Προς το περιεχόμενο

Το chip T2 της Apple "εμποδίζει" την επισκευή του νέου MacBook σας από τρίτους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 502
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, azuli είπε

οπως εχουμε δει σε πολλα βιντεο που γιναν βαιραλ τελευταια ο κατσαβιδακιας ειναι οι τεχνικοι της απλ οι επισημοι..

κατσαβιδάκιας εννοώ είναι ο ατζαμής "τεχνικός" που ξεχνάει βίδες ανταλλακτικά εκτός λάπτοπ/ σταθερού αφου το κλείσει.. Αμα εχει κεφια τραβάει και μια γρατζουνιά στην μητρική με το κατσαβίδι του. Μπορεί να πάρει κα πυκνωτή αλλά δεν τρέχει κάστανο αμα δουλεύει.. Υπάρχουν αρκετοί εκει έξω ..

Επεξ/σία από Prof_Chaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Snoob είπε

Βασικά είναι η εταιρία που μας συστήθηκε ως δήθεν αυτή που θα πολεμούσε το Μεγάλο Αδελφό και έχει εξελιχτεί σε τρις χειρότερο.

Είναι εξωφρενικό να σου απενεργοποιεί ιδιόκτητη συσκευή επειδή δεν της τη δίνεις για επισκευή.

Πραγματικά, δεν θα φανταζόμουν ποτέ πως θα διάβαζα δικαιολόγηση τέτοιων πρακτικών. Το throttle, ένα βήμα παραπέρα. Συνιδιοκτησία, κανονικά.

Εταιρία αρμεγματος είναι βασικά δεν το έκρυψε και ποτε βέβαια. Κάτι σαν τράπεζα. Το θέμα είναι ότι τα προϊόντα της είναι φυλακή δεν αντέχονται θέλει να ελέγχει τα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sunlight2030 είπε

Εσύ προτιμάς δηλαδή επειδή  έδωσες 2-3 χιλιάρικα να δώσεις άλλο 1 χιλιάρικο για την επισκευή στην apple, γιατί τα κέντρα ASP χέρι σε μητρική δεν βάζουν, σου λέει θα στην αντικαταστήσω και θα κρατήσω και την παλιά να την στείλω στην κίνα για επισκευή ώστε μετά να την πουλήσω στον επόμενο.

Προσωπικά, όσο και να μου αρέσουν τα προϊόντα της, δεν θα έδινα 2 - 3 χιλιάρικα με τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, antirix024 είπε

Δεν έχω iPhone/iMac κλπ και δεν σκέφτομαι να αγοράσω. Όμως η απόφαση είναι πολύ σωστή. Σε έναν μελλοντικό κόσμο που όλα μας τα προσωπικά δεδομένα θα είναι επισφαλή, ποιος με βεβαιώνει ότι κάποιος κινέζος δεν θα βγάλει κάποιο "πειραγμένο" τσιπάκι που να μοιάζει με το original αλλά να κάνει και άλλα (αθέμιτα) πράγματα και να είναι στη μισή τιμή; Το πρόβλημα στο μέλλον δεν θα είναι τα λεφτά, θα είναι η ασφάλεια. Mark my words.

Μα ήδη η Apple πουλάει τα δεδομένα των χρηστών χρόνια τώρα. Αρκετά τρύπιο λειτουργικό επίσης με πολλά κρούσματα τα τελευταία χρόνια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Prof_Chaos said:

κατσαβιδάκιας εννοώ είναι ο ατζαμής "τεχνικός" που ξεχνάει βίδες ανταλλακτικά εκτός λάπτοπ/ σταθερού αφου το κλείσει.. Αμα εχει κεφια τραβάει και μια γρατζουνιά στην μητρική με το κατσαβίδι του. Μπορεί να πάρει κα πυκνωτή αλλά δεν τρέχει κάστανο αμα δουλεύει.. Υπάρχουν αρκετοί εκει έξω ..

αυτον ακριβως εννοω και γω,δουλευουν κυριως στην απλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, antirix024 said:

Δεν έχω iPhone/iMac κλπ και δεν σκέφτομαι να αγοράσω. Όμως η απόφαση είναι πολύ σωστή. Σε έναν μελλοντικό κόσμο που όλα μας τα προσωπικά δεδομένα θα είναι επισφαλή, ποιος με βεβαιώνει ότι κάποιος κινέζος δεν θα βγάλει κάποιο "πειραγμένο" τσιπάκι που να μοιάζει με το original αλλά να κάνει και άλλα (αθέμιτα) πράγματα και να είναι στη μισή τιμή; Το πρόβλημα στο μέλλον δεν θα είναι τα λεφτά, θα είναι η ασφάλεια. Mark my words.

 

Σόρρυ, αλλά αυτό το επιχείρημα είναι επιπέδου "πρόσεξε μη πάρεις καμιά καραμέλα από άγνωστο στο σχολείο και γίνεις πρεζάκιας" ..

Όσον αφορά την περιβόητη ασφάλεια της apple, αν δεν κάνω λάθος, από δικούς της server διέρρευσαν κάτι φαπενινγκς στο πρόσφατο παρελθόν, όχι;

 

Από εκεί και πέρα, το θέμα μας δεν είναι ποιος κάνει καλύτερη δουλειά, το μικρομάγαζο ή η μαμά εταιρία.

Το θέμα είναι πως ο κάτοχος δεν έχει καν την δυνατότητα να επιλέξει.

Επεξ/σία από liopyr
  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Aρα εκει που καταληγουμε ειναι οσοι αγοραζουν φτηνιαρικες συσκευες ,αμαξια , κ.ο.κ θελουν να μπορουν να επισκευαζουν τις σαβουρες που παιρνουν με  imitation ανταλλακτικα - μαστορες της γειτονιας και  γενικοτερα οτι τους κανει να γλυτωνουν τα ευρω που κυνηγανε με το ντουφεκι .Καλα κανουν δικαιωμα τους .Δεν μπηκα εγω να τους κραξω .

Απο την αλλη μπαινουν σε ενα θεμα  που αφορα premium προιοντα  και  σε εξαλλη(?) κατασταση ορισμενοι  διαρρυγνυουν τα ιματια τους γιατι ακριβως? Τι δεν καταλαβαινουν ?

Οτι ο αγοραστης τετοιων προιοντων  παει  στην επισημη αντιπροσωπεια  και για  την διασφαλιση της ποιοτητας και των παροχων ,η' οτι η εταιρεια εχει συγκεκριμενη πολιτικη για τις επισκευες κατι που εμενα  ως κατοχο με βρισκει απολυτα συμφωνο.

Συγγνωμη που δεν εχουμε ολοι Lada ...

Ακριβώς! Αυτοί που κράζουν περισσότερο από όλους είναι αυτοί που δεν έχουν προϊόντα Apple και ούτε βρίσκονται στο target market της Apple! 

Ο καθένας κρίνει με βάση τις δικές του προτεραιότητες, λες και ο κόσμος γυρίζει γύρο τους. Λες και τους ανάγκασε κάνεις να αγοράσουν τα προϊόντα της Apple. 

Η Apple ξέρει τους πελάτες της καλύτερα από όλους. Αλλιώς δεν θα ήταν η πιο κερδοφόρα επιχείρηση στον κόσμο.

Τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε, είτε αντι-καπιταλιστικές ιδεολογικές ατζέντες (πρέπει να ελέγξει το κράτος την σχέση της Apple με τους πελάτες της) είτε ξεκάθαρα αντιδράσεις τεχνικών που χάνουν χρήματα από αυτό (το οποίο εκφράζεται μέσω lobbying και συχνά έχει και τον ιδεολογικό μανδύα). 

Επεξ/σία από Ihavetheanswers
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σου λέει το μήλο "αναβαθμίσιμο θέλατε έ? πληρώστε 200 ευρώ  για εναν ssd  128gb ή 120 ευρώ για 4gb ram."

Αλλά θα είναι "πιστοποιημένη" αναβάθμιση....

Επεξ/σία από gregory22
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, piranhagr said:

Και υπάρχουν άνθρωποι που ανέβασαν αυτή την εταιρία στο νούμερο 1 στις πωλήσεις ... Γιατί;

γιατι θελουν να φαινονται μεγιστανες (του χιλιαρικου) η ψαγμενοι εντεπρενερς/κοντεντ κριειτορς!

Επεξ/σία από azuli
  • Like 8
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, tolis29 είπε

αι σιχτιρ πια με αυτες τις πρακτικες απο οπου και αν προερχονται...

Ας δουμε  ποσοι φιλοι της APPLE θα  βγουν να πουν οτι συμφωνουν απολυτα με αυτο και χαιρονται που η εταιρεια ,τους προσεχει απο τα κακα και καθοδηγουμενα απο την samsung μη επισημα service !!!!!!!! (ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ SAMSUNG  ΟΥΤΕ APPLE )

Δεν νομίζω οτι θα το έλεγε κάποιος λογικός άνθρωπος (ΕΧΩ APPLE)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, stefanos_th είπε

περιμενω τους μηλοφανς να αρχισουν να θαβουν android + linux +intel + amd + pacotinia +palmolive

οτιδηποτε αλλο εκτος απο το ιερο φρουτο.

Άφησε τα pacotinia ήσυχα ιερόσυλε! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Aρα εκει που καταληγουμε ειναι οσοι αγοραζουν φτηνιαρικες συσκευες ,αμαξια , κ.ο.κ θελουν να μπορουν να επισκευαζουν τις σαβουρες που παιρνουν με  imitation ανταλλακτικα - μαστορες της γειτονιας και  γενικοτερα οτι τους κανει να γλυτωνουν τα ευρω που κυνηγανε με το ντουφεκι .Καλα κανουν δικαιωμα τους .Δεν μπηκα εγω να τους κραξω .

Απο την αλλη μπαινουν σε ενα θεμα  που αφορα premium προιοντα  και  σε εξαλλη(?) κατασταση ορισμενοι  διαρρυγνυουν τα ιματια τους γιατι ακριβως? Τι δεν καταλαβαινουν ?

Ο αλλος λεει η πιο μισητη εταιρεια στον κοσμο ...Ειμαι σιγουρος πως το ιδιο λεει και για τις γκομενες που δεν του καθονται !

Οτι ο αγοραστης τετοιων προιοντων  παει  στην επισημη αντιπροσωπεια  και για  την διασφαλιση της ποιοτητας και των παροχων ,η' οτι η εταιρεια εχει συγκεκριμενη πολιτικη για τις επισκευες κατι που εμενα  ως κατοχο με βρισκει απολυτα συμφωνο.

Συγγνωμη που δεν εχουμε ολοι Lada ...

Εσύ παίζεις με το Mac εγώ παίζω με το PC μου των 2.5k ευρώ και έχω την ελευθερία να του βάλω ότι θέλω πάνω. Η Apple σε πνίγει το να ξέρεις ότι δεν μπορείς να επέμβεις καθόλου σε κάτι που αγόρασες. Αύριο θα πάρω 1tb nvme να τον κουμπώσω στο σύστημα μου. Στα Mac γίνεται? 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...