Προς το περιεχόμενο

Εναρξη προγραμματισμου σχεδον απο το 0


Unforgiven21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/11/2018 στις 6:51 ΜΜ, Unforgiven21 είπε

Καλησπερα ειμαι 22 εχω τελειωσει τεχνικος ηυ σε ιδιωτικο ιεκ.

ειδικευτηκαμε αποκλειστικα σε hardware και software

Καναμε λιγο c++ αλλα ελαχιστα και βασικα πραγματα.

Θα ηθελα να ξεκινησω να μαθαινω προγραμματισμο απλα ειμαι σχεδον στο 0.

σκεφτομαι αρχικα για codeacademy η freecodecamp ξεκινησα λιγο html στο codeacademy αλλα υπαρχουν πολλες αποριες κτλ...

εσεις με ποια γλωσσα προτεινετε να ξεκινησω να μαθαινω; ποια ειναι πιο ευκολη;πιο διαδεδομενη; τι προτεινετε; 

αν εχετε καποιο αλλο σαιτ η κατι τετοιο θα με βοηθουσε.

μην τρολλαρετε παρακαλω!

 

 

Ξεκίνα με διάφορα online μαθήματα ή tutorials. Αν ψάξεις στο google υπάρχουν πολλά. Εγώ θα έλεγα να ξεκινήσεις με την Python. Είναι πολύ διαδεδομένη και πιο εύκολη απο άλλες.

Επίσης, ο άνθρωπος έκανε κάποιες απλές ερωτήσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πέσατε να τον φάτε (με μπροστάρη ώς συνήθως τον @defacer). Ο οποίος πέραν του ότι πρέπει να έχει σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα, την έκανε για το εξωτερικό οπότε μιλάει εκ του ασφαλούς.

Για χαλαρώστε λίγο, γίνατε όλοι σούπερ προγραμματιστές και δεν σηκώνετε μύγα στο σπαθί σας...🤬

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Ξεκίνα με διάφορα online μαθήματα ή tutorials. Αν ψάξεις στο google υπάρχουν πολλά. Εγώ θα έλεγα να ξεκινήσεις με την Python. Είναι πολύ διαδεδομένη και πιο εύκολη απο άλλες.

Επίσης, ο άνθρωπος έκανε κάποιες απλές ερωτήσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πέσατε να τον φάτε (με μπροστάρη ώς συνήθως τον @defacer). Ο οποίος πέραν του ότι πρέπει να έχει σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα, την έκανε για το εξωτερικό οπότε μιλάει εκ του ασφαλούς.

Για χαλαρώστε λίγο, γίνατε όλοι σούπερ προγραμματιστές και δεν σηκώνετε μύγα στο σπαθί σας...🤬

σ ευχαριστω για την υποστηριξη φιλε μου.

Σ ευχαριστω επισης για την αποψη σου.

εχω ξεκινησει καποια tutorials....τωρα θα δειξει η πορεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Unforgiven21 είπε

σ ευχαριστω για την υποστηριξη φιλε μου.

Σ ευχαριστω επισης για την αποψη σου.

εχω ξεκινησει καποια tutorials....τωρα θα δειξει η πορεια

 

 

Μη δίνεις σημασία σε κάποιους εδώ μέσα, έχουν σοβαρό πρόβλημα. Ξεκινάς για πρώτη φορά και θες υποστήριξη. Και εγώ κάποτε ήμουν στη θέση σου αλλά ευτυχώς έπεσα σε καλούς δασκάλους που ήταν ΔΑΣΚΑΛΟΙ και όχι εξυπνάκηδες.

Επεξ/σία από _Theo_
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Μη δίνεις σημασία σε κάποιους εδώ μέσα, έχουν σοβαρό πρόβλημα. Ξεκινάς για πρώτη φορά και θες υποστήριξη. Και εγώ κάποτε ήμουν στη θέση σου αλλά ευτυχώς έπεσα σε καλούς δασκάλους.

@_Theo_ εισαι πολυ τυχερος που επεσες σε καλους δασκαλους διοτι εγω για να βρω καλους δασκαλους θελω χρηματα κατι το οποιο δεν εχω!

σε ευχαριστω και παλι για την υποστηριξη

Επεξ/σία από Unforgiven21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, _Theo_ said:

Επίσης, ο άνθρωπος έκανε κάποιες απλές ερωτήσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πέσατε να τον φάτε (με μπροστάρη ώς συνήθως τον @defacer). Ο οποίος πέραν του ότι πρέπει να έχει σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα, την έκανε για το εξωτερικό οπότε μιλάει εκ του ασφαλούς.

Για χαλαρώστε λίγο, γίνατε όλοι σούπερ προγραμματιστές και δεν σηκώνετε μύγα στο σπαθί σας...🤬

Τα έχουμε ξαναπεί αλλά τι να γίνει, αυτή είναι η μοίρα μας.

Δεν είναι περίεργο ότι δε μπορείς να καταλάβεις πολλά πράγματα, το έχεις δείξει ξανά και ξανά. Βασικά τα περισσότερα πράγματα που έχουν σχέση με το χώρο δε μπορείς να καταλάβεις, κι αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχεις καταφέρει ούτε να βρεις δουλειά εκεί επί δέκα χρόνια παρόλο που έχεις σχετικό πτυχίο. Αλλά συνέχισε να τον παίζεις και να νομίζεις πως φταίνε οι άλλοι, και να δίνεις συμβουλές για να μιμηθούν και άλλοι την επιτυχία σου.

Δε θα μπω στον κόπο να εξηγώ τα προφανή, το έχω κάνει πάρα πολλές φορές από τότε που ήρθες στο φόρουμ και αποδεδειγμένα είσαι ανεπίδεκτος. Μούλιαζε μέσα στην άγνοιά σου και κρίνε τους άλλους με τα δικά σου μυαλά, και μετά κατηγόρησε την κοινωνία για την αποτυχία σου όπως κάνεις ήδη.

@Unforgiven21 έχω διάφορα που πολύ συνειδητά δεν έχω πει σε αυτό το θρεντ, παρόλο που πιστεύω ότι επιβάλλεται να τα ακούσεις, επειδή δεν είναι κατάλληλες οι συνθήκες. Εγώ είμαι κακός και δεν ξέρω τι, οκ, μην ακούς εμένα. Άκου τον ημίθεο τουλάχιστον, όχι παιδάκια 30+ χρόνων σαν τον Theo.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, defacer είπε

Τα έχουμε ξαναπεί αλλά τι να γίνει, αυτή είναι η μοίρα μας.

Δεν είναι περίεργο ότι δε μπορείς να καταλάβεις πολλά πράγματα, το έχεις δείξει ξανά και ξανά. Βασικά τα περισσότερα πράγματα που έχουν σχέση με το χώρο δε μπορείς να καταλάβεις, κι αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχεις καταφέρει ούτε να βρεις δουλειά εκεί επί δέκα χρόνια παρόλο που έχεις σχετικό πτυχίο. Αλλά συνέχισε να τον παίζεις και να νομίζεις πως φταίνε οι άλλοι, και να δίνεις συμβουλές για να μιμηθούν και άλλοι την επιτυχία σου.

Δε θα μπω στον κόπο να εξηγώ τα προφανή, το έχω κάνει πάρα πολλές φορές από τότε που ήρθες στο φόρουμ και αποδεδειγμένα είσαι ανεπίδεκτος. Μούλιαζε μέσα στην άγνοιά σου και κρίνε τους άλλους με τα δικά σου μυαλά, και μετά κατηγόρησε την κοινωνία για την αποτυχία σου όπως κάνεις ήδη.

 

 

Είπε ο άνθρωπος που την έκανε για εξωτερικό γιατί δεν είχε τα κότσια να μείνει εδώ και που όταν ρωτήθηκε γιατί έφυγε απάντησε ότι δεν ήθελε να...βλέπει το δήμαρχο Θεσσαλονίκης να ξυλοκοπείται από ανθρώπους που μένουν ατημώρειτοι!! Και που παλαιότερα είχε πέι ότι λυπάται τους...Αλβανούς για τα δεινά που τραβάνε από τους κακούς Έλληνες. Είναι φανερό ότι έχουμε διαφορετικά πιστεύω αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι αν έχεις καν εγκέφαλο.

Αναρωτιέμαι ποιος είναι αποτυχημένος εγώ που κάθομαι εδώ και το παλεύω (ευτυχώς έχω δουλειά παντως) η εσύ που την έκανες για το εξωτερικό και έρχεσαι τώρα και μας κουνάς το δάκτυλο.

Για το μόνο που είσαι ικανός είναι να δουλεύεις σε μια εταιρία, να φέρνεις σε πέρας τα project, να παίρνεις το μισθό και άντε γειά.

Για μέντορας και δάσκαλος είσαι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΣ παρ΄όλο που θες να παίξεις αυτό το ρόλο εδώ. Κάνε λοιπόν τη χάρη σε αυτούς που είναι νέοι στο χώρο και ΠΑΨΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙΣ. Αρκετή ζημιά έχεις κάνει ήδη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι έχεις κάνει το point μου σχετικά με το ποιος είναι καραγκιόζης καλύτερα από ότι θα μπορούσα να το κάνω εγώ ποτέ, ξεκινώντας με την απρόκλητη προσωπική επίθεση πριν.

Αν αναρωτιέσαι ποιος είναι αποτυχημένος, εκείνος που κάνει καριέρα ή εκείνος που έχει παρατήσει την προσπάθεια λόγω ανικανότητας επί σειρά ετών, νομίζω επιπλέον ότι βρήκαμε και το λόγο της αποτυχίας.

ΥΓ θέλεις να σου δείξω το email φοιτητή μου που έγραφε ότι παρόλο που τον έκοψα θα πάρει πάλι το μάθημα του χρόνου αν το κάνω εγώ για έξτρα ρεντίκολο; Αυτός βέβαια τελικά δουλεύει στο χώρο, οπότε μπορεί και να μη το θεωρείς σημαντικό.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, defacer είπε

Νομίζω ότι έχεις κάνει το point μου σχετικά με το ποιος είναι καραγκιόζης καλύτερα από ότι θα μπορούσα να το κάνω εγώ ποτέ, ξεκινώντας με την απρόκλητη προσωπική επίθεση πριν.

Αν αναρωτιέσαι ποιος είναι αποτυχημένος, εκείνος που κάνει καριέρα ή εκείνος που έχει παρατήσει την προσπάθεια λόγω ανικανότητας επί σειρά ετών, νομίζω επιπλέον ότι βρήκαμε και το λόγο της αποτυχίας.

 

 

Ναι εγώ είμαι ανίκανος και εσύ είσαι...ικανός. Btw σε όλες τις απαντήσεις που δίνεις δεν έχω δει ΠΟΤΕ να γράφεις κώδικα, πάρα μόνο απαντάς περί ανέμων και υδάτων και του στυλ "ψάξε και θα το βρείς".

Όπως είχε πεί και ο Αρκάς σε ένα σκίτσο του "καμιά φορά η αυτοπεποίθηση είναι αντιστρόφως ανάλογη της εξυπνάδας".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Ο οποίος πέραν του ότι πρέπει να έχει σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα, την έκανε για το εξωτερικό οπότε μιλάει εκ του ασφαλούς.

Δεν παίρνω το μέρος του defacer αλλά αφού μπόρεσε γιατί να μη φύγει ; Εδώ ούτε σταθερότητα έχει , ούτε μέλλον , επίσης για να βγάλεις χρήματα πρέπει να δουλεύεις 16 ώρες την ημέρα στην Ελλάδα , αν δεν έχεις οικογένεια πολύ απλά μπαίνεις στο αεροπλάνο και φεύγεις , φίλος μου , σε επαρχία της Αγγλίας μου λέει πως η πληροφορική πάει πάρα πολύ καλά , επίσης έχει πάρα πολλές θέσεις εργασίας ανεξαρτήτου ηλικίας , εδώ στην Ελλάδα με μεταπτυχιακό στη Σουηδία δικτυάς φίλος μου παίρνει 900 ευρώ το μήνα , όσα παίρνει και ένας απλός υπάλληλος , δεν είναι μαγκιά που έφυγε ο defacer , απλά βλέπει λίγο πιο μπροστά .

Με τόσα μνημόνια που έχει η Ελλάδα δεν θα ορθοποδήσει ΠΟΤΕ , άρα όταν εσύ θα είσαι μετά από 5 χρόνια κολλημένος στα 900 ευρώ το μήνα το πολύ ( γιατί οι μισθοί πέφτουνε συνεχώς ) , ο αντίστοιχος με εσένα στην Αγγλία - Γερμανία κλπ θα είναι στο 4χίλιαρο το μήνα , επίσης αυτές οι βλ!κί!@ του τύπου ' είναι ακριβά στο εξωτερικό ' δεν είναι τόσο μεγάλες , εαν φανταστείς τις παροχές που έχεις από το κράτος , όχι της μπανανίας που είμαστε εμείς εδώ ( εντελώς φιλικά όλα αυτά , όχι για να αρχίσει πόλεμος ) B)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, defacer είπε

ΥΓ θέλεις να σου δείξω το email φοιτητή μου που έγραφε ότι παρόλο που τον έκοψα θα πάρει πάλι το μάθημα του χρόνου αν το κάνω εγώ για έξτρα ρεντίκολο; Αυτός βέβαια τελικά δουλεύει στο χώρο, οπότε μπορεί και να μη το θεωρείς σημαντικό.

 

Καθηγητής πανεπιστημίου είσαι ; Το άλλο με το Τοτό το ξέρεις; Αλλά και όντως να είσαι είπαμε: ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ. Θες να λέγεσαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες δείτε τι αγόρασα στο Black Friday, πλέον όπως κάθε thread έγινε flame war. Pls be civilized.

Όσο αφορά την ερώτηση φίλε stick to what you know δες τι μπορείς να κάνεις με αυτά που ξέρεις δες τι άλλο πρέπει να μάθεις. Προσωπικά, εφόσον τον κάνεις αυτό, σε όποια γλώσσα και να επιλέξεις, από εμπειρία ακολούθα αυτά τα milestones:

  • Μάθε το syntax.
  • Κάνε κάποια μικρά examples.
  • Μάθε patterns (σε ΟΟ γλώσσες είναι κάπως ποιο concretre) & Βρές ένα framework που να σε βολεύει.*
  • Δες πως να τεστάρεις τον κώδικά σου αυτόματα και να μειώνει τον χρόνο για bugfixes.

Παράλληλα:

  • Βρες μια εργασία βάση του bare minumum skillset που ξέρεις.
  • Ακολούθα τα βήματα παραπάνω.
  • Μάθε πως να ρωτάς στο stackoverflow και πως να επιλέγεις το κατάλληλο site του stackexchange χωρίς να μπορεί το αφεντικό σου η τρίτος να αποδείξει ότι τοποθετείς κώδικα εργασίας ή εάν μαθευτεί να μην γίνετε damage σε εσένα και τρίτους. ** << ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟ SOS ΣΚΙΛ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΟΔΗΓΉΣΕΙ ΣΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΣΟΥ ;)

Τέλος η ποιο εύκολη είσοδος σε εργασία είναι το να μάθεις php, html, js, wordrpess και μετά να ακολουθήσεις τα παραπάνω βήματα για κάτι καλύτερο, προς το παρόν προσπάθησε να μπείς στην αγορά εργασίας όσο σκατένια να είναι ίσα ίσα να έχεις ένα entry στο CV σου που να λέει "Prior work experience".

*  Στην εργασία ενδεχομένως να ακολουθά άλλο framework από αυτό που ξέρεις. Καλό είναι να μάθεις ΚΑΙ τα 2 και αυτό που σου αρέσει αλλά κυρίως αυτό που χρησιμοποιούν στην εργασία. Ακόμη δε στην συνέντευξη ΡΩΤΑ ποιο χρησιμοποιούν και ξεκοκάλισέ το.

**  Μάθε πως να εξάγεις προβλήματα από ένα codebase σε ένα άλλο, ρωτάς το να λύσεις ένα πρόβλημα και όχι να σου γράψουν τσαμπέ μια εφαρμογή. Απλά κάνεις ένα μικρό snippet κώδικα που να περιγράφει το πρόβλημα χωρίς να βάζεις τον κώδικα τις εταιρείας. Ακόμη δε κάποια προβλήματα ενδεχομένων να μην μπορούν να ερωτηθούν στο stackoverflow και γενικά σε site του stackexchange.

ps. για τους αξιαγάπητους συμφορουμίτες αφιερώνω αυτό το τραγούδι.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νομίζω ότι κούρασε το θέμα. O @Unforgiven21 νομίζω πήρε την απάντηση του. Αν δεν την πήρε, δε θα την πάρει ποτέ γιατί τώρα η συζήτηση πέρασε στο κομμάτι ποιος την έχει μεγαλύτερη (...την εμπειρία ντε).

Τα περί αποθάρρυνσης @_Theo_ αν είσαι αποφασισμένος να κάνεις κάτι, τα ακούς βερεσέ. Ο TS αφού απαντήθηκε (από μένα τουλάχιστον) μας την είπε και από πάνω και την έκανε με ελαφρά.

Καλύτερα να πάει για κλείδωμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι κάποια σχόλια θα έπρεπε να περιττεύουν καθώς ρίχνουν το επίπεδο του φόρουμ και είναι κρίμα..θα μπει κανένας ξένος με google translate και θα γίνουμε ρόμπα...

Από εκεί και πέρα ...στο συγκεκριμένο νήμα..έχουν ειπωθεί αρκετά και λυπάμαι για τους "αντίθετους" αλλά κατά βάση συμπορεύομαι με τους "κακούς"...καθόσον στην συγκεκριμένη δουλειά υπάρχουν 2 δρόμοι...οι εξής ένας...πρώτα προσεγγίζεις την έννοια του προγραμματισμού και μετά όλα τα άλλα.. ειδάλλως καταλήγεις στο επίπεδο Ινδού που έχουν γεμίσει το Internet με το sir και sir και γιατί έτσι sir ....και πάει λέγοντας...

Φυσικά όπως σε οποιοδήποτε φόρουμ φιλτράρουμε τα σημαντικά ... δοκιμάζουμε τα άγνωστα και κάνουμε τις επιλογές μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Unforgiven21 είπε

@_Theo_ εισαι πολυ τυχερος που επεσες σε καλους δασκαλους διοτι εγω για να βρω καλους δασκαλους θελω χρηματα κατι το οποιο δεν εχω!

σε ευχαριστω και παλι για την υποστηριξη

Δεν χρειαζεται ο προγραμματισμος δασκαλισκος και καθηγηταδες

Περιεργεια χρειαζεται , ορεξη , υπομονη , ισως καποιο καλο βιβλιο , και συνεχες ψαξιμο στο web για να εισαι συμβατος με τα real world δεδομενα

Καλη αρχη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ss13 είπε

Με τόσα μνημόνια που έχει η Ελλάδα δεν θα ορθοποδήσει ΠΟΤΕ

Ενώ τα προηγούμενα 40 χρόνια που δεν είχαμε μνημόνια προοδεύσαμε κι απόδειξη οι χιλιάδες υγιείς επιχειρήσεις στο IT με έντονα εξαγωγικό χαρακτήρα. Τι, όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...