Προς το περιεχόμενο

Χειμερινά λάστιχα


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, tilaverboy είπε

Εδώ για εμάς πάνω στο ασβεστοχωρι που πιάνει πάγο, τι άλλο να αγοράσω; 
Έχω ένα troc 1.0 και ένα vw up 1.0 . Και στα δυο έχω χιονολάαστιχα. Να δω αλυσίδες, spike spider ή κουβέρτες; Ενταξει στο χιόνι κινούμαι άνετα. Στον πάγο πέρυσι την πάτησα με το μικρό. Άναψε το esp Σε ανηφορικό δρόμο και έμεινε  κοκαλωμένο. Δεν απενεργοποιείται καθώς δεν υπάρχει κουμπί. Προσπάθησα να πιάσω στα πλαϊνά χιόνια αλλά ήταν όλα παγωμένα τα πλαϊνά χιόνια. Προσπάθησα να πατήσω γκάζι αλλά οι τροχοί δεν ανέβαζαν στροφές και δεν κινούνταν. Ευτυχώς που δεν ερχόταν κανένας από πίσω το άφησα γλίστρισε προς τα πίσω και έπιασε σε οδόστρωμα που είχε αλάτι και βγήκα στον κεντρικό. 
 

Με αλυσίδες με κουράζει να τις ξεμοντάρω περισσότερο. Έχετε να προτείνετε κάποια αξιόπιστη λύση για πάγο πέρα από τις αλυσίδες;




The steps are as follows:
  • Turn ignition on, don't start the car yet.
  • Turn on the hazard lights.
  • Press the gas pedal down to the floor - 5 times.
  • You should hear a beep and voila - I guess that bothESP & TC are off. TPMS diode should blink, ESP should stay lit.
  • Turn the engine on.

    Έχεις δοκιμάσει αυτό για την απενεργοποίηση του esp; 
    Σε κάποια μοντέλα δεν ακούγεται beep απλά ανάβει το λαμπακι οτι εχει απενεργοποιηθεί το σύστημα και ενεργοποιείται πάλι αν κλείσεις τα αλάρμ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για 15 περίπου χρόνια φορούσα ΜΟΝΟ gislaved nord frost3...

δεν έμεινα ποτέ ...

δεν έβαλα ποτέ αλυσίδες...

μια φορά ξεκούμπωσα την μάσκα γιατί μάζευε μπροστά και δεν το είχα πάρει χαμπάρι...

όταν σταμάτησε η παραγωγή του πήγα στο 5..... ΜΑΠΑ....

μετά σε νοκια wr d4 .....ΜΑΠΑ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2021 στις 9:37 ΜΜ, liakinen είπε

Sava Eskimo S3+ και εγώ σε 3 αυτοκίνητα της οικογένειας τον χειμώνα. 6 χρόνια στο ένα και 4 στα άλλα δύο. Στο στεγνό και στο βρεγμένο παρά τις μέτριες κριτικές (για το βρεγμένο κυρίως) με οδήγηση σαν νορμάλ άνθρωπος δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Στο χιόνι σχεδόν άριστα δεν νιώθω διαφορά ούτε σε σχέση με πανάκριβα nokian που είχα παλαιότερα. Όλα αυτά στην περιοχή που μένω και κινούμαι Πτολεμαΐδα - Κοζάνη - Φλώρινα.

Στον πάγο θες αλυσίδες ότι λάστιχο και να φοράς.

Και όχι τα Sava δεν είναι από τα χειρότερα λάστιχα που υπάρχουν.

Με studded πάντως πάει τρένο το αμάξι σε πάγο.
Δεν υπάρχει σύγκριση,  βέβαια με την ανάλογη βαβούρα σε στεγνό οδόστρωμα.
Τα friction, όπως αυτά που έβαλες, δεν είναι τόσο καλά για πάγο.

Όμως δεν ξέρω εάν είναι νόμιμα studded Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Με studded πάντως πάει τρένο το αμάξι σε πάγο.
Δεν υπάρχει σύγκριση,  βέβαια με την ανάλογη βαβούρα σε στεγνό οδόστρωμα.
Τα friction, όπως αυτά που έβαλες, δεν είναι τόσο καλά για πάγο.

Όμως δεν ξέρω εάν είναι νόμιμα studded Ελλάδα.

Δεν ξέρω αν είναι νόμιμα και στον βορρά πχ Σουηδία. Ο γέρος μου δεκαετία 70 - 80 στην Σουηδία που δούλευε και γεννήθηκα και εγώ είχε λάστιχα με καρφιά σε Volvo της εποχής και σακιά με άμμο στο πορτμπαγκάζ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα επαναφέρω το θεμα για εμένα αλλά και για τους φίλους που θα αρχίζουν να ψάχνουν χειμερινά λάστιχα..

Εχω ένα Mercedes A180 φοράει πάνω 225/40R18 - 92Y ,

και με λίγο χιόνι κυριολεκτικά δεν πατάει και ανάβουν όλα τα συστήματα μέσα , σκέφτομαι τώρα να βάλω χειμερινά , δεν έχω πολλά χιόνια στην περιοχή μου γενικά , βροχές έχουμε πολλές μεν , αλλά και όταν ρίξει χιόνι το πιάνει καλά και για μέρες στους δρόμους (επαρχία) αλλά γύρω-γύρω έχουμε χειμερινούς προορισμούς για μια Κυριακή με την γυναίκα και έχω δεσμευτεί δεν μπορώ να πάω πουθενά γιατί ξέρω ότι το αμάξι μου δεν πατάει πουθενά έστω και με ένα πολύ ελαφρύ χιόνι κάτω.. 

θα ήθελα τα φώτα σας..

Σας ευχαριστώ πολύ , καλό χειμώνα παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Giorgoss94 είπε

Καλησπέρα επαναφέρω το θεμα για εμένα αλλά και για τους φίλους που θα αρχίζουν να ψάχνουν χειμερινά λάστιχα..

Εχω ένα Mercedes A180 φοράει πάνω 225/40R18 - 92Y ,

και με λίγο χιόνι κυριολεκτικά δεν πατάει και ανάβουν όλα τα συστήματα μέσα , σκέφτομαι τώρα να βάλω χειμερινά , δεν έχω πολλά χιόνια στην περιοχή μου γενικά , βροχές έχουμε πολλές μεν , αλλά και όταν ρίξει χιόνι το πιάνει καλά και για μέρες στους δρόμους (επαρχία) αλλά γύρω-γύρω έχουμε χειμερινούς προορισμούς για μια Κυριακή με την γυναίκα και έχω δεσμευτεί δεν μπορώ να πάω πουθενά γιατί ξέρω ότι το αμάξι μου δεν πατάει πουθενά έστω και με ένα πολύ ελαφρύ χιόνι κάτω.. 

θα ήθελα τα φώτα σας..

Σας ευχαριστώ πολύ , καλό χειμώνα παιδιά!

Εγώ προσωπικά φοράω gislaved eurofrost 6 εδώ και 5 σεζόν αν δεν απατώμαι. Δεν έχουν κολλώσει πουθενά σε χιόνια όλα τα χρόνια που τα φοράω. Η μόνη στιγμή που με πρόδωσαν ήταν σε ανηφορικό παγωμένο δρόμο, όπου σε κάποιο σημείο χάθηκε παντελώς η πρόσφυση και αρνιόταν πεισματικά να κάνει ρούπι παρακάτω. Problem solved. Βάζεις αλυσίδες και συνεχίζεις την πορεία σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

κάτοχος mercedes clc180 sportcoupe, με χειμερινά λάστιχα michelin alpin 5 205/55/16 ,ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ σε βροχή, φρέσκο χιόνι, λιωμένο χιονι. Παρόλο που είναι πισωκίνητο και το φοβούμουν δεν μάσησε πουθενά σε χιόνι!! Περιοχή Έβρος....

Φέτος ήρθε η ώρα της αλλαγής, πριν μια βδομάδα έβαλα τα bridgestone blizzak 

Επεξ/σία από santzo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, santzo είπε

Καλημέρα,

κάτοχος mercedes clc180 sportcoupe, με χειμερινά λάστιχα michelin alpin 5 205/55/16 ,ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ σε βροχή, φρέσκο χιόνι, λιωμένο χιονι. Παρόλο που είναι πισωκίνητο και το φοβούμουν δεν μάσησε πουθενά σε χιόνι!! Περιοχή Έβρος....

Φέτος ήρθε η ώρα της αλλαγής, πριν μια βδομάδα έβαλα τα bridgestone blizzak 

Είχες καλά και τώρα πήγες στα κορυφαία (στο στεγνό ίσως είναι λίγο μέτρια). 

https://www.tyrereviews.com/Article/2022-Tyre-Reviews-Winter-Tyre-Test.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, liakinen είπε

Είχες καλά και τώρα πήγες στα κορυφαία (στο στεγνό ίσως είναι λίγο μέτρια). 

https://www.tyrereviews.com/Article/2022-Tyre-Reviews-Winter-Tyre-Test.htm

Θα φανεί στην πράξη  🌨️❄️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2022 στις 1:35 ΜΜ, Giorgoss94 είπε

Καλησπέρα επαναφέρω το θεμα για εμένα αλλά και για τους φίλους που θα αρχίζουν να ψάχνουν χειμερινά λάστιχα..

Εχω ένα Mercedes A180 φοράει πάνω 225/40R18 - 92Y ,

και με λίγο χιόνι κυριολεκτικά δεν πατάει και ανάβουν όλα τα συστήματα μέσα , σκέφτομαι τώρα να βάλω χειμερινά , δεν έχω πολλά χιόνια στην περιοχή μου γενικά , βροχές έχουμε πολλές μεν , αλλά και όταν ρίξει χιόνι το πιάνει καλά και για μέρες στους δρόμους (επαρχία) αλλά γύρω-γύρω έχουμε χειμερινούς προορισμούς για μια Κυριακή με την γυναίκα και έχω δεσμευτεί δεν μπορώ να πάω πουθενά γιατί ξέρω ότι το αμάξι μου δεν πατάει πουθενά έστω και με ένα πολύ ελαφρύ χιόνι κάτω.. 

θα ήθελα τα φώτα σας..

Σας ευχαριστώ πολύ , καλό χειμώνα παιδιά!

Αρχικά θα δεις ποσό στενό λάστιχο παίρνει το αυτοκίνητο σου πχ αν παίρνει 205/χ/χ

Αν παίρνει 195/χ/χ ακόμα καλύτερα γιατί αυτό είναι που δίνει πρόσφυση στο χιόνι 

Οσο πιο στενό τόσο καλύτερα 

Μετα σίγουρα θα δεις να βάλεις και μικρότερο μέγεθος ζάντας γιατί δεν υπάρχει λόγος να βάλεις 18αρια χειμερινά 

Νομιζω αυτό το αυτοκίνητο βγαίνει απλό μοντέλο με 205/55/16 όποτε μια τέτοια τετράδα ζάντες με λάστιχα θα δεις εάν μπορείς να βάλεις 


 

Τα χειμερινά λάστιχα επίσης δεν είναι για τα χιόνια όπως νομίζει ο κόσμος 

Εαν οι θερμοκρασίες πέσουν κάτω από 7 βαθμούς πρέπει να έχουμε χειμερινά 

Είναι πιο μαλακα και μας δίνουν πρόσφυση κάτι που τα καλοκαιρινά ελαστικά δεν μπορούν αφού δεν μπορούν να ζεσταθούν σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Tasos19s είπε

Αρχικά θα δεις ποσό στενό λάστιχο παίρνει το αυτοκίνητο σου πχ αν παίρνει 205/χ/χ

Αν παίρνει 195/χ/χ ακόμα καλύτερα γιατί αυτό είναι που δίνει πρόσφυση στο χιόνι 

Οσο πιο στενό τόσο καλύτερα 

Μετα σίγουρα θα δεις να βάλεις και μικρότερο μέγεθος ζάντας γιατί δεν υπάρχει λόγος να βάλεις 18αρια χειμερινά 

Νομιζω αυτό το αυτοκίνητο βγαίνει απλό μοντέλο με 205/55/16 όποτε μια τέτοια τετράδα ζάντες με λάστιχα θα δεις εάν μπορείς να βάλεις 


 

Τα χειμερινά λάστιχα επίσης δεν είναι για τα χιόνια όπως νομίζει ο κόσμος 

Εαν οι θερμοκρασίες πέσουν κάτω από 7 βαθμούς πρέπει να έχουμε χειμερινά 

Είναι πιο μαλακα και μας δίνουν πρόσφυση κάτι που τα καλοκαιρινά ελαστικά δεν μπορούν αφού δεν μπορούν να ζεσταθούν σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες 

Αρκετά βοηθητικό το μήνυμα σου , σε ευχαριστώ πολύ.!

οσο για τις διαστάσεις των ζαντών , ναι πρέπει να δω γιατί εμένα είναι η έκδοση (Look Amg) λογικά όμως θα ταιριάζουν σωστά και από τα απλά μοντέλα..αυτό θα το δω μέσα σε κάποιο βιβλιαράκι του αυτοκινήτου ;

σε ευχαριστώ και πάλι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Giorgoss94 είπε

Αρκετά βοηθητικό το μήνυμα σου , σε ευχαριστώ πολύ.!

οσο για τις διαστάσεις των ζαντών , ναι πρέπει να δω γιατί εμένα είναι η έκδοση (Look Amg) λογικά όμως θα ταιριάζουν σωστά και από τα απλά μοντέλα..αυτό θα το δω μέσα σε κάποιο βιβλιαράκι του αυτοκινήτου ;

σε ευχαριστώ και πάλι !

Μπορεί να το γράφει σε ένα αυτοκόλλητο κολλημένο όταν ανοίγεις την πόρτα του οδηγού 

Μπορει στην πόρτα της τάπας βενζίνης 

Ναι και μέσα στο βιβλίο γράφει τις διαστάσεις των ζαντών 

Κατω από 16αρες δεν νομίζω να μπαίνουν σε αυτό το αμάξι. Θα βρίσκει στις δαγκάνες φρενών 

Ειμαι 90% σίγουρος ότι το πιο μικρό που μπορείς να βάλεις είναι 16αρες 

Τωρα εάν γράφει 205/55/16 τότε μόνο για τα χειμερινά μπορείς να βάλεις και 195/60/16 που είναι +1.2% άρα εντός των Ορίων 

Εαν φυσικά το παίρνει η ζάντα η συγκεκριμένη το μικρότερο λάστιχο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κολλάτε στις μάρκες και τα μοντέλα. Οτι χειμερινά και να βάλετε θα δουλέψουν καλά, πολύ καλύτερα απο allseason ή καλοκαιρινά.
Βάλτε οτι επιτρέπει η τσέπη σας...δεν θα πάτε σε αγώνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, lalalaxi είπε

Μην κολλάτε στις μάρκες και τα μοντέλα. Οτι χειμερινά και να βάλετε θα δουλέψουν καλά, πολύ καλύτερα απο allseason ή καλοκαιρινά.
Βάλτε οτι επιτρέπει η τσέπη σας...δεν θα πάτε σε αγώνες...

Ανάλογα την περιοχή που ζεις 

Βορεια Ελλάδα βλέπουμε διαφορά από λάστιχο σε λάστιχο 

Οταν το χιόνι μπορεί να είναι στους δρόμους και ένα μήνα και όταν θες να πας σπίτι σου, στην δουλειά σου, σε κάποια άλλη υποχρέωση και έχει ανηφόρες και άλλες δυσκολίες εκεί βλέπεις διαφορες από μάρκα σε μάρκα και από μοντέλο σε μοντέλο 

 

Εαν ζεις νότια Ελλάδα που δεν υπάρχουν τέτοιες συνθήκες ναι ένα οποιοδήποτε χειμερινό ελαστικό θα σου κάνει την δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Tasos19s είπε

Κατω από 16αρες δεν νομίζω να μπαίνουν σε αυτό το αμάξι. Θα βρίσκει στις δαγκάνες φρενών 

  Προφανώς έχει ο φίλος το W176.

Το Amg look δεν έχει τα φρένα που εχει το γνήσιο Amg, αλλά ζαντες Amg γιαυτο και οι 18αρες, σετ μπροστά/πίσω και πλάγια προφυλακτήρες Amg, εξατμιση και μερικά ακόμα. 

Σε όλα τα άλλα είναι το κλασσικό Α180, και παίρνει και 17αρες, και 16αρες και 15αρες.

 

5 ώρες πριν, Giorgoss94 είπε

Αρκετά βοηθητικό το μήνυμα σου , σε ευχαριστώ πολύ.!

οσο για τις διαστάσεις των ζαντών , ναι πρέπει να δω γιατί εμένα είναι η έκδοση (Look Amg) λογικά όμως θα ταιριάζουν σωστά και από τα απλά μοντέλα..αυτό θα το δω μέσα σε κάποιο βιβλιαράκι του αυτοκινήτου ;

σε ευχαριστώ και πάλι 

Βάλε 16αρες με χειμερινά,205/55/16. Μπορείς και 15αρες,195/65/15 αλλά δεν θα φαίνεται τόσο όμορφο.

Για να λες 225/40/18  τότε έχεις το W176 με τα 121 άλογα, αλλιώς θα είχες 225/45/18,αν ήταν από το 2018 και μετά.Εκει δεν μπαίνει κάτω από 16αρα.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...