Προς το περιεχόμενο

Το chip T2 της Apple "εμποδίζει" την επισκευή του νέου MacBook σας από τρίτους


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Istros είπε

Αυτό αναρωτιόμαστε όλοι.Και συνεχίζουν...

Οταν καταλαβεις οτι οι πιο πολλοι καταναλωτες ασχολουνται με την δουλεια τους και πως θα αυξησουν το εισοδημα τους, και οχι να βρουν μπαχαλακηδες να φτιαξουν το κινητο τους η το αυτοκινητο και να μπλεξουν σε περιπετειες τοτε θα καταλαβεις και γιατι η Apple εχει τοσο κοσμο.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 502
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

ΟΚ. Όταν καταλάβεις ότι για τις εταιρίες μεγέθους πολυεθνικών η λέξη "τιμιότητα" είναι ένας όρος το λιγότερο τραγελαφικός, τα ξαναλέμε. Βρίσκεσαι όμως σε καλό δρόμο εφόσον τουλάχιστον κατάλαβες ότι θέλουν τα λεφτά σου. Συνέχισε.

Hint: Όλες οι αγαπημένες σου εταιρίες θα ήθελαν να κάνουν τα ίδια (και χειρότερα) αλλά δεν τα κάνουν επειδή φοβούνται ότι το χάσιμο θα είναι μεγαλύτερο από το κέρδος. Εσύ βέβαια αυτό το βαφτίζεις "τιμιότητα" επειδή ακόμα κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου... 

Ακριβώς, η πολιτική της κάθε εταιρίας εξαρτάται εν πολλοίς απ'τους πελάτες στους οποίους απευθύνεται.

Όταν η συγκεκριμένη απευθύνεται σε πελάτες που δέχονται ό,τι κάνει άκριτα και το θεωρούν και καλύτερο, θα συνεχίσει να κάνει ό,τι είναι καλύτερο για την ίδια, αδιαφορώντας για το αν είναι καλύτερο για τους πελάτες της, καθώς οι ίδιοι πάντα θα νομίζουν ότι είναι κι αν αρχίσουν κάποια στιγμή να το αμφισβητούν, απλά θ'αυξήσει κι άλλο τις τιμές και θα τους φύγει κι η τελευταία αμφιβολία...

 

Όταν ρωτάς φανμπόι της απλ τι θα ήθελε να δει απ'την επόμενη συσκευή της, η απάντηση είναι "ό,τι πει η απλ..."

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chromebook is the way to go, for more serious work a desktop pc. Ένας λογικός άνθρωπος, έτσι κι αλλιώς, δεν θα πετούσε 1000+ ευρώ σε κάτι που ουσιαστικά είναι mail-reader-machine απλά γιατί είναι όμορφο και cool. Καμία λύπηση για τους ανόητους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Προφανώς. Ήταν συνδυασμός "χαζών" και προβλέψιμων κωδικών και έλλειψης 2step authentication που δεν είχε ακόμη ενεργοποιηθεί. 

Αλλά σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για ασφάλεια δεδομένων που βρισκοταν online στο cloud και όχι τοπικά στις συσκευές όπως τα δεδομένα για τα fingerprints ή των SSD. 

Χαζους κωδικους βαζουν οι περισσοτεροι. Ειτε λεγεται ios ειτε android ειτε windows. Και εκει την πατανε. Η apple με την δικαιολογια της ασφαλειας βαραει στα αυτια με τις τιμες. Δουλευω χρονια ebanking και γενικα εχω στο μυαλο μου 50 δυσκολους κωδικους και σε rooted κινητα και παντου και ποτε δεν ειχα θεμα ασφαλειας. Αντιθετως παρα πολυ στο ios με κωδικους πχ password η 12345678 η κατι παρομοιο εχουν χακαριστει πολλες φορες. Η ασφαλεια ειναι θεμα χρηστη οχι θεμα εταιριας. Νομος. Android εχω και με permission manager δεν φευγει τιποτα απο το κινητο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
35 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αυτό που εξηγώ απλά, είναι πως για μένα αυτό είναι ένα από τα χαρακτηριστικά της Apple που με έκαναν πελάτη της. Ναι μεν... αλλά στην πράξη φαίνεται πως αυτές οι τακτικές στην περίπτωση της Apple αποδίδουν ως προς τη συνολική εμπειρία που αποκομίζω όλα αυτά τα χρόνια. Μπορεί να ακούγεται κάπως "ρομαντικό" αλλά εγώ έτσι το βλέπω. :) 

Ειλικρινά, προσπαθώ να καταλάβω τι λες: η "συνολική εμπειρία" είναι να έχει ο κάθε κερατάς το δικαίωμα να σου στερεί την πρόσβαση στην περιουσία σου;

Οκ, εσύ έχεις να αλλάζεις κάθε χρόνο, εγώ που δεν έχω, όταν πάψει να το υποστηρίζει η Apple, θα πρέπει να το πετάξω δηλαδή;

Κι αυτό είναι "συνολική εμπειρία"; Γιατί εμένα, για συνολική παραβίαση κάθε έννοιας ιδιωτικής περιουσίας μου φέρνει.

  • Like 16
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Προφανώς. Ήταν συνδυασμός "χαζών" και προβλέψιμων κωδικών και έλλειψης 2step authentication που δεν είχε ακόμη ενεργοποιηθεί. 

Αλλά σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για ασφάλεια δεδομένων που βρισκοταν online στο cloud και όχι τοπικά στις συσκευές όπως τα δεδομένα για τα fingerprints ή των SSD. 

ναι ειχε και phising αλλά οχι μονο αυτο.

The iBrute tool was publicly released the night of the leaks, and reportedly addressed by Apple by early morning. The tool took advantage of a weakness in Apple’s FindMyiPhone APIs, which allowed it to avoid being rate limited while brute forcing passwords. It was initially thought that brute force may have been used to deduce passwords. Tim Cook later implied this was not the case, citing phishing attempts. He did not specify if this was the case with all compromised accounts, or only some.

 Because iPhone backups are not normally accessible by logging into iCloud, and based on chatter on 4chan, it is reasonably theorized that the attacker used a (possibly pirated) commercial forensics tool by Elcomsoft to scrape each victim’s iCloud backup and other data from their accounts, after deducing their credentials. Software like this is necessary because iCloud does not normally give users direct access to backups and other low level content stored in their iCloud account.

The currently prevailing theory is that the accounts were first compromised by means of successful phishing attack (not ruling brute force out completely), then scraped with Elcomsoft Password Breaker, possibly repeatedly over a period of time.

http://www.zdziarski.com/blog/?p=3783

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, fotoalexandros said:

Chromebook is the way to go, for more serious work a desktop pc. Ένας λογικός άνθρωπος, έτσι κι αλλιώς, δεν θα πετούσε 1000+ ευρώ σε κάτι που ουσιαστικά είναι mail-reader-machine απλά γιατί είναι όμορφο και cool. Καμία λύπηση για τους ανόητους.

Σωστά! Γιατί ένα λειτουργικό της Google κομμένο και ραμμένο στο να σε φακελώνει συνεχώς και να καταγράφει τα πάντα, απευθύνεται μόνο σε μη ανόητους! :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Ακριβώς, η πολιτική της κάθε εταιρίας εξαρτάται εν πολλοίς απ'τους πελάτες στους οποίους απευθύνεται.

Όταν η συγκεκριμένη απευθύνεται σε πελάτες που δέχονται ό,τι κάνει άκριτα και το θεωρούν και καλύτερο, θα συνεχίσει να κάνει ό,τι είναι καλύτερο για την ίδια, αδιαφορώντας για το αν είναι καλύτερο για τους πελάτες της, καθώς οι ίδιοι πάντα θα νομίζουν ότι είναι κι αν αρχίσουν κάποια στιγμή να το αμφισβητούν, απλά θ'αυξήσει κι άλλο τις τιμές και θα τους φύγει κι η τελευταία αμφιβολία...

Όταν ρωτάς φανμπόι της απλ τι θα ήθελε να δει απ'την επόμενη συσκευή της, η απάντηση είναι "ό,τι πει η απλ..."

Πολυ σωστο και αυτο το ποστ. Ολες οι εταιριες θα ηθελαν πελατες apple αλλα δεν γινεται. Και δεν εγιναν τετοιοι πελατες μεσα σε μια νυχτα. Απο το 2002 με τα ipod και μετα με την πλυση που επεσε εχουμε φτασει στο 2018 και να μην μπορεις να επεμβεις καθολου σε αυτο που πληρωσες η να δινεις 1500 ευρω για κινητο και να ειναι χειροτερο απο αυτο των 300 ολα στο βωμο της και καλα ασφαλειας που προωθει στους πελατες της ξεχνοντας τα παλιοτερα χακαρισματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

ΟΚ. Όταν καταλάβεις ότι για τις εταιρίες μεγέθους πολυεθνικών η λέξη "τιμιότητα" είναι ένας όρος το λιγότερο τραγελαφικός, τα ξαναλέμε. Βρίσκεσαι όμως σε καλό δρόμο εφόσον τουλάχιστον κατάλαβες ότι θέλουν τα λεφτά σου. Συνέχισε.

Hint: Όλες οι αγαπημένες σου εταιρίες θα ήθελαν να κάνουν τα ίδια (και χειρότερα) αλλά δεν τα κάνουν επειδή φοβούνται ότι το χάσιμο θα είναι μεγαλύτερο από το κέρδος. Εσύ βέβαια αυτό το βαφτίζεις "τιμιότητα" επειδή ακόμα κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου... 

Εννοείται πως όλες θέλουν να το κάνουν και δεν το κάνουν γιατί θα χάσουν τους πελάτες τους.Γιατι υπαρχει καταναλωτική  συνείδηση.Εδω δεν βλέπω να γίνεται το ίδιο αντίθετα επιβραβεύετε τέτοιες λογικές γιατί σας λέει η apple ότι είναι για το καλό σας.Πολυ καλά σας κανει

Επεξ/σία από Istros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Σωστά! Γιατί ένα λειτουργικό της Google κομμένο και ραμμένο στο να σε φακελώνει συνεχώς και να καταγράφει τα πάντα, απευθύνεται μόνο σε μη ανόητους! :) 

όποιος εν έτη 2018 πιστεύει ότι η εταιρία του (π.χ. apple),η ακόμα και η τηλεόραση του,το κινητό του ο υπολογιστής του,ανεξάρτητος λειτουργικού που φοράει,δεν καταγράφει και φακελωνει...,δεν περιγράφω άλλο 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, antirix024 είπε

Δεν έχω iPhone/iMac κλπ και δεν σκέφτομαι να αγοράσω. Όμως η απόφαση είναι πολύ σωστή. Σε έναν μελλοντικό κόσμο που όλα μας τα προσωπικά δεδομένα θα είναι επισφαλή, ποιος με βεβαιώνει ότι κάποιος κινέζος δεν θα βγάλει κάποιο "πειραγμένο" τσιπάκι που να μοιάζει με το original αλλά να κάνει και άλλα (αθέμιτα) πράγματα και να είναι στη μισή τιμή; Το πρόβλημα στο μέλλον δεν θα είναι τα λεφτά, θα είναι η ασφάλεια. Mark my words.

με απασχολούσε κι εμένα τότε που ήμουν μυστικός πράκτορας, τώρα πια όλα καλά..!!! 😛

1 ώρα πριν, Snoob είπε

Είναι εξωφρενικό να σου απενεργοποιεί ιδιόκτητη συσκευή επειδή δεν της τη δίνεις για επισκευή.

δεν ισχύει αυτό, πλέον λέμε για ενοικίαση συσκευών και όχι για αγορά. 😛

38 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Αν δεις λεπτομέρειες σχετικά με το ποιες περιοχές "ελέγχει" το Τ2 chip, θα δεις πως πρόκειται για τα πιο critical συστήματα σε ο,τι έχει να κάνει με την ασφάλεια του περιεχομένου. Δεν μπορείς ας πούμε να αλλάξεις το touch id που έχουν τα νέα mac μιας και θα μπορούσε ένας τεχνικός να στο αντικαταστήσει με ένα άλλο και να προσπερνούσες την ασφάλεια. Το ίδιο γίνεται χρόνια τώρα και με το touch id στα iphones που αν δοκίμαζες να το αντικαταστήσεις εκτός apple, η συσκευή ήταν άχρηστη και κατά συνέπεια δεν μπορούσε κανείς να έχει πρόσβαση στα δεδομένα της συσκευής. 

Πρακτικά το Τ2 λειτουργεί σαν ένα hardware encryption εργαλείο και σου προσφέρει ακόμη μεγαλύτερη ασφάλεια. Πέρα από αυτό όμως, προφανώς και η apple επιδιώκει τη μεγιστοποίηση του κέρδους της από επισκευές κλπ αλλά όπως έχω ξαναπεί και παλιότερα: όταν έχεις δώσει τόσα χρήματα για μια τέτοια συσκευή, δεν είναι και τόσο παράλογο να εμπιστεύεσαι την Apple και τα επισκευαστικά της κέντρα όταν θα σου παρουσιαστεί πρόβλημα.

Αν δεν σε νοιάζει τόσο η συγκεκριμένη ασφάλεια που σου προσφέρει, προφανώς πας σε άλλους κατασκευαστές!  :) 

σωστός, όμως να πρέπει να ελέγχει αν έβαλες original και πιστοποιημένα ανταλλακτικα μόνο και τα "μαστορικά" είτε τα κάνεις εσύ ή κάποιος άλλος να τα γλυτώνεις, ενώ τώρα όπως διαβάζω πρέπει απαραίτητα και ο τεχνικός να είναι εξουσιοδοτημένος! κακώς κατά τη γνώμη μου!!! :(

31 λεπτά πριν, shadowlike είπε

κρίμα, έχω mac book pro απο το 2009 το οποίο το έχω αναβαθμίσει με εξτρα ραμ και σκληρό ssd και είναι ευπρεπέστατο για light development, surfing και photo editing. Είναι απλά σκυλί , δεν έχει πάθει τίποτα, παρόλο που έφαγε μια τούμπα και στράβωσε το σασί τα πρώτα 2 χρόνια, κατα τα άλλα τούμπανο. Αν είχε διατηρήσει την φιλοσοφία του τότε η Apple θα με είχε πάλι για πελάτη αλλά με έχει χάσει τελείως με τις τακτικές "κονσερβοποίησης" των προιόντων της.

Το έκανα κι εγώ αυτό με μοντέλο του 2012 μόνος μου στο σπίτι, ήταν απλό, πραγματικά σαν καινούργιο δουλεύει. Κάτι τέτοιο πλέον φυσικά δε θα παίζει οπότε θα πρέπει αυτό το απλό που έκανα να πρέπει να το πληρώσω και να περιμένω κιόλας - δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Snoob said:

Ειλικρινά, προσπαθώ να καταλάβω τι λες: η "συνολική εμπειρία" είναι να έχει ο κάθε κερατάς το δικαίωμα να σου στερεί την πρόσβαση στην περιουσία σου;

Οκ, εσύ έχεις να αλλάζεις κάθε χρόνο, εγώ που δεν έχω, όταν πάψει να το υποστηρίζει η Apple, θα πρέπει να το πετάξω δηλαδή;

Κι αυτό είναι "συνολική εμπειρία"; Γιατί εμένα, για συνολική παραβίαση κάθε έννοιας ιδιωτικής περιουσίας μου φέρνει.

Δεν μου στερεί καμία πρόσβαση πουθενά. Όταν έχω πρόβλημα με τις συσκευές μου τις πάω πάντα στο επίσημο service. Όπως κάνω και με όλες τις συσκευές που τις χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου και όχι μόνο για διασκέδαση. 

Δεν είπε ΠΟΥΘΕΝΑ η apple πως όταν θα σταματήσει την υποστήριξη σε μια συσκευή, δεν θα μπορείς να το πας πουθενά για επισκευή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, scarface5323 είπε

όποιος εν έτη 2018 πιστεύει ότι η εταιρία του (π.χ. apple),η ακόμα και η τηλεόραση του,το κινητό του ο υπολογιστής του,ανεξάρτητος λειτουργικού που φοράει,δεν καταγράφει και φακελωνει...,δεν περιγράφω άλλο 

Τα παντα καταγραφονται. Το κολπο ειναι να πεισεις τον αλλο οτι εισαι ασφαλες και δεν καταγραφεσαι. Ο bill το πιστευει αυτο για την apple οτι δεν καταγραφετε τιποτα και οτι η ασφαλεια της apple ειναι μοναδικη. Θα εκπλαγει αν μαθει τι γινεται πραγματικα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...