μου με ποιον ακριβώς τρόπο σταματάνε οι ουρές μέσω του eBill... 

Η γιαγιά σου παει στη ΔΕΗ αφού πρώτα σηκώσει λεφτά από την τράπεζα για να πληρώσει π.χ. 69,20€ 

Τωρα η γιαγιά δεν ξέρει ποσα χρωστάει και άρα μπλοκάρει εξαρχής  όλο αυτό  

Αισίως η γιαγιά σου θα αναγκαστεί ενεργοποιήσει το ebill ( ο θείος σου θα το κάνει ) , θα βάλει πάγια εντολή στη τράπεζα και δεν θα ξαναπάει ποτέ στη ΔΕΗ ενώ και στη τράπεζα θα πηγαίνει λιγότερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Η γιαγιά σου παει στη ΔΕΗ αφού πρώτα σηκώσει λεφτά από την τράπεζα για να πληρώσει π.χ. 69,20€ 

Τωρα η γιαγιά δεν ξέρει ποσα χρωστάει και άρα μπλοκάρει εξαρχής  όλο αυτό  

Αισίως η γιαγιά σου θα αναγκαστεί ενεργοποιήσει το ebill ( ο θείος σου θα το κάνει ) , θα βάλει πάγια εντολή στη τράπεζα και δεν θα ξαναπάει ποτέ στη ΔΕΗ ενώ και στη τράπεζα θα πηγαίνει λιγότερο 

Σε ποιόν πλανήτη φίλε μου θα γίνουν όλα αυτά? Πάγια εντολή να βάλει ενας ηλικιωμένος για να πληρώνει "ΚΑΤΙ"? Ούτε για τσίχλες του 1€ δεν βάζουν πάγια εντολή. Όχι για ΔΕΗ. Που η μισή τους "χαρά" είναι να ανοίξουν το φάκελο, να φορέσουν γυαλιά και να κοιτάνε 17 λεπτά τις 2 σελίδες ψάχνοντας το γιατί τους κλέβει η ΔΕΗ (δεν τους κλέβει, προφανώς). 

"Τώρα η γιαγιά δεν ξέρει πόσα χρωστάει" -> Δηλαδή? Πώς δεν ξέρει? Φυσικά και ξέρει. 

Κατ'αρχήν, αν δεν ενεργοποιήσει eBill, δεν θα αλλάξει τίποτα. Φύγαμε από αυτό. Άρα ξέρει.

Αν ΟΝΤΩΣ ενεργοποιήσει eBill, με αποκλειστικό και μόνο λόγο να γλιτώνει το 1€, θα το εκτυπώνει κανονικά, και θα πηγαίνει πάλι στην ΔΕΗ/ΤΡΑΠΕΖΑ/ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΟ να το πληρώσει. Άρα πάλι ξέρει. Από που προκύπτει ότι δεν ξέρει πόσα χρωστάει?
 

Ειλικρινά αποτυγχάνω να καταλάβω πώς θα αποσυμφορήσει αυτό τις ουρές στην τράπεζα.
Οι ουρές θα αποσυμφορηθούν μονο αν υπάρξει πληρωμή μέσω eBanking όπως θέλω να πιστεύω ότι κάνουμε όλοι μας εδώ, ή πληρωμή με κάρτα μέσω του site της ΔΕΗ.

Και το eBanking με το ΖΟΡΙ το κάνει ο πατέρας μου που ειναι 60.... Οποιοσδήποτε μεγαλύτερος, απλά δεν ξέρει καν τί ειναι το eBanking και δεν θέλει καν να μάθει.

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Ας πούμε ότι έχει 500.000 ρολόγια με ebill και 1.500.0000 με χαρτί. Ας πούμε ότι το χαρτί (συσκευασία, εκτύπωση, διανομή) στοιχίζει 1 ευρώ το 2μηνο (αυτό που χρεώνει στον διμηνιαιο λογ.). Οπότε το κόστος της είναι 750.000 ευρώ το μήνα. 

Ας πουμε δίνει 1 έκπτωση στον ebill όπως λέτε. Αυτό σημαίνει 500.000 ευρώ το μήνα η έκπτωση κόστος για την ΔΕΗ από τους ήδη έχοντες ebill. 500.000 + 750.000 = 1.250.000. Εκεί που είχε δηλαδή 750.000 έξοδα της προστέθηκαν αλλά 500.000.

Ας πουμε ότι πηγαίνουν όλοι ebill. 2.000.000 x 1 ευρώ έκπτωση = κόστος 2.000.000 ευρω. Δηλαδή από εκεί που είχε κόστος 750.000 ευρώ το μήνα τα κατάφερε και πήγε 2.000.000 το μήνα. Μπράβο παιδιά. Και μετά μας λέτε να σκεφτόμαστε και λίγο....

ΥΓ. Σε ότι αναλογία και να βάλετε τα νούμερα πάντα χαμένη θα βγαινει.

Τί λες φίλε μου? Η δεύτερη σου παράγραφος είναι όλη λάθος. Απτα θεμέλια. Γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΚΠΤΩΣΗ. Χαράτσι ρίχνει στο χαρτί. Αν το γυρίσεις σε eBill, όταν δηλαδή το καταλάβεις, ποτέ δηλαδή για το 85% του πληθυσμού αφού κανείς δεν θα το μάθει από πουθενά και ούτε θα το προσέξει να αναγράφεται στο λογαριασμό (ο οποίός θα σου έρθει σε χαρτί, άρα θα έχουμε φάει ΟΛΟΙ τουλάχιστον 1€ χαράτσι), απλά ΔΕΝ θα πληρώνεις το 1€ επιπλέον. Δηλαδή θα πληρώνεις ακριβώς τα ίδια που πλήρωνες αν ΔΕΝ ενεργοποιούσε το χαράτσι στο χαρτί. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω....

Πολύ απλά η ΔΕΗ θέλει να βγάλει 1€ από κάθε χάρτινο λογαριασμό που στέλνει. Ας αφήσουμε τις "εκπτώσεις" και τους αποτυχημένους μαθηματικούς τύπους. Όχι ότι θα πέσουν έξω τα καράβια μου με το 1€, αλλά έτσι για το γαμωτο επειδή έτυχε και το διάβασα εδώ, θα γυρίσω και το δικό μου και των γονιών μου σε eBill, ώστε να μην τους κάνω τη χάρη να φάμε το χαράτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Ναι  βεβαια .

Να αναλογιστουμε επισης πως καποιοι απο αυτους ειναι στρατηγικοι κακοπληρωτες , μπαταχτσηδες δλδ  και βρισκουν πατημα να αφηνουν απληρωτους  τους λογαριασμους ,τα δανεια  που πηραν  για να φυγουν απο το Αιγαλεω  να μεινουν σε μεζονετα στο Χαλανδρι  και να πηγαινουν ανελιπως σε εστιατορεια και  διακοπες  καθε καλοκαρι (πραγματικα παραδειγματα ).

Και αυτα  λοιπον  τα πληρωνουμε ολοι οι υπολοιποι   τα κοροιδα οπως ειπα διοτι το συστημα δεν θελει να κανει διακριση μεταξυ αυτων που πραγματικα εχουν αδυναμια   και ειναι ελαχιστοι σε  σχεση με τους "πιστολιαζω τα παντα γιατι ετσι "

Ευτυχως που ειναι και η ΔΕΗ ιδιωτικη ε ? και τα επιτρεπει αυτα .

Για να μην ξεχνιομαστε .

Ρε Φώτη13 χρυσόστομε που σε βρήκα! Τα λες όπως είναι τα πράγματα είσαι και Παναθα. Διπλο την Κυριακή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, QuitLife είπε

Ειναι απλη διαδικασια, αλλα θα σου ζητησουν μια βεβαιωση ηλεκτρολογικη απο επισημο Ηλεκτρολογο με κοστος καπου 150 ευρω (αν θυμαμαι). Αλλιως δεν κανεις αλλαγη.

ας πουμε λοιπον οτι εισαι ηλικιωμενος κ το ρολοι ειναι στο ονμα πεθαμενου συζηγου, πχ...

 

μενεις ετσι με 6 ευρω το χρονο ή κανεις αλλαγή με κοστος ηλ/κου σχεδιου [150€] και 2-3 φορες επισκεψη στην ουρα της ΔΕΗ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 6 ευρώ το χρόνο κάνετε έτσι? Δηλαδή όλα τα άλλα που πληρώνουμε χωρίς λόγο μιλάμε για χιλιάδες ευρώ δεν πειράζει αλλά για τα 6 ευρώ το χρόνο έγιναν 17 σελίδες σε 1 μερα. 

 

Προσωπικά έχω ebill 2 χρόνια και πληρωνω πάντα με κάρτα μόλις βγαίνει ο λογαριασμός. Πάντα περνω έκπτωση συνέπειας και αν θέλω εκτυπώνω σε 5 δευτερόλεπτα μέσω κινητού με WiFi στον εκτυπωτή που έχω σπίτι. Θα μου πείτε πως θα τα κάνει ένας ηλικιωμένος αυτα. Αναλάβετε το εσείς. Πληρώνω ΟΤΕ ΔΕΗ βάζω κάρτες στα κινητά στους παππούδες κάθε μήνα όλα μέσω ebanking του κινητού μου εδώ και 4 χρόνια. Ούτε θα τους αφήσω να πάνε να στηθούν στις ουρές ούτε τίποτα εσείς αν δεν έχετε πρόβλημα οκ αφήστε τους να παιδεύονται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...