Προς το περιεχόμενο

Το chip T2 της Apple "εμποδίζει" την επισκευή του νέου MacBook σας από τρίτους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, gregory22 είπε

Κοίταξε τα συστήματα της Apple όπως και να το κάνεις είναι μικροσκοπικά και πρέπει αυτός που θα τα ανοίξει, να γνωρίζει καλά τι κάνει. Επίσης αν πχ το πας σε κατάστημα με pc και σου πει ο μαγαζάτορας οτι γνωρίζει αλλά σου κάνει ζημιά, την έκατσες και μένεις με το μακ στο χέρι. Αν όμως το πας σε ένα iRepair,  ότι και να στο κάνουν φέρει ευθύνη η ίδια Apple. Εγώ πηγα τον μίνι για αλλαγή ssd αφού αγόρασα απο αλλού και τον πέρασαν με 15 ευρώ, αλλά είχα το κεφάλι μου ήσυχο.

Τώρα όσον αφορά την πολιτική συνεργασίας της Apple με συγκεκριμένες εταιρείες hardware οι οποίες εσκεμμένα βάζουν +70% λόγω του ότι τρέχουν σε Apple μηχανήματα, είναι απάτη και αισχροκέρδεια. Γιατί πρόκειται καθαρά για φαινόμενο εκμετάλλευσης που δυστυχώς πιστεύω θα ακουλουθήσουν κι άλλες κατασκευαστικές εταιρείες.

Έχω αλλάξει σε πολλά ακριβά laptop ssd ram όλα τα χρόνια χωρίς θέμα. Ανεξοδα και με απόλυτη επιτυχία. Το να μην μπορώ να επέμβω σε αυτό που αγόρασα το θεωρώ απαράδεκτο. Δικό μου είναι το μηχάνημα το κάνω ότι θέλω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 502
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή δεν έχω διαβάσει όλη τη συζήτηση, έχει θίξει κανένας αυτό που βλέπω εγώ ως το πραγματικό πρόβλημα; Ότι δηλαδή θα έρθει μια μέρα που η Apple θα διακόψει την επίσημη υποστήριξη του μηχανήματος (πάγια τακτική τους μέχρι τώρα) και τότε αν σου χαλάσει κάτι δεν θα μπορείς να το πας σε 3rd party. Πρακτικά θα πάει στα σκουπίδια, ούτε καν για ανταλλακτικά.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Arkin said:

Έχω αλλάξει σε πολλά ακριβά laptop ssd ram όλα τα χρόνια χωρίς θέμα. Ανεξοδα και με απόλυτη επιτυχία. Το να μην μπορώ να επέμβω σε αυτό που αγόρασα το θεωρώ απαράδεκτο. Δικό μου είναι το μηχάνημα το κάνω ότι θέλω. 

Σε πολλές συσκευές της Apple τόσο ο ssd  όσο και η Ram είναι μέρος της motherboard, οπότε δεν μπορείς εκ των πραγμάτων να "βάλεις χέρι" σε αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Snoob είπε

Βασικά είναι η εταιρία που μας συστήθηκε ως δήθεν αυτή που θα πολεμούσε το Μεγάλο Αδελφό και έχει εξελιχτεί σε τρις χειρότερο.

Είναι εξωφρενικό να σου απενεργοποιεί ιδιόκτητη συσκευή επειδή δεν της τη δίνεις για επισκευή.

Πραγματικά, δεν θα φανταζόμουν ποτέ πως θα διάβαζα δικαιολόγηση τέτοιων πρακτικών. Το throttle, ένα βήμα παραπέρα. Συνιδιοκτησία, κανονικά.

υπερθεματίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό είναι απλά μια δική σου θεωρία όμως...

1 minute ago, tritonas00 said:

ρεσιταλ πρωι πρωι

Το ρεσιτάλ το δίνεις εσύ με τα ανούσια μηνύματά σου που δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα στη συζήτηση που κάνουμε!

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Snoob είπε

Βασικά είναι η εταιρία που μας συστήθηκε ως δήθεν αυτή που θα πολεμούσε το Μεγάλο Αδελφό και έχει εξελιχτεί σε τρις χειρότερο.

Είναι εξωφρενικό να σου απενεργοποιεί ιδιόκτητη συσκευή επειδή δεν της τη δίνεις για επισκευή.

Πραγματικά, δεν θα φανταζόμουν ποτέ πως θα διάβαζα δικαιολόγηση τέτοιων πρακτικών. Το throttle, ένα βήμα παραπέρα. Συνιδιοκτησία, κανονικά.

θα υπερθεματισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Τι θα έπρεπε να κοιτάνε οι εταιρείες εκτός από τα λεφτά μου (σε πρώτη φάση)? Τι είναι η Apple, κοινωνικό ίδρυμα? Αυτή κάνει τη "δουλειά" της με τα λεφτά μου και εγώ κάνω τη δική μου με τα προϊόντα της. :) 

Να κοιτάνε λίγο και το συμφέρον του πελάτη μήπως? Γιατί αυτός ανεβάζει και κατεβάζει εταιρείες. Η Apple κάνει ότι μπορεί μια ζωή για το συμφέρον της και μονο πάντα έβλεπε τους πελάτες της σαν λεφτά με πόδια. Και αυτό το θέμα το αποδεικνύει περίτρανα. 100 σχόλια 2 άτομα λέτε μπράβο όλοι οι άλλοι την κράζουν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Μαλλον δεν εχεις αδικο αλλα απο τοσα που εχω ακουσει στην πιατσα για κατσαβιδακηδες που εχουν καταστρεψει αυτοκινητα και μετα δεν παραδεχονται τιποτα, προτιμω την σιγουρια της επισημης αντιπροσωπειας που οτι και να γινει θα ειμαι καλυμμενος.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αυτές είναι οι απόψεις μου και άμα σου αρέσουν βασικά. :) 

επειδη ειναι οι αποψεις σου δεν σημαινει  οτι ειναι και σωστες.βγαινεις δημοσια και παραθετης την αποψη σου , να εισαι ετοιμος να δεχτεις τις αναλογες κριτικες :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Arkin said:

Να κοιτάνε λίγο και το συμφέρον του πελάτη μήπως? Γιατί αυτός ανεβάζει και κατεβάζει εταιρείες. Η Apple κάνει ότι μπορεί μια ζωή για το συμφέρον της και μονο πάντα έβλεπε τους πελάτες της σαν λεφτά με πόδια. Και αυτό το θέμα το αποδεικνύει περίτρανα. 100 σχόλια 2 άτομα λέτε μπράβο όλοι οι άλλοι την κράζουν. 

Τα υπόλοιπα 98 σχόλια όμως είναι καθαρά "θεωρητικά" και "επαναστατικά" και ζήτημα αν το 4-5% όμως αυτών, έχουν κάποια εμπειρία από τα προϊόντα της Apple! 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Σε πολλές συσκευές της Apple τόσο ο ssd  όσο και η Ram είναι μέρος της motherboard, οπότε δεν μπορείς εκ των πραγμάτων να "βάλεις χέρι" σε αυτά. 

Αλλο θέμα και για αυτό. Γιατί βρε καλή μου Apple τα βάζεις όλα κολλημένα πάνω στην μητρική χωρίς δυνατότητα αναβάθμισης? Δεν ξέρω bill δεν σταματάει να απογοητεύει αυτή η εταιρεία με τις τακτικές της κάθε χρόνο γίνεται και χειρότερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nzeppos είπε

Επειδή δεν έχω διαβάσει όλη τη συζήτηση, έχει θίξει κανένας αυτό που βλέπω εγώ ως το πραγματικό πρόβλημα; Ότι δηλαδή θα έρθει μια μέρα που η Apple θα διακόψει την επίσημη υποστήριξη του μηχανήματος (πάγια τακτική τους μέχρι τώρα) και τότε αν σου χαλάσει κάτι δεν θα μπορείς να το πας σε 3rd party. Πρακτικά θα πάει στα σκουπίδια, ούτε καν για ανταλλακτικά.

υπαρχει αυτο το προβλημα και ειναι γνωστο (προσφατα το καναν παλι). αλλα ειπαμε, ασφαλεια :P

οκ, περα απο τη πλακα, πιστευω πολλοι δε το σκεφτονται διοτι αναβαθμιζουν σε καινουργιες συσκευες πιο νωρις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ αχ αχ,  πολύ μου τη δίνει όταν δεν γράφεται όλη η αλήθεια.  Ο αγαπητός μας αρθρογράφος ξέχασε καλέ να μας πει ότι η επισκευή θα γίνεται μεν αποκλειστικά από την Apple, εντελώς δωρεάν δε.   Άρα δεν το κάνει για την κονόμα αλλά για μας βρε, γιατί μας αγαπάει και δε θέλει να πέσει το αγαπημένο μας macbook σε χέρια άσχετων και να μας το καταστρέψουν. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Όταν καταλάβεις ότι οι εταιρείες κοιτάνε μόνο τα λεφτά σου και ότι δεν νοιάζεται καμια για σένα ξανά μιλάμε. 

Αυτό είναι κάτι που συμπέρανες πρόσφατα ή πριν από καιρό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...