Προς το περιεχόμενο

Το chip T2 της Apple "εμποδίζει" την επισκευή του νέου MacBook σας από τρίτους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Με το 90% των εξαρτημάτων να είναι πλέον κολλημένα στην μητρική και έχοντας κάποιος δώσει 2 ή 3 χιλιάρικα, θα το πήγαινε στο μαγαζάκι της γειτονιάς για επισκευή?? Δεν νομίζω...
 

Απο εκεί και πέρα, νομίζω ότι είναι δικαίωμα του κάθε κατασκευαστή με το τι θα κάνει στο μηχάνημά του. Αυτοί που αγοράζουν συνειδητά, ξέρουν σε τι οικοσύστημα μπαίνουν...

 

Πάντως έχω δει περιορισμούς και σε άλλες εταιρίες. Είχα πάρει ένα Lenovo Netbook / Tablet το οποίο έπαιρνε και GSM Module αλλά το BIOS ήταν κλειδωμένο με Whitelists ώστε να δέχεται μόνο H/W της Lenovo. Η Lenovo το Module το πουλούσε 170€. Αναγκάστηκα και έκανα "Hack" στο BIOS όπου πρόσθεσα το VID/PID του Module που πήρα με 35€ και δούλεψε μια χαρά...

Ξεκολλάτε από τα μαγαζάκια της γειτονιάς ως επιχείρημα.Υπαρχουν και σοβαρές εταιρείες που επισκευάζουν συσκευές εκτός από την apple και τα εξουσιοδοτημένα της.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 502
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Prof_Chaos είπε

Το μόνο καλό που βλέπω σε αυτό είναι για μεταπωλητικούς λόγους. Δηλαδή εαν πάρει κάποιος μεταχειρισμένο να ξέρει οτι δεν το έχει ανοίξει ο κάθε κατσαβιδάκιας και του έχει βγάλει τα μάτια..

βασικα, οτι κλεινει-ανοιγει. το μονο που καταφερνει σ αυτο το κομματι, ειναι οτι πλεον ο κατσαβιδακιας πρεπει να κανει δυσκολοτερα και περισσοτερα βηματα, αυξανοντας τη πιθανοτητα να του βγαλει τα ματια.

ξερω οτι ακουγεται αναποδο, αλλα αμα ο αλλος δε θελει να σκασει στο σερβις τα σχεδον ιδια λεφτα με μια καινουργια συσκευη, τοτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aρα εκει που καταληγουμε ειναι οσοι αγοραζουν φτηνιαρικες συσκευες ,αμαξια , κ.ο.κ θελουν να μπορουν να επισκευαζουν τις σαβουρες που παιρνουν με  imitation ανταλλακτικα - μαστορες της γειτονιας και  γενικοτερα οτι τους κανει να γλυτωνουν τα ευρω που κυνηγανε με το ντουφεκι .Καλα κανουν δικαιωμα τους .Δεν μπηκα εγω να τους κραξω .

Απο την αλλη μπαινουν σε ενα θεμα  που αφορα premium προιοντα  και  σε εξαλλη(?) κατασταση ορισμενοι  διαρρυγνυουν τα ιματια τους γιατι ακριβως? Τι δεν καταλαβαινουν ?

Ο αλλος λεει η πιο μισητη εταιρεια στον κοσμο ...Ειμαι σιγουρος πως το ιδιο λεει και για τις γκομενες που δεν του καθονται !

Οτι ο αγοραστης τετοιων προιοντων  παει  στην επισημη αντιπροσωπεια  και για  την διασφαλιση της ποιοτητας και των παροχων ,η' οτι η εταιρεια εχει συγκεκριμενη πολιτικη για τις επισκευες κατι που εμενα  ως κατοχο με βρισκει απολυτα συμφωνο.

Συγγνωμη που δεν εχουμε ολοι Lada ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 7
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Εαν δεν πας ομως σε επισημα να κανεις τα προβλεπομενα service χανεις την εγγυηση.

Δεν ισχύει αυτό. 

https://www.newsbeast.gr/car/arthro/2428471/den-chanoun-tin-engiisi-osi-pane-to-aftokinito-tous-se-anexartita-sinergia

https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2002:203:0030:0041:EL:PDF

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Istros είπε

Ξεκολλάτε από τα μαγαζάκια της γειτονιάς ως επιχείρημα.Υπαρχουν και σοβαρές εταιρείες που επισκευάζουν συσκευές εκτός από την apple και τα εξουσιοδοτημένα της.

ΜΑΑΑ...μμααααα....ο μπιλτανος λεει οτι θα γινει compromised το security μου και η ιδιωτικοτητα μου! εχω τα login του insomnia και του youtube , δεν παιζω εγω μ αυτα!

δεν τις εμπιστευομαστε αυτες τις εταιριες και τα μαγαζακια που λες!

 

οποιος θελει σωστη δουλεια παιδια , πληρωνει την προνομιακη τιμη της επισκευης και το παει στην apple (να τους βαζει pads σιλικονης πανω απο chip με σπασμενες κολησεις ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΦΤΙΖΕΙ ΕΠΙΣΚΕΥΗ- ΧΑ) . οσοι δεν εχουν στον ηλιο μοιρα να μην αγοραζουν apple προιοντα, simple as that.

/S

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Με το 90% των εξαρτημάτων να είναι πλέον κολλημένα στην μητρική και έχοντας κάποιος δώσει 2 ή 3 χιλιάρικα, θα το πήγαινε στο μαγαζάκι της γειτονιάς για επισκευή?? Δεν νομίζω...
 

Απο εκεί και πέρα, νομίζω ότι είναι δικαίωμα του κάθε κατασκευαστή με το τι θα κάνει στο μηχάνημά του. Αυτοί που αγοράζουν συνειδητά, ξέρουν σε τι οικοσύστημα μπαίνουν...

Πάντως έχω δει περιορισμούς και σε άλλες εταιρίες. Είχα πάρει ένα Lenovo Netbook / Tablet το οποίο έπαιρνε και GSM Module αλλά το BIOS ήταν κλειδωμένο με Whitelists ώστε να δέχεται μόνο H/W της Lenovo. Η Lenovo το Module το πουλούσε 170€. Αναγκάστηκα και έκανα "Hack" στο BIOS όπου πρόσθεσα το VID/PID του Module που πήρα με 35€ και δούλεψε μια χαρά...

Εσύ προτιμάς δηλαδή επειδή  έδωσες 2-3 χιλιάρικα να δώσεις άλλο 1 χιλιάρικο για την επισκευή στην apple, γιατί τα κέντρα ASP χέρι σε μητρική δεν βάζουν, σου λέει θα στην αντικαταστήσω και θα κρατήσω και την παλιά να την στείλω στην κίνα για επισκευή ώστε μετά να την πουλήσω στον επόμενο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Aρα εκει που καταληγουμε ειναι οσοι αγοραζουν φτηνιαρικες συσκευες ,αμαξια , κ.ο.κ θελουν να μπορουν να επισκευαζουν τις σαβουρες που παιρνουν με  imitation ανταλλακτικα - μαστορες της γειτονιας

ενώ αν πας σε αντιπροσωπεία δεν σου βάζουν ιμιτασιόν ανταλλακτικά και όλοι οι μάστορες είναι αστέρια 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω iPhone/iMac κλπ και δεν σκέφτομαι να αγοράσω. Όμως η απόφαση είναι πολύ σωστή. Σε έναν μελλοντικό κόσμο που όλα μας τα προσωπικά δεδομένα θα είναι επισφαλή, ποιος με βεβαιώνει ότι κάποιος κινέζος δεν θα βγάλει κάποιο "πειραγμένο" τσιπάκι που να μοιάζει με το original αλλά να κάνει και άλλα (αθέμιτα) πράγματα και να είναι στη μισή τιμή; Το πρόβλημα στο μέλλον δεν θα είναι τα λεφτά, θα είναι η ασφάλεια. Mark my words.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Prof_Chaos said:

Το μόνο καλό που βλέπω σε αυτό είναι για μεταπωλητικούς λόγους. Δηλαδή εαν πάρει κάποιος μεταχειρισμένο να ξέρει οτι δεν το έχει ανοίξει ο κάθε κατσαβιδάκιας και του έχει βγάλει τα μάτια..

οπως εχουμε δει σε πολλα βιντεο που γιναν βαιραλ τελευταια ο κατσαβιδακιας ειναι οι τεχνικοι της απλ οι επισημοι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, antirix024 είπε

Δεν έχω iPhone/iMac κλπ και δεν σκέφτομαι να αγοράσω. Όμως η απόφαση είναι πολύ σωστή. Σε έναν μελλοντικό κόσμο που όλα μας τα προσωπικά δεδομένα θα είναι επισφαλή, ποιος με βεβαιώνει ότι κάποιος κινέζος δεν θα βγάλει κάποιο "πειραγμένο" τσιπάκι που να μοιάζει με το original αλλά να κάνει και άλλα (αθέμιτα) πράγματα και να είναι στη μισή τιμή; Το πρόβλημα στο μέλλον δεν θα είναι τα λεφτά, θα είναι η ασφάλεια. Mark my words.

αρα το προβλημα σου ειναι μηπως τα δεδομενα σου που εχουν οι αμερικανοι, τα παρουν οι κινεζοι? 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

ενώ αν πας σε αντιπροσωπεία δεν σου βάζουν ιμιτασιόν ανταλλακτικά και όλοι οι μάστορες είναι αστέρια 

Συμφωνώ. Επίσης, σε πάρα πολλές αντιπροσωπείες αυτοκινήτων δίνεται πλέον η δυνατότητα επιλογής μεταξύ original και aftermarket (φτηνότερων) ανταλλακτικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τα πράγματα που απεχθάνομαι είναι να "παντρεύομαι" την αντιπροσωπεία του προϊόντος που αγοράζω.

Άντε μέχρι να λήξει η εγγύηση είμαι αναγκασμένος αλλά ως εκεί.

Επεξ/σία από opera
λήξει αντι λήξη
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...