Προς το περιεχόμενο

Χειμερινά λάστιχα


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, zio10 είπε

Πόσο είναι μια νορμάλ τιμή για 4 σιδερένιες ζάντες 15άρες; Δυστυχώς αυτές που έχω δεν κάνουν.

50-100€ για μεταχειρισμένες στο CAR.gr 

Για καινούριες δεν ξέρω

Επεξ/σία από blanka
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα δεις τεράστια διαφορά σε σχέση με τα 225, αν και καλού κακού πάντα να έχεις στο αμάξι ένα ζευγάρι αλυσίδες. Πόσο πήγαν η 4δα; Δες και πως θα είναι η κατανάλωση, εγώ αν και πήρα μικρότερη διάσταση μια μικρή αύξηση 0.2 lt/100 την είδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lary7 είπε

Θα δεις τεράστια διαφορά σε σχέση με τα 225, αν και καλού κακού πάντα να έχεις στο αμάξι ένα ζευγάρι αλυσίδες. Πόσο πήγαν η 4δα; Δες και πως θα είναι η κατανάλωση, εγώ αν και πήρα μικρότερη διάσταση μια μικρή αύξηση 0.2 lt/100 την είδα.

230 τα λάστιχα και 80 οι ζάντες. Θα έχω μαζί μου αλυσίδες ή κουβέρτες ναι. Κατανάλωση θα δω, δε νομίζω ότι θα αλλάξει ιδιαίτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο χιονάκι χθες. Δεν κουνήθηκε καθόλου το αμάξι, αλλά σίγουρα πρέπει να το δω και σε περισσότερο. Στάνταρ με τα παλιά λάστιχα θα είχα γλιστρήματα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2018 στις 7:17 ΜΜ, zio10 είπε

Λίγο χιονάκι χθες. Δεν κουνήθηκε καθόλου το αμάξι, αλλά σίγουρα πρέπει να το δω και σε περισσότερο. Στάνταρ με τα παλιά λάστιχα θα είχα γλιστρήματα πάντως.

Ωραίος, καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις. Στο στεγνό έχεις δει μεγάλη διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, billomnia είπε

Ωραίος, καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις. Στο στεγνό έχεις δει μεγάλη διαφορά;

Στο στεγνό λίγο που τα πίεσα σε 1-2 στροφές σαν καινούργια θερινά μου φάνηκαν, μια χαρά δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Βρήκα σε καλή τιμή nokian wrd4 

85% Εγνατία οδό και 15% επαρχιακό δρόμο 

Για χιονοβροχολαστιχο, μέχρι να έρθει η άνοιξη - καλοκαίρι και να βάλω τα καλοκαιρινά, τα οποία με βγάλαν ασπροπρόσωπο τώρα στα χιόνια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας. Επαναφέρω και εγώ το θέμα. Έχω το troc 1.0 με λάστιχα falken 215 60 r16. Αποφάσισα να βάλω χειμερινά sava Eskimo hp2 αξιζουν πάνω  στον πάγο? Έχει κανείς εμπειρία από spike spider?

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Καλημέρα σας. Επαναφέρω και εγώ το θέμα. Έχω το troc 1.0 με λάστιχα falken 215 60 r16. Αποφάσισα να βάλω χειμερινά sava Eskimo hp2 αξιζουν πάνω  στον πάγο? Έχει κανείς εμπειρία από spike spider?

Αδερφέ τα sava από αυτά που έχω ακούσει είναι απο τα ποιό μάπα λάστιχα υπάρχουν.Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να επενδύεις σε χειμερινό στην συγκεκριμένη μάρκα, όπου θα χρειαστείς το 100% απο το λάστιχο για να σε ξελασπώνει απο τις δύσκολες καταστάσεις;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, piiii είπε

Αδερφέ τα sava από αυτά που έχω ακούσει είναι απο τα ποιό μάπα λάστιχα υπάρχουν.Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να επενδύεις σε χειμερινό στην συγκεκριμένη μάρκα, όπου θα χρειαστείς το 100% απο το λάστιχο για να σε ξελασπώνει απο τις δύσκολες καταστάσεις;

Εγώ που τα δοκίμασα σε κορσα μου φάνηκαν πολύ καλά τα χειμερινά τους κ δυο κλικ καλύτερα και από τα νοκιαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tilaverboy είπε

Καλημέρα σας. Επαναφέρω και εγώ το θέμα. Έχω το troc 1.0 με λάστιχα falken 215 60 r16. Αποφάσισα να βάλω χειμερινά sava Eskimo hp2 αξιζουν πάνω  στον πάγο? Έχει κανείς εμπειρία από spike spider?

Μια χαρά είναι τα Eskimo τα έχω 5 χρόνια και πάνε για 6ο, ακόμα και σε πάγο πιάνουν καλά αλλά μην περιμένεις θαύματα. Τα spike τι τα θέλεις; Πάρε ένα απλό σετ αλυσίδες με 30€ ώστε να δεις πόσες φορές θα τις χρειαστείς και μέχρι που σε πάνε τα χιονολάστιχα.

Επεξ/σία από lary7
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lary7 είπε

Μια χαρά είναι τα Eskimo τα έχω 5 χρόνια και πάνε για 6ο, ακόμα και σε πάγο πιάνουν καλά αλλά μην περιμένεις θαύματα. Τα spike τι τα θέλεις; Πάρε ένα απλό σετ αλυσίδες με 30€ ώστε να δεις πόσες φορές θα τις χρειαστείς και μέχρι που σε πάνε τα χιονολάστιχα.

Είπα για να αποφύγω τις αλυσίδες. Ασβεστοχωρι γαρ. Δεν αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sava Eskimo S3+ και εγώ σε 3 αυτοκίνητα της οικογένειας τον χειμώνα. 6 χρόνια στο ένα και 4 στα άλλα δύο. Στο στεγνό και στο βρεγμένο παρά τις μέτριες κριτικές (για το βρεγμένο κυρίως) με οδήγηση σαν νορμάλ άνθρωπος δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Στο χιόνι σχεδόν άριστα δεν νιώθω διαφορά ούτε σε σχέση με πανάκριβα nokian που είχα παλαιότερα. Όλα αυτά στην περιοχή που μένω και κινούμαι Πτολεμαΐδα - Κοζάνη - Φλώρινα.

Στον πάγο θες αλυσίδες ότι λάστιχο και να φοράς.

Και όχι τα Sava δεν είναι από τα χειρότερα λάστιχα που υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ για εμάς πάνω στο ασβεστοχωρι που πιάνει πάγο, τι άλλο να αγοράσω; 
Έχω ένα troc 1.0 και ένα vw up 1.0 . Και στα δυο έχω χιονολάαστιχα. Να δω αλυσίδες, spike spider ή κουβέρτες; Ενταξει στο χιόνι κινούμαι άνετα. Στον πάγο πέρυσι την πάτησα με το μικρό. Άναψε το esp Σε ανηφορικό δρόμο και έμεινε  κοκαλωμένο. Δεν απενεργοποιείται καθώς δεν υπάρχει κουμπί. Προσπάθησα να πιάσω στα πλαϊνά χιόνια αλλά ήταν όλα παγωμένα τα πλαϊνά χιόνια. Προσπάθησα να πατήσω γκάζι αλλά οι τροχοί δεν ανέβαζαν στροφές και δεν κινούνταν. Ευτυχώς που δεν ερχόταν κανένας από πίσω το άφησα γλίστρισε προς τα πίσω και έπιασε σε οδόστρωμα που είχε αλάτι και βγήκα στον κεντρικό. 
 

Με αλυσίδες με κουράζει να τις ξεμοντάρω περισσότερο. Έχετε να προτείνετε κάποια αξιόπιστη λύση για πάγο πέρα από τις αλυσίδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...