Προς το περιεχόμενο

Εναρξη προγραμματισμου σχεδον απο το 0


Unforgiven21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 26/11/2018 at 11:22, ss13 said:

 Δεν παίρνω το μέρος του defacer αλλά αφού μπόρεσε γιατί να μη φύγει ; Εδώ ούτε σταθερότητα έχει , ούτε μέλλον , επίσης για να βγάλεις χρήματα πρέπει να δουλεύεις 16 ώρες την ημέρα στην Ελλάδα

Αν μου επιτρέπεις, τίποτα από αυτά δεν ισχύει για τη δική μου περίπτωση. Το εξωτερικό πέρα του ότι υπήρχε σα δυνατότητα από το 2005, ήταν κάτι που είχε αποφασιστεί μαζί με το ότι θα κάνουμε παιδιά. Κυρίως επειδή θα είναι καλύτερα για αυτά να μεγαλώσουν έξω (όχι ότι δεν είναι καλύτερα και για μένα, απλά για μένα προσωπικά ήταν μια χαρά και στην Ελλάδα και  πιο δύσκολα θα έμπαινα στη διαδικασία). Και όταν ήρθε η ώρα να πάει η κόρη μου παιδικό, έγινε και η μετακόμιση.

Απλά ο Theo είναι ένας τελείως εμπαθής στόκος και δεν το έχει να πάει παραπέρα από στερεότυπα.

On 26/11/2018 at 11:27, _Theo_ said:

 Καθηγητής πανεπιστημίου είσαι ; Το άλλο με το Τοτό το ξέρεις; Αλλά και όντως να είσαι είπαμε: ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ. Θες να λέγεσαι...

Δεν είμαι γλυκέ μου. Απλά ο καθηγητής εν ουσία άφηνε μερικά από τα μαθήματά του να γίνονται εξ ολοκλήρου από εμένα και δύο άλλους φάση δεξιά του χέρια που δουλεύαμε και ως TAs στη σχολή για το έξτρα εισόδημα.

Αν έχεις καταφέρει να φοιτήσεις σε καμία σχολή δε θα πρέπει να είναι δύσκολο να το καταλάβεις πώς δουλεύει αυτό.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 78
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, defacer είπε

Αν μου επιτρέπεις, τίποτα από αυτά δεν ισχύει για τη δική μου περίπτωση. Το εξωτερικό πέρα του ότι υπήρχε σα δυνατότητα από το 2005, ήταν κάτι που είχε αποφασιστεί μαζί με το ότι θα κάνουμε παιδιά. Κυρίως επειδή θα είναι καλύτερα για αυτά να μεγαλώσουν έξω (όχι ότι δεν είναι καλύτερα και για μένα, απλά για μένα προσωπικά ήταν μια χαρά και στην Ελλάδα και  πιο δύσκολα θα έμπαινα στη διαδικασία). Και όταν ήρθε η ώρα να πάει η κόρη μου παιδικό, έγινε και η μετακόμιση.

Απλά ο Theo είναι ένας τελείως εμπαθής στόκος και δεν το έχει να πάει παραπέρα από στερεότυπα.

Δεν είμαι γλυκέ μου. Απλά ο καθηγητής εν ουσία άφηνε τα μαθήματά του να γίνονται εξ ολοκλήρου από εμένα και δύο άλλους φάση δεξιά του χέρια που δουλεύαμε και ως TAs στη σχολή για το έξτρα εισόδημα.

Αν έχεις καταφέρει να φοιτήσεις σε καμία σχολή δε θα πρέπει να είναι δύσκολο να το καταλάβεις πώς δουλεύει αυτό.

 

 

Τσ τσ τσ...Πως εκφράζεσαι έτσι...;

Ευτυχώς που έφυγες, ένας απόγονος του Αυνάν λιγότερος στη ταλαίπωρη αυτή χώρα. 

Πω πω τι μου λες; Τέτοιο ταλέντο είσαι; Σε άφηνε ο καθηγητής να κάνεις μάθημα στη θέση του; Συγκλονιστικό. 

Ξέρεις, είχαμε και εμείς κάτι φοιτητές (λίγοι ήταν) πραγματικά ταλέντα. Θυμάμαι κάποτε που γράφαμε πρόοδο στη Java (εργαστήριο) και είχαν μπει κάτι παλούκια θέματα.

Ένας τύπος, ενώ είχαμε χρονικό περιθώριο 45 λεπτών για να τελειώσουμε, τελείωσε στα 15 λεπτά και πήρε 10 (εγώ εξάντλησα όλο το χρόνο θυμάμαι και είχα πάρει 6).  Αυτός λοιπόν (και κάποιοι άλλοι, δεν έτυχε να κάνω παρέα με αυτούς),  ΠΟΤΕ δεν έκανε μάθημα στην σχολή στη θέση καθηγητή. Εύσημα είχε πάρει αρκετές φορές. Αλλά ποτέ δεν έκανε μάθημα. Μόνο παρείχε υποστήριξη στα εργαστήρια για το επιπλέον εισόδημα που ανέφερες.

Γιατί ; Ήταν καλός μαθητής αλλά ακόμα δεν ήταν ΔΑΣΚΑΛΟΣ. Και ας ήξερε αρκετές φορές τι θα πει ο καθηγητής πριν καν μιλήσει. Βέβαια υπήρξαν και...κάποιοι (κυρίως κάποιες) που είχαν στενές σχέσεις με καθηγητές, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.  Για την ιστορία, ο τυπάκος αυτός πριν καιρό που είχα μιλήσει μαζί του εργαζόταν σε άσχετο κλάδο (πωλήσεις).

Με βάση αυτά που είπα ίσως θα πρέπει να εξετάσεις το ενδεχόμενο να έχεις υπερτιμήσει τον εαυτό σου. Δεν περιμένω να το καταλάβεις με την πρώτη, μιας και σε έχει τυφλώσει η υπερηφάνια σου, απλά να σου περάσει σαν σκέψη από το μυαλό.

Και όπως λέω πάντα: 

Ο βλάξ είναι επικίνδυνος αλλά όχι τόσο επικίνδυνος όσο ο βλάξ με αυτοπεποίθηση.

 

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2018 στις 12:30 ΠΜ, Bloodskin είπε

Το να μπει καποιος στον κοσμο του προγραμματισμου με html και css μου φαινεται λιγο κοροιδια.

Δηλαδη να κατσει να μαθει για DOM , elements , attributes , property-value κι αλλα τοσα που παραειναι specialized για καποιον που βρισκεται στο μηδεν. Το ζητουμενο κατ εμε τη δεδομενη στιγμη ειναι να μαθει πολυ βασικα concept που θα τον ακολουθησουν με οτι κι αν ασχοληθει οπως , data types , variables , πραξεις και χειρισμος variables , βασικες IO functions , loops , απλους αλγοριθμους ευρεσης μεγιστου/μικροτερου κλπ κλπ. Επεισης το να μπει με το καλημερα στη java θα χει δυο επακολουθα ( εμπειρικα μιλωντας) 1: να μαθει μηχανικο κωδικα με μηχανικες δηλωσεις κλασεων , συναρτησεων κλπ. και φυσικα ουτε λογος να κατανοησει το OOP αρχικα , 2: οταν η αν κατανοησει το OOP να εξικοιωθει τοσο πολυ με αυτη τη φιλοσοφια προγραμματισμου και σαν newbie με μονο τη java στο background να ειναι αναπηρος οταν χρειαστει να λυσει ενα προβλημα με τη procedular φιλοσοφια που σε διδασκει καλυτερα πως να μοντελοποιεις κομματακι-κομματακι ενα task για μια μηχανη.

Οποτε κατ εμε , Python και C ειναι οι καλυτερες επιλογες για αρχη.

Δεκτή η άποψη σου. Η άποψη μου όμως παραμένει ίδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2018 στις 2:37 ΜΜ, AlexisG13 είπε

Δεκτή η άποψη σου. Η άποψη μου όμως παραμένει ίδια!

Σαφως.

Αποψεις εκφραζουμε ολοι. Και ξερεις την παρμομοιωση με τις αποψεις και τις......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...