Προς το περιεχόμενο

Η Κίνα συνθλίβει τα όνειρα της Ευρώπης για ηλεκτροκίνηση


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακόμη περιμένω τα αυτοματοποιημένα εργοστάσια, που θα έκλεβαν κατά άλλους την εργασία, και κατά άλλους θα είχαμε ελεύθερο χρόνο για να καθόμαστε, και πάμε στον πράσινο πλανήτη!! η Κίνα που ρυπαίνει όσο δεν παίρνει όλους εμάς τους άνεργους της Ευρώ-πης πότε θα την αναγκάσουμε να συμμορφωθεί στις Δυτικές αξίες, η εκεί δεν είναι άνθρωποι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

_96970659_abexi.jpg

_96969502_78b75efc-37fe-449f-944e-0fa308

Και μετα απο αυτες τις εικονες, ηρθε αυτο: Why China censors banned Winnie the Pooh

Και μετα αναρωτιεσαι στα αληθεια γιατι οι Κινεζοι δεν αντιδρουν; Ο Ζιμπινγκ εχει παει την καταστολη και την παρακολουθηση σε αλλο επιπεδο. Παρε αλλο ενα παραδειγματακι: China has started ranking citizens with a creepy 'social credit' system

Τιποτα δεν κανουν καλα οι Κινεζοι. Απλως το κομμα ειναι τεραστιο, εχει απλωσει τα πλοκαμια του κυριολεκτικα παντου, η κρατικη μηχανη ειναι υπερ του δεοντος πιστη στην κυβερνηση, η καταπιεση κανει τον Σταλιν να φαινεται κακος μπαμπας κι υπαρχει ενας λαος που δεν εχει μαθει στη δημοκρατια γιατι δεν την ειχε και ποτε και τα σχολεια κανουν κατηχηση, οχι εκπαιδευση. Οι Κινεζοι αφου εχουν βελτιωμενη ποιοτητα ζωης με το σημερινο συστημα και απολαμβανουν καποιες στοιχειωδεις ελευθεριες (που επι Μαο ηταν ουτοπικες), σκυβουν το κεφαλι και δουλευουν. Κι αναπνεουν και το νεφος και λενε κι ευχαριστω. Αλλωστε η εναλλακτικη αν διαμαρτυρηθουν ειναι τα βασανιστηρια...

Μέσα σ αυτές τις πόλεις ζουν ΚΑΙ ευτυχισμένοι άνθρωποι, με βιοτικό επίπεδο πολύ πιο πάνω από το δικό σου και το δικό μου:

beijing-shopping.jpg.jpg.341d1f2d1d32fbae491a9b8412d179bb.jpg

Όπως επίσης υπάρχουν και φτωχοί και δυστυχισμένοι: (μπορώ να σου δείξω παρόμοιες φωτογραφίες και από την Ελλάδα)

20170207044608105.jpg.5065e13f76fd8b316315b312808a1337.jpg

Και οι δύο φωτογραφίες είναι από το Πεκίνο και όχι από  Hong Kong και Macao που έχουν ειδικό διοικητικό καθεστώς.

Συμφωνώ όμως με το απολυταρχικό καθεστώς που δεν συνάδει με τα πρότυπα μιας σύγχρονης και ελέυθερης κοινωνίας. Είμαι δημοκράτης και θέλω την ελευθερία σκέψης και βούλησης. Απλά για μένα το θέμα της Κίνας δεν είναι πολιτικό, αλλά περισσότερο κοινωνικοοικονομικό μέσα από μια παράδοση αιώνων. Ξαναδιάβασε αυτά που γράφω και μην αντιτίθεσαι μονόπλευρα. Τουλάχιστον αυτοί μπορούν να φύγουν από τι χώρα τους και να πάνε όπου θέλουν, ενώ κάποιοι στο παρελθόν ήταν μαντρωμένοι και δυστυχισμένοι...

Δεν είναι όλα μαύρα ή άσπρα ... ούτε τα κάνουν όλα λάθος οι Κινέζοι κομουνιστές, ούτε οι δημοκράτες δυτικοί τα κάνουν όλα καλά...

Όλες οι κοινωνίες έχουν τα καλά και τα κακά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Kινέζος εργάτης στο εργοστάσιο της Foxconn αμοίβεται με 2 αμερικανικά δολλάρια την ώρα , στην Αμερική το ελάχιστο είναι 8-10 δολλάρια ανάλογα την πολιτεία . Πρακτικά η Κίνα συμφέρει σαν τόπος παραγωγής βιομηχανικών προιόντων γιατί συνδυάζει χαμηλό εργατικό κόστος αλλά έχει και εξοπλισμένα εργοστάσια που αναλαμβάνουν την όποια παραγωγή , δεν χρειάζεται ο ξένος κεφαλαιούχος να επενδύσει σε εγκαταστάσεις,μηχανήματα ,εκπαίδευση προσωπικού κτλ. Φυσικά το περιβάλλον επιβαρύνεται απίστευτα από όλη αυτή τη δραστηριότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xiaomi Redmi Car 6S vs Meizu Car M8 στο Autotriti που κυκλοφορεί

10 ώρες πριν, froyd είπε

Σαχλαμάρες. Δεν υπάρχουν αρκετά χημικά στοιχεία στον πλανήτη για να φτιάξει η ανθρωπότητα μπαταρίες για όλα τα αυτοκίνητα της.

Από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα; Ποιος ξέρει τι ποσότητες υπάρχουν και που, εκτός απο τους ΒελοΛιακόπουλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, nhzt είπε

Δεν είναι όλα μαύρα ή άσπρα ... ούτε τα κάνουν όλα λάθος οι Κινέζοι κομουνιστές, ούτε οι δημοκράτες δυτικοί τα κάνουν όλα καλά...

Όλες οι κοινωνίες έχουν τα καλά και τα κακά τους.

Σε πάω ότι στοίχημα θέλεις ότι αν σου ζητήσω να βάλεις στην πρότασή σου και την χούντα των συνταγματαρχών πλάι στους κομμουνιστές θα βγάλεις σπυράκια στην ιδέα.

Όχι φίλε μου, το καλύτερο απολυταρχικό καθεστώς είναι πάντα χειρότερο από το χειρότερο δημοκρατικό πολίτευμα.

Επεξ/σία από Droulas13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν έχουν ξεκαθαρίσει ούτε οι βιομηχανίες οχημάτων αλλά κυρίως η ίδια η ευρωπαική ένωση τι θέλει, αφού είναι γεγονός ότι η Ε.Ε. δεν είναι τελικά ομογενοποιημένη σε τίποτα. Δεν υπάρχει ξεκάθαρη αναφορά για το μέλλον των οχημάτων στους δρόμους την στιγμή που επιβάλλουν στους Δήμους απεξάρτηση από τα σκουπίδια, επιβάλλουν απεξάρτηση από το πετρέλαιο και φυσικά το αποτέλεσμα είναι μηδέν. Να μην μιλήσω για το διοξείδιο του άνθρακα που πρέπει να μειωθεί. Στην Ε.Ε. όλοι ψηφίζουν αλλά μήπως τελικά αποφασίζει μόνο ένας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Droulas13 είπε

Σε πάω ότι στοίχημα θέλεις ότι αν σου ζητήσω να βάλεις στην πρότασή σου και την χούντα των συνταγματαρχών πλάι στους κομμουνιστές θα βγάλεις σπυράκια στην ιδέα.

Όχι φίλε μου, το καλύτερο απολυταρχικό καθεστώς είναι πάντα χειρότερο από το χειρότερο δημοκρατικό πολίτευμα.

Συμφωνώ απόλυτα.... αλλά εδώ είσαι off topic γιατί μιλάμε και συγκρίνουμε το καθεστώς της Κίνας και όχι των συνταγματαρχών της Ελλάδας...

Και τέτοιου είδους συμβουλές ή επισημάνσεις περί δημοκρατίας όχι σε μένα... διότι γράφεις χωρίς να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις. Στο post μου λέω " Είμαι δημοκράτης και θέλω την ελευθερία σκέψης και βούλησης " και καταλαβαίνουν όλοι ποιες είναι οι πολιτικές μου πεποιθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2018 στις 4:13 ΜΜ, NorgeMan είπε

Μη περιμένεις πολλά γιατί ο νεοέλληνας είναι μωρός. Δες παρακάτω ένα τρανο παράδειγμα IQ νεοέλληνα. 

Και να φανταστείς όλοι αυτοί έχουν δικαίωμα ψήφου...

https://www.newsit.gr/topikes-eidhseis/ksesikomos-stin-paro-gia-tis-anemogennitries-pics-vid/1056173/

 

 

 

Στο θέμα... Στην Ε.Ε. δεν μπορούν να αποφασίσουν για απλά πράγματα όπως η αλλαγή της ώρας, θα βγάλουν απόφαση για τόσο σοβαρό θέμα σύντομα;; 

Νομίζω ότι το πρόβλημα τους δεν είναι οι ανεμογεννήτριες αλλά το ύψος τους, καθώς θα είναι μεταχειρισμένες από την Ολλανδία και θα έχουν τεράστιο ύψος για τα δεδομένα του νησιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα πουλάνε κ στο aliexpress και μπορώ να το παραγγείλω με priority χωρίς τελωνείο,Να το κάνουν  να δούμε άσπρη μέρα στο πορτοφόλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...