Προς το περιεχόμενο

Το chip T2 της Apple "εμποδίζει" την επισκευή του νέου MacBook σας από τρίτους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Aρα εκει που καταληγουμε ειναι οσοι αγοραζουν φτηνιαρικες συσκευες ,αμαξια , κ.ο.κ θελουν να μπορουν να επισκευαζουν τις σαβουρες που παιρνουν με  imitation ανταλλακτικα - μαστορες της γειτονιας και  γενικοτερα οτι τους κανει να γλυτωνουν τα ευρω που κυνηγανε με το ντουφεκι .Καλα κανουν δικαιωμα τους .Δεν μπηκα εγω να τους κραξω .

Απο την αλλη μπαινουν σε ενα θεμα  που αφορα premium προιοντα  και  σε εξαλλη(?) κατασταση ορισμενοι  διαρρυγνυουν τα ιματια τους γιατι ακριβως? Τι δεν καταλαβαινουν ?

Οτι ο αγοραστης τετοιων προιοντων  παει  στην επισημη αντιπροσωπεια  και για  την διασφαλιση της ποιοτητας και των παροχων ,η' οτι η εταιρεια εχει συγκεκριμενη πολιτικη για τις επισκευες κατι που εμενα  ως κατοχο με βρισκει απολυτα συμφωνο.

Συγγνωμη που δεν εχουμε ολοι Lada ...

Επειδή τρώτε εσείς το κουτοχορο ότι δεν υπάρχουν άλλες σοβαρές εταιρείες επισκευής ηλεκτρονικών συσκευών και μόνο ο κυρ-μητσος της γειτονιάς πρέπει να το αποδεχτούμε και μεις αυτό?

Υπάρχουν πολλές και σοβαρές εταιρείες και με καλύτερους τεχνικούς και υπηρεσίες από τα εξουσιοδοτημένα της apple.

Επεξ/σία από Istros
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 502
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, gregory22 είπε

σου το μήλο "αναβαθμίσιμο θέλατε έ? πληρώστε 200 ευρώ  για εναν ssd  128gb ή 120 ευρώ για 4gb ram."

Αλλά θα είναι "πιστοποιημένη" αναβάθμιση....

Και μονο να το σκεφτείς λυπάσαι όποιος δώσει τόσα χρήματα για αυτά που έγραψες. Τα είπαμε και σε άλλο θέμα η Apple ζητάει 200 ευρώ για 128gb ssd όταν παίζουν τα 500gb samsung corsair στα 70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, voltmod είπε

Πρόσφατα επιβεβαιώθηκε από την ίδια της εταιρεία, ότι το Apple T2 εκτελεί μια σειρά από διαγνωστικούς ελέγχους κατά την πρώτη εκκίνηση του υπολογιστή μετά την αλλαγή ενός συγκεκριμένου εξαρτήματος ή υποσυστήματος του υπολογιστή, και αν εντοπιστεί νέο hardware που δεν έχει τοποθετηθεί από εξουσιοδοτημένο πάροχο υπηρεσιών σέρβις, θέτει εκτός λειτουργίας τη συσκευή, κρίνοντας την ουσιαστικά μη-επισκευάσιμη.

😂😂😂😂

Γελαει και ο Terminator 2

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
24 minutes ago, Snoob said:

Βασικά είναι η εταιρία που μας συστήθηκε ως δήθεν αυτή που θα πολεμούσε το Μεγάλο Αδελφό και έχει εξελιχτεί σε τρις χειρότερο.

Είναι εξωφρενικό να σου απενεργοποιεί ιδιόκτητη συσκευή επειδή δεν της τη δίνεις για επισκευή.

Πραγματικά, δεν θα φανταζόμουν ποτέ πως θα διάβαζα δικαιολόγηση τέτοιων πρακτικών. Το throttle, ένα βήμα παραπέρα. Συνιδιοκτησία, κανονικά.

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Αν δεις λεπτομέρειες σχετικά με το ποιες περιοχές "ελέγχει" το Τ2 chip, θα δεις πως πρόκειται για τα πιο critical συστήματα σε ο,τι έχει να κάνει με την ασφάλεια του περιεχομένου. Δεν μπορείς ας πούμε να αλλάξεις το touch id που έχουν τα νέα mac μιας και θα μπορούσε ένας τεχνικός να στο αντικαταστήσει με ένα άλλο και να προσπερνούσες την ασφάλεια. Το ίδιο γίνεται χρόνια τώρα και με το touch id στα iphones που αν δοκίμαζες να το αντικαταστήσεις εκτός apple, η συσκευή ήταν άχρηστη και κατά συνέπεια δεν μπορούσε κανείς να έχει πρόσβαση στα δεδομένα της συσκευής. 

Πρακτικά το Τ2 λειτουργεί σαν ένα hardware encryption εργαλείο και σου προσφέρει ακόμη μεγαλύτερη ασφάλεια. Πέρα από αυτό όμως, προφανώς και η apple επιδιώκει τη μεγιστοποίηση του κέρδους της από επισκευές κλπ αλλά όπως έχω ξαναπεί και παλιότερα: όταν έχεις δώσει τόσα χρήματα για μια τέτοια συσκευή, δεν είναι και τόσο παράλογο να εμπιστεύεσαι την Apple και τα επισκευαστικά της κέντρα όταν θα σου παρουσιαστεί πρόβλημα.

Αν δεν σε νοιάζει τόσο η συγκεκριμένη ασφάλεια που σου προσφέρει, προφανώς πας σε άλλους κατασκευαστές!  :) 

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Αν δεις λεπτομέρειες σχετικά με το ποιες περιοχές "ελέγχει" το Τ2 chip, θα δεις πως πρόκειται για τα πιο critical συστήματα σε ο,τι έχει να κάνει με την ασφάλεια του περιεχομένου. Δεν μπορείς ας πούμε να αλλάξεις το touch id που έχουν τα νέα mac μιας και θα μπορούσε ένας τεχνικός να στο αντικαταστήσει με ένα άλλο και να προσπερνούσες την ασφάλεια. Το ίδιο γίνεται χρόνια τώρα και με το touch id στα iphones που αν δοκίμαζες να το αντικαταστήσεις εκτός apple, η συσκευή ήταν άχρηστη και κατά συνέπεια δεν μπορούσε κανείς να έχει πρόσβαση στα δεδομένα της συσκευής. 

Πρακτικά το Τ2 λειτουργεί σαν ένα hardware encryption εργαλείο και σου προσφέρει ακόμη μεγαλύτερη ασφάλεια. Πέρα από αυτό όμως, προφανώς και η apple επιδιώκει τη μεγιστοποίηση του κέρδους της από επισκευές κλπ αλλά όπως έχω ξαναπεί και παλιότερα: όταν έχει δώσει τόσα χρήματα για μια τέτοια συσκευή, δεν είναι και τόσο παράλογο να εμπιστεύεσαι την Apple και τα επισκευαστικά της κέντρα όταν θα σου παρουσιαστεί πρόβλημα.

Αν δεν σε νοιάζει τόσο η συγκεκριμένη ασφάλεια που σου προσφέρει, προφανώς πας σε άλλους κατασκευαστές!  :) 

Ρε Bill σταματα να δικαιολογείς τα πάντα. Λογικός είσαι και ένας mod που αγαπάμε όλα τα χρόνια αλλά φτάνει αυτό το πράγμα με την Apple. Ναι έχεις πολλά προϊόντα της ναι είσαι ευχαριστημένος αλλά κάποιες τακτικές είναι απαράδεκτες. 

  • Like 8
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Arkin said:

Ρε Bill σταματα να δικαιολογείς τα πάντα. Λογικός είσαι και ένας mod που αγαπάμε όλα τα χρόνια αλλά φτάνει αυτό το πράγμα με την Apple. Ναι έχεις πολλά προϊόντα της ναι είσαι ευχαριστημένος αλλά κάποιες τακτικές είναι απαράδεκτες. 

Αυτές είναι οι απόψεις μου και άμα σου αρέσουν βασικά. :) 

  • Like 4
  • Confused 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Αυτές είναι οι απόψεις μου και άμα σου αρέσουν βασικά. :) 

Όταν καταλάβεις ότι οι εταιρείες κοιτάνε μόνο τα λεφτά σου και ότι δεν νοιάζεται καμια για σένα ξανά μιλάμε. 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Istros είπε

Επειδή τρώτε εσείς το κουτοχορο ότι δεν υπάρχουν άλλες σοβαρές εταιρείες επισκευής ηλεκτρονικών συσκευών και μόνο ο κυρ-μητσος της γειτονιάς πρέπει να το αποδεχτούμε και μεις αυτό?

Υπάρχουν πολλές και σοβαρές εταιρείες και με καλύτερους τεχνικούς και υπηρεσίες από τα εξουσιοδοτημένα της apple.

Εσυ τρως κουτοχορτο ξεκαθαρα .

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κρίμα, έχω mac book pro απο το 2009 το οποίο το έχω αναβαθμίσει με εξτρα ραμ και σκληρό ssd και είναι ευπρεπέστατο για light development, surfing και photo editing. Είναι απλά σκυλί , δεν έχει πάθει τίποτα, παρόλο που έφαγε μια τούμπα και στράβωσε το σασί τα πρώτα 2 χρόνια, κατα τα άλλα τούμπανο. Αν είχε διατηρήσει την φιλοσοφία του τότε η Apple θα με είχε πάλι για πελάτη αλλά με έχει χάσει τελείως με τις τακτικές "κονσερβοποίησης" των προιόντων της.

Το μόνο που αναρωτιέμαι είναι αν μπορώ να βάλω κάποια παλιότερη έκδοση του λειτουργικού (όσο παλιότερη γίνεται) αλλά με securiy updates καθώς θεωρώ ότι θα κερδίσω πολύ σε performance.

Σαν σύγκριση , ένα HP που είχα παλαιότερα βγήκε off στα 2 χρόνια γιατί χαλάρωσε το βύσμα τροφοδοσίας επάνω στη μητρική παρόλο το service κλπ δεν βγήκε άκρη. Γενικά ότι προιόν της apple έχω πάρει το έχω κρατήσει το minimum 4-5 χρόνια μέχρι να το αλλάξω. Το iphone 6 μετράει 4 χρόνια και δε με βλέπω να το αλλάζω σύντομα.

Επεξ/σία από shadowlike
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Αν δεις λεπτομέρειες σχετικά με το ποιες περιοχές "ελέγχει" το Τ2 chip, θα δεις πως πρόκειται για τα πιο critical συστήματα σε ο,τι έχει να κάνει με την ασφάλεια του περιεχομένου. Δεν μπορείς ας πούμε να αλλάξεις το touch id που έχουν τα νέα mac μιας και θα μπορούσε ένας τεχνικός να στο αντικαταστήσει με ένα άλλο και να προσπερνούσες την ασφάλεια. Το ίδιο γίνεται χρόνια τώρα και με το touch id στα iphones που αν δοκίμαζες να το αντικαταστήσεις εκτός apple, η συσκευή ήταν άχρηστη και κατά συνέπεια δεν μπορούσε κανείς να έχει πρόσβαση στα δεδομένα της συσκευής. 

Πρακτικά το Τ2 λειτουργεί σαν ένα hardware encryption εργαλείο και σου προσφέρει ακόμη μεγαλύτερη ασφάλεια. Πέρα από αυτό όμως, προφανώς και η apple επιδιώκει τη μεγιστοποίηση του κέρδους της από επισκευές κλπ αλλά όπως έχω ξαναπεί και παλιότερα: όταν έχεις δώσει τόσα χρήματα για μια τέτοια συσκευή, δεν είναι και τόσο παράλογο να εμπιστεύεσαι την Apple και τα επισκευαστικά της κέντρα όταν θα σου παρουσιαστεί πρόβλημα.

Αν δεν σε νοιάζει τόσο η συγκεκριμένη ασφάλεια που σου προσφέρει, προφανώς πας σε άλλους κατασκευαστές!  :) 

εννοεις τα κινεζικα workshop? διοτι στα "επισκευαστικα" κεντρα το μονο που κανουν ειναι να βγαλουν το ελλατωματικο μαζι με οτι αλλο ΔΕΝ εχει προβλημα και να σου τα αντικαταστησουν με refurbished. τι ακριβως ειναι το τοσο εξιδεικευμενο που δε μπορει να το κανει αλλο μαγαζι?

και οκ, συμφωνω οτι υπαρχει αγορα που εκτιμα και θελει λυσεις του τυπου Τ2. σε παλαιοτερο θεμα σε ειχα ρωτησει, για ποιο λογο να τα χουν ολα αυτα κολλημενα? οκ το Τ2 να σ εξεταζει τα αποτυπωματα και τις μνημες. ο επεξεργαστης, η οθονη, το τροφοδοτικο, το πληκτρολογιο, κλπ κλπ που κολλανε με την ασφαλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Snoob said:

Κι όμως, το θέμα είναι απλούστατο: η συσκευή είναι δική μου, είναι περιουσία μου, την έχω αγοράσει.

Και στο όνομα μιας δήθεν "ασφάλειας" δεχόμαστε να μας την απενεργοποιεί ο κατασκευαστής. Ουσιαστικά, για να μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας, με αμιγώς τιμωρητική διάθεση, επειδή δεν συνεχίζουμε να του τα στάζουμε.

Σου βάζει χέρι στην περιουσία σου. Δηλαδή, αν σπάσει ο διάολογος το ποδάρι του και δεν έχεις να στάξεις και για το σέρβις, να το πετάξεις το ρημάδι

Άμα δεν είσαι αρκετά πλούσιος ώστε εσαεί να πληρώνεις τις εξωφρενικές τιμές της Apple, να χάσεις την πρόσβαση σε αυτό που έχεις ήδη αγορασμένο. Ας πρόσεχες, φτωχέ ανθρωπάκο.

Βέβαια, για όποιον έχει ασχοληθεί στοιχειωδώς με την ιστορία της Apple, αυτά δεν θα έπρεπε να προξενούν εντύπωση, εξαρχής αυτό ήταν το όραμα του Τζομπς, ένα απολύτως κλειστό σύστημα που θα ελέγχει -και θα αρμέγει- η εταιρία. Κι η εταιρία καλά κάνει, αυτό είναι το συμφέρον της.

Αλλά, να διαβάζω προσπάθειες δικαιολόγησης του να σου βάζει χέρι στην περιουσία σου ο Κουκ...

Αυτό που εξηγώ απλά, είναι πως για μένα αυτό είναι ένα από τα χαρακτηριστικά της Apple που με έκαναν πελάτη της. Ναι μεν... αλλά στην πράξη φαίνεται πως αυτές οι τακτικές στην περίπτωση της Apple αποδίδουν ως προς τη συνολική εμπειρία που αποκομίζω όλα αυτά τα χρόνια. Μπορεί να ακούγεται κάπως "ρομαντικό" αλλά εγώ έτσι το βλέπω. :) 

  • Like 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Και μονο να το σκεφτείς λυπάσαι όποιος δώσει τόσα χρήματα για αυτά που έγραψες. Τα είπαμε και σε άλλο θέμα η Apple ζητάει 200 ευρώ για 128gb ssd όταν παίζουν τα 500gb samsung corsair στα 70.

Κοίταξε τα συστήματα της Apple όπως και να το κάνεις είναι μικροσκοπικά και πρέπει αυτός που θα τα ανοίξει, να γνωρίζει καλά τι κάνει. Επίσης αν πχ το πας σε κατάστημα με pc και σου πει ο μαγαζάτορας οτι γνωρίζει αλλά σου κάνει ζημιά, την έκατσες και μένεις με το μακ στο χέρι. Αν όμως το πας σε ένα iRepair,  ότι και να στο κάνουν φέρει ευθύνη η ίδια Apple. Εγώ πηγα τον μίνι για αλλαγή ssd αφού αγόρασα απο αλλού και τον πέρασαν με 15 ευρώ, αλλά είχα το κεφάλι μου ήσυχο.

Τώρα όσον αφορά την πολιτική συνεργασίας της Apple με συγκεκριμένες εταιρείες hardware οι οποίες εσκεμμένα βάζουν +70% λόγω του ότι τρέχουν σε Apple μηχανήματα, είναι απάτη και αισχροκέρδεια. Γιατί πρόκειται καθαρά για φαινόμενο εκμετάλλευσης που δυστυχώς πιστεύω θα ακουλουθήσουν κι άλλες κατασκευαστικές εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Arkin said:

Όταν καταλάβεις ότι οι εταιρείες κοιτάνε μόνο τα λεφτά σου και ότι δεν νοιάζεται καμια για σένα ξανά μιλάμε. 

Τι θα έπρεπε να κοιτάνε οι εταιρείες εκτός από τα λεφτά μου (σε πρώτη φάση)? Τι είναι η Apple, κοινωνικό ίδρυμα? Αυτή κάνει τη "δουλειά" της με τα λεφτά μου και εγώ κάνω τη δική μου με τα προϊόντα της. :) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...