Προς το περιεχόμενο

Εναρξη προγραμματισμου σχεδον απο το 0


Unforgiven21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, Unforgiven21 είπε

φιλε μου ολοι απο καπου ξεκινανε...σωστα; απ τη στιγμη που μ αρεσει ο τομεας της πληροφορικης που το σπουδασα κιολας σημαινει οτι θελω να το κανω..ετσι και ο προγραμματισμος..θελω αλλα δεν ξερω....και ρωταω απο που να ξεκινησω. το να βγαινεις και να μ λες δεν εισαι ανθρωπος που μπορει να διαλεξει και και και....δε με βοηθαει (σε φορουμ ειμαι και ζητησα γνωμες και βοηθεια). αν δε μπορεις να με βοηθησεις με οποιοδηποτε τροπο απλα χαζευε το φορουμ. μη φτιαχνεις λογαριασμο. ευχαριστω

Δηλαδή σπούδασες πληροφορική χωρίς καν να ξεκινήσεις προγραμματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 20/11/2018 στις 2:32 ΜΜ, albNik είπε

Δηλαδή σπούδασες πληροφορική χωρίς καν να ξεκινήσεις προγραμματισμό.

σπουδασα τεχνικο επαγγελμα φιλε μου..τεχνικος ηυ...hardware πως το λενε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Unforgiven21 είπε

σπουδασα τεχνικο επαγγελμα φιλε μου..τεχνικος ηυ...hardware πως το λενε;;;

Τεχνικός Η/Υ το λένε κοινώς format, κανά τοπικό δίκτυο άντε και στο τσακίρ κέφι να στήσεις ένα PC από εξαρτήματα.

Έπεσα μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Τεχνικός Η/Υ το λένε κοινώς format, κανά τοπικό δίκτυο άντε και στο τσακίρ κέφι να στήσεις ένα PC από εξαρτήματα.

Έπεσα μέσα;

προφανως και δεν επεσες μεσα...δυο πραγματα θα σου πω, διοτι εσεις οι προγραμματιστες θεωρειτε πως ειμαστε για φορματ μονο

reflow-reballing....αν εχεις ιδεα απαντησε απο κατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Unforgiven21 είπε

προφανως και δεν επεσες μεσα...δυο πραγματα θα σου πω, διοτι εσεις οι προγραμματιστες θεωρειτε πως ειμαστε για φορματ μονο

reflow-reballing....αν εχεις ιδεα απαντησε απο κατω

Φίλε μου εγώ πολιτικός μηχανικός είμαι, προγραμματίζω από χόμπι και στη βρώμα που έχει βγει για τους τεχνικούς η/υ δε φταίω εγώ αλλά το σινάφι σας που κοροϊδεύει κόσμο και παίρνει 50άρια για format και backup και βάζει πειρατικό software. Επομένως δεν είναι αν έχω εγώ ιδέα, αλλά αν έχεις εσύ ιδέα τι παίζει στην πιάτσα από αυτούς που δηλώνουν τεχνικοί Η/Υ.

Εσύ πάντως δεν ξέρεις από προγραμματισμό (κατά δήλωσή σου), και εδώ καλά καλά δεν ήξερες να προσδιορίσεις την ιδιότητα σου. Ωραία αν νομίζεις ότι δεν ξέρω πες μου να μάθω, αλλά πριν το κάνεις για ρίξε μια ματιά στην πιάτσα να δεις τι φύκια για μεταξωτές κορδέλες πουλάτε.

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, becoming_I είπε

Φίλε μου εγώ πολιτικός μηχανικός είμαι, προγραμματίζω από χόμπι και στη βρώμα που έχει βγει για τους τεχνικούς η/υ δε φταίω εγώ αλλά το σινάφι σας που κοροϊδεύει κόσμο και παίρνει 50άρια για format και backup και βάζει πειρατικό software. Επομένως δεν είναι αν έχω εγώ ιδέα, αλλά αν έχεις εσύ ιδέα τι παίζει στην πιάτσα από αυτούς που δηλώνουν τεχνικοί Η/Υ.

Εσύ πάντως δεν ξέρεις από προγραμματισμό (κατά δήλωσή σου), και εδώ καλά καλά δεν ήξερες να προσδιορίσεις την ιδιότητα σου. Ωραία αν νομίζεις ότι δεν ξέρω πες μου να μάθω, αλλά πριν το κάνεις για ρίξε μια ματιά στην πιάτσα να δεις τι φύκια για μεταξωτές κορδέλες πουλάτε.

Φιλικά.

μαγκια τους με τα 50ρικα και μαγκια τους σε μια Ελλαδα που ξεφτιλιζεται μερα με τη μερα. το επαγγελμα ειναι τεχνικο. οπως θα ερθει ο ηλεκτρολογος να σου βαλει μια πριζα στο σπιτι και θα σου παρει 40 ευρω, ετσι κι ο τεχνικος που θα εχει το μηχανημα σου για την δεκαπλασια ωρα θα σου παρει 50. μακαρι να ηταν μονο οι τεχνικοι που πουλανε φυκια παλικαρι μου...μακαρι..αντε καλησπερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Unforgiven21 είπε

μαγκια τους με τα 50ρικα και μαγκια τους σε μια Ελλαδα που ξεφτιλιζεται μερα με τη μερα. το επαγγελμα ειναι τεχνικο. οπως θα ερθει ο ηλεκτρολογος να σου βαλει μια πριζα στο σπιτι και θα σου παρει 40 ευρω, ετσι κι ο τεχνικος που θα εχει το μηχανημα σου για την δεκαπλασια ωρα θα σου παρει 50. μακαρι να ηταν μονο οι τεχνικοι που πουλανε φυκια παλικαρι μου...μακαρι..αντε καλησπερα

10πλάσια ώρα ένα format ενώ μπορεις να βάλεις 10 PC ταυτόχρονα να περνανε windows και θεωρείς ότι κακώς σας έχει βγει το όνομα; Ο ηλεκτρολόγος θα κάτσει από πάνω στη μια μπριζα (εκεί δεν παίζει multitasking).

Οκ κάτσε στον μικρόκόσμο σου, μάθε web development μπας και βγάλεις το επόμενο FB και δε χρειάζεται να δουλεύεις για 50άρια με πειρατικό software.

Άντε γεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, becoming_I είπε

10πλάσια ώρα ένα format ενώ μπορεις να βάλεις 10 PC ταυτόχρονα να περνανε windows και θεωρείς ότι κακώς σας έχει βγει το όνομα; Ο ηλεκτρολόγος θα κάτσει από πάνω στη μια μπριζα (εκεί δεν παίζει multitasking).

Οκ κάτσε στον μικρόκόσμο σου, μάθε web development μπας και βγάλεις το επόμενο FB και δε χρειάζεται να δουλεύεις για 50άρια με πειρατικό software.

Άντε γεια

μη νευριαζεις ρε αδερφε, κι εσυ θα καταφερεις το επομενο φβ...συντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Unforgiven21 είπε

μη νευριαζεις ρε αδερφε, κι εσυ θα καταφερεις το επομενο φβ...συντομα

Δε χρειάζεται, εγώ ξέρω προγραμματισμό 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2018 στις 3:45 ΜΜ, becoming_I είπε

Φίλε μου εγώ πολιτικός μηχανικός είμαι, προγραμματίζω από χόμπι και στη βρώμα που έχει βγει για τους τεχνικούς η/υ δε φταίω εγώ αλλά το σινάφι σας που κοροϊδεύει κόσμο και παίρνει 50άρια για format και backup και βάζει πειρατικό software. Επομένως δεν είναι αν έχω εγώ ιδέα, αλλά αν έχεις εσύ ιδέα τι παίζει στην πιάτσα από αυτούς που δηλώνουν τεχνικοί Η/Υ.

Εσύ πάντως δεν ξέρεις από προγραμματισμό (κατά δήλωσή σου), και εδώ καλά καλά δεν ήξερες να προσδιορίσεις την ιδιότητα σου. Ωραία αν νομίζεις ότι δεν ξέρω πες μου να μάθω, αλλά πριν το κάνεις για ρίξε μια ματιά στην πιάτσα να δεις τι φύκια για μεταξωτές κορδέλες πουλάτε.

Φιλικά.

αντικειμενικα παντως ετσι λειτουργει στην ελλαδα σιγουρα σε ολα τα επαγγελματα. ο μηχανικος αυτοκινητων χαλαει ενα μπυζι και σε πειθει να αλλαξεις μεχρι και τις ζαντες,ο λογιστης για μια απλα δηλωση παταει 2 κουμπακια και σου τρωει ενα 40αρι ο υδραυλικος το ιδιο και απει λεγωντας. το ιδιο καισ τον προγραμματισμο που καποιος μπορει να πιασει κοτσο εναν με ενα ετοιμο Theme  απο wordpress  και παει λεγωντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, MitsarasAth είπε

αντικειμενικα παντως ετσι λειτουργει στην ελλαδα σιγουρα σε ολα τα επαγγελματα. ο μηχανικος αυτοκινητων χαλαει ενα μπυζι και σε πειθει να αλλαξεις μεχρι και τις ζαντες,ο λογιστης για μια απλα δηλωση παταει 2 κουμπακια και σου τρωει ενα 40αρι ο υδραυλικος το ιδιο και απει λεγωντας. το ιδιο καισ τον προγραμματισμο που καποιος μπορει να πιασει κοτσο εναν με ενα ετοιμο Theme  απο wordpress  και παει λεγωντας

Εν μέρει έχεις δίκιο αλλά ο κόσμος ξύπνησε , ψάχνει καλύτερες υπηρεσίες , τώρα υπάρχουν Ινδοί και Πακιστανοί στο Πειραιά που κάνουν τέλειο Format με 20 ευρώ , επίσης όπως όλοι ξέρουμε είναι αστέρια όσο αναφορά την τεχνολογία ,  ανοίγουν στο πι και φι τα Laptops , ξέρουν να κάνουν τα πάντα , εαν είναι ένα άτομο που ψάχνει δεν τον πιάνει κανείς κορόιδο πια .

Έχω φίλο μου ηλεκτρολόγο , ο οποίος όπως έλεγες πριν βαρούσε στο ψαχνό , αν πήγαινε Κυριακή για ένα ντουί έπερνε 30 ευρώ το λιγότερο , σε πληροφορώ πως τώρα δεν παίρνει ούτε 20 ευρώ και τρέχει στου διαόλου τη μάνα για ένα 20ευρω ( και σου λέω για άτομο ο οποίος έχει σταθερή πελατία , είναι πολύ καλός σε αυτό που κάνει και είναι πάρα πολλά χρόνια στη πιάτσα ) , επίσης αυτός που πιάνει κότσο τον άλλον σε λίγο δεν θα έχει ούτε μια δουλειά , πρέπει να στραφούμε όλοι στην ποιότητα , όχι στην αρπαχτή ( φιλικά τα λέω , όχι προσωπικά ) B)

Επεξ/σία από ss13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ss13 είπε

Εν μέρει έχεις δίκιο αλλά ο κόσμος ξύπνησε , ψάχνει καλύτερες υπηρεσίες , τώρα υπάρχουν Ινδοί και Πακιστανοί στο Πειραιά που κάνουν τέλειο Format με 20 ευρώ , επίσης όπως όλοι ξέρουμε είναι αστέρια όσο αναφορά την τεχνολογία ,  ανοίγουν στο πι και φι τα Laptops , ξέρουν να κάνουν τα πάντα , εαν είναι ένα άτομο που ψάχνει δεν τον πιάνει κανείς κορόιδο πια .

Έχω φίλο μου ηλεκτρολόγο , ο οποίος όπως έλεγες πριν βαρούσε στο ψαχνό , αν πήγαινε Κυριακή για ένα ντουί έπερνε 30 ευρώ το λιγότερο , σε πληροφορώ πως τώρα δεν παίρνει ούτε 20 ευρώ και τρέχει στου διαόλου τη μάνα για ένα 20ευρω ( και σου λέω για άτομο ο οποίος έχει σταθερή πελατία , είναι πολύ καλός σε αυτό που κάνει και είναι πάρα πολλά χρόνια στη πιάτσα ) , επίσης αυτός που πιάνει κότσο τον άλλον σε λίγο δεν θα έχει ούτε μια δουλειά , πρέπει να στραφούμε όλοι στην ποιότητα , όχι στην αρπαχτή ( φιλικά τα λέω , όχι προσωπικά ) B)

συμφωνω απολυτα μαζι σου! αυτος που κοροιδευει θα σε πιασιε κοτσο μια 2 φορες μετα θα τον καταλαβεις και τερμα. προτιμω να πληρωσω εναν επαγγελματια λιγο παραπανω αλλα να ξερω οτι ειναι αψογος και σοβαρος παρα εναν που παει να τα αρπαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2018 στις 11:25 ΜΜ, AlexisG13 είπε

Φίλε μου καλησπέρα!

Πρέπει να αποφασίσεις ποιον κλάδο θέλεις να ακολουθήσεις (wed ή moblie development) για να επικεντρωθείς σε ένα και μόνο πράγμα. Τότε πραγματικά θα τα καταφέρεις γιατί αν μπλέξεις με πολλά πράγματα τότε δεν θα μάθεις τίποτα και θα απογοητευτείς.

Αν καταλήξεις στο wed development τότε άποψη μου είναι:

1. Ξεκινάς με HTML. Όσο γελοία και αν σου φαίνεται, είναι απαραίτητη.

2. Στην συνέχεια αρχίζεις να μαθαίνεις CSS και την συνδέεις με την HTML.

3. Αφού έχεις εμπεδώσει τα υπόλοιπα τότε μπαίνεις σε javascript και PHP αλλά αυτά είναι κάπως μακρινοί στόχοι. Δώσε βάση στο τι θες να ακολουθήσεις.

Αν πάλι επιλέξεις το mobile development τότε τα τελευταία χρόνια επικρατούν δύο βασικοί κλάδοι και εννοώ android και iOS.

Μπορείς να δεις σε αυτό το θέμα περισσότερες πληροφορίες για την αρχή του mobile development.

Καλή αρχή και μην απογοητεύεσε ή βιάζεσε στην προσπάθεια σου. Καλή υπομονή!

Το να μπει καποιος στον κοσμο του προγραμματισμου με html και css μου φαινεται λιγο κοροιδια.

Δηλαδη να κατσει να μαθει για DOM , elements , attributes , property-value κι αλλα τοσα που παραειναι specialized για καποιον που βρισκεται στο μηδεν. Το ζητουμενο κατ εμε τη δεδομενη στιγμη ειναι να μαθει πολυ βασικα concept που θα τον ακολουθησουν με οτι κι αν ασχοληθει οπως , data types , variables , πραξεις και χειρισμος variables , βασικες IO functions , loops , απλους αλγοριθμους ευρεσης μεγιστου/μικροτερου κλπ κλπ. Επεισης το να μπει με το καλημερα στη java θα χει δυο επακολουθα ( εμπειρικα μιλωντας) 1: να μαθει μηχανικο κωδικα με μηχανικες δηλωσεις κλασεων , συναρτησεων κλπ. και φυσικα ουτε λογος να κατανοησει το OOP αρχικα , 2: οταν η αν κατανοησει το OOP να εξικοιωθει τοσο πολυ με αυτη τη φιλοσοφια προγραμματισμου και σαν newbie με μονο τη java στο background να ειναι αναπηρος οταν χρειαστει να λυσει ενα προβλημα με τη procedular φιλοσοφια που σε διδασκει καλυτερα πως να μοντελοποιεις κομματακι-κομματακι ενα task για μια μηχανη.

Οποτε κατ εμε , Python και C ειναι οι καλυτερες επιλογες για αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...